Analityka polega na gromadzeniu i badaniu ruchu na stronie www, a także zachowań użytkowników tej strony. Dostarczając rzetelnych danych na ten temat, pozwala znaleźć lepsze rozwiązania optymalizacyjne. Jednak analityka, którą prowadzimy w SEOSEM24, nie ogranicza się wyłącznie do tego. Dajemy naszym klientom znacznie więcej. I zaraz wyjaśnimy, co.

Wyobraź sobie, że prowadzisz niewielki sklep z obuwiem w centrum miasta. Pewnego dnia, zdecydowanym krokiem wchodzi do niego mężczyzna. Głośno oznajmia, że pilnie potrzebuje butów, po czym rozgląda się, szybko przechadza między półkami i… wychodzi. Zastanawiasz się, dlaczego wyszedł? To pomyśl, że wybiegasz za nim na ulicę, zatrzymujesz go i… po prostu pytasz!  

– Zaraz, zaraz! Dlaczego nic Pan nie kupił?!  

Brzmi groteskowo? No to pomyśl, że w dodatku dostajesz szczerą i wiarygodną odpowiedź. Mężczyzna opowiada Ci, że najbardziej podobały mu się czarne mokasyny i nawet byłby skłonny je kupić, ale zraziła go informacja o braku możliwości zwrotu.  

To analityka, jaką każdy z nas mógłby prowadzić „w realu”Gdyby nie byłoby to… dziwne 😉 Chcemy wiedzieć, kto jest naszym klientem, skąd nas zna, w jaki sposób do nas trafił i dlaczego. Ale – co ważniejsze – chcemy też wiedzieć, dlaczego nie zdecydował się na zakup naszego produktu. Dzięki takim informacjom możemy na bieżąco modyfikować swoje działania marketingowe i maksymalizować zyski.  

Analityka internetowa

Taką analitykę bez problemu robi się w sieci. Każdego dnia Twoją stronę odwiedzają użytkownicy. Być może jest ich kilku, być może kilkudziesięciu, a być może prowadzisz spory serwis z tysiącami unikalnych odbiorców dziennie 

Jeśli nie korzystasz z możliwości, jakie daje analityka internetowakażdego dnia tracisz pieniądze. Prowadząc analitykę w naszej agencji dostajesz gotowe sposoby, by zatrzymać tych, którzy zamykają Twoją witrynę, zanim sfinalizowali zakupJak to robimy? 

 

ANALITYKA_2

Wizyta każdego użytkownika na naszej stronie niesie ze sobą informacje. My mamy zasoby, które pozwalają na gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie tych informacji. Zbieramy dane o konkretnym użytkowniku i jego wizycie na stronie i dostarczamy Ci przystępne raporty i wykresy. Wszystko po to, abyś mógł jak najlepiej wykorzystać te informacje na przyszłość.  

Dobrze prowadzona analityka pozwala zoptymalizować stronę pod wyszukiwarki, a tym samym znacząco zwiększyć konwersję. Dzięki niej możesz dokładnie określić m.in.: 

 • skąd pochodzi ruch na Twojej stronie 
 • ile osób odwiedza Twoją stronę 
 • co użytkownicy robią na Twojej stronie 
 • ile czasu użytkownicy spędzają na Twojej stronie 
 • jakie treści są najchętniej czytane 
 • ile wynosi średnia wartość zamówienia składanego w Twoim e-sklepie 
 • w jakich miejscach procesu zakupowego użytkownicy rezygnują i nie finalizują transakcji  

W ten sposób możesz dowiedzieć się, w jakich obszarach witryna wymaga dopracowania i gdzie tracisz klientów. Ale to nie koniec. Dzięki naszym analitykom SEOSEM24 dowiesz się ponadto, jak zapobiec spadkowi pozycji w wynikach wyszukiwania i na jakie frazy warto optymalizować stronę.  

Analityka www  jak to się robi?

Pierwszy etap analityki to zebranie danych o wizycie użytkownika na stronieWażne są niemal wszystkie informacje związane z odwiedzinami – tym miejsce zamieszkania użytkownika i dane techniczne, dotyczące sprzętu czy systemu operacyjnegoTe dane będą fundamentem dalszej pracy. Najpierw jednak muszą zostać przetworzoneW wyniku przetwarzania powstają raporty, informujące o tym, w jaki sposób witryna oddziałuje na użytkowników (np. jakie odwiedzają podstrony). Na podstawie tego raportu klient jest w stanie poznać swoich odbiorcówNastępnie analitycy na podstawie zebranych informacji dostarczają wskazówek, dotyczących budowania przyszłej strategii działania.  

Analityka – Google Analytics

To jedno z najpopularniejszych narzędzi do analizy danych z serwisów internetowych. Możliwości, jakie daje analityka z GA, jest całe mnóstwo. Ale zacznijmy od końca. Korzystanie z Google Analytics, jest kluczowe, jeśli chcemy: 

 • Zwiększyć ilość wejść na naszą stronę 
 • Zwiększyć sprzedaż w naszym sklepie internetowym 
 • Podnieść rozpoznawalność marki i efektywność prowadzonych kampanii.  

ANALITYKA_3

Google Analytics pozwala nam śledzić ruch na stronie w oparciu o model ABC czyli „AcquisitionBehavior, Conversion” (pozyskiwanie, zachowanie, konwersja)Pozwala też obserwować zaangażowanie użytkowników, a najbardziej wymagającym graczom daje możliwość zdefiniowania własnych raportów niestandardowych. 

W SEOSEM24 na podstawie danych z Google Analytics i w odniesieniu do specyfiki Twojej branży, określimy: 

 • jak klienci trafiają na Twoją stronę internetową 
 • ile czasu na niej spędzają 
 • jakie informacje najbardziej ich interesują
 • w którym momencie użytkownicy rezygnują z przeglądania witryny 
 • jaka przeglądarka jest najpopularniejsza wśród użytkowników  
 • które formy reklamy najlepiej spełniają założone cele 
 • jak zmodyfikować działania, by zwiększyć współczynnik konwersji  

Podsumowując – raporty Google Analytics pozwalają nam zrozumieć, jaki wpływ na użytkowników sieci ma nasza witryna i jej poszczególne elementy.  

Dzięki temu dostajemy wiarygodne i uporządkowane informacje, o tym, co na stronie świetnie działa, a co wymaga poprawy. Ta wiedza jest kluczowa dla osiągania lepszych wyników kampanii i zwiększenia współczynnika konwersji.  

Ale raporty to nie wszystko. Kluczem do sukcesu jest dobra interpretacja danych, zawartych w statystykach.Aby wdrożyć Google Analytics i otrzymywać raporty wraz z rzeczową, merytoryczną interpretacją – napisz do nas. Prowadzimy też szkolenia z obsługi Google Analytics. Zobacz: https://seosem24.pl/uslugi/szkolenia-consulting/szkolenie-google-analytics/    

Analityka – Google TagManager

Ma prosty interfejs, jest darmowy i bardzo przydatny w prowadzeniu biznesu online. A co najważniejsze – oszczędza czas i pieniądze. Mowa o Google Tag Manager, czyli potocznie: menedżerze tagów. Za co odpowiada? Mówiąc najprościej: za kontrolowanie tagów i fragmentów kodów, związanych z naszą stroną.  

Przed pojawieniem się na rynku tego narzędzia, wszelkie zmiany w kodzie strony przeprowadzać musiał programista. Dzisiaj może to zrobić każdy, kto choć trochę zna się na analityce. Ale czym właściwie są tagi? 

Tagi to kody w języku JavaScript, które niosą informacje m.in. o ruchu na stronie i zachowaniu użytkowników. Pomagają mierzyć ruch na stronie, śledzić zachowania użytkowników i efekty działań marketingowych, prowadzonych online. Ale to niejedyne ich zaletyZamieszczając tagi na swoich stronach, dostajemy czystszy kod, a – co za tym idzie – wyraźnie zwiększa się szybkość naszej strony. 

Do tagów należą m.in. Google Analytics, AdWordsAdRollFloodlight czy Crazy Egg. Niestety często zdarza się, że stosujemy tagi nieprawidłowo, co skutkuje np. niewiarygodnym pomiarem danych. 

Google Tag Manager pozwala uporządkować wszystkie tagi, z jakich korzystamy, wygodnie zarządzać kodem i samodzielnie usuwać błędy. I – co najważniejsze – może z niego korzystać każdy, nawet niewielki biznes internetowy. Dla niektórych nie jest to jednak proste zadanie.  

I tutaj wkraczają nasi eksperci od analityki w SEOSEM24. Aby ułatwić przedsiębiorcom zarządzanie tagami na stronie, instalujemy na niej Google TagManager, a następnie szkolimy naszych Klientów z obsługi aplikacji. Po naszym szkoleniu będziesz mógł: 

 

 • samodzielnie wstawić skrypt śledzący 
 • w dowolnym momencie przeglądania strony wywołać kod remarketingowy (więcej o remarketingu przeczytasz tutaj: https://seosem24.pl/uslugi/kampanie-reklamowe/remarketing/) 
 • podnieść wydajność strony 
 • dokonać analizy aktualnie prowadzonych kampanii i zastosowanych rozwiązań. 

 

ANALITYKA_4

Analityka – Testy A/B

Testy A/B to sposób na zweryfikowanie wyników analizy. To tzw. testy porównawcze, które pozwalają zbadać zachowania użytkowników w reakcji na różne rozwiązania, wprowadzane na stronę. To jedno z najważniejszych narzędzi do prowadzenia analityki www.  

Gdy zmieniamy budowę i wygląd strony internetowej, musimy pamiętać, że każda zmiana może mieć duży wpływ na przyszłych użytkowników strony. Część zmian będzie odpowiadała ich preferencjom, część zdecydowanie nie. Część będzie ułatwiała dokonanie zakupu, część – niestety nie. Testy A/B pozwalają na przetestowanie różnych wersji, po to, by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.  

Etapy testów A/B:  

 1. Zebranie danych  
 2. Cel 
 3. Hipoteza 
 4. Testy 
 5. Analiza 

Testy A/B dotyczą konkretnego obszaru, który wymaga zmian (np. z powodu niskiego współczynnika konwersji) i jednej zmiennej, czyli np. koloru przycisku CTA.  

Testując różne warianty, dowiadujemy się, które rozwiązania są efektywniejsze i bardziej odpowiadają potrzebom użytkowników. 

Dzięki testom A/B możemy zbudować stronę przyjazną użytkownikom i zdecydowanie bardziej skuteczną   

 

ANALITYKA_5

Jeśli chcesz, abyśmy w ramach analityki przeprowadzili testy A/B Twojej strony internetowej i wybrali najkorzystniejsze rozwiązanie – skontaktuj się z nami. Na życzenie prowadzimy też kampanie w wyszukiwarkach – zobacz: https://seosem24.pl/uslugi/kampanie-reklamowe/kampanie-w-wyszukiwarkach/ i wiele innych działań marketingowych.

Analiza to dopiero początek – jak ją wykorzystać?

Przygotowane raporty i wnioski powinny prowadzić do podjęcia konkretnych działań. Dlatego konstruując nasze wskazówki i sugestie unikamy ogólników – wolimy dać Ci konkrety, dzięki którym realnie podniesiesz konwersję i osiągniesz postawione cele.  

Nie poprzestajemy na analizie strony głównej, ale badamy całą witrynę, identyfikując obszary, które wymagają poprawy. W efekcie zyskujesz stronę z wartościowym contentemprzyjazną użytkownikom i robotom Google. Nasza analityka pozwala nie tylko podnieść konwersję, ale też przewidywać przyszłe kłopoty. Dzięki temu możesz w porę zareagować i uniknąć wielu biznesowych problemów. 

Nie zapominaj o tym, byanalitykę przeprowadzać regularnie – w końcu w e-biznesie decyzje sprzedażowe i marketingowe trzeba podejmować niemal bez przerwy.