Słownik SEO – Słownik Pojęć SEO

słownik SEO

słownik seo

Słownik pojęć SEO – A

Above the fold (ATF) – jest to część strony internetowej, którą dany użytkownik może zobaczyć bez przewijania. Często na jej podstawie podejmuje on decyzje czy przewinąć niżej, czy wrócić znowu do wyników wyszukiwania, dlatego jest to kluczowy element strony. Użytkownicy bardziej angażują się w treści, które są wyświetlane above the fold niż umieszczone poniżej. Właśnie tutaj powinno się umieścić treści, które mają zachęcić do zostania dłużej.

Absolute URL (bezwzględny adres URL) – to adres, który opisuje pełną ścieżkę dostępu do danego zasobu na serwerze, ścieżkę do pliku, strony HTML, obrazu lub innej formy treści, do której chcesz utworzyć łącze w swojej witrynie. Ten link jest używany jako część tagu kotwicy i składa się z protokołu, nazwy danej domeny, lub podkatalogu oraz nazwy pliku, dokumentu, strony HTML lub obrazu.

A/B Testing – służy do przeprowadzania eksperymentów na danych elementach strony lub ustawieniach kampanii, mające na celu porównanie dwóch wariantów i na podstawie zachowania użytkowników podjęcie decyzji, który z nich sprawdza się lepiej. Zmieniając np. treść nagłówka, jego kolor lub wielkość możemy zauważyć, które rozwiązanie sprawdzało się najskuteczniej, a które najsłabiej.

Accelerated Mobile Pages (AMP) – są to strony internetowe budowane pod wymagania mobile. AMP to inicjatywa która pokazuje jak powinny postępować firmy, pragnące uzyskać wysoką jakość swojej strony internetowej oraz szybkość z jaką się ładuje jest maksymalnie zoptymalizowana także na urządzeniach mobilnych.

AdSense, Google AdSense – rodzaj systemu reklamowego w Google umożliwiający na wyświetlanie na stronach internetowych reklamy w formie tekstowej, baneru lub reklam w formie filmiku z usługi Google Ads. Firma Google płaci za reklamy w zależności od ilości wyświetleń lub ich kliknięć. AdSense od razu zapewnia automatyczny dostęp do ogromnej ilości reklamodawców.

AI – maszyny lub systemy starające się naśladować ludzką inteligencję i zachowanie w jak najbardziej realistyczny i zaawansowany sposób. Udoskonalanie procesu naśladowania ludzkiego myślenia następuje poprzez uczenie się na podstawie algorytmów, doświadczeń oraz złożonych baz danych. Jeśli system oparty jest na AI lub uczeniu maszynowym potrafi dokonywać zmian w sekundę. AI może przyjmować różne formy. Przykładowo mogą to być chatboty, które poprzez korzystanie ze sztucznej inteligencji potrafią szybciej klasyfikować problemy klientów i dobierać do nich bardziej trafne odpowiedzi. Dzięki technologii AI zwiększa się wydajność oraz produktywność przedsiębiorstwa poprzez automatyzację procesów lub zadań, które dawniej wymagały zaangażowania ludzi. Sztuczna inteligencja może również interpretować dane, które wykraczają poza możliwości interpretacji ludzi.

AJAX – Asynchroniczny JavaScript i XML – sposób programowania, który umożliwia stronie internetowej wysyłanie oraz odbieranie informacji z serwera aby dokonać dynamicznej zmiany danej strony bez potrzeby ponownego jej załadowania.

Algorithmic Penalty – jest to proces obniżający pozycję witryny w wynikach  wyszukiwania na dane słowa kluczowe. Trudno zauważyć że nasza strona została poddana temu procesowi, jeżeli nie korzysta się z pomocy specjalisty z branży SEO. Kara ta nakładana jest na witryny, które złamały zasady nałożone przez firmę Google.

Algorytm Google – oprogramowanie, które służy ustaleniu rankingu stron w wyszukiwarce. Algorytm bierze pod uwagę różne wskaźniki, które wpływają na trafność wyników. W związku z tym, że sieć stale się powiększa, pojawiają się nowe strony, zmieniają się także metody pozycjonowania. Dlatego system wyszukiwania, który nazywamy algorytmem tak naprawdę składa się z kolejnych, pomniejszych algorytmów. Odpowiedzialne są za weryfikację danej witryny i poprzez sprawdzenie z różnymi kryteriami, ustalają pozycję danej strony w wynikach wyszukiwania. Dzięki tym algorytmom system potrafi zrozumieć intencje użytkownika oraz to, czy konkretna strona jest dopasowana do wysłanego zapytania. Gdyby Google nie stosowało algorytmów zapanowałby kompletny chaos, więc wyszukiwarka byłaby zupełnie bezużyteczna. System od lat nagradza te strony internetowe, które są dopasowane do potrzeb użytkownika, oraz narzuca kary na witryny spamerskie lub bez konkretnej wartości dla ludzi. Jednak pełna lista czynników, wpływających na pozycjonowanie stron internetowych w rankingu, jest nieznana.

Analiza konkurencji – głównie polega na ocenie konkurentów, którzy starają się wykorzystywać podobne lub nawet te same słowa kluczowe jak twoja strona internetowa. Jeśli dokonamy analizy konkurencji pomoże nam to zauważyć najlepszą taktykę, która sprawdza się dla danego obszaru i potraktować ją priorytetowo. Obranie sprawdzonej już przez inną firmę taktyki, która rzeczywiście okazała się zyskowna dla konkurencji może także naszej firmie pomóc bardziej się rozwinąć i trafić do nowych klientów

Analiza konkurencji w SEO, pozwala:

 • odkryć sprawdzone słowa kluczowe, które także możesz użyć,
 • odkryć nowe możliwości linków zwrotnych,
 • trafić na dodatkowe pomysły na treści,
 • pozyskać pomysły na optymalizację tytułów i opisów treści na stronie.

Anchor text – jest to podlinkowane słowo lub nawet słowa prowadzące na konkretną stronę. Treść danego linka, który pojawia się na stronie internetowej jest najczęściej wyróżniona innym kolorem niż pozostały tekst. Najechanie myszką na kotwicę powoduje, że użytkownik widzi, gdzie zostanie przekierowany po kliknięciu w odnośnik. Zadaniem tego tekstu jest dostarczyć ludziom oraz wyszukiwarkom informacji odnośnie czego dotyczy dana strona internetowa lub witryna. Tekst kotwicy jest umieszczany pomiędzy znakami <a> kodu HTML.

Answer Boxes – jest to miejsce gdzie można zadać pytanie lub wpisać szukaną frazę, po wypełnieniu którego da użytkownikowi jak najlepszą odpowiedź na zadane pytanie. Najczęściej składa się ona z części treści zaczerpniętej bezpośrednio z danej witryny, adresu URL oraz tytułu strony. Answer boxy wyświetlane są pod reklamami Google Ads, nad wszystkimi wynikami wyszukiwania.

Artykuł sponsorowany – forma subtelnej reklamy w internecie, która poprzez link przekierowuje do naszej witryny. Głównym celem tego typu reklamy jest promocja oferty firmy w formie tekstu oznaczonego jako materiał sponsorowany. Może zostać wykorzystany w SEO podnosząc widoczność pozycjonowanej firmy.

Atrybut Alt – jest to kod HTML, który dostarcza  wyszukiwarkom informacji niezbędnej do zrozumienia zawartości obrazu. Ma to bezpośredni wpływ na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Obecnie stanowi najważniejszy, niezbędny  czynnik w pozycjonowaniu grafiki, ogólnie stosowanym przez SEO.

Audyt strony internetowej – jest to przeanalizowanie witryny oraz jej linków wykonane przez specjalistę z branży SEO, które jest podstawą do stworzenia odrębnej strategii pozycjonowania. Pozwala ono na ustalenie mocnych oraz słabych punktów strony internetowej pod kątem wymagań algorytmów wyszukiwarek, oraz także podpowiada najlepsze rozwiązania.

Authority Site – Autorytet – nazwa dla strony internetowej, której ufają użytkownicy i branżowi eksperci, Takie witryny publikują tylko wiarygodne informacje oraz odsyłają do wiarygodnych, bezpiecznych stron. Treści, które są zamieszczone na takich stronach reprezentują wysoką jakość oraz zawierają aktualne informacje.

Słownik pojęć SEO – B

BackLink
Backlink to łącza przychodzące i zewnętrzne na stronie internetowej. Użytkownik sieci internetowej klikając w dany backlink zostaje przeniesiony na inną domenę. Te hiperłącza ułatwiają użytkownikom łatwiejsze poruszanie się po serwisach. Stosowanie backlinków najczęściej widoczne jest przy podawaniu źródła podanej informacji. Proces wykorzystywania backlinków jest korzystny dla SEO i marketingu. W przypadku SEO – jako znak dla robotów przeszukujących stronę, że zamieszczone na niej treści są odpowiednie i adekwatne do wyszukiwania użytkowników. Z kolei w aspekcie marketingu backlinki pomagają w budowaniu rozpoznawalności marki np. poprzez umieszczanie hiperłączy na witrynie o wysokim współczynniku klikalności.

Baidu
Każdy kraj wśród użytkowników sieci internetowej ma przeglądarkę, z której najchętniej korzystają obywatele. W przypadku Chin jest to przeglądarka Baidu. Została założona 1 stycznia 2000 roku, a jej autorem jest Robin Li. Sytuacja w rankingach wyszukiwarek w Chinach, uplasowała Baidu na pierwszym miejscu, w momencie, w którym google wycofało się z tego kraju z powodu cenzury. Obecnie strona Baidu jest w pierwszej czwórce najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie, zaraz po Yahoo, MSN oraz Google.

Bait and switch

To nic innego jak zamiana kodów, co to i do czego się to odnosi ? Odnosi się to do jeden z technik używanej w Black Hat SEO. Polega ona na tworzeniu pewnego rodzaju treści i późniejszym jej umieszczaniu na naszej stronie internetowej po to by uzyskać zadowalająca nas pozycję w rankingu wyszukiwarek. Cały proces jest po to by później zamienić całą zawartość tej strony (baitową) na tą właściwą, która potencjalnie nie odniosła by takiego sukcesu i nie osiągneła by dobrej pozycji w rankingu.

BAN

Ban jest najwyższą formą kary nakładanej przez Google na domenę która nie stosuje dobrych praktyk oraz łamie wytyczne nałożone przez Google na webmasterów. Ban usuwa domenę z wyników wyszukiwania tym samym uniemożliwienie jej wyszukania przy pomocy Google. Zmienia on również liczbę zindeksowanych stron do 0. Może to mieć wpływ na wizerunek firmy do której należy witryna, a także może przyczynić do zmniejszenia wyników sprzedażowych.

Za co można otrzymać Ban na Google?

Ban można otrzymać za takie praktyki jak:

-Cloaking – Prezentowanie robotowi Google odmieniaj treści od tej która prezentowa jest osobom odwiedzającym daną witrynę. Co a na celu podniesienie strony w rankingach Google.

-MFA – Made For AdSense – Wyłudzanie pieniędzy poprzez zalewanie użytkownika zawrotą ilością reklam na stronie z relatywnie małą ilością treści bądź treścią skopiowaną z innej nie domeny.

-Doorway pages –  Tworzenie stron wypozycjonowanie ich na wybrane słowa kluczowe które mają na celu przekierowanie użytkownika na stronę docelową .

-Ukrywanie treści –  Polegające na ukrywaniu przed użytkownikiem treści składających się z słów kluczowych wymaganych do pozycjonowania jak i również linków. Najczęściej ukrywane są poprzez użycie takiego samego koloru tekstu co tła.

-Duplikowanie treści-  Powielanie treści pod wieloma adresami URL w obrębie jednej witryny lub różnych serwisów

Polega to na manipulowaniu wyszukiwarką i najczęściej również na ignorowaniu czynnika ludzkiego, odbiorców stron oraz ich doświadczenia.

Częstymi zabiegami które wykorzystywanyme w tej technice są rzeczy takie jak na przykład.: Używanie linków sponsorowanych czyli reklam tekstowych tworzonych w systemie Google Ads, maskowanie polegające na wyświetlaniu innej treści strony internetowej robotom jak i prawdziwym użytkownikom którzy odwiedzają naszą domenę,wprowadzanie na stronę ukrytych tekstów zawierających liczne słowa kluczowe schowane w taki sposób by nie były widoczne dla odbiorcy, można to robić na kilka sposobów np.:Umieszczając tekst w tym samym kolorze co tło strony.Zamieszczając słowa kluczowe za wyświetlanymi na witrynie obrazami.

Ban nie jest karą permanentną i można ją w każdej chwili cofnąć. Aby to zrobić trzeba najpierw znaleźć przyczynę bana i ją zlikwidować. po wykonaniu tych czynności należy wysłać prośbę do Google o zdjęcie bana co może trwać nawet do kilku tygodni czy nawet miesięcy.

Banner Blindness
Termin znany jako “ślepota banerowa”. Jest to forma selektywnej uwagi, w której użytkownicy odwiedzający określoną stronę internetową ignorują informacje prezentowane na banerach. Może to być świadome lub nieświadome działanie. Zjawisko to ma na celu uniknięcie interakcji z reklamami, które mogą zakłócać wrażenia użytkownika. Gdy pojawia się ślepota na banery, może to być spowodowane tym, że odwiedzający stronę internetową szuka czegoś konkretnego i nie chce rozpraszać się reklamą. Nawet jeśli treść w sekcji banerów na stronie internetowej może nie zawierać reklam, nadal może zostać zignorowana. Aby uniknąć banner blindness postaraj się: unikać formy strony przybliżonej do postaci reklamy, przeprowadzić TEST A/B, zastanów się nad tym, czy wariant wykorzystania reklamy banerowej jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojej strony.

Bing to wyszukiwarka stworzona i obsługiwana przez firmę Microsoft, która zastępuje jej wcześniejsze produkty, takie jak: Live Search, Windows Live Search i MSN Search. Dyrektor generalny firmy Microsoft, Steve Ballmer, ujawnił wyszukiwarkę w maju 2009 r. Bing był w
pełni operacyjny w czerwcu 2009 r. Bing bierze pod uwagę ponad 1000 sygnałów, aby uporządkować strony internetowe na stronach wyników wyszukiwania (SERP). Wyszukiwarkę często porównuje się do Google. Wyszukiwarka Bing daje użytkownikowi
różne warianty wyszukiwania np. wyszukiwanie obrazu, map czy wideo. Pozwala ona także prowadzić usługi reklamowe przy wykorzystaniu Bing Ads.

Black Hat SEO – To szereg wielu praktyk stosowanych aby poprawić ranking stron, które są sprzeczne z róznymi wytycznymi wyszukiwarek internetowych.

Za co można otrzymać Ban na Google?

Ban można otrzymać za takie praktyki jak:

-Cloaking – Prezentowanie robotowi Google odmieniaj treści od tej która prezentowa jest osobom odwiedzającym daną witrynę. Co a na celu podniesienie strony w rankingach Google.

-MFA – Made For AdSense – Wyłudzanie pieniędzy poprzez zalewanie użytkownika zawrotą ilością reklam na stronie z relatywnie małą ilością treści bądź treścią skopiowaną z innej nie domeny.

-Doorway pages –  Tworzenie stron wypozycjonowanie ich na wybrane słowa kluczowe które mają na celu przekierowanie użytkownika na stronę docelową .

-Ukrywanie treści –  Polegające na ukrywaniu przed użytkownikiem treści składających się z słów kluczowych wymaganych do pozycjonowania jak i również linków. Najczęściej ukrywane są poprzez użycie takiego samego koloru tekstu co tła.

-Duplikowanie treści-  Powielanie treści pod wieloma adresami URL w obrębie jednej witryny lub różnych serwisów

Polega to na manipulowaniu wyszukiwarką i najczęściej również na ignorowaniu czynnika ludzkiego, odbiorców stron oraz ich doświadczenia.

Częstymi zabiegami które wykorzystywanyme w tej technice są rzeczy takie jak na przykład.: Używanie linków sponsorowanych czyli reklam tekstowych tworzonych w systemie Google Ads, maskowanie polegające na wyświetlaniu innej treści strony internetowej robotom jak i prawdziwym użytkownikom którzy odwiedzają naszą domenę,wprowadzanie na stronę ukrytych tekstów zawierających liczne słowa kluczowe schowane w taki sposób by nie były widoczne dla odbiorcy, można to robić na kilka sposobów np.:Umieszczając tekst w tym samym kolorze co tło strony.Zamieszczając słowa kluczowe za wyświetlanymi na witrynie obrazami.

Ban nie jest karą permanentną i można ją w każdej chwili cofnąć. Aby to zrobić trzeba najpierw znaleźć przyczynę bana i ją zlikwidować. po wykonaniu tych czynności należy wysłać prośbę do Google o zdjęcie bana co może trwać nawet do kilku tygodni czy nawet miesięcy.

Blog
Blog (skrócona wersja „weblog”) to rodzaj strony internetowej, często utożsamianej jako internetowy dziennik lub strona informacyjna. Blog wyświetla informacje w odwrotnej kolejności w aspekcie chronologicznym, czyli najnowsze posty pojawiają się jako pierwsze,
na górze witryny. Blog to platforma, na której twórca lub grupa twórców dzieli się swoimi poglądami na określony temat. Istnieje wiele powodów, aby założyć blog do użytku osobistego ale także blogować na tle biznesowym. Blogowanie dla biznesu obiera sobie za
cel działania nastawione na usytuowanie Twojej witryny wyżej w Google SERP. Blog stwarza także możliwość znalezienia Cię przez odpowiednią grupę docelową, a tym samym zwiększenie ruchu i wysyłanie wysokiej jakości leadów do Twojej witryny. Dodatkowo pomaga zaprezentować swój niszowy autorytet i zbudować markę.

Blog Commenting

blogi zbierają w oku siebie pokaźną liczbę osób. Bardzo popularną taktyką było komentowanie na blogach wpasowujących się w twoją niszę. Polega to na pozostawieniu komentarza z linkiem do naszej strony i w ten sposób ściągnięcia do siebie potencjalnych klientów. Dziś taka taktyka jest raczej kontrowersyjna. Gdyż była ona wcześniej nadużywana przez użytkowników którzy masowo spamowali artykuły na blogach, pozostawiając wszędzie linki i nieistotne oraz nic nie wnoszące komentarze. Google położył kres tej praktyce,  zmniejszając liczbę linków przekazywanych przez stony zawierające ogromne ilości linków oraz nakładając kary za linki z nieistotnych witryn. Same blogi zmieniły sekcje komentarzy tak aby stosowały atrybuty nofollow do linków. Pomimo tych problemów nadal można znaleźć komentarze na blogach użyte we właściwy sposób. Pozostawienie takowego komentarza na blogu może przyczynić się do budowania zaufania i pozytywnych relacji z potencjalnymi klientami co z pewnością może przełożyć się na wyniki sprzedażowe.

Bounce rate – współczynnik odrzuceń
To współczynnik, który jest często wykorzystywany w analityce danej witryny internetowej. Pokazuje on ilu użytkowników odwiedza Twoją stronę, uwzględniając jednocześnie to jak szybko ją opuścili bez wykonania jakiejkolwiek interakcji. Aby obliczyć współczynnik Bounce
rate, należy podzielić liczbę odrzuceń przez liczbę wszystkich sesji. Im wynik tego działania jest mniejszy, tym lepiej. Bowiem wysoki iloraz jest wskazówką dla twórców strony internetowej, że nie jest ona atrakcyjna dla użytkowników np. ze względu na zamieszczone
treści, wolnego tempa wczytywania się, przytłaczającej liczbie reklam lub ze względu na brak pojawiania się strony w wyszukiwarkach pomimo wpisania słowa kluczowego.
Branded KeyWords – markowe słowa kluczowe
Termin rozumiany jako słowa kluczowe brandowe, czyli takie, które są wpisywane w wyszukiwarkę internetową przez użytkownika w celu znalezienia konkretnej informacji odnośnie produktów bądź usługi, dotyczącej danej marki. Użytkownik po wpisaniu frazy w wyszukiwarkę najczęściej w pierwszych pozycjach wyszukiwania zobaczy określoną firmę. Wysoki wynik w pozycjach wyszukiwania jest wyrażany przez takie czynniki jak: niepowtarzalna nazwa firmy, występująca w wyszukiwanej frazie lub nazwa firmy zawarta w jej domenie.
Breadcrumbs – nawigacja okruszkowa
Breadcrumbs z angl. tzw “okruszki chleba” to ścieżka nawigacji użytkownika po stronie internetowej, umożliwiając mu lepszą orientację w jej obszarze. Pokazują one m.in. użytkownikowi, w której pozycji obecnie się znajduje oraz stwarzają możliwość do szybkiego
powrotu do podstron. Istotny jest fakt iż Breadcrumbs działa na stronach o uporządkowanej hierarchii. Gdy występują one w treści danego serwisu internetowego umożliwiają robotom lepsze dopasowanie informacji do wyszukiwanej frazy.
Można wyróznić nastepujące rodzaje nawigacji okruszkowej:
1) wykorzystujące lokalizację użytkownika, w której się aktualnie znajduje,
2) wykorzystujące atrybuty, najczęściej spotykane w sklepach internetowych,
3) wykorzystujące ścieżkę, które pokazują drogę przejścia użytkownika do strony docelowej.
Broken link
Z angl. “martwe lub zepsute linki” – hiperłącza umieszczane w obrębie danej witryny, które po kliknięciu przez użytkownika nie przeniosą go do klikniętego adresu. Przykładami takich linków są np. linki do usuniętych podstron, niedziałającej już witryny w sieci, linki do podstron
z niepoprawnym adresem URL (ze względu na zmianę adresu) bądź przekierowaniu na domenę, która została przeniesiona lub zmieniła swoją nazwę. Kliknięcie w podany link skutkuje pojawieniem się komunikatu “błąd 404”. Wszelkie linki zawarte w treści strony
internetowej mają wpływ na jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach użytkowników. Dlatego regularne sprawdzanie strony, zweryfikowanie ważności linków i ich aktualizacja, jest istotnie ważne dla SEO.

Słownik pojęć SEO – C

Cache
To pamięć podręczna, która stwarza możliwość do szybkiego dostępu do danych zapisanych na danym urządzeniu, oddzielając je od RAM-u. Rozumie się to jako wszystkie wolne przestrzenie dla danych pomagające im w znacznie szybszym działaniu zarówno na urządzeniach z systemem komputerowym, jak i aplikacjom. Pamięć podręczna przechowuje zgromadzone dane w charakterze tymczasowym. Właśnie w takim okresie czasu dane, które pozostają w cache, są szybciej dostępne i odczytywane. Dane cechuje mały rozmiar, co wpływa korzystnie na brak potrzeby ich zapisu np. na dysku twardym urządzenia czy RAM. Cache kategoryzuje dane w dwóch wariantach: lokalności czasowej i lokalności przestrzennej. Dzięki działaniu cache, elementy znajdujące się na stronie internetowej mogą wczytywać się szybciej.
Call to Action (CTA) – wezwanie do działania
CTA – to element wykorzystywany w dziale reklamy i sprzedaży w dziedzinie marketingu. Utożsamia się go z każdym elementem, który został umieszczony w stronie internetowej, poście na social mediach itp, aby zachęcić użytkownika do natychmiastowego działania –
ukierunkowanego na sprzedaż danego produkty lub usługi. Aby zachęcić użytkownika przycisk CTA musi się wyróżniać swoją barwą i kształtem spośród innych elementów strony internetowej. Wezwanie do działania może mieć różne formy np.: podlinkowany tekst,
graficzny przycisk z prostym i krótkim wezwaniem do działania, z wykorzystaniem języka korzyści lub z formą uzupełnienia informacji lub w formie ikony np. “play”. Przykładami call to action są np. “Kup dzisiaj, a otrzymasz darmową przesyłkę”, “Testuj za darmo przez
miesiąc”, “Wypróbuj wersję próbną”, “Czytaj więcej”, “Odkryj”, “Pobierz e-booka”, “Kup”, “Rezerwuj”, “Odkryj e-mail marketing”.
Canonical – kanoniczny adres URL
Kanoniczne adresy URL są istotne w pozycjonowaniu stron pod kątem SEO pod względem poprawności wyświetlania się strony w wynikach organicznych. Wykorzystanie ich pomaga robotom wyszukiwarki googla odnaleźć oryginalna podstronę, a tym samym omijając proces duplicate content. Znaczniki linków kanonicznych należy usytuować w sekcji &lt;head&gt; podstrony, gdzie wpisany jest również tytuł strony (meta title) i jej opis (meta description).
Clickbait
Z tłumaczenia języka angielskiego, słowo to oznacza “klikać” i “pułapka”. Są to odnośniki, zachęcające do przejścia na inną stronę lub do samego kliknięcia. Zazwyczaj nagłówek clikbaitów ma przyciągnąć użytkownika poprzez zaskakującą grafikę lub chwytliwą nazwę nagłówka wzbudzającą ciekawość. Jednak sama zawartość treści, do której użytkownik zostaje przeniesiony nie ma zazwyczaj powiązania z przeczytanym nagłówkiem. Clickbait jest powszechnie znany w sieci internetowej. Stosuje się go po to, aby zwiększyć liczbę wizyt na stronie, wyswietleń video, artykułu itp. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że pomimo spełnienia swojego celu klikalności, clickbait może spotkać się też z nieprzychylnymi komentarzami pod stworzonymi treściami i negatywnym odbiorem.
Cloaking
To technika, w której zawartość jaka jest prezentowana wybranej wyszukiwarce jest inna od treści prezentowanej użytkownikom. Jest to możliwe dzięki sprawdzeniu adresu IP lub sprawdzeniu nagłówka zawierającego tzw. user agent. Ogólnie ujmując w procesie cloaking
chodzi o oszukanie wyszukiwarki i optymalizacji rankingu strony internetowej, w celu uzyskania jak najwyższego wyniku, który nie jest możliwy do uzyskania bez wprowadzenia tego sposobu działania. W wyniku tego, strony wykorzystujące tę funkcję są usuwane z procesu indeksowania wyszukiwarek. Jest to metoda zaliczana do Black Hat SEO – powszechnie uznanych za niedozwolone i nieetyczne praktyki SEO w wyszukiwarkach.
Content Delivery Network (CDN)
To rozproszona sieć serwerów, które stwarzają podstawę do wydajnego procesu dostarczania użytkownikom zasobów internetu. Rozumianych jako treści dostarczane do budynków przeznaczonych do przechowywania funkcjonującej infrastruktury informatycznej
tzw. centrum danych oraz do obiektów sieciowych tzw. punktów wymiany ruchu internetowego. Content Delivery Network składa się z serwera źródłowego, który pełni rolę dostawcy treści, komponentów, jakie znajdują się w infrastrukturze internetowej oraz z systemu routingu.

Content Managemnt System (CMS)

Jest to system który pozwala użytkownikowi na tworzenie,edytowanie oraz utrzymanie treści zawartej na stronie internetowej. CMS nie wymaga od użytkownika wsparcia ze strony programisty. CMS to system który jest stosunkowo prosty zarówno do nauczenia jak i do konfiguracji. Użycie systemów CMS w SEO jest dość problemotwórczym działaniem mimo tego że w dużym stopniu ułatwiają wprowadzanie i modyfikacje zawartości na stronie internetowej, to utrudniają jakąkolwiek późniejszą edycję kody czy ustawień strony które mogą mieć wpływ na pozycjonowanie strony w rankingach wyszukiwań. Jednym z najbardziej znanych programów CMS jest “WordPress” który obsługuje różne wtyczki SEO, mające na celu wspomanie i usprawnienie treści na naszych witrynach.

Content Marketing

Content Marketing jest procesem polegającym na regularnyn dostarczaniu treści ,które będą atrakcyjne, wartościowe i ściśle dopasowanych do potrzeb klienta bądź użytkownika. jest to długofalowy proces zajmujący dużo czasu . Głównym i najważniejszym celem Content Marketingu jest sprzedaż, jednak żeby to osiągnąć trzeba dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Content marketing ma posłużyć do zbudowania i systematycznego powiększania własnego grona odbiorców, którzy będą regularnie powracać do źródła. Content Marketing może polegać na między innymi tworzeniu artykułów w internecie, prowadzeniu bloga lub funpage’a czy też zamieszczaniu filmów na popularnych różnych stronach. Zwiększenie grona odbiorców zapewni że więcej ludzi zauważy przedstawioną ofertę oraz będzie miało okazję na przemyślenie zakupu produktu bądź usługi. Wszelkie taktyki contentowe uznawane są za inbound marketing. Czyli działania które umożliwiają odbiorcom samodzielne odnalezienie nadawcy danego przekazu reklamowego.

Content Managment System (CMS)

Content Managment System w skrócie (CMS) czyli System zarządzania zawartością to system, który pozwala użytkownikom edytować, aktualizować i utrzymywać treści na stronie, bez najmniejszej potrzeby wsparcia ze strony programisty. jedną z najważniejszych zalet korzystanie z CMS jest fakt, że aplikacja jest dostępna zdalnie, a co za tym idzie każdy użytkownik może pracować na swoim urządzeniu. Oprócz tego nad treściami może pracować jednocześnie wiele osób. Systemy CMS są niezwykle łatwe do opanowania i konfiguracji. Przykładem jednego z najpopularniejszych systemów CMS jest WordPress. Systemy CMS są mniej rekomendowanym wyborem wyborem pod względem SEO. Potrafią znacznie ułatwić wprowadzenie treści na stronę i ich modyfikacje, jednak za to dużo trudniej wprowadzić jakiekolwiek zmiany w kodzie i ustawieniach strony, które miałyby istotny wpływ na jej pozycję w wyszukiwarce. pomimo tego obecnie jest wiele wtyczek SEO, które mają za zadanie wspomagać w optymalizacji treści np. w WordPress.

Content Pruning
Tłumacząc z języka angielskiego to tzw. “przycinanie tekstów”. Działanie, które ma na celu usuwanie lub modyfikowanie treści nieaktualnych, zbędnych lub o niskiej jakości, jakie są zamieszczane w sieci internetowej. Wykonuje się to po to, aby poprawić działania pozycjonowania strony w wyszukiwarkach i zapewnić lepszą jakość całokształtu wrażeń, jakie doświadcza użytkownik odwiedzając stronę – tzw. user experience (UX). Proces ten dotyczy na przykład usunięcia wybranych wpisów na blogu, złączenia wpisów o podobnej tematyce w jeden o bardziej złożonych charakterze lub aktualizacji treści wpisu, tak, aby zawierały jak najbardziej aktualne zagadnienia.
Content Spinning
Termin określany również jako “article spinning” – co w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza wirowanie artykułów. To metoda polegająca na technice pisania, którą wykorzystuje się w optymalizacji w wyszukiwarkach i innych aplikacjach. Polega to na tym, że tworzy się
treści na pozór nowe treści, jednak są to te same informacje zapisane przy pomocy słów bliskoznacznych oraz zamiany kolejności części mowy w strukturze zdania. Niezależnie od sposobu pisania, zawsze w efekcie końcowym powstają namnożone treści pozornie od siebie różne.
Content Syndication
Termin tożsamy z nazwami – syndykacja treści, syndykacja artykułów. Metoda ta oznacza publikację tego samego elementu: artykułu, wideo, grafiki itp. w jednej lub kilku stronach internetowych. Twórcy, którzy mają w swoich zasobach wiele dobrych artykułów pod względem merytorycznym itp. wydłużają ich byt w sieci internetowej poprzez pozwolenie na ich publikację na innych witrynach. Główny cel takiego działania upatruje się w zwiększeniu zaangażowania czytelników, wzrostu wskaźników ruchu na stronie oraz świadomości marki. Metoda te jednak niesie również ze sobą wiele ryzyka dla Twojej strony np. usunięcie z wyszukiwarki google za duplikację treści lub strona, na której zostanie umieszczony artykuł będzie zajmowała lepsze wyniki w pozycjach wyszukiwania niż twoja.
Conversion – konwersja
Określenie w branży marketingu oznaczające zamierzone działanie wykonane przez odbiorcę, w tym przypadku rozpatrywanego w kategoriach potencjalnego klienta, w oparciu o skierowane na niego działania marketingowe np. kampanię reklamową lub działania SEO. O spełnionym procesie konwersji mówi się wtedy, gdy użytkownik dokona określonej czynności np. pobierze e-booka, wypełnieni formularz bądź zapisze się na newsletter itp. Aby obliczyć wskaźnik konwersji należy podzielić jej liczbę przez ilość wszystkich odwiedzin strony internetowej, a następnie wynik tego ilorazu pomnożyć razy 100%. Cele konwersji mogą się od siebie różnić ze względu na charakter działania strony internetowej np. w przypadku sklepu internetowego konwersja będzie nastawiona na dokonanie zakupu przez odwiedzającego, w przypadku prowadzenia bloga będzie to przekierowanie na pobranie e-booka.
Conversion rate – współczynnik konwersji
Współczynnik konwersji jest ściśle powiązany z terminem “konwersja” i odnosi się do zrealizowania określonego celu przez użytkowników w działaniach np. kampanii reklamowej. Mówiąc inaczej to odsetek osób, które kliknęły w link z wiadomości, pobrały e-book, zapisały
się na webinar, kupiły produkt lub wypełniła formularz kontaktowy itp. Współczynnik konwersji jest obliczany na podstawie wzoru: liczba osób, które dokonały konwersji, podzielone przez liczbę osób, które podjęły interakcję z reklamą, razy 100%.
Copywriting
To proces tworzenia różnego rodzaju treści na potrzeby reklamy i marketingu, pod kątem określonej grupy docelowej, według ustalonej komunikacji oraz w celu wywołania o odbiorców pożądanej reakcji. Tworzenie tekstów przez copywriterów powinno odznaczać się kreatywnością i efektywnością. Zakres treści, jakie tworzą się w dziedzinie copywritingu jest naprawdę szeroki. Mogą to być teksty sprzedażowe lub takie, które będą budować wizerunek firmy, produktu czy usługi. Copywriting można spotkać np. w hasłach i sloganach reklamowych, tekstach zamieszczanych na stronach internetowych, tekstach w ofertach sprzedażowych, informacjach na banerach, scenariuszach podcastów oraz spotów występujących w mediach np. w radiu i telewizji, tekstach na ulotkach i broszurach, a także tekstach na potrzeby kampanii reklamowych w prasie.
Crawling
To proces ukierunkowany na analizę wszystkich treści i całości kodu, jaki znajduje się w obrębie danej witryny. Proces ten jest realizowany automatycznie przez roboty sieciowe często nazywane – crawlerami.
Crawability
To umiejętność robotów sieciowych, które wyszukują treści na Twojej stronie i docelowo indeksują ją. Roboty przeglądają strony internetowe i śledzą linki znajdujące się na nich. Przemieszczając się między linkami, przenoszą dane o odwiedzonych stronach i przekazują
je do odpowiednich serwerów. Proces ten ma istotny wpływ na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach. Aby ułatwić robotom sieciowym indeksowanie strony można zwiększyć prędkość działania strony, optymalizować sposoby przekierowania lub tworzyć pliki XML i mapy witryn.
Cross-linking
To metoda związana z pozycjonowaniem strony na zasadzie połączenia dwóch witryn internetowych. Działanie to ma na celu zwiększenie ilości linków zewnętrznych, prowadzących do serwisu z innych stron. Dzięki zastosowaniu tej metody w praktyce Twoja strona jest w stanie znaleźć się na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce, a co za tym idzie – witryna ma szansę zwiększyć liczbę grona użytkowników odwiedzających stronę. Można wyróżnić 3 rodzaje cross-linków. Pierwszy – naturalny, rozumiany jako nieintencjonalne odwołanie do strony w treści, drugi – prywatny, który polega na linkowaniu stron internetowych należących do jednej osoby, trzeci – outreach, czyli linki powstałe w wyniku kontaktu z właścicielami innych stron internetowych.
CSS- cascading style sheets
To język programowania, który opisuje strukturę i zawarte w nim elementy na stronie internetowej www. Definicję tego terminu można określić jako zbiór zasad określających, w jaki sposób dany element powinien wyglądać na stronie np. format czcionki, jej kolory i typ, marginesy, odstęp międzywierszowy, czy nawet pozycjonowanie danego elementu względem innego lub okna przeglądarki itp. Do zdefiniowania tych elementów używa się znacznika “style css” bądź arkusza, który określa układ i strukturę całej strony. Style można tworzyć ręcznie lub użyć celowo utworzonych do tego edytorów. wykorzystanie arkuszy stwarza lepsze szanse na wypozycjonowania elementów zawartych na stronie niż (x)HTML. System języka CSS został utworzony w 1996 r. w celu izolacji struktury dokumentu od sposobu jego prezentacji.
CTR – współczynnik klikalności
To odsetek interakcji z reklamą w stosunku do liczby jej wyświetleń. Wysokość wyniku współczynnika klikalność jest determinowany przez wiele aspektów. Wchodząc analitykę CTR należy również wziąć pod uwagę współczynnik konwersji oraz współczynnik odrzuceń. Wysoki wynik CTR jest na ogół przyjmowany jako pozytywny i świadczy o odpowiednim dopasowaniu formy reklamy (treści, tytułu i opisu) do oczekiwań użytkowników, rozumianych jako grupę potencjalnych klientów. Wskaźnik kliknięć w reklamę jest istotny dla pozycjonowania strony w wynikach organicznych wyszukiwarki. CTR jest jednym z czynników branych pod uwagę przez wyszukiwarkę google do określania pozycji strony internetowej dla określonego słowa kluczowego. Współczynnik klikalności służy również do określenia skuteczności reklam i bezpłatnych informacji, a także słów kluczowych.

Słownik pojęć SEO – D

De-indexing-de-indeksowanie
Zbiór działań mających na celu usunięcie witryny z wyszukiwarki internetowej, czyli programu wyszukującego informacji w sieci, w taki sposób, aby nie pojawiała się ona w pozycjach wyszukiwania. Warunkiem wykonania tego procesu jest przejście ze zbioru znaczników w sekcji nagłówkowej dokumentu używanego do jego opisu, czyli metatagu HTML robots na “noindex”. Gdy zostaną wprowadzone powyższe zmiany z zakresu blokowania indeksowania strony, nie będzie ona wyświetlała się w wynikach wyszukiwania. W wyniku tego iż Googlebot natrafiając na ten tag i nagłówek wyrzuci tę stronę z wyników wyszukiwania Google.


Dead-End Page
Witryna WWW bez adresów. Jest też często określana mianem błędnego zaułku, dla użytkowników otwierających witrynę internetową i robotów indeksujących, czyli programów, które gromadzą dane o stronie, treściach i układach, jakie znajdują się w sieci internetowej. Stwarzając tym sytuację, w której użytkownicy nie mają możliwości ruchu na witrynie i doprowadzając do konieczności jej opuszczenia. W celu uniknięcia takiego działania należy usytuować hiperłącze w nagłówku, stopce, menu bądź w linkach, które wywołają u użytkownika potrzebę zmiany działania, czyli przejścia do następnej witryny.

Depozycjonowanie
Termin często spotykany również pod nazwą: depozycjonowanie witryn lub negative SEO. Jest to proces, który obiera sobie za cel zmniejszenie poziomu położenia w wynikach wyszukiwania poszczególnych unikalnych adresów internetowych lub wybranych podstron. Działania te mogą występować w dwojakiej naturze, w charakterze negatywnym, które są niezgodne z ogólnie przyjętą etyką oraz w charakterze pozytywnym, które w swoim założeniu mają za zadanie zlikwidowanie nieaktualnych treści o firmie, które uprzednio zajęły wysokie wyniki w wyszukiwarkach i nie stwarzają w danym momencie szansy na pojawienie się aktualnych wiadomości.

Direct Trafficruch bezpośredni
Działanie, które określa liczbę użytkowników odwiedzających określoną witrynę poprzez odwiedzenie strony w wyniku przekierowania na nią przez wpisanie bezpośredniego adresu strony w wybranej przeglądarce. Ujmując ogólnie to sytuacja, w której użytkownik sieci internetowej wpisze lub wklei link do Twojej witryny w wyniku ruchu bezpośredniego. Z kolei ruch bezpośredni to każdy ruch na stronie, który nie jest klasyfikowany jako ruch pochodzący z witryny odsyłającej. Jeśli ruch na danej stronie pochodzi z nieznanego źródła, zostanie on wówczas rozpoznany jako ruch bezpośredni.

Disavow backlinks
Pojęcie określane jako linki zwrotne mające negatywny wpływ dla danej witryny. Główną przyczyną takiego zjawiska jest brak pewności co do rzetelności ich pochodzenia np. ze względu na niespójne i niepewne źródło. Powszechnie określane są mianem złych. Warto zwrócić uwagę na skutki wykorzystania ich w swojej witrynie internetowej. Mogą one doprowadzić w swym działaniu do otrzymania kary, a także mieć negatywny wydźwięk w kontekście oczekiwanych wyników pozycjonowania strony w wyszukiwarce internetowej.

Długi ogonlong tail
To wyrażenie zawierające w swoim składzie kilka słów, najczęściej minimum 3-4 wyrazy, które stwarzają podstawy do odpowiedzi na określone parametry zapytania. Mogą to być np. nazwy dokładnego artykułu z jego opisem konkretnych wymiarów oraz jego właściwości. Pojęcie to występuje także pod potoczną nazwą “długie ogony”. W swoim założeniu mają one na celu dostarczenie, jak największej liczby komunikatów i przekazu o wymogach potencjalnych klientów i ich zapotrzebowania na określoną charakterystykę proponowanej usługi. Istotny jest także fakt iż podane wyrażenia odznaczają się większym wskaźnikiem konwersji w porównaniu do ogólnych sformułowań. Wynika to z tego, że użytkownik wpisując daną frazę w wyszukiwarkę internetową, uprzednio zaznajomił się z cechami produktu bądź usługi, wyrażał swoje zainteresowanie nim, a w chwili obecnej dokonuje zakupu.


Dofollow link
To rodzaj hiperłącza, do której grupy należą w domyśle wszystkie linki. Ich charakter polega na tym, że przekierowują one ruch na linkowaną witrynę. Dodatkowo pozwalają programom gromadzącym wiadomości o strukturze, treściach i stronach pojawiających się w sieci internetowej na monitorowanie ich, usprawniając tym samym proces pozycjonowania linkowanej witryny w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo dofollow wzywa nakłania robotów wyszukiwarki do odwiedzenia witryny z linku. Przekazując w ten sposób, że podana witryna jest wartościowa i godna zaufania. Specjaliści z dziedziny SEO traktują te linki jako proces, który niesie za sobą wiele pozytywnych oddziaływań na pozycjonowanie strony.


Domena
Umiejscowienie serwisu internetowego, wyświetlanego w formie nazwy lub unikalnego, przypisanego adresu IP, przyporządkowanego danym urządzeniom w sieci. Jest to fragment nazwy w sieci internetowej, pod którą można założyć stronę WWW lub spersonalizowane nazwy kont e-mailowe. Domena, czyli ogólnie ujmując internetowy adres, pozwala na szybkie odnalezienie oferty danej marki pod zapisanym dokładnym adresem. Domena składa się z dwóch elementów: nazwy i jego rozszerzenia, często też spotykane pod nazwą końcówką. Można wyróżnić podział na następujące rodzaje domen i ich rozszerzenia: globalne, krajowe, nowe, terytorialne oraz regionalne.


Doorway page
Termin ten funkcjonuje również pod pojęciem tzw. strony przejściowej, Jump Page. Istnieje metoda, mająca w swojej istocie charakter sprzeczny z powszechnie przyjętymi wskazówkami dla tworzących strony internetowe – webmasterów. Jest to tzw. metoda Black Hat SEO, która polega na stworzeniu określonej witryny internetowej i wypozycjonowaniu jej w wyszukiwarkach na wybrane słowa klucze, co wpływa na bezpieczeństwo i funkcjonalność tworzonej witryny. Użytkownik w sieci, który trafi na Doorway page zostaje mechanicznie przetransportowany na docelową witrynę. Proces ten wykorzystuje się również do podbicia wyników w wyszukiwarkach internetowych.


DuckDuckGo
Jest konkurencyjna, alternatywna wyszukiwarka dla powszechnie znanych serwisów. Swoją popularność zawdzięcza swojej dbałość o prywatność korzystających z niej użytkowników. Dodatkowym atutem jest również to nie wykorzystuje ona w swoich działaniach indywidualnych haseł wyszukiwania. Dzięki takiej polityce prowadzenia działalności, użytkownicy korzystając z usług danej wyszukiwarki nie poddawani procesowi profilowania. Dzięki temu wszyscy podejmujący aktywność w tej wyszukiwarce, otrzymują identyczne wyniki po wpisaniu danej frazy. Wyszukiwarka DuckDuckGo została założona przez Gabriela Weinberga w 2008r.

Duplicate content
To proces powielenia treści w sieci internetowej w kilku formatach adresowania, czyli w uniform Resource Locator (URL). Duplicate content występuje w dwóch wariantach. O pierwszym mówi się, gdy powielona treść występuje na jednej domenie. Druga grupa duplicate content dotyczy również treści powielonych ale już na większym obszarze np. na kilku domenach. Duplicate content to powszechne zjawisko. Doprowadza do tego, że wyszukiwarki internetowe nie są w stanie zdefiniować rangi ważności danej strony. Np. wyszukiwarka Google znajdując powielone treści – blokuje je. Przez co w wynikach wyszukiwania nie pokazują zduplikowanej witryny. Aby ograniczyć zjawisko duplicate contnent należy z odpowiednią częstotliwością zwracać uwagę na konfigurację i optymalizację danej strony.

Dwell Time
To okres czasu, jaki użytkownik sieci internetowej spędza na określonej witrynie www. Czas liczony jest od momentu kliknięcia na link odsyłający do strony z wyników wyszukiwania, do czasu powrotu do wyszukiwarki, z której korzystał użytkownik. Twórcom stron zależy, aby  współczynnik ten miał jak najwyższą wartość, przez co rozumie się, że wyszukana treść na stronie jest odpowiednia i angażująca dla użytkownika. Istotną informacja jest to iż dwell time jest mierzony tylko dla ruchu organicznego. Istnieją różne opinie wśród osób zajmujących się marketingiem, jakie czynniki wpływają na jakość Dwell Time.

Słownik pojęć SEO – E

Email Outreach 

Zamiennie stosuje się nazwy Link Outreach, Blogger. Istotna część budowania linków, która polega na pozyskiwaniu linków zwrotnych od autora strony, dzięki temu linki prowadzą do własnej strony, co generuje ruch na stronie internetowej. Link Outreach pozyskiwać można dzięki:

 • stronom z linkiem, które znajdują się w artykule. Powinien odpowiadać tematowi artykułu.
 • stronom internetowym, które odpowiadają grupie odbiorców
 • stronom internetowym, w których można napisać gościnny artykuł
 • stronom bądź osobom, o których wspomniano w artykułach
 • stronom lub osobom, które pojawiły się w treści strony internetowej

Error 200

Error 200 jest to kod http. Jeden z częstszych błędów, które pojawiają się na stronach internetowych. Pokazanie się tego kodu, świadczy o tym, że strona działa poprawnie oraz wszystkie dokumenty użytkownik może wyświetlić. Resetowanie strony internetowej oraz skontaktowanie się z usługodawcą internetu powinno pomóc się uporać z problemem.

Error 202

Error 202 jest kodem HTTP, którego celem jest zakomunikowanie użytkownikowi, że zapytanie przyjęto do systemu i zostanie zrealizowane w przyszłości. Oprócz przeczekania aż problem sam się naprawi czy odświeżania witryny można również sprawdzić czy w kodach i w skrypcie nie ma złych znaków, które debugują witrynę. Można sprawdzić również konfigurację serwera, adres URL lub odinstalować wtyczki oraz aktualizacje. Dodatkowo można wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki. Metody powinny pomóc w walce z pojawiającym się błędem.

Error 404

Najczęściej pojawiający się błąd w przeglądarkach. Pokazuje się, gdy serwer nie może odnaleźć zasobu według podanego URL. Serwer mógł zostać usunięty, skonfigurowany, adres URL mógł  zostać błędnie zapisany. Error 404 może pojawić się w każdej przeglądarce. Jest kilka metod, które pomogą zwalczyć error 404. Rozwiązaniem problemu może być uruchomienie ponownie przeglądarki, wyczyszczenie pamięci podręcznej, sprawdzenie czy adres URL jest poprawnie zapisany, przejście do trybu incognito lub skorzystanie z innego urządzenia czy innej przeglądarki.

Error 503

Error 503 to jeden z kodów HTTP. Jest on odpowiedzią serwera, który jest przeciążony i nie może wykonać żądanego zadania. Najczęściej jest to krótkotrwałe działanie, ponieważ serwer chwilowo jest obciążony. Często wystarczy zresetować przeglądarkę lub internet.  Jeśli błąd pojawia się często bądź trwa długo należy rozważyć inne opcje próby naprawy. Można również sprawdzić prace konserwacyjne usługodawcy, zmienić serwer lub hosting.. Dodatkowo można sprawdzić czy dokonano ostatnio jakiś zmian w serwerze, które go obciążają, warto wtedy przeanalizować, co przyczyniło się do spowolnienia i błędu. 

Exact Match Anchor Text 

Anchor, który wykorzystuje słowa kluczowe, aby pozycjonować konkretną stronę. Dokładną frazę, którą umieszcza się w treści linku, jest to wskazówka dla wyszukiwarek, ponieważ informuje o tym, że fraza jest istotna dla danej podstrony. Tekst anchora powinien opisywać dokładnie temat witryny internetowej, wtedy zwiększa szanse na dobry ruch na stronie. Zawiera on ściśle dopasowaną frazę kluczową. Błędne lub zbyt częste stosowanie anchorów może skutkować tym, że wyszukiwarki nałożą kary algorytmiczne lub ręczne. Wtedy pozycja witryny może być bardzo nisko sklasyfikowana i ciężka do znalezienia przez użytkowników.

Evergreen content

Evergreen content to treści na stronie internetowej ciągle aktualne oraz ma bieżąco aktualizowane, a dla użytkownika są atrakcyjne, ponieważ są wyczerpujące. Dzięki temu, witryna może liczyć na wysokie pozycjonowanie w przeglądarkach. Stronę internetową należy uzupełniać w poradniki, słowniki, case study, recenzje. Na pewno należy ograniczyć artykuły newsowe, reportaże, w inne nowinki. Warto zwrócić uwagę czy temat tekstu jest popularny i czy wpisuje się w obecne trendy. Korzyści z dobrze poprowadzonego evergreen to na pewno budowanie społeczności – przybywanie nowych odbiorców, klientów oraz wysokie pozycjonowanie w przeglądarkach.

Exact Match Keywords

Exact Match Keywords to słowo kluczowe w ścisłym dopasowaniu. Jest to link sprzedażowy. Dotyczy dopasowania słów kluczowych w Google Ads. Polega ono na wyświetlaniu haseł w dokładnym dopasowaniu bądź bliskiej odmianie, jednak musi być o tym samym znaczeniu. Odmiana dotyczy: skrótów, wyrazów pokrewnych, liczbie pojedynczej lub mnogiej. Słowa kluczowe umieszczamy w kwadratowym nawiasie, aby uzyskać dokładne wyniki wyszukiwania. Należy pamiętać o kontrolowaniu haseł Google do słów kluczowych.  Dla botów słowa kluczowe umożliwiają indeksują strony internetowe, które zostały użyte. Wyszukiwarki za nadmiar słów kluczowych może blokować strony w indeksie wyszukiwarek.

Exact Match Domain (EMD)

Exact Match Domain czyli dokładne dopasowanie domeny, która pasuje do zapytania wyszukiwania, dzięki czemu stworzy ruch na witrynie, poprzez kliknięcia krótkotrwałe. Obecnie nie jest to najlepsza metoda dla dużych, międzynarodowych firm, aby utrzymać wysoką pozycję w wyszukiwarkach, ponieważ frazy kluczowe nie wspierają pozycjonowania dużych firm. Małe czy lokalne przedsiębiorstwa mogą z dobrym skutkiem skorzystać z tego rozwiązania, jednak będzie to działanie krótkotrwałe. URL ze słowami kluczowymi może zostać uznany za spam i spowoduje nałożenie kary. Na wysoką pozycję w wyszukiwarce składają się również inne czynniki.

External Duplicate Content

External Duplicate Content to identyczne lub bardzo podobne informacje, które powstają na różnych stronach internetowych. Kopiowanie treści może się pojawić np. podczas cytowania innego artykułu, pisania opisu przedmiotów w sklepach internetowych bądź napisanie tych samych treści w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej. Zduplikowana treść dzieli się na wewnętrzną, gdy jedna domena tworzy taką samą treść za pomocą wielu adresów URL z tej samej strony oraz na zewnętrzną lub międzydomenowe, która polega na tym, że dwie lub więcej różnych stron ma tę samą kopie strony. Filtrowanie identycznych treści przez wyszukiwarki może skutkować tym, że strona internetowa straci pozycję w rankingu.

Słownik pojęć SEO – F

Favicon

Favicon jest to mała ikona o wymiarach 16 x 16 pikseli. Jest często używana w przeglądarkach do reprezentowania stron internetowych. Favicon jest skrótem od ulubionej ikony, które pojawiają się na paskach zakładek, w historii czy w wynikach wyszukiwania obok adresu URL strony. Faviconem można nazwać identyfikatorem, który pozwala użytkownikom znalezienie strony w wyszukiwarce. Ikona wpływa na wizerunek firmy w sieci, wpływa na zapamiętanie przez użytkowników witryny internetowej. Ikony, które są spójne z designem stron internetowych wpływają na pozytywny odbiór oraz wyglądają profesjonalnie. 

Featured Snippet

Featured Snippet to także polecany fragment czy bezpośrednia odpowiedź. Są to krótkie fragmenty teksty, które pojawiają się na górze wyników wyszukiwania w Google, aby szybko odpowiedzieć na zapytanie użytkownika. Treść, która pojawia się w Featured Snippet, jest automatycznie pobierana ze stron internetowych w indeksie Google. Typowe rodzaje Featured Snippets to definicje, tabele, kroki, listy czy też fragment wideo. Featured Snippet poprawia widoczność stron, jednak pojawienie się konkretnej odpowiedzi, może zmniejszyć klikalność w linki. Dlatego pojawiają się fragmenty odpowiedzi, aby użytkownik wszedł zapoznał się z całą treścią.

Filtr

Filtr jest to kara nałożona przez Google za brak przestrzegania przepisów regulamin wyszukiwarki Google. Efektem nałożonego filtra jest obniżenie pozycji stron www w wyszukiwarce lub całkowite usunięcie witryny. Kara może być całościowa, czyli obniżenie pozycji w wyszukiwarce oraz częściowy, który ogranicza wyszukiwanie na niektóre frazy. 

Filtr algorytmiczny

Blokada Google, która usuwa stronę z wyników wyszukiwania na dane zapytanie.  Stosowanie praktyk niezgodnych z wytycznymi Google przyczynia się do nakładania filtr.  Blokada jest nakładana najczęściej z powodu stosowania duplicate content, linkowania na stronach o niskim autorytecie, doorway pages, depozycjowaniu stron internetowych. Blokada również może być nałożona przez złe interpretowanie robota. Można odwołać się od filtru, wysyłając prośbę do administracji Google, jednak trzeba wyeliminować błąd. Najlepiej jest przeprowadzić dokładny audyt SEO i wykluczyć wszystkie problemy.

Filtr ręczny

Kolejna blokada wyszukiwarki, jednak nakładana jest przez pracownika Google. Filtr ręczny nakładany jest przez stosownie spamu, nienaturalne linki wychodzące z witryny i te prowadzące do niej, mnożenie tekstu skutkuje również blokadą ręczną oraz atak hakerski na stronę internetową. O nałożeniu filtra właściciel strony zostaje powiadomiony, przyczynia się do tego szybka diagnoza problemu oraz jego naprawa. Informacji o blokadzie powinno się szukać w Google Webmaster Tools, tam są również informacje o całościowym oraz częściowym nałożeniu filtra. 

Footer link

Footer link jest linkiem który znajduje się na dole strony internetowej, w stopce. Linki mogą prowadzić do innych podstron, które znajdują się w tej samej domenie lub stron poza tą stroną internetową. Linki powinny zawierać kluczowe słowa, użytkownik powinien szybko znaleźć odpowiednią oraz interesującą go informację. Tworząc stopkę, należy pamiętać o załączeniu najważniejszych anchorów, nie można przesadzić z ilością. Sztuczne rozmieszczenie oraz nadmierne umieszczanie linków może prowadzić do obniżenia pozycji strony w wyszukiwarkach.

Słownik pojęć SEO – G

Geolokalizacja.
Geolokalizacja to algorytm wyszukiwarki za pomocą którego generują się wyniki wyszukiwania z uwzględnieniem geolokalizacji (miasto, dzielnica, ulica). Jest to dosyć ważne z tego powodu, że w większości przypadków, nawet jeżeli nie została przez internautę podana informacja o lokalizacji (np. “restauracja wegetariańska”), wyszukiwarka nadal identyfikuje geolokalizację i pokazuje istotne dla jego lokalizacji wyniki. Czyli jeżeli jesteś w Poznaniu i wpiszesz “restauracja wegetariańska” to otrzymasz listę restauracją znajdujących się obok ciebie. Za takie wyniki odpowiada automatyczna geolokalizacja wyników za pomocą lokalizacji adresu IP. Pozycjonowanie SEO z uwzględnieniem geolokalizacji przede wszystkim jest potrzebne przedsiębiorstwom świadczącym usługi na konkretnym terenie.


Geotargeting
Ukierunkowane reklamy, dzięki którym wyniki wyświetlają się ludziom zgodnie z lokalizacja geograficzną. Kierowanie geograficzne znacznie zwiększa skuteczność reklamy i skutkuje wyeliminowaniem przypadkowych nieistotnych odbiorców. Taki rodzaj reklamy jest skuteczny zarówno dla reklamodawcy, jak i dla klienta: grupa docelowa otrzymuje informację o produktach i usługach świadczonych na ich terenie. Dla kogo geotargeting jest najbardziej skuteczny? Dla małych i średnich sklepów detalicznych które konkurują z dużymi organizacjami działających w całym kraju; lokale świadczące usługi (notariusze, adwokaci, fryzjerzy). Jedną z najważniejszych zalet geotargetingu jest oszczędzanie kosztów – reklama do grupy docelowej na konkretnym terenie zwiększa ja skuteczność.

Google
Amerykańska międzynarodowa korporacja w ramach holdingu Alphabet, ale dla większości osób jest znana jako najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie. Główna strona google.com – jest najpopularniejszą i najczęściej odwiedzana witryna w Internecie. Google rozwija szereg usług i narzędzi internetowych dzięki którym można zaplanować skuteczną strategię SEO. Do takich narzędzi zaliczają się:
Planer słów kluczowych Google
Alerty Google
Google Analytics
mapy Google
Test optymalizacji mobilnej Google
Google Moja Firma
Google PageSpeed Insights
Google Search Console
Google Trends
Narzędzia Google dla webmasterów
Youtube

Googlebot
Robot wyszukiwarki, który skanuje strony internetowe i dodaje do nich indeks. Jest to dosyć ważne bo tylko po indeksowaniu strony przez takiego bota ona staje się widoczna dla internauty. Z reguły jest tak, że najbardziej interesująca treść skanuje się częściej i skutkuje rozmieszczeniem witryny na najwyższej pozycji i pozwala osiągnąć większy ruch. Co oznacza “interesująca treść” w kontekście skanowania ją przez bota? Przede wszystkim to jest nowa, niepowtarzalna i aktualna informacja. Terminowa aktualizacja treści i dodanie indeksu ręcznie skutkuje, że bot poświęci więcej uwagi tej stronie. Googlebot nie skanuje każdą stronę ciągle bez przerwy, dlatego ważne jest, aby na samym początku zadbać o wyjątkowość treści.


Google Ads
Jest to online usługa pozwalająca umieszczać reklamę na stronie wyników wyszukiwania Google. Takie reklamy wyglądają identycznie do zwykłych bezpłatnych wyników wyszukiwania z jedną różnicą – zawierają obok siebie napis “reklama”. Miejsca umieszczenia takiej reklamy może być różne: u góry, u dołu lub po prawej stronie wyników. Jedną z najważniejszych zalet takiej reklamy jest możliwość wyświetlania reklam odbiorcom, którzy w większości przypadków są gotowi do zakupu. Dobrze zbudowana kampania reklamowa może szybko przynieść pożądane rezultaty, w przeciwieństwie do SEO, gdzie czasami na wyniki trzeba czekać kilka tygodni. Jednak mądrze jest wykorzystać te dwa kanały razem, aby uzyskać najbardziej udane wyniki.


Google Analytics
Google Analytics to narzędzie analityczne od Google, która zbiera statystyki dotyczące danej witryny internetowej. W tym celu na stronie umieszcza się specjalny licznik zbierający ważną dla działalności firmy informacje (wizyty, konwersja, geolokalizacją, itd.). Wyniki uzyskane dzięki Google Analytics pomogą określić opłacalność inwestycji w reklamę. Google Autocomplete funkcja wyszukiwania, która dynamicznie podpowiada użytkownikowi podczas wpisaniu zapytania w wyszukiwarce. Google próbuje przewidzieć, co użytkownik chce wpisać. Takie prognozę rzeczywiście wpływają na zachowania związane z wyszukiwaniem, ponieważ ludzi mogą wybrać jeden z podpowiadanych zdań. I taka funkcja dosyć mocno może wpłynąć na zachowanie użytkownika ponieważ internauta może wybrać zdanie które nigdy nie miał zamiaru wpisać. Podpowiedzi Google są oparte na podstawie zapytań użytkowników, którzy wcześniej już wpisywali podobne zapytania do wyszukiwarki. Jest to idealnym narzędziem do odkrywania szczegółowych i trafnych fraz, używanych przez użytkowników.

Google Autocomplete – autouzupełnianie Google
Zjawisko polegające na autouzupełnianiu, czyli dynamicznym dokańczaniu wpisywanych wyrazów bądź danej frazy w momencie, gdy użytkownik ją wpisuje w pole wyszukiwarki Google. Proces ten ma na celu przyspieszyć proces wpisywania tekstu. Działanie to jako podstawę traktuje predykcję, czyli tzw. naukowe wnioskowanie tego, co zdarzy się w przyszłości. W ten sposób użytkownik wpisując w wyszukiwarkę google daną frazę np. “Jak sprawdzić..?” dostaje od razu propozycje autouzupełnienia i wówczas wygląda to np. tak: “Jak sprawdzić hasło do wifi?” “Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony” itp. Funkcja ta jest skuteczna dla przewidywanych słów lub fraz wpisywanych uprzednio.

Google PageSpeed ​​Insights
To bezpłatne narzędzie, które służy do sprawdzania czasu prędkości działania danej strony internetowej. Można je wykorzystywać zarówno na systemach komputerowych jak i urządzeniach mobilnych. Wyniki po dokonanej analizie strony są podawane w skali od 1 do 100 i dają tym samym wskazówki dla twórców o tym, czy należy niezwłocznie coś poprawić. Czas wczytywania się określonej witryny jest istotny dla współczynnika konwersji oraz odbioru wrażeń o stronie internetowej przez użytkownika. Szybkość wczytania witryny determinuje dalsze działania użytkownika na niej i decyduje o tym, czy na niej pozostanie, czy jednak ją opuści. To właśnie dzięki temu ma wpływ na pozycjonowanie stron www

Google Search Console – jest darmowym narzędziem Google, które pozwala ocenić jak strona działa w wyszukiwarce Google. GSC daje możliwość zobaczyć jak witryna się plasuje przy użyciu różnych słów kluczowych, pomaga dowiedzieć się jakie problemy z wyświetleniem treści w Google lub z indeksowaniem; pomaga również sprawdzić które witryny zawierają linki do twojej treści. Jest to bardzo trafne narzędzie, które pomaga w interakcji z robotem wyszukiwania Google. Google PageSpeed Insights bezpłatne narzędzie od Google które pomaga określić rzeczywistej wydajności witryny. Każda strona musi się szybko ładować bo to rzeczywiście wpływa na to, czy klient zostanie na stronie czy ją porzuci. Google PageSpeed Insights pomaga w znalezieniu elementów opóźniających ładowanie. Analizuję wydajność dynamiki
ładowania i renderowania w przeglądarce klienta. Google PageSpeed Insights bada strony witryny, a gdy problemy zostaną wykryte, przedstawia zalecenia które mogą przyspieszyć jej działania.


Google Mobile-Friendly Test – test optymalizacji mobilnej Google – to jest specjalny instrument przyjazny dla urządzeń mobilnych. Optymalizacja wydajności witryny na urządzeniu mobilnym ma kluczowe znaczenie w nowoczesnym podejściu do SEO. Wygoda mobilnych wersji witryny zapewnia wysoką pozycję w wyszukiwarkach i lepszy współczynnik konwersji. Google Mobile-Friendly Dzięki temu testu dostaniesz informację określającą jak przyjazna dla użytkowników jest mobilna wersja twojej witryny.

Grey Hat SEO
Termin spotykany pod nazwą “Szary Kapelusz”. Jest to działanie, które wzbudza kontrowersje wśród osób zajmujących się pozycjonowaniem, ze względu na aspekt etyki. Są to działania plasujące się na cienkiej granicy pomiędzy tym, co dozwolone, a tym co może się spotkać z poważnymi konsekwencjami. Grey Hat Seo wykorzystuje pewne niedociągnięcia w polityce działalności serwisu Google, w taki sposób, aby móc zmodyfikować pozycję danej strony internetowej w wynikach organicznych wyszukiwania.
Grupa docelowa
W marketingu, grupę docelową utożsamia się z grupą, do której kieruje się określony komunikat, produkt, usługę lub reklamę. Określenie docelowej grupy potencjalnych klientów jest kluczowe w procesie tworzenia strategii marketingowej. Aby znaleźć grupę docelową, warto zacząć od stworzenia profilu persony – czyli zdefiniowaniu wymarzonego klienta. Wówczas warto odpowiedzieć na takie pytania jak np.: kim jest ta osoba – ile ma lat? Jakiej jest płci? Gdzie mieszka? Czym się zajmuje? Co ją charakteryzuje? Jakie ma potrzeby? Jakie ma problemy i obawy? Jakie mogą występować przeszkody na drodze kontaktu z produktem? itp. Grupa docelowa i jej dokładna analiza pozwala na sprecyzowanie bardziej skutecznych działań marketingowych i sprzyja lepszemu zarządzaniu projektem i jego budżetem.
Guest blogging
To tworzenie wartościowych treści ze zwróceniem uwagi na SEO i ich publikacja na serwisach blogowych. Występują one najczęściej w formie bezpłatnej ale można napotkać także płatnych twórców. Guest blogging – polega na przygotowaniu wpisu przeznaczonego do usytuowania go na innym serwisie blogowym za zgodą jego autora. Wpisy gościnne niosą za sobą wiele korzyści, które mogą pełnić funkcję budującą świadomość marki, usługi, czy produktu. Traktuje się je często jako narzędzia do pozycjonowania strony ze względu na rozszerzenie profilu linków. Dodatkowo guest blogging pomaga wzmocnić wizerunek w sieci internetowej, a także pozwala twórcy rozwinąć się w rolę eksperta w danej dziedzinie.

Słownik pojęć SEO – H

H1 – H6 – Nagłówek HTML
Termin występuje także pod nazwami: headlines, znaczniki nagłówków, header tags. Są to frazy, które tworzą tytuły, śródtytuły i podtytuły. Oznacza się je znacznikami od H1 – H6, poprzez wzgląd na to, że język HTML daje dostępność do 6 stopniowej skali oznaczania nagłówków. Są one jednak wystarczające dla opisania treści widniejącej na danej stronie internetowej. Znacznik H1 jest najwyższy rangą i określa nagłówek pierwszego poziomu. Z kolei H2 jest nieco mniej ważny i tak dalej z każdym kolejnym znacznikiem. Wykorzystanie H1 jest znaczące dla pozycjonowania strony w wyszukiwarkach. Powinien on odnosić się do najważniejszej zawartości witryny internetowej. Warto także pamiętać o wyróżnieniu go innym formatem czcionki, tak aby odznaczał się spośród innych elementów na witrynie.
Hidden text – tekst ukryty
To forma ukrywania tekstu przy wykorzystaniu znaczników formatowania bądź innych technik. Tekst ukryty może zostać umiejscowiony w kodzie źródłowym. Jest odczytywany przez crawlery – roboty indeksujące ale nie jest widoczny dla użytkownika przeglądającego witrynę internetową. Metodę tę wykorzystuje się do wpisywania dodatkowych słów kluczowych i linków. Przedsiębiorstwo Google traktuje to jako sposób działania zaliczany do kategorii praktyk Black Hat Seo. Przykładem hidden text są np. zmiana koloru obrazu kroju pisma na taką barwę jak tło, najczęściej na kolor biały, wpisywanie treści za multimediami, usytuowanie tekstu poza szerokością ekranu użytkownika, stosowanie Cascading Style Sheets, zmiana wielkości czcionki do zera lub ustawianie stuprocentowej przezroczystości.
Hiperłącze
Termin spotykany także pod nazwą link, hiperlink, odnośnik lub odsyłacz. Jego zadaniem jest przekierować użytkownika na inne miejsce w dokumencie lub do całkowicie innego dokumentu elektronicznego przez który rozumie się dokument w formie: tekstowej, animacji, graficznej, wideo, PDF lub w HTML. Uruchomienie hiperłącza odbywa się w wyniku umiejscowienia na nim kursora lub też kliknięciu w niego. Budowa hiperłącza skupia w sobie 3 elementy. Pierwszy to adres strony docelowej dla użytkownika. Drugi element to tzw. kotwica, którą użytkownik widzi po interakcji z hiperłączem. Ostatni element budowy linku to komunikat o sposobie uruchomienia witryny w formie nowego okna lub wyświetlenia w obecnym oknie używanej przeglądarki.
Homepage – Strona główna
Pojęcie znane również jako “strona domowa”. Oznacza ono stronę startową, czyli taką, która jako pierwsza pojawi się użytkownikowi, po ukończeniu procesu wczytywania przeglądarki. Do najpopularniejszych stron głównych zalicza się portale informacyjne, a także wyszukiwarki internetowe np. google. Uzytkownicy często tworzą swoje homepage, w których umieszczają swoja grupę odnosników do ich preferowanych i najczęściej odwiedzanych stron internetowych, co ułatwia im korzystanie z przeglądarki. Strona główna jest rozumiana także w znaczeniu pierwszej strony, na która trafia użytkownik np. po wpisaniu adresu https://seosem24.pl

Hreflang – Atrybut służący do oznaczenia strony w witrynie wielojęzycznej. Proces ten daje nam pewność tego że odwiedzający naszą stronę użytkownik zobaczy ją w języku takim jakim zadał pytanie w wyszukiwarce.  Atrybut hreflang jest nieocenioną pomoca w przypadku powielania zawartości będących na naszej witrynie internetowej lecz dla różnych lokalizacji tzn.: Dla wersji Polskiej, Angielskiej, Francuskiej itd.. Oczywiście zawierając pewne różnice takie jak na przykład.: waluta. Użycie tego atrybutu informuje Google dla jakiej lokalizacji czy języka jest zoptymalizowana twoja strona internetowa.

HTTP – Hypertext Transfer Protocol
Każda ze stron internetowych www ma za zadanie publikowanie treści i mają tę możliwość dzięki istnieniu protokołu HTTP. Przesyła on informacje o potrzebie dostępu do dokumentów WWW, o kliknięciu odnośnika oraz o danych z formularzy. Protokół HTTP jest potrzebny ze względu na charakter jego działania, czyli normalizacji sposobu komunikowania się ze sobą komputerów. Hyper Transfer Protocol korzysta domyślnie z portu protokołu nr 80. Jego zaletą jest to, że nie gromadzi on żadnych zalet, tym samym nie przeciążając serwerów. W istocie
działania tego protokołu są tzw. cookies. Stwarzają one możliwość do śledzenia działania uzytkowników odwiedzających witryny internetowe. W tym protokole adres strony rozpoczyna się http://
HTTPS – Secure Hypertext Transfer Protocol
To bezpieczniejsza i zaszyfrowana forma protokołu HTTP, przy pomocy TLS, który zapewnia integralność i poufność transferowanych informacji. To działanie ma charakter profilaktyczny, aby nikt nie przechwycił danych lub je zmodyfikował nim dotrą one do źródła. HTTPS korzysta standardowo z portu 443, a adresy stron internetowych w zabezpieczonym protokole rozpoczynają się od https://. Serwis Googla, często wyświetla informacje o tym, że gromadzenie poufnych danych powinno się kierować poprzez protokół https.

Słownik pojęć SEO – I

Image SEO – pozycjonowanie obrazów
To działania w obrębie technicznej struktury strony internetowej, a konkretnie ujmując w obrazach umieszczonych na stronie, które są ukierunkowane na poprawę widoczności witryny internetowej w wynikach organicznych w wyszukiwarce. Za cel Image Seo, upatruje sobie zajęcie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Aby odpowiednio przeprowadzić takie działania należy zadbać o kilka aspektów. Istotna jest tutaj jakość obrazów, nazwa plików najlepiej ze słowami kluczami, użycie alternatywnego opisu obrazu (znaczniki alt), wybór odpowiedniego formatu plików, lokalizacja grafiki na stronie, a także jej rozmiar. Efekty wizualne są dostrzegane jako jedne z pierwszych przez użytkownika, który znajduje się na Twojej stronie internetowej, dlatego ma to ogromny wpływ na pozycjonowanie jej w wynikach wyszukiwania.
Inbound Links
Pojęcie spotykane również pod nazwą: link zewnętrzny, link przychodzący, backlink. Niezależnie od nazwy są to linki, które prowadzą do Twojej strony internetowej i mają charakter naturalny. Oznacza to, że były one zamieszczone w treści na innej stronie np. poprzez polecenie produktu, marki, usługi itp. Warto zaistnieć na linkach wartościowych stron internetowych.
Inbound Marketing
To tzw. marketing przychodzący, czyli rodzaj strategii marketingowej, która opiera swoje działanie na przyciągnięciu użytkownika – potencjalnego klienta, treściami przez nich wyszukiwanymi lub treściami, na które szukają odpowiedzi. Inbound marketing jest przeciwieństwem marketingu wychodzącego, który zasypuje odbiorców treściami nie interesującymi ich. Miejscem zamieszczania takich treści jest sieć internetowa. Inbound Marketing, aby nakłonić użytkowników do interakcji z marką, produktem czy usługą tym samym zachęcić do pozostawienia po sobie leadów sprzedażowych wykorzystuje następujące metody: blogi, content marketing, social media, seo, wideo, newslettery, e-mail marketing.
Indeks
Baza danych wyszukiwarki internetowej, która zbiera dane o wszystkich stronach internetowych. Dlatego istotne jest uwzględnienie indeksowania na swojej witrynie, aby mogła ona wyświetlić się w pozycjach wyszukiwania w wyszukiwarce. Omawiana baza jest nieustannie aktualizowana przez roboty indeksujące. Jednak zanim strona trafi do bazy, roboty sprawdzają jej zawartość i poddają ocenie ich wartość. W sytuacji, gdy użytkownik sieci internetowej wpisze określoną frazę w okno wyszukiwarki, algorytm wyświetli mu najbardziej adekwatny wynik do poszukiwanych informacji, wykorzystując do tego proces bazowania na aktualnym indeksie.
Indexing – indeksacja
Proces analizowania stron internetowych, który jest dokonywany przez roboty indeksujące. Gdy trafią one na Twoją stronę zgromadzą dane o elementach, jakie znajdują się na witrynie m.in.: obrazy, linki, frazy kluczowe czy treści, tym samym umieszczając je w bazie wyszukiwarki. W późniejszym czasie, gdy użytkownik sieci internetowej wpisze określoną frazę, błyskawicznie dostanie w pozycjach wyszukiwania informacje najbardziej dopasowane do szukanych informacji. Dzieje się to właśnie dzięki bazie – utworzonej przez wyszukiwarki internetowe. Działanie indeksacji Twojej strony możesz przyspieszyć poprzez zastosowanie wysokiej jakości katalogów.

Interfejs użytkownika (UI)

Jest to wszystko co wyświetla się na twojej stronie, z czym użytkownik może wchodzić w interakcje. Dla jak najlepszych efektów interfejs użytkownika powinien być:

-prosty (nie zawierający zbędnych elementów)

-spójny (wszystkie elementy powinny układać się w spójną całość)

-przejrzysty (powinny zostać użyte kolory, rozmiary i układ, które będą tworzyć hierarchię)

-intuicyjny ( strona powinna być łatwa w obsłudze i rozumieniu, natomiast treści powinny wyraźnie komunikować co użytkownik powinien zrobić)

Interfejs użytkownika ma wpływ na czas przebywania i zaangażowanie użytkownika oraz ma kluczowe znaczenie dla SEO. Co przełoży się na ranking strony w Google i może potencjalnie zwiększyć zysk. Niewłaściwie zaprojektowany interfejs może doprowadzić od zniechęcenia oraz utraty potencjalnego klienta. Dobrze zaprojektowany interfejs użytkownika ma za zadanie sprawić dobre wrażenie na odwiedzających. Jednym z najpopularniejszych rodzai interfejsu jest interfejs minimalistyczny, który jest prosty i przejrzysty.

Internal Duplicate Content
Termin rozumiany jako duplikacja wewnętrznych treści na stronie internetowej. Jako przykład tego zjawiska można podać powtarzanie w sklepach internetowych opisów sprzedawanych produktów. Internal Duplicate Content wpływa negatywnie na pozycjonowanie Twojej strony w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce. Jeśli IDC występuje na danej witrynie powoduje spadek jej jakości i może nawet doprowadzić do zaprzestania procesu jej indeksacji przez roboty sieciowe. Przyczyny zjawiska duplikacji wewnętrznych treści mają różnorodny charakter. Może to być np. dostępność strony internetowej pod różnymi adresami, błąd w transportowaniu strony z protokołu HTTP na HTTPS lub tak jak zostało napisane wcześniej powielanie opisów produktów w sklepach internetowych.
Interstitial
Jest to jeden z rodzajów reklamy internetowej. Termin określany często mianem reklamy inwazyjnej poprzez wzgląd na moment wyświetlenia i jej rozmiar. Często użytkownik zanim ujrzy stronę internetową, którą chciał wyświetlić trafi właśnie na opisywany rodzaj reklamy. Zazwyczaj czas jej pokazania na witrynie trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund. Problem jednak polega na tym, że transmituje ona w obszarze całego okna przeglądarki. A to z kolei utrudnia użytkownikowi odwiedzenie i szybkie wyświetlanie treści na Twojej stronie internetowej.

Słownik pojęć SEO – J

Jakość witryny

Jakość witryny ma rzeczywisty wpływ na na położenie witryny w rankingach Google co może przyczynić się do wyników sprzedażowych. Sama wartość, atrakcyjność oraz wartość treści na stronie ma tu drugorzędne znaczenie. najważniejszy jest tutaj zestaw funkcji, które boty wyszukiwarek sprawdzają podczas rankingu witryny. Boty przy określaniu jakości danej strony internetowej biorą pod uwagę kilka kluczowych elementów.

Są to między innymi:

-trafność treści (stopień w którym treść zgadza się z słowami kluczowymi),

-długość treści,

-zaangażowanie użytkowników (ilość czasu jaki użytkownicy poświęcili na stronie),

-pisownia (Błędy ortograficzne oraz ogólna składnia),

-sygnały społecznościowe

-profil linków zwrotnych,

-czytelność,

-różnorodność mediów ( filmy i obrazy).

Samo działanie strony na urządzeniach mobilnych jak i komputerach stacjonarnych ma równie wielkie znaczenie, ponieważ przełoży się to na zaangażowanie użytkowników odwiedzających daną stronę.

JSON-LD
Jest to metoda kodowania danych w systemie zarządzania treścią, które umieszczane są w kodzie w dynamicznej formie poprzez język programowania JavaScript. Możliwe jest również implementowanie go za pomocą wirtualnych gadżetów (popularnie nazywanych widgetami).

Słownik pojęć SEO – K

Karty rozszerzone
Termin spotykany również pod angielską nazwą rich cards, rich results. To rodzaj wyświetlania wyników wyszukiwania frazy w wyszukiwarce Google, które prezentowane są na urządzeniach mobilnych. Karty rozszerzone prezentowane są w formie dużych obrazków i tekstu (nazwa serwisu www, tytuł produktu/usług, średnia ocen itp.). Mogą się pojawiać użytkownikowi korzystającego z danego serwisu w trakcie scrollowania go w formie pojedynczego elementu bądź karuzeli, czyli takiej prezentacji, która pozwala użytkownikowi na przesuwanie ich w prawo i w lewo. Rich cards wyświetlają się użytkownikowi między polem wyszukiwania, a listą wyników wyszukiwania w wyszukiwarce.
Katalogowanie
To proces dodawania informacji o określonej stronie internetowej do różnych katalogów. W ten sposób uzyskuje się wartościowe linki zwrotne. Katalogowanie powinno odbywać się adekwatnie do tematów i treści jakie są poruszane na Twojej witrynie internetowej www. To działanie ma wpływ na pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Aby proces ten spełniał swoją rolę należy pamiętać o wyborze katalogów ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich parametry. Niektóre z nich za oferowaną wysoką jakość proponują tzw. wpisy płatne. Warto wspomnieć także o tym, że częstotliwe umieszczanie takich samych opisów do różnorodnych katalogów może mieć niekorzystny wpływ dla Twojej strony, np. w postaci nałożenia na na nią filtra Google.
Katalog stron
Pojęcie znane również pod nazwą – web directory. Można je określić jako rodzaj platformy, która skupia w sobie linki i opisy stron. Dzięki czemu użytkownik szybciej znajdzie interesującą go witrynę www. Katalogi są kategoryzowane względem tematów np. dotyczącego określonego produktu, firmy czy usługi. Platforma daje możliwość właścicielom firmy usytuowania na niej wirtualnej wizytówki. Wizytówka firmy w wyszukiwarce internetowej powinna zawierać: nazwę firmy, dane do kontaktu, link do strony oraz inne istotne informacje dla klienta jak np. opis działalności. Wyróżnia się dwa katalogi: moderowane i niemoderowane. Pierwszy z nich jest bezpieczniejszy i traktuje się je jako miejsce promowania swojej oferty poprzez wizytówkę. Dzięki katalogowaniu strony  internetowej pozyskuje się linki przychodzące do witryny www, co z kolei korzystnie wpływa na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. W wariancie katalogu moderowanego, dodawane treści są rzetelnie weryfikowane i wysuwają stronę na wyższa pozycję. Dlatego odradzane jest korzystanie z katalogów darmowych i mało popularnych ponieważ nie wpłyną one na zmianę pozycji w wyszukiwaniach.
Keep It Simple, Stupid (KISS)
To popularna maksyma stosowana w branżach biznesowych. Odnosi się do tego, że pewne terminy należy opisywać w sposób prosty i jak najbardziej przychylny dla odbiorcy, bez niepotrzebnego komplikowania odbioru. Określenie to powstało w latach 60. XX wieku w kontekście stworzenia prostego komunikatu od inżynierów dla mechaników samolotów, tak aby każdy z nich, charakteryzujący się różnym stopniem umiejętności mógł je zrozumieć. Docelowo pojąć do tego stopnia żeby móc naprawić maszyny w warunkach polowych z wykorzystaniem prostych narzędzi. Reguła ta przyjęła się i jest powszechna do dziś nawet przez twórców programów komputerowych.
Key Performance Indicators
Tłumacząc wyrażenie na język polski to kluczowe wskaźniki efektywności. Są to wskaźniki, dzięki którym można zobaczyć efektywność założonych uprzednio celów. Stosuje się je w wielu dziedzinach m.in w marketingu do oceny efektywności przeprowadzonych działań. Umożliwiają one śledzenie realizacji założonych celów – ich postępu ale też monitorowanie ewentualnego spadku. KPI powinny być osadzone w czasie, co później stwarza okazję do analizy zebranych wyników. Otrzymane wyniki KPI są konkretne, dzięki czemu od razu
można dostrzec źródło problemu i podjąć działania naprawcze. Przykładami KPI w marketingu jest np. wskaźnik ROI, współczynnik konwersji, LTV, CPL, CPR, CPC, CPA współczynnik odrzuceń, współczynnik porzuceń koszyka itp.
Keyword
Termin znany pod nazwami: słowa kluczowe, frazy kluczowe. To słowo lub wyrażenie, dzięki którym odbywa się pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania, umożliwiając tym samym odnalezienie potencjalnej strony internetowej. W SEO działanie skupia się na utrzymaniu jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce dla zastosowanego słowa lub grupie słów kluczowych. Należy pamiętać, że wysoka popularność wybranej frazy, utrudnia osiągnięcie zamierzonego celu i przekłada się to na dłuższy czas oczekiwania na pożądany efekt. Aby dobrać odpowiednie słowa klucze można skorzystać z istniejących programów darmowych lub płatnych. Frazy kluczowe mogą być: ogólne, szczególne, brandowe, lokalne lub w formie long tail. Przykładem słów kluczowych może być wpisanie w oknie wyszukiwarki słowa/wyrażania takiego jak: agencja marketingowa, mechanik Kraków, adwokat itp.
Keyword Analysis – analiza słów kluczowych
To działanie polegające na analizie słów kluczowych do późniejszego wykorzystania ich w pozycjonowaniu w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu Twoja strona, artykuł, produkt lub usługa będzie wyświetlana jako jedna z pierwszych przez użytkownika korzystającego z wyszukiwarki. Odpowiedni dobór fraz gwarantuje ruch na witrynie. Keywords Analysis za cel upatruje sobie odkrycie wpisywanych fraz w pole wyszukiwania. Mowa tutaj o autentycznych pytaniach użytkowników sieci internetowej, które są powiązane z ich problemami, zainteresowaniami czy potrzebami. Do przeprowadzenia analizy słów kluczy możesz wykorzystać gotowe programy komputerowe np. Sentuno, Keyword Planner itp.
Keyword Cannibalization – kanibalizacja słów kluczowych
Problematyczne zjawisko przejawiające się tym, że strony internetowe wyświetlają się w pozycjach wyszukiwania w wyszukiwarce pod takimi samymi frazami kluczowymi. Powoduje to rywalizację wśród podstron w obszarze tej samej domeny o tak zwaną pozycję w SERP. Błędy w optymalizacji strony internetowej doprowadzają do kanibalizacji. Tym samym powodując brak stabilności w pozycjach wyszukiwania na określone wyrażenia kluczowe i częste skoki w rankingach. Takie wydarzenia kanibalizacji są najczęściej znane wśród serwisów zamieszczających treści o wąskim zakresie tematyki i publikujących podobne treści. Kanibalizacji można uniknąć poprzez realizację zaplanowanego contentu i przypisaniu fraz kluczowych do podstron.
Keyword Categorization
To działanie polegające na klasyfikowaniu słów i fraz kluczowych według ich znaczenia w różnych kategoriach tematycznych. Mając podane słowo kluczowe – kubek możesz dodać do niego więcej kolumn, gdzie każda kolumna odnosi się do innej kategorii np. materiał, funkcja, właściwość itp. wówczas powstają nowe słowa klucze: czerwony kubek, kubek do 20 zł itp. Taki poziom kategoryzacji sprzyja bardziej precyzyjnemu określeniu słów kluczowych, którzy użytkownicy sieci internetowej mogą wyszukać na różnych etapach poszukiwania produktu do zakupu. Są także podstawą do planowania strategii treści. Istnieją programy komputerowe, które można wykorzystać do kategoryzowania fraz np. Marketing Miner.
Keyword Competition
Słowa kluczowe są ściśle powiązane z działaniem w obszarze marketingu internetowego. Jeśli potrafisz zająć dobrą pozycję na stronach wyników wyszukiwania (SERP) , odnotujesz wzrost ruchu w witrynie, a w rezultacie więcej konwersji. Pojawia się wówczas pytanie jak uniknąć konkurencji, która również stawia sobie za cel osiągnięcie jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce. Przed kierowaniem na nową branżę słów kluczowych należy koniecznie ocenić trudność rynku. Odbywa się to poprzez analizę konkurencji słów kluczowych (Keyword Competition). Jest to miara tego, jak trudno będzie uzyskać pozycję w rankingu dla określonego słowa kluczowego. Poziom rywalizacji o wybrane słowa kluczowe jest zależne od jego popularności i konkurencji w branży.
Keyword Density
W tłumaczeniu na język polski to gęstość słów kluczowych, nazywany także częstotliwością słów kluczowych. Określa się w liczbie wystąpień określonego słowa kluczowego na stronie internetowej w porównaniu z całkowitą liczbą słów. Często jest podawany jako procent lub stosunek. Im wyższa jest jego wartość, tym częściej wybrane słowo kluczowe pojawia się na Twojej stronie. W tym przypadku należy pamiętać, że duża ilość fraz kluczowych w treści Twojej strony internetowej może spotkać się z rozpoznaniem przez wyszukiwarkę jako spam i spowodować obniżenie jej pozycji w SERP. Wobec tego nie możesz po prostu umieścić w treści jak największej liczby słów kluczowych i oczekiwać rzetelnych wyników. Ta praktyka nazywa się upychaniem słów kluczowych i jest traktowana jako czarna praktyką SEO.
Keyword Frequency
Tłumacząc wyrażenie na język polski to częstotliwość słów kluczowych. Odnosi się to do tego, jak często słowo kluczowe pojawia się na danej stronie internetowej lub w fragmencie treści. Im częściej słowo kluczowe pojawia się na danej stronie lub fragmencie treści, tym wyższa jest jego częstotliwość. Jeśli częstotliwość występowania słowa kluczowego jest zbyt niska, będziesz mieć problemy z pozycjonowaniem go, chyba że poziom konkurencji jest bardzo niski. Wyszukiwarki takie jak Google muszą zobaczyć dowód w postaci słów kluczowych, który potwierdza to, że treść jest naprawdę odpowiednia dla zapytania wprowadzonego przez użytkownika. Jeśli jednak częstotliwość słów kluczowych jest zbyt wysoka, wysyła to negatywny sygnał do wyszukiwarek. Unikaj czarnej techniki znanej jako upychanie słów kluczowych, w przypadku której częstotliwość słów kluczowych jest nienaturalnie wysoka.
Keyword Funnel
W tłumaczeniu na język polski to lejek słów kluczowych. Raportuje on o słowach kluczowych, na które kierujesz oraz które odpowiadają potrzebom wyrażanym przez użytkowników na każdym etapie ich ścieżki zakupowej Twojego produktu czy usługi. Należy pomyśleć i zrozumieć potencjalnych klientów, sposób ich działania i interakcji, aby zaspokoić ich potrzeby na wszystkich poziomach lejka sprzedażowego. Całkowicie inna jest fraza wpisywana w wyszukiwarkę przez klienta, który dopiero orientuje się w sprzedawanym przez Ciebie produkcie, a jeszcze inna kogoś, kto już jest zdecydowany na konkretny zakup. Aby usprawnić ten proces trzeba skonfigurować słowa kluczowe i dostosować je do potrzeb i intencji, które wyrażają potencjalni klienci na każdym poziomie lejka. Aby w pełni wykorzystać ścieżkę słów kluczowych, najlepiej zacząć od zdefiniowania persony sprzedażowej.
Keyword Positioning
Tłumacząc na język polski to pozycja w Google dla określonego słowa lub frazy, czyli miejsce, w którym się znajdujesz w wynikach wyszukiwania hasła lub wyszukiwanej frazy. Celem każdego właściciela witryny internetowej lub marketera znającego się na SEO jest zdobycie i utrzymanie jednej z upragnionych trzech najwyższych pozycji w SERP. Aby to zrobić, musisz wiedzieć, kto gdzie się znajduje. W ten sposób będziesz w stanie opracować skuteczną strategię SEO, aby osiągnąć swoje cele. Do określenia pozycji słowa kluczowego używamy cyfr, w systemie od 1 do 100+, gdzie cyfra 1, oznacza najlepszy itd. Jeśli jako pierwszy wynik znajdujesz się na pierwszej stronie, pozycja słowa kluczowego to #1.Jeśli nie znajdujesz się na pierwszych 100 stronach Google, Twoja pozycja to 100+.
Keyword Prominence
To strategia polegająca na wyeksponowaniu słowa kluczowego. Odnosi się to do tego, jak widoczne są słowa kluczowe na Twojej stronie internetowej. Wyeksponowanie słowa kluczowego jest definiowane jako lokalizacja (lub umiejscowienie) określonego słowa w kodzie źródłowym HTML strony internetowej. Zasada jest taka, że ​​im wyżej dane słowo znajduje się na stronie, tym większą wagę przypisuje mu wyszukiwarka, gdy użytkownik szuka tego słowa. Słowa klucze najlepiej umieszczać w: tytule, nagłówku, początku akapitu, początku zdania, początku strony internetowej. Jeśli Twoja witryna wykorzystuje eksponowanie słów kluczowych, umieszczając słowa kluczowe we właściwych lokalizacjach, zwiększa swoje szanse na jej znalezienie przez wyszukiwarkę.
Keyword Proximity
To określenie tzw. bliskości słowa kluczowego. Wyszukiwane hasło może składać się z kombinacji słów kluczowych. Bliskość słowa kluczowego odnosi się do odległości między poszczególnymi słowami kluczowymi wyszukiwanego hasła. Na przykład: witryna zawiera słowa kluczowe, które składają się na wyszukiwane hasło “agencja marketingowa Kraków”, a w nagłówku „Twoja profesjonalna agencja marketingowa w Krakowie – pozycjonowanie stron WWW, tworzenie stron WWW”. Bliskość między „agencja” a „Kraków” to jedno słowo, pomiędzy „Kraków” a „stron” to pięć słów. Im mniejsza odległość między poszczególnymi słowami kluczowymi wyszukiwanego hasła, tym bardziej będzie ono trafne z punktu widzenia wyszukiwarki.
Keyword Rank
To ranking słów kluczowych w SEO, które odnoszą się do konkretnego miejsca Twojej strony na stronach wyników wyszukiwania dla określonego zapytania. Kiedy użytkownicy wpisują wyszukiwane hasła w Google, które odnoszą się do tematyki Twojej strony, miejsce, w którym pojawia się Twój adres URL, jest Twoim rankingiem słów kluczowych. Wyszukiwarki zwykle pokazują około 10 wyników na stronę, a wyższe pozycje słów kluczowych oznaczają bycie bliżej góry strony (w kierunku miejsca nr 1), niższe pozycje w rankingach słów kluczowych oznaczają bycie bliżej dołu (miejsce nr 10). Ta definicja rankingu słów kluczowych odnosi się również do pozycji strony w SERP, na której wyświetlany jest adres URL, przy czym bardziej trafne wyniki są wyświetlane na stronie 1, a mniej trafne wyniki pojawiają się na stronie 2 lub dalej.
Keyword Research
To badanie słów kluczowych, czyli proces znajdowania i analizowania wyszukiwanych haseł, które użytkownicy wprowadzają do wyszukiwarek w celu wykorzystania tych danych do określonego celu, często do optymalizacji wyszukiwarek (SEO) lub ogólnego marketingu. Badanie słów kluczowych może ujawnić zapytania, na które należy kierować reklamy, popularność tych zapytań, trudność w uszeregowaniu i wiele więcej. Siła badania słów kluczowych polega na lepszym zrozumieniu rynku docelowego, tego czego szukają konsumenci, jak duży odsetek osób oraz w jaki sposób szukają oni Twoich treści, usług lub produktów.
Keyword Stuffing
To technika upychania słów kluczowych w treści strony internetowej, tak aby stwarzała szansę na manipulację jej pozycją w wynikach wyszukiwania serwisu Google. Keyword Stuffing wpisywane są zazwyczaj w formie listy lub zbioru fraz kluczowych, które w normalnych warunkach nie pojawiają się w treści tekstu. Należy pamiętać, że przedsiębiorstwo Google uważa Keyword Stuffing za nieetyczną praktykę w dziedzinie SEO. Dodatkowo w ich opinii – nieskuteczną. Technika upychania słów kluczowych jest zaliczana  do działań Black Hat Seo. Aby uniknąć tego zjawiska można zwiększyć ilość słów w tekście, co stworzy szansę na naturalny rozkład fraz.
Knowledge Panel Google
Panel wiedzy to rodzaj wyników z elementami rozszerzonymi na stronach wyników wyszukiwania Google. Pojawia się on po prawej stronie ekranu w wynikach wyszukiwania na komputerze. Na urządzeniach mobilnych panel pojawi się między innymi wynikami, ale jest również dość dominujący. Pokazuje on szczegółowe informacje na temat konkretnego podmiotu, którego szukasz. Ma to dać użytkownikom internetu szybki podgląd informacji na ten temat. Tekst, obrazy i inne informacje widoczne w tym panelu pochodzą z Grafu wiedzy Google. Panel wiedzy sprawi, że Twoja firma lub marka będzie się wyróżniać w wynikach wyszukiwania, gdy ludzie będą jej szukać.

Słownik pojęć SEO – L

Landing Page

Najczęściej Landing Page’em nazywamy konkretną podstronę stworzoną w celu zapisu na szkolenie, zakupu produktu czy ściągnięcia e-booku. Jednak może to być także strona dla której generujemy ruch. Landingi często używane są pod  Google ADS (dawna nazwa AdWords)  lub w celu promowania konkretnej promocji.

Lead Magnet

Zawartość która ma zachęcić użytkownika do pozostawieniu po sobie danych np: Adresu E-mail czy numer telefonu kontaktowego. W celu zachęcenia Lead Magnet zawiera takie treści jak bezpłatne szkolenie, kody rabatowe czy część książki dostępne po kliknięciu i podaniu informacji. Dane następnie mogą zostać użyte w dalszych działaniach marketingowych.

Link Baiting

To działanie mające na celu zdobywanie wysokiej jakości linków, które są darmowe lub nie wymagają płacenia za nie. Dla przykładu  w content marketingu umieszcza się tego typu linki aby wygenerować dużą klikalność. Dzięki temu, odbiorcy sami rozsyłają między sobą dany link generując ruch.

Link Building

To działania których efektem końcowym ma być dostarczanie do naszej strony wartościowych linków. Dzięki temu możemy pozyskać część mocy jaka generuje dana strona dla swojej. Im wyższa zawartość linku tym większe korzyści może wygenerować. Przy dobieraniu linków warto zaczerpnąć porady specjalisty ponieważ nieodpowiednie strony czy zawartość może przesądzić o pozycji naszej witryny w wyszukiwarce.

Link Burst

Seria linków. Zjawisko w którym w krótkim czasie na stronie pojawia się duża liczba linków zwrotnych. Seria linków może spowodować niepożądane skutki. Pracujące roboty sieciowe zostają powiadomione wtedy o tym, że linki nie zostały pozyskane w sposób naturalny

Link Divertysity (Dywersyfikacja Linków)

Strategia budowania linków, polegającym na zbieraniu różnego rodzaju stron internetowych (social media, blogi, informację, katalogi) i domen (.com, .pl). Wykorzystująca także atrybuty nofollow i dofollow. Z punktu widzenia SEO, specjaliści uważają, że jest to ważne by dywersyfikować źródła linków i tworzyć ich naturalny profil.

Link do podstrony – deep link
Głębokie łącze to łącze hipertekstowe , które kieruje użytkownika bezpośrednio do strony w witrynie sieci Web, innej niż strona główna. „Głębokość” odnosi się do głębokości strony w hierarchicznej strukturze stron witryny. Każda strona poniżej górnej strony w hierarchii (strona główna) może być zatem uznana za głęboką. Linki do podstron mogą również kierować użytkownika do aplikacji zamiast do strony internetowej lub sklepu. Służą do odsyłania użytkowników bezpośrednio do określonych lokalizacji w aplikacji, oszczędzając czas i energię na samodzielne lokalizowanie określonej strony – znacznie poprawiając komfort użytkowania. Można również ustawić głębokie linki, aby kierować użytkowników do określonych wydarzeń lub stron, które mogą być powiązane z kampaniami.

Link Equity

Nazywamy proces w przekazywaniu jednej stronie autorytetu lub wartości poprzez użycie hiperłączy.

Farmy linków

Sieć stron internetowych która przekierowuje użytkowników wzajemnie do swoich witryn lub od jednej konkretnej. Jedna strona mająca jeden lub kilka linków, przenosi użytkownika do kolejnych stron. Farmy linków są niewskazane a używanie ich może prowadzić do kar pieniężnych nałożonych przez Google

Link Hoarding

Rodzaj strategii opierającej się na przyjmowaniu możliwie jak największej ilości linków zewnętrznych, generując przy tym jak najmniej linków wychodzących.

Link Popularity

To liczba wszystkich linków zwrotnych na stronie. Nawet jeżeli linki pochodzą z tej samej witryny są liczone jako pojedyncze.

Link Profile

Profilem linków nazywamy wszystkie typy linków jakie kierują do naszej witryny. W branży e-commerce mówi się o badaniu profilu linków w celu pozbycia się tych niepożądanych.Parametrami jakimi się wtedy posługujemy są:

-rodzaje(nofollow; dofollow)

-typy (tekstowe, graficzne, przekierowanie)

-źródła linków (artykuły, blogi, reklamy, fora itd)

Do prawidłowej oceny profili linków zaleca się specjalistyczne narzędzia i doświadczenie.

Link Reclamation
To tzw. proces odzyskiwania linków, który polega na znajdowaniu, naprawianiu i zastępowaniu treści online, w których Twoja marka lub firma została niewłaściwie powiązana. Utracone lub zepsute linki nazywane również „martwymi linkami” zazwyczaj występują w sytuacjach, gdy witryna usuwa strony lub gdy adresy URL zmieniają się podczas przeprojektowywania witryny lub rebrandingu. Znalezienie omawianych linków i ich naprawa to kluczowy krok w optymalizacji użyteczności witryny i pierwszy krok w procesie odzyskiwania linków.
Link Relevancy
Termin oznacza tzw. trafność linków. Proces link relevancy określa, czy treści, jakie znajdują się na Twojej stronie internetowej są kompatybilne z linkiem, który do niej odsyła. Twoja witryna musi zawierać linki do witryn związanych z Twoją firmą lub niszą, w której działasz. Jednym ze sposobów zrozumienia przez przedsiębiorstwo Google Twojej witryny – są Twoje linki. Google sprawdza, do jakich witryn prowadzisz łącza, które witryny internetowe prowadzą do Ciebie oraz weryfikuje Twoje wewnętrzne łącza. Analizując linki, może zrozumieć, czym jest Twoja firma, poznać Twoją niszę oraz jakie usługi oraz produkty oferujesz, co finalnie korzystnie wpływa na pozycjonowanie strony w pozycjach wyszukiwania.
Link Rot
Pojęcie spotykane również pod nazwą “zgnilizna linków”. Link rot to rozpad hiperlinków w całym Internecie. Innymi słowy, odnosi się do gromadzenia linków, które prowadzą do brakujących lub usuniętych treści. Proces zgnilizny linków następuje z kilku przyczyn. Po pierwsze strony są przenoszone, zmieniane są ich nazwy lub usuwane podczas normalnej konserwacji witryny. Strony internetowe przestają także istnieć, ponieważ ich właściciele zakładają inne firmy lub nie mają środków finansowych na ich utrzymanie lub po prostu tracą możliwość dalszego prowadzenia biznesu. Kolejną przyczyną są treści ocenzurowane, które są usuwane z internetu przez rządy, instytucje lub inne podmioty kontrolujące. Warto też nadmienić rolę Hakerów w działaniu link rot, bowiem uszkadzają treści lub przekierowują adresy URL do innych miejsc.
Link Scheme
Termin określany jako schemat linków lub piramida linków. To wszelkie linki mające na celu manipulowanie PageRank lub rankingiem witryny w wynikach wyszukiwania Google. Mogą one zostać uznane za część schematu linków i naruszenie wskazówek Google dla webmasterów. Obejmuje to wszelkie zachowania, które manipulują linkami do Twojej witryny lub linkami wychodzącymi z Twojej witryny. Innymi słowy, jeśli linki są nienaturalne lub mają na celu wyłącznie manipulowanie rankingami, strategie stosowane do ich umieszczania lub uzyskiwania są uważane za problematyczne i mogą skutkować karą. Schematy linków są szkodliwe dla użytkowników sieci, ponieważ zazwyczaj spamują linki niskiej jakości , które utrudniają im korzystanie z internetu. Są złe dla praktyków schematów linków, ponieważ zazwyczaj bardziej prawdopodobne jest, że proces ich stosowania skończy się karą niż upragnionym wzrostem w rankingu. Są również szkodliwe dla Google, ponieważ utrudniają dokładne określenie wiarygodności.
Link Spam (spam w blogach, spam w komentarzach)
Metoda wykorzystywana w pozycjonowaniu strony w wynikach wyszukiwania jednak o charakterze nieetycznym. Jest ona bardzo widoczna dla wszystkich użytkowników sieci i polega na umieszczaniu niechcianych linków wychodzących i przychodzących np. w komentarzach i blogach. Robi się to po to, aby roboty indeksujące Twoją stronę oceniając ją po ilości linków zewnętrznych wysunęły ją na wyższą pozycję w rankingu. Są to jednak nietrafne praktyki i często spotykają się z negatywnym odbiorem.
Link Title
To proces dopisania atrybutu do Twojego linku strony internetowej jednakże należy pamiętać, że nie ma on wpływu na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki. Atrybutu tytułu możesz użyć dla swoich linków, jeśli możesz podać dodatkowe informacje o tym linku i/lub stronie, do której prowadzi. Na przykład, jeśli tekst zakotwiczenia mówi po prostu kliknij tutaj, możesz dać użytkownikom lepszy obraz tego, co otrzymają, jeśli klikną link. Jeśli dodatkowe informacje udostępniane za pośrednictwem title atrybutu są czymś, co użytkownik powinien wiedzieć przed skorzystaniem z łącza, na przykład ostrzeżeniem, należy je podać w tekście łącza, a nie w Title Atrybucie.
Link Velocity
Szybkość łącza to szybkość, z jaką linki zwrotne są dodawane do Twojej domeny lub witryny w określonym czasie. Najczęściej mierzy się ją liczbą pozyskanych nowych linków miesięcznie. Ta czynność jest określana jako budowanie linków lub linkowanie wsteczne, które są zasadniczo tym samym. Warto zauważyć, że wysoka prędkość łącza nie gwarantuje Twojej firmie upragnionego najwyższego miejsca na stronie wyników wyszukiwania Google (SERP), chociaż szybkość łącza odgrywa istotną rolę w pomocy, aby się tam dostać. Innymi słowy, nie jest to najważniejsze, ale zdecydowanie nie należy ignorować prędkości łącza.
Linkbait
Link Bait to treść zaprojektowana w celu przyciągnięcia linków zwrotnych. To treści o wysokiej jakości, wartościowe i interesujące, do tego stopnia, że użytkownicy chcą do tego linkować. Przynęta na linki pomaga uzyskać wyższą pozycję w Google i uzyskać więcej ruchu organicznego na Twojej stronie. Istnieją dwa powody, dla których tak się dzieje. Po pierwsze, ponieważ linki są jednym z trzech najważniejszych czynników rankingowych Google. Strony z większą liczbą linków zajmują zwykle wyższą pozycję w rankingu i generują większy ruch. Po drugie, możesz rozpowszechniać część swojego autorytetu, któryprzyciąga twoja przynęta na linki, na inne strony w Twojej witrynie za pomocą wewnętrznych linków. Te wszystkie działania mogą pomóc w zwiększeniu pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania organicznego.
Linki bezpośrednie
Link to termin, który występuje również pod nazwą: odnośnik, odsyłacz lub hiperłącze. Ma on za zadanie przekierować użytkownika sieci internetowej na docelową stronę przez kliknięcie kursorem w niego. Można wyróżnić kilka rodzajów linków. Link bezpośredni jest akurat linkiem, który jak sama nazwa wskazuje ma bezpośrednio skierować użytkownika do strony internetowej, którą jest jego stroną docelową. Co istotne, ma on wpływ na pozycję strony w pozycjach wyszukiwania, o ile nie ma atrybutu nofollow, czyli sposobu informowania dla robotów indeksujących, że ma on nie podążać za linkiem podanym w obrębie wewnętrznym na stronie. Przy wykorzystaniu tego rodzaju linków nie jest praktykowane przekierowanie 301 lub 302.
Linki naturalne
Link to termin, który występuje również pod nazwą: odnośnik, odsyłacz lub hiperłącze. Ma on za zadanie przekierować użytkownika sieci internetowej na docelową stronę przez kliknięcie kursorem w niego. Można wyróżnić kilka rodzajów linków. Link naturalny jest linkiem uzyskanym na drodze naturalnej, najczęściej dodane przez użytkowników sieci – Intenreutów, bez potrzeby udziału w tym procesie osoby webmastera. Są uzyskane najczęściej w wyniku polecenia Twojej witryny lub treści jaka na niej się znajduje np. na innej witrynie internetowej lub na blogu. Linki naturalne najczęściej występują w charakterze czystego URL lub mogą mieć postać oznaczeń słowami takimi jak np. „tutaj”, „kliknij tutaj”.
Linki płatne
Link to termin, który występuje również pod nazwą: odnośnik, odsyłacz lub hiperłącze. Ma on za zadanie przekierować użytkownika sieci internetowej na docelową stronę przez kliknięcie kursorem w niego. Można wyróżnić kilka rodzajów linków. Link płatny jest spotykany także pod nazwą link sponsorowany, ruch płatny, paid links. Są to reklamy utworzone w programie Google Ads lub Bing Ads, które wyświetlają się na stronach wyników wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych. Linki płatne to często wykorzystywane narzędzia w marketingu ze względu na swą efektywność i możliwość nadzoru nad realizacją określonej kampanii reklamowej w każdym jej momencie.
Linki pośrednie
Link to termin, który występuje również pod nazwą: odnośnik, odsyłacz lub hiperłącze. Ma on za zadanie przekierować użytkownika sieci internetowej na docelową stronę przez kliknięcie kursorem w niego. Można wyróżnić kilka rodzajów linków. Link pośredni wykorzystuje przekierowanie 301 lub 302, aby przenieść użytkownika i roboty indeksujące na stronę docelową, pośrednicząc początkowo w przeprowadzeniu przez własną domenę. Przykładem linków pośrednich jest proces zastępowania hiperłącza jego krótszym odpowiednikiem. Nieuzasadnione wykorzystanie tej techniki może spotkać się z karą od przedsiębiorstwa Google, ze względu na próby oszukania robotów indeksujacych.
Linki przychodzące
Pojęcie spotykane także pod nazwą backlinks lub inboundlinks. Są to linki w witrynach internetowych innych niż Twoja, które prowadzą użytkownika sieci internetowej do Twojej strony. Jakość i ilość linków może pomóc Ci uzyskać wyższą pozycję w wyszukiwarkach, takich jak Google i Bing. Linki przychodzące są uważane za wskaźnik popularności Twojej witryny wśród użytkowników. Wdrażanie, zarządzanie i analiza wydajności linków przychodzących jest ważnym aspektem optymalizacji pod kątem wyszukiwarek i strategii SEO. Na rynku są dostępne różne narzędia do monitorowaniu linków przychodzących. Stwarzają one możliwość analizy rozwoju Twojej strony internetowej, ale także konfrontację wdrożonych działań z konkurencją. Są to programy takie jak: Google Webmaster Tools, MajesticSEO itp.
Linki wychodzące
Linki wychodzące to hiperłącza wskazujące (docelowe) dowolną domenę inną niż domena, w której znajduje się łącze (źródło). Linki wychodzące to linki prowadzące z Twojej witryny do innej. Są też często używane w treści strony internetowej, aby dodać więcej kontekstu i połączyć czytelnika z innym źródłem, które doda dodatkowe i ważne informacje do danego tematu. Linki wychodzące mają korzystny wpływ na proces SEO. Każda domena, w której znajdują się linki do Twojej strony internetowej o podobnej wartości i tematyce buduje Twój autorytet w sieci, a same linki wychodzące są wskazówką dla robotów indeksujących, w jakim obszarze tematycznych znajduje się Twoja witryna.
Linkowanie wewnętrzne
Linkowanie wewnętrzne ma miejsce, gdy witryna zawiera linki do innych adresów URL w tej samej witrynie. Innymi słowy, linki wewnętrzne mają miejsce, gdy łączysz się z własnymi stronami. Aby metoda linkowania wewnętrznego przyniosła korzyści dla pozycjonowania Twojej strony w wynikach wyszukiwania należy zadbać o kilka istotnych kwestii m.in: w procesie linkowania wewnętrznego należy pamiętać o oznaczeniu linków atrybutem “dofollow” oraz o dopasowaniu tematycznym “anchor text”. Najpopularniejszą techniką umieszczania linków na stronie jest umieszczenie poprzez w: menu główne breadcrumbs, sidebary, linki śródtekstowe, tagi oraz przez stopkę.
Linkowanie zewnętrzne
Linkowanie zewnętrzne ma miejsce, gdy witryna zawiera linki do adresów URL w innej witrynie. Linki zewnętrzne wskazują strony w innych domenach. Łączenie zewnętrzne odgrywa znaczącą rolę w zwiększaniu pozycji witryny w rankingu. Linki te są traktowane przez wyszukiwarki jako wotum zaufania strony trzeciej, oparte na prostym założeniu, że sposób, w jaki ludzie mówią i polecają Twoją witrynę, może wiele o Tobie powiedzieć. W rzeczywistości linkowanie zewnętrzne od zawsze jest kluczowym czynnikiem rankingowym Google. Stosownie linkowania zewnętrznego daje Twojej stronie internetowej trzy główne zalety. Po pierwsze zwiększa jej widoczność i znaczenie. Po drugie stanowi wartość dodaną dla użytkownika, poszerzając tym samym informacje, jakich poszukuje. Po trzecie tworzy sytuacje do tworzenia linków zwrotnych.
Local search – wyszukiwanie lokalne
Wyszukiwanie lokalne to każde wyszukiwanie mające na celu znalezienie czegoś w określonym obszarze geograficznym na przykład: „agencja marketingowa w Krakowie”.Wyszukiwarki są zobowiązane do zwracania najtrafniejszych wyników dla każdego zapytania. Google nieustannie próbuje interpretować lokalne intencje i chce dostarczać lokalne wyniki wyszukiwania. Po ustaleniu zamiaru lokalnego Google może wyświetlać lokalne wyniki wyszukiwania na kilka sposobów. Jeśli jest pewien, że jeden wynik jest lepszy od wszystkich innych, wyświetli go w jednym polu u góry wyników organicznych. Jeśli Google ma całkowitą pewność, że wyszukiwarka szuka firmy lokalnej, ale nie jest pewien, która firma jest najbardziej odpowiednia, wyświetli kilka wyników lokalnych u góry wpisów z numerami telefonów i linkami do dodatkowych informacji w Mapach Google. Wyszukujący mogą również przejść bezpośrednio do Map Google w celu wyszukiwania. Gdy to zrobią, Mapy Google wyświetlają wyniki dotyczące lokalnych firm oraz mapę z zaznaczonymi lokalizacjami. Ostatnim, ale najbardziej oczywistym sposobem wyświetlania lokalnych wyników wyszukiwania są naturalnie uszeregowane wyniki organiczne. Firmy, które są najlepiej zoptymalizowane pod kątem zapytania, będą miały wyższą pozycję niż inne tutaj w uniwersalnych SERP.
Local SEO
Lokalne SEO to strategia optymalizacji wyszukiwarek (SEO), która pomaga Twojej firmie być bardziej widocznym w lokalnych wynikach wyszukiwania w Google. Każda firma, która ma fizyczną lokalizację lub obsługuje obszar geograficzny, może skorzystać z lokalnego SEO. Jeśli wyszukujesz w Google ważne słowa kluczowe związane z Twoją firmą, a pod nią pojawia się mapa z 3 listami (znana również jako pakiet map), lokalne SEO może pomóc w rozwoju Twojej firmy. Na przykład wpisując w pole wyszukiwarki “agencja marketingowa w Krakowie” wyświetlą się wszystkie agencje oferujące usługi z marketingu w całym mieście.
Local traffic – ruch lokalny
To termin ściśle związany z Local SEO. Są to użytkownicy sieci internetowej, którzy trafili na Twoją stronę internetową poprzez działania pozycjonowania na określone słowa klucze lub frazy kluczowe, najczęściej na wybranym rejonie np. mieście. Dzięki zastosowaniu local traffic zdobędziesz informacje na temat ilu użytkowników trafiło na twoją markę, usługi czy produkty poprzez wpisanie tzw. lokalnej frazy kluczowej na wybranym terenie. Aby pomóc swojej firmie znaleźć się w takich wynikach wyszukiwania warto zadbać o poprawne słowa klucze w pozycjonowaniu, stworzyć wizytówke firmy w mapach Google, a także użyć geotargetowania.
Long click
Tłumacząc z języka angielskiego, termin ten oznacza tzw. “długie kliknięcie”, które determinuje sukces wyszukiwania. O tym zjawisku mówi się wtedy, gdy użytkownik pozostaje na stronie przez długi czas bez powrotu do wyników wyszukiwania w celu znalezienia innego źródła informacji lub zmiany słów kluczowych. Osiągnięcie długiego kliknięcia oznacza, że zaspokoiłeś zapytanie użytkownika, dostarczając wystarczających i odpowiednich informacji, których szuka. Dla Google długie kliknięcia są ważne, ponieważ mogą to wykorzystać do pomiaru wyników zachowań użytkowników. To też pokazuje, że liczba kliknięć nie jest tak ważna, jak czas przebywania użytkownika w danej witrynie.

Słownik pojęć SEO – M

Machine Learning

Machine Learnig czyli Uczenie maszynowe jak sama nazwa wskazuje polega na uczeniu się przez system pewnych działać poprzez głęboką analizę przeprowadzoną na ogromnej ilości danych. W ten sposób system jest w stanie nauczyć się pewnych schematów i rozwiązań, dzięki którym będzie w stanie ulepszyć działanie usługi lub danego produktu. Dane są gromadzone poprzez między innymi ankiety

M-dot domain
Obecnie użytkownicy polegają w większym stopniu na swoich urządzeniach mobilnych w zakresie aktywności online, a w mniejszym stopniu na komputerach. Z pomocą w tym zakresie przychodzi M-dot domain. To witryna mobilna zaprojektowana specjalnie dla urządzeń przenośnych i znajdująca się w osobnej subdomenie. To wersja określonej witryny internetowej, której adres zaczyna litera m przed kropką i jest ona przeznaczona dla urządzeń mobilnych. Od kilku lat webmasterzy skupiali się na wadach i zaletach witryny mobilnej, a responsywnego projektowania stron. Tak się stało, że panowanie domen m-dot jako preferowanego sposobu optymalizacji pod kątem urządzeń mobilnych było krótkotrwałe. A już od kilku dobrych lat, responsywne projektowanie sprawiło, że M-dot domain zniknął z centrum uwagi.
Mapa strony
Występuje również w terminologii jako: mapa witryny XML/HTML lub Site Mapa. Ma ona za zadanie pomagać w indeksowaniu adresów URL, a także ułatwiać użytkownikowi poruszanie się po danej witrynie internetowej. Mapa strony może odnosić się także do informacji takich jak ostatnie aktualizacje elementów dostępnych na danej stronie. Wyróżnia się kilka jej rodzajów, m.in.: HTML (stworzona na użytkowników danej witryny) oraz XML (stworzona dla robotów Googla). Mapy strony są istotne dla jej pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Ich głównym celem jest ułatwienie procesu indeksowania dla robotów indeksujących.
Mapa witryny z obrazami
Mapa witryny to plan Twojej witryny, który pomaga wyszukiwarkom znajdować, przeszukiwać i indeksować całą zawartość Twojej witryny. Mapy witryn informują również wyszukiwarki, które strony w Twojej witrynie są najważniejsze. Istnieją cztery główne typy map witryn: normalna mapa witryny XML, mapa witryny wideo, mapa witryny wiadomości. oraz mapa witryny z obrazami. Mapa witryny z obrazami pomaga Google znaleźć wszystkie obrazy hostowane w Twojej witrynie. Mapy witryn są ważne ponieważ wyszukiwarki, takie jak Google, Yahoo i Bing, używają Twojej mapy witryny do znajdowania różnych stron w Twojej witrynie.
Marker danych
Jest to narzędzie wykorzystywane przez Webmasterów. Dzięki niemu Google dostaje informacje, które treści ze strony internetowej powinny być wpisane w dane strukturalne. W późniejszym czasie umożliwi to sposób prezentowania zebranych danych bardziej atrakcyjnie w pozycjach wyszukiwania w wyszukiwarce i np. w Grafie wiedzy Google. Należy pamiętać, że omawiane narzędzie ma dostęp tylko do stron internetowych, które już przeszły proces indeksacji. Przy wykorzystaniu markera danych możesz wytypować Google następujące dane w witrynie: artykuły, wydarzenia, lokalne firmy, restauracje, produkty, aplikacje, filmy, odcinki programów TV oraz książki.
Maskowanie
Termin spotykany również pod nazwą “cloaking”. To technika, w której zawartość jaka jest prezentowana wybranej wyszukiwarce jest inna od treści prezentowanej użytkownikom. Jest to możliwe dzięki sprawdzeniu adresu IP lub sprawdzeniu nagłówka zawierającego tzw. user agent. Ogólnie ujmując w procesie cloaking chodzi o oszukanie wyszukiwarki i optymalizacji rankingu strony internetowej, w celu uzyskania jak najwyższego wyniku, który nie jest możliwy do uzyskania bez wprowadzenia tego sposobu działania. W wyniku tego, strony wykorzystujące tę funkcję są usuwane z procesu indeksowania wyszukiwarek. Jest to metoda zaliczana do Black Hat SEO – powszechnie uznanych za niedozwolone i nieetyczne praktyki SEO w wyszukiwarkach.
Meta description
Pojęcie znane także jako “metaopis”. To to element HTML, który zawiera krótkie podsumowanie strony internetowej. Metatag opisu strony jest wyświetlany jako część fragmentu kodu wyszukiwania na stronie wyników wyszukiwania (SERP) i ma na celu dać użytkownikowi wyobrażenie o zawartości strony oraz o tym, jak odnosi się ona do wyszukiwanego hasła. Metaopisy mogą technicznie mieć dowolną długość, ale Google zazwyczaj skraca fragmenty do 155-160 znaków. Najlepiej, aby metaopisy były wystarczająco długie, opisowe. Metaopis może jednak wpłynąć na współczynnik klikalności (CTR) strony w SERP Google, co może pozytywnie wpłynąć na pozycję strony w rankingu. Te krótkie akapity to okazja dla webmastera do przedstawienia treści użytkownikom poszukującym oraz szansa dla osoby wyszukującej na podjęcie decyzji, czy treść może być odpowiednia dla zapytania i zawierać informacje, których szuka.
Meta keywords
Metasłowa kluczowe to specyficzny rodzaj metatagów, które pojawiają się w kodzie HTML strony internetowej i pomagają wyszukiwarkom określić temat strony. Metasłowa kluczowe różnią się od zwykłych słów kluczowych tym, że pojawiają się w tle kodu źródłowego Twojej strony. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas wybierania lub optymalizowania metasłów kluczowych, jest upewnienie się, że każde słowo kluczowe dokładnie odzwierciedla treść Twoich stron. Metasłowa kluczowe zostały zdewaluowane przez Google, ponieważ były nadużywane przez właścicieli witryn i marketerów. Webmasterzy umieszczali kody z dużą liczbą słów kluczowych i fraz, aby strony o niskiej jakości zajmowały pozycje w rankingu dla tych wyszukiwanych haseł, znacznie osłabiając dokładność i wartość wyników wyszukiwania. Nie jest jednak jasne, czy słowa kluczowe zostały całkowicie usunięte z algorytmu Google. Algorytmy rankingowe wyszukiwarek są utrzymywane w ścisłej tajemnicy, aby zniechęcić użytkowników do stosowania nieetycznych praktyk webmasterów, dlaczego nikt nie ogłosił wprost, jak dokładnie badają meta-słowa kluczowe.
Meta refresh
Pojęcie znane jako tagi odświeżania meta lub przekierowania meta. Powodują ponowne załadowanie stron, na której w danej chwili znajduje się użytkownik, albo ładowanie całkowicie innej strony. Przekierowania metaodświeżenia są najczęściej kojarzone z pięciosekundowym odliczaniem z tekstem „Jeśli nie zostaniesz przekierowany w ciągu pięciu sekund, kliknij tutaj”. Istnieje również możliwość ustawienia liczby sekund przed ponownym załadowaniem przeglądarki. Najbardziej znaną funkcją tagów meta odświeżania jest ponowne ładowanie stron zawierających często aktualizowane treści lub informacje. Dobrym przykładem na to jest witryna pogodowa, w której informacje często się zmieniają.
Meta tag
To znacznik w kodzie HTML i XHTML, który identyfikuje zawartość strony internetowej dla wyszukiwarek. Metatagi są ukryte na stronie, ale można je wyświetlić, podobnie jak cały kod HTML na stronie, wybierając opcję Widok/Źródło lub Widok/Źródło strony z menu przeglądarki. Metatagi zawierają ogólny opis strony, słowa kluczowe oraz informacje o prawach autorskich. Wyszukiwarki często wyświetlają tag jako krótkie podsumowanie widoczne na stronie wyników. Wyróżnia się cztery typy meta tagów: Meta Keywords Attribute, Title Tag, Meta Description Attribute oraz Meta Robots Attribute. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy dana strona używa metatagów, po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na stronie i wybierz „Wyświetl źródło strony”.
Międzynarodowe SEO
To proces pozycjonowania Twojej strony i zwiększenia jej widoczności i pozycji w rankingu wyszukiwania w różnych krajach. Aby działanie to przebiegło pomyślnie należy najpierw zastanowić się nad rodzajem domeny, na której zostanie zbudowana Twoja strona. Może to być krajowa np. polska domena – pl, niemiecka – eu, angielska – uk oraz międzynarodowa: com, eu, net, org itp. Prowadząc międzynarodowe SEO należy także zwrócić uwagę na najczęściej używaną przeglądarkę internetową w obrębie danego kraju i optymalizować pod nią. Istotne jest także użycie Hreflang, który ułatwi określić język treści oraz pokaże Twoją stronę określonej grupie docelowej. Dodatkowym atutem będzie tłumaczenie elementów HTML, jak np. metatagi. Warto zwrócić uwagę na tłumaczenie elementów zawartych na stronie: obrazki, znaczniki alt itp. Jeśli chcesz prowadzić międzynarodowy sklep internetowy koniecznie pamiętaj o włączeniu funkcji wykrycia kraju, aby odpowiednio dostosować walutę i jej przelicznik.
Mikrodane
Termin spotykany także pod nazwą – mikroformaty lub znaczniki danych strukturalnych. To dane strukturalne, które pomagają robotom indeksującym lepiej zrozumieć Twoją stronę internetową. Umożliwiają zdefiniowanie własnych elementów dostosowanych do potrzeb użytkownika i rozpoczęcie umieszczania dostosowanych właściwości na stronach internetowych. Wyszukiwarki, roboty indeksujące i przeglądarki mogą wyodrębniać i przetwarzać mikrodane ze strony internetowej i wykorzystywać je do zapewniania użytkownikom bogatszych możliwości przeglądania. Wyszukiwarki czerpią ogromne korzyści z bezpośredniego dostępu do tych uporządkowanych danych, ponieważ pozwalają im zrozumieć informacje na stronach internetowych i dostarczać użytkownikom bardziej trafne wyniki, których oczekują.
Mobile First Index
Indeksowanie zorientowane na urządzenia mobilne oznacza, że Google używa głównie mobilnej wersji strony internetowej do celów rankingu i indeksowania. Jeśli Twoja witryna ma osobne adresy URL na urządzenia mobilne i na komputery, Google pokazuje użytkownikom urządzeń mobilnych adresy URL na urządzenia mobilne, a użytkownikom komputerów adresy URL na komputery. Niezależnie od tego, indeksowaną treścią będzie wersja mobilna. Mobile First Index jest formą podążania za nowoczesnym światem, większość użytkowników korzysta już z urządzeń mobilnych. Z tego powodu przedsiębiorstwo Google chce, aby zawarte dla nich treści były jak najlepiej przystępne dla jego użytkowników. Dlatego tak istotne jest, aby zoptymalizować swoją witrynę www pod kątem urządzeń mobilnych.
Mobile Friendly-Website
To tzw. witryna przyjazna urządzeniom mobilnym. Urządzenia mobilne to ważny temat w projektowaniu witryn internetowych, ponieważ obecnie większość wyszukiwań i zakupów użytkownicy Internetu dokonują na telefonach. Wobec tego potrzebują witryn, które dobrze działają na małych ekranach, obsługują sterowanie dotykowe, są łatwe w nawigacji i szybko się ładują. Dlatego tak ważne jest dostosowanie strony www do urządzeń mobilnych, ponieważ odwiedzający na pierwszy rzut oka decydują, czy chcą pozostać w Twojej witrynie, na podstawie jej wyglądu. Istnieją cztery podstawowe elementy, które powinien zawierać dobry szablon dostosowany do urządzeń mobilnych: responsywny wyświetlacz strony, czytelne czcionki, właściwy format i długość tekstu oraz zoptymalizowanie wyświetlania różnych multimediów.
Mobile Optimization – optymalizacja pod mobile
Z roku na rok funkcjonalność technologii mobilnej stale rośnie. Po drodze wprowadzane są nowe funkcjonalności, które wciąż zmieniają nasze życie jako użytkowników sieci internetowej. Ponieważ coraz więcej potencjalnych klientów korzysta z urządzeń mobilnych i niż kiedykolwiek wcześniej, eksperci ds. marketingu z różnych branż chcą wdrożyć strategie mobilne, takie jak powiadomienia push, mobilna poczta e-mail itp. Optymalizacja mobilna odnosi się do strategicznego podejścia polegającego na aktualizowaniu witryny w celu zapewnienia idealnego i wciągającego doświadczenia użytkownikom odwiedzającym witrynę z urządzenia mobilnego. Optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych obejmuje całe doświadczenie klienta, a jeśli jest przeprowadzona prawidłowo, uzupełnia każdą interakcję klienta z Twoją marką.

Słownik pojęć SEO – N

Nadmierna optymalizacja
Zjawisko, które w środowisku specjalistów od SEO jest oceniane jako negatywna praktyka. Prowadzi ona do działania mającego na celu oszukiwanie wyszukiwarki, a co za tym idzie sztuczne wywołanie efektów pozycjonowania. W nadmiernej optymalizacji nie bierze się pod uwagę użytkownika, którego działania w dziedzinie SEO są najważniejsze i stwarzają możliwość do dalszego procesu dążenia do uzyskania jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce.
NAP – Name, Address, Phone Number
NAP to akronim oznaczający nazwę, adres i numer telefonu. NAP Twojej firmy powinien być spójny w całym Internecie. Wykazy firm online powinny być integralną częścią cyfrowej strategii marketingowej Twojej firmy. Niespójności NAP mogą niekorzystnie wpłynąć na lokalne SEO, ponieważ wyszukiwarki nie będą miały pewności co do informacji, które podajesz. NAP jest znane również jako najcenniejsze informacje na liście dla konsumentów zainteresowanych skontaktowaniem się lub znalezieniem firmy, która jest najbardziej odpowiednia i wyposażona, aby zaoferować rozwiązanie ich problemu. Jako najbardziej podstawowy poziom informacji geograficznych we wpisie o firmie, dane NAP mają ogromne znaczenie w kierowaniu ruchu użytkownika do lokalnych firm, dlatego dokładność tych informacji jest najważniejszym czynnikiem zwiększającym liczbę konsumentów docierających do lokalizacji firmy.
Negative SEO
Negatywne SEO to każda złośliwa praktyka mająca na celu sabotowanie rankingów konkurencyjnych firm i ich strony www w wynikach wyszukiwania. Jest to powszechnie uważane za Black Hat Seo ze względu na jego nieetyczny charakter. Istnieją różne formy negatywnego SEO. Najczęstsze taktyki związane z negatywnym SEO to: włamanie na stronę internetową, tworzenie toksycznych linków zwrotnych ze spamerskimi tekstami kotwiczącymi wskazującymi na witrynę internetową, scraping zawartości witryny i tworzenie jej duplikatów, zamieszczanie fałszywych negatywnych recenzji na temat serwisu, usuwanie linków zwrotnych witryny poprzez wysyłanie fałszywych próśb o usunięcie do webmasterów. Wykrycie i udowodnienie negatywnego ataku SEO jest trudne i często może być mylone ze zmianami lub aktualizacją algrytmów Google.
Nienaturalny link
Termin spotykany także pod nazwą backlink. Są to łącza przychodzące i zewnętrzne na stronie internetowej. Użytkownik sieci internetowej klikając w dany backlink zostaje przeniesiony na inną domenę. Te hiperłącza ułatwiają użytkownikom łatwiejsze poruszanie się po serwisach. Stosowanie backlinków najczęściej widoczne jest przy podawaniu źródła podanej informacji. Proces wykorzystywania backlinków jest korzystny dla SEO i marketingu. W przypadku SEO – jako znak dla robotów przeszukujących stronę, że zamieszczone na niej treści są odpowiednie i adekwatne do wyszukiwania użytkowników. Z kolei w aspekcie marketingu backlinki pomagają w budowaniu rozpoznawalności marki np. poprzez umieszczanie hiperłączy na witrynie o wysokim współczynniku klikalności.
Noarchive
Wartość Noarchive użyta w metatagu Robots lub nagłówku X-Robots, która instruuje Google i inne wyszukiwarki, aby nie przechowywały archiwalnej kopii zasobu w pamięci podręcznej. Oznacza to, że gdy użytkownicy używają polecenia cache lub klikną, aby wyświetlić stronę z pamięci podręcznej Google, nie będą mogli tego zrobić. Zamiast tego otrzymają stronę błędu 404. Mówiąc najprościej: użycie noarchive powinno usunąć stronę internetową z pamięci podręcznej Google. Mówiąc jeszcze inaczej termi noarchive – Kopia twojej strony internetowej z pamięci podręcznej która nie będzie wyświetlana w SERP ani również w niej przechowywana.
Nofollow
To znacznik w HTML, blokujący boty od podążania za linkami umieszczonymi na witrynie. Umieszczenie tego tagu w linku początkowo w zamyśle Google miało być działaniem zwalczającym spam w komentarzach na blogach. Wraz ze wzrostem popularności blogów rósł spam w komentarzach. W szczególności spamerzy zostawiali linki do swojej witryny w komentarzach. Sytuacja ta wymykała się spod kontroli. Wobec tego w 2005 Google wprowadziło linki nofollow, czyli omawiane linki z zastosowanym do nich tagiem HTML rel=”nofollow”. Tag nofollow mówi wyszukiwarkom, aby zignorowały ten link. Ponieważ linki nofollow nie przekazują PageRank, prawdopodobnie nie wpływają na rankingi w wyszukiwarkach.
Noindex
Jest to proces blokujący roboty od indeksowania danej strony internetowej. Oznacza to wydanie instrukcji wyszukiwarkom, aby nie indeksowały, czyli nie uwzględniały zasobu w wynikach wyszukiwania. Noindex to wartość, którą można zastosować do metatagu Robots lub za pomocą innej metody, takiej jak użycie nagłówka HTTP X-Robots-Tag. Gdy zostaną wprowadzone powyższe zmiany z zakresu blokowania indeksowania strony, nie będzie ona wyświetlała się w wynikach wyszukiwania. W wyniku tego iż Googlebot natrafiając na ten tag i nagłówek wyrzuci tę stronę z wyników wyszukiwania Google.
Noopener i Noreferrer
Są to atrybuty HTML rel=noopener noreferrer. Pojawiają się w zewnętrznych hiperłączach. W szczególności użycie atrybutów noopener i noreferrer zapobiega załadowaniu się łącza w tej samej zakładce, w której kliknięto łącze, aby link zwrotny nie pojawiał się jako ruch odsyłający w analityce witryny docelowej. Noopener jest w dużej mierze środkiem bezpieczeństwa, który zapobiega dostępowi złośliwych linków do przeglądarki użytkownika. Atrybut noreferrer maskuje linki polecające w analizie miejsc docelowych. Chroni informacje z Twojej witryny przed przeniesieniem do witryny, do której nawigują Twoi użytkownicy. W rezultacie linki pojawiają się w Google Analytics jako ruch bezpośredni, a nie jako ruch odsyłający z określonej domeny.
Not provided – ukrywanie fraz kluczowych
To proces ukrywania określonych fraz kluczowych w aplikacjach i programach do ich analizy np. Google Analytics. Po prostu oznacza to, że Google postanawia nie udostępniać Ci danych dotyczących słów kluczowych. Wyszukiwarka oczywiście użyła frazy kluczowej, ale Google nie dostarcza informacji. Wszystko to odbywa się w interesie ochrony prywatności osoby wyszukującej.

Słownik pojęć SEO – O

Off-page SEO – Jest to zwiększanie pozycji w rankingu wyszukiwarki poprzez różne metody nie związane stricte z działalnością na stronie internetowej. Takie jak na przykład.: Akcję marketingowe i PRowe, zwiększanie liczby odbiorców/potencjalnych klientów firmy w mediach społecznościowych czy pozyskiwanie linków przychodzących które odsyłają użytkowników innych stron do naszej własnej.

On-page SEO
Termin spotykany również pod nazwą on-site SEO. SEO na stronie to proces optymalizacji części stron internetowych, aby zajmowały one wyższą pozycję w wyszukiwarkach i generowały większy ruch w wyszukiwarkach. Obejmuje to aktualizację treści na stronie, tagów tytułu, linków wewnętrznych itp. Wyszukiwarki, takie jak Google, analizują słowa kluczowe i inne wskazówki SEO na stronie, aby sprawdzić, czy strona pasuje do intencji wyszukiwania użytkownika w polu wyszukiwania w wyszukiwarce. A jeśli wyszukiwarka uzna, że strona będzie użyteczna dla użytkownika, wyświetli ją wyżej w wynikach wyszukiwania.

Opera
Darmowa przeglądarka internetowa, dostępna na różne systemy operacyjne, w tym: Windows, macOS, Linux, Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry OS. Jest tworzona i rozwijana przez firmę Opera Software ASA, która wypuściła jej pierwsze wydanie 2.0 w kwietniu 1996 roku, obecnie działa na aktualizacji Blink 83 z czerwca 2020 roku. Przeglądarka Opera umożliwia użytkownikom dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji, a dodatkowo wyróżnia się pewnymi elementami, które nie są dostępne w przeglądarce Chrome lub FireFox. Jest to np. wbudowana funkcja zrzutu ekranu, bezpłatny i nieograniczony VPN, wbudowane komunikatory, Adblocker, oszczędzanie baterii, CryptoWallet, szybkie wybieranie z możliwością konfiguracji, przelicznik jednostek, rozszerzenia paska bocznego, wyszukiwanie w kartach, obsługa gestów ruchów myszy, zakładki wizualne itp.
Optymalizacja
Stosując słownikową definicję – optymalizacja to działanie mające na celu wyznaczenia najlepszego rozwiązania według określonego kryterium. W marketingu mówi się o SEO – Search Engine Optimization, co oznacza optymalizację pod kątem wyszukiwarek. W uproszczeniu oznacza to proces ulepszania Twojej witryny w celu zwiększenia jej widoczności, gdy użytkownicy Internetu szukają produktów lub usług związanych z Twoją firmą w Google, Bing i innych wyszukiwarkach. Im lepsza widoczność Twoich stron w wynikach wyszukiwania, tym większe prawdopodobieństwo, że przyciągniesz uwagę i przyciągniesz do swojej firmy potencjalnych i obecnych klientów. Wyszukiwarki, takie jak Google i Bing, używają botów do indeksowania stron internetowych, przechodzenia z witryny do witryny, zbierania informacji o tych stronach i umieszczania ich w indeksie. Następnie algorytmy analizują strony w indeksie, biorąc pod uwagę setki czynników rankingowych lub sygnałów, aby określić kolejność, w jakiej strony powinny pojawiać się w wynikach wyszukiwania dla danego zapytania.
Optymalizacja wideo – vSEO, Video Search Engine Optimization, Video SEO
Obecnie filmy wideo są wykorzystywane jako narzędzie do reklamowania i promowania firmy. Przedsiębiorstwa umieszczają odpowiednie filmy na takich stronach promocyjnych, aby ludzie mogli wyodrębnić najbardziej odpowiednie treści wideo. Użytkownicy mają tendencję do wybierania najwyżej ocenianych i najczęściej oglądanych filmów, niezależnie od ich trafności. Tak więc kluczem do zapewnienia odpowiedniej treści jest optymalizacja pod kątem wyszukiwarek wideo – VSEO. Metoda optymalizacji rankingu wideo poprzez wykorzystanie strategii wyszukiwania w wyszukiwarce wideo, ostatecznie doprowadzi do wzrostu liczby wyświetleń filmów o wyższych pozycjach, a tym samym promowania odpowiedniej witryny przy każdej wizycie.
Organic search results SERP, Search Engine Results Page – organiczne wyniki wyszukiwania
Strony wyników wyszukiwania znane również jako „SERP” to odpowiedź wyszukiwarki Google na zapytanie użytkownika. SERP zwykle obejmują bezpłatne wyniki wyszukiwania, płatne wyniki Google Ads, fragmenty z wyróżnionymi fragmentami, wykresy wiedzy, a także wyniki wideo. SERP ma dwie najważniejsze kategorie. Są to wyniki płatne i wyniki organiczne. Płatne wyniki pochodzą od reklamodawców licytujących słowa kluczowe za pośrednictwem Google Ads. Wyniki organiczne to zamierzone miejsca docelowe stron www w wynikach wyszukiwania, które są określane przez algorytm Google jako ogólnie najlepsze i najtrafniejsze wyniki dla danego wyszukiwania przez użytkownika.
Organic traffic – ruch organiczny
Traffic to jeden z zasadniczych terminów używanych w SEO, odnoszący się do ruchu użytkowników na stronie. Ruch na stronie dzielimy na: bezpośredni, płatny, skierowany i organiczny. Ruch organiczny to ruch odnoszący się do użytkowników, którzy trafiają na daną witrynę za pośrednictwem takich wyszukiwarek internetowych jak Google, Bing czy Yahoo. W większości ruch organiczny generowany jest przez pierwsze 10 pozycji, które wyświetlają się w wyszukiwarkach w odpowiedzi na zadaną frazę. Jest to ruch określany również mianem bezpłatnego, dlatego, że jego źródło stanowią linki, które nie są reklamą płatną. Aby Twoja strona pojawiła się w wynikach organicznych wyszukiwarki, musi zostać zaindeksowania jej przez roboty.
Orphan page
Tłumacząc z języka angielskiego to tzw. “osierocone strony”. Są to strony, do których nie prowadzi żaden link. Strona osierocona jest w ten sposób całkowicie odizolowana, co oznacza, że jedynym sposobem, w jaki ktoś może ją odwiedzić, jest wpisanie bezpośredniego linku. W wielu przypadkach nie ma wyników wyszukiwania, ponieważ roboty indeksujące przeglądają strony internetowe za pomocą linków, aby sporządzić indeks tego, jak wygląda każda witryna. W związku z tym nazwa jest sierotą, ponieważ strony te są wyciszone i brakuje im linków do stron nadrzędnych. Strony osierocone mają następujące cechy wspólne: nie zawierają linków przychodzących oraz to, że pozostają w pewien sposób aktywne.

Słownik pojęć SEO – P

Page Cloaking – technika optymalizacji stron Internetowych polegająca na prezentowaniu zawartości w wyszukiwarce na podstawie adresu IP, różniącej się od tej wyświetlanej użytkownikom. Jest to działanie należące do tak zwanego Black Hat SEO (technik niedozwolonych), naruszającego wytyczne i wskazówki Google dla webmasterów, a wykryte przez algorytm prowadzi do znaczących spadków w wynikach wyszukiwania, więc wykorzystywanie tej metody niesie za za sobą spore ryzyko. Page Cloaking maskuje zawartość strony i najczęściej wykorzystywany jest przy stronach, które nie mogą być wyświetlane w wynikach wyszukiwania, lub też znajdują się na skrajnie niskich pozycjach, na przykład poprzez różnego rodzaju nadużycia.

Page Footer – sekcja strony Internetowej znajdująca się pod tekstem głównym, gdzie znaleźć można przede wszystkim informacje odnoszące się do: adresu firmy, danych kontaktowych, linków do istotnych podstron, itp. Termin stopka wywodzi się z druku oraz edytorów tekstu, gdzie oznacza on sekcje umiejscowioną pod treścią główną i jest to przestrzeń przeznaczona na numer strony. W kontekście stron Internetowych i webmasteringu ma ona istotne znaczenie, gdyż może stanowić element ponownie angażujący użytkownika oraz przekonujący go na przykład do wykonania określonego działania, wartościowego w kontekście danej wizyty (konwersji).

Page Rank – algorytm, który wykorzystywany jest w wyszukiwarce Google do indeksowania stron Internetowych, poprzez analizę treści zamieszczonych na stronie, analizie linków przychodzących oraz nadawaniu stronom określonej wartości liczbowej, co przekłada się bezpośrednio na jej umiejscowienie w wynikach wyszukiwania. Szczegóły działania algorytmu, jak również i zbierane przez niego informacje oraz rezultaty analiz nie są publikowane i nie można otrzymać wglądu w ich szczegóły. Google nie udostępnia również żadnych oficjalnych metod służących do mierzenia stopnia jakości stron, przez co konieczne było opracowanie szeregu technik oraz narzędzi do tego przeznaczonych.

Page Speed – termin używany w marketingu Internetowym, oznaczający prędkość ładowania się strony, a dokładniej czas, który upływa od momentu kliknięcia adresu do jej pełnego załadowania. Page Speed jest jednym z bardziej istotnych czynników wpływających na sposób pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania i zależna jest ona przede wszystkim od serwera, kodu HTML oraz wielkości i jakości użytych na stronie zasobów (zdjęć, wideo).

Page Title – (tytuł strony) krótki opis strony Internetowej pojawiający się u góry okna przeglądarki oraz w wynikach wyszukiwania, będący klikalnym nagłówkiem mającym bardzo istotne znaczenie w kontekście SEO, między innymi pod względem: pozycjonowania, współczynnika klikalności (CTR) oraz potencjalnego pozyskiwania linków. Tytuł strony ustawia się za pomocą tak zwanych tagów tytułu (<title>) umieszczanych bezpośrednio w kodzie źródłowym, bądź też za pomocą narzędzi przeznaczonych do zarządzania treścią na stronie (CMS). Tytuł powinien ograniczać się do około 70 znaków (ze spacjami), być zróżnicowany w zależności od danej podstrony i na każdej z nich zawierać w sobie najważniejszej słowa kluczowe umieszczone na jego początku, a także istotne frazy nierozdzielone innymi słowami. Ważne jest również, aby w tytułach poszczególnych podstron nie używać tych samych słów kluczowych, gdyż prowadzi to do tak zwanej kanibalizacji słów kluczowcych, co skutkuje tym, iż Google nie jest w stanie określić, które z danych podstron powinien wyświetlać w pierwszej kolejności, przez co ogólna pozycja strony w wynikach wyszukiwania może zostać zaburzona.

Pageview – termin używany w analityce Internetowej, który oznacza wyświetlenie (odsłonę) danej strony poprzez działanie użytkownika, polegające na kliknięciu łącza, które do niej prowadzi. Liczba wyświetleń jest jedną z miar aktywności internautów w witrynie oraz wskaźnikiem efektywności prowadzonych działań marketingowych. Na jej podstawie oblicza się również tak zwany współczynnik klikalności (CTR), który służy określaniu jakości strony, bądź reklam wyświetlanych w ramach prowadzonych kampanii marketingowych, a także generowanych przez nie potencjalnych przychodów. Informacje uzyskane podczas analizy ilości wejść mogą służyć również do weryfikacji czy działania optymalizujące przynoszą pozytywne rezultaty (skutkują większą ilością odwiedzin). Liczba wyświetleń jest mierzona za pomocą specjalnych narzędzi analitycznych, jak na przykład Google Analytics, które umieszczają na stronach specjalne kody śledzenia, pozwalające na monitorowanie działań podejmowanych przez użytkowników.

Parametr Adresu URL – inaczej parametr łącza, jest to metoda przekazywania i śledzenia informacji o kliknięciu za pomocą adresu URL. Istnieją dwa rodzaje parametrów:

 • parametry zmieniające treść, które przekazują informacje do strony docelowej i mają bezpośredni wpływ na to, co wyświetli się użytkownikowi (na przykład konkretny produkt, podstrona, element)
 • parametry śledzenia, które przekazują informacje o kliknięciu do określonego narzędzia analitycznego (na przykład Google Ads / Google Analytics) i pozwalają na precyzyjne gromadzenie i formatowanie danych

Parametry śledzenia adresu URL dzielą się na z kolei na:

 • parametry UTM (Urchin Tracking Module), stosowane głównie w marketingu, które służą do określania skuteczności kampanii z różnych źródeł i mediów kierujących do strony Internetowej (pozwalają na identyfikację takich elementów jak: źródło ruchu na stronie, typ ruchu – bezpośredni / płatny / organiczny / itp., nazwę kampanii, treść i rodzaj klikniętej reklamy, lub też konkretne słowo kluczowe, które do tego kliknięcia doprowadziło)
 • parametry Value Track, stosowane w kampaniach reklamowych Google Ads (umożliwiają kompleksową identyfikację danego kliknięcia na wielu płaszczyznach, na przykład pod względem słowa kluczowego i jego dopasowania, kampanii, lokalizacji użytkownika, typu i modelu urządzenia, miejsca docelowego, itp.)

Parametry śledzenia to wszystkie elementy występujące po znaku “?” w adresie URL, oddzielone znakiem “&” i umieszczane są one w specjalnych szablonach śledzenia, pozwalających na ich bezproblemową implementację.

Partial Match Domain – domeny z częściowym dopasowaniem, które odnoszą się do sytuacji gdy nazwa domeny częściowo pokrywa się z wyszukiwanym słowem kluczowym. Jest to sposób powszechnie używany w optymalizacji stron Internetowych, w celu uzyskania przewagi i bardziej efektywnego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Względnie można to opisać w taki sposób, iż nazwa strony jest ściśle powiązana z zamieszczoną na niej treścią, obszarem działalności lub oferowanymi usługami. Dopasowanie częściowe (po dopasowaniu ścisłym) jest drugim, najbardziej efektywnym modelem służącym optymalizacji.

People Also Ask – pole pytań & odpowiedzi wyświetlające się między wynikami w Google, które zawiera najczęściej wyszukiwane przez użytkowników hasła, podobne tematycznie do wpisanych przez nas fraz. Zwykle zawierają one od 2 do 5 pytań (które można rozwinąć, aby uzyskać krótszą wersję odpowiedzi) wraz z linkiem prowadzącym do strony Internetowej, z której pochodzą. Czasem połączone są one z dodatkowymi elementami, jak na przykład obrazy. Pole people also ask są niezwykle ważne również w kontekście optymalizacji stron, gdyż pojawiają się one w około 60% wyszukiwań w kontekście danej marki.

Podstawowe Słowo Kluczowe – jest to słowo, lub kilka słów posiadających największy potencjał do przyciągania uwagi użytkowników oraz przyczyniających się bezpośrednio do zwiększania ruchu na stronie. Dotyczą one wielu różnorodnych zakresów tematycznych i stanowią jeden z najważniejszych elementów związanych z pozycjonowaniem stron Internetowych. Dlatego istotne jest, aby podczas tworzenia treści zawrzeć je w najważniejszych elementach strony,  między innymi w: tytule, adresach podstron, nagłówkach, zamieszczonej treści, lub też opisach alternatywnych. Ważną kwestią jest jednak, aby równocześnie stosować tak zwany SEO copywriting, czyli kompromis między użytkownikami, a wyszukiwarką, którego głównym założeniem jest zachowanie umiaru w umieszczaniu słów kluczowych w treści strony.

Poison Words – są to terminy, które natychmiast zmniejszają skuteczność SEO witryny poprzez ograniczenie ruchu i obniżenie jej pozycji, co bezpośrednio przekłada się również na jakość i klasyfikację. Najczęściej są to słowa, które w jakiś sposób negatywnie oddziałują na użytkowników i roboty sieciowe, wywołując ich nieufność. Lista tych słów nie dostępna do wglądu i różni się w zależności od wyszukiwarki, jednak istnieje pewien zakres tematyczny którego one dotyczą, jak na przykład terminy związane z hazardem. Słowa takie powodują odfiltrowanie strony, która je zawiera w wynikach wyszukiwania.

Posts on Google – krótkie wiadomości (posty) zawierające informacje dotyczące ogólnego funkcjonowania i życia organizacji. Jest to stosunkowo łatwy sposób publikowania treści dotyczących naszej marki, realizowany poprzez panel Google Moja Firma, gdzie można udostępniać elementy takie jak zdjęcia, filmy, itp. Dzięki postom Google można zwiększyć widoczność i zaangażowanie przy równocześnie stosunkowo niskim nakładzie czasu i wysiłku. wpisy wyświetlają się w wizytówkach na Mapach Google oraz w wynikach wyszukiwania i stanowią okazję do aktywizacji użytkowników, aby podjęli określone działania.

Pozycjonowanie – to wszelkie działania mające na celu poprawę widoczności oraz pozycji danej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie obejmuje dostosowanie stron pod względem wytycznych Google, wyników jakości oraz konkretnych słów kluczowych, dzięki czemu witryna wyświetlana jest częściej na wyższych pozycjach w SERP, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie ilości wejść oraz aktywności podejmowanej przez użytkowników. Głównym celem pozycjonowania jest dostosowanie udostępnianej treści w taki sposób, aby podczas indeksowania zwracała uwagę BOTów, tworzących mapę powiązanych ze sobą stron.

Presell Pages – to niskiej jakości strony Internetowe, potocznie zwane “preclami”, na których umieszczane są teksty o wątpliwej wartości merytorycznej, zawierające dodatkowo linki do stron, które chcemy pozycjonować. Umieszczane na nich treści służą wspieraniu działań SEO w zakresie zdobywania linków właśnie, a kwestie ortograficzne lub gramatyczne właściwie nie są istotne, ważną kwestią jest natomiast odpowiednie zastosowanie słów kluczowych. Mimo wszystko warto zadbać o to, aby treść udostępniana na tych stronach nie była zlepkiem losowych słów i wyrażeń, ponieważ dobrej jakości teksty są doceniane przez Google podczas indeksowania.

Przekierowanie 301 ( redirect 301, 301, „Moved Permanently”) – to przekierowanie adresu strony Internetowej na adres innej strony. Powiadamia ono wyszukiwarkę o trwałym przeniesieniu zawartości witryny lub konkretnej podstrony na inny adres URL. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy, po wpisaniu nieaktualnego adresu, zostaną automatycznie przekierowani na nowy, co zapobiega wyświetlaniu się błędu 404, będącego często przyczyną zaniechania ponownych odwiedzin. Przekierowanie 301 jest jedną z najbardziej przyjaznych dla wyszukiwarek i skutecznych metod przekierowania, a znajduje zastosowanie w wielu różnych sytuacjach, jak na przykład: duplikacja stron, przeniesienie witryny na nową domenę, zmiana silnika witryny, usunięcie konkretnych podstron, wdrożenie certyfikatu SSL, itp.

Przekierowanie 302 (redirect 302, 302, “Found”) – to tymczasowe przekierowanie strony Internetowej z jednego adresu URL na inny, stosowane w głównej mierze wtedy, gdy pierwotna strona tymczasowo jest niedostępna. Powodem może być wiele czynników, takich jak na przykład prace modernizacyjne i konserwacyjne, testowanie nowych funkcjonalności, czy też przebudowa określonych podstron. Bardzo często przekierowanie to wykorzystywane jest także do zarządzania ofertami, które zawierają tymczasowo niedostępne produkty (na przykład promocje w sklepach Internetowych). Przekierowanie 302 jest współcześnie wykorzystywane stosunkowo rzadko, gdyż najczęściej stosowaną metodą jest przekierowanie 301.

Słownik pojęć SEO – Q

QDD (Query Deserves Diveristy) – to jeden z algorytmów rankingowych Google, którego podstawowym założeniem jest wyświetlanie trafnych wyników, dopasowanych do konkretnych zapytań. Jego zadaniem jest dopasowanie się do zamiarów i intencji użytkownika, gdy nie są one oczywiste, a poprzez działanie w spektrum szerokim pokazuje zróżnicowane wyniki, spełniające różne potrzeby. Wynika to z faktu, iż Google analizuje działania związane z wyszukiwaniami, jak na przykład pozycja kursora myszy oraz liczba kliknięć przypadająca na konkretne wyszukiwanie, przez co po połączeniu tych wszystkich procesów przeglądarka jest w stanie zrozumieć intencje użytkownika i wyświetlić mu odpowiednio dopasowane wyniki.

QDF (Query Deserves Freshness) – jest to funkcja zmiany rankingu Google, która polega na tak zwanym “żądaniu wyszukiwania”, funkcjonującym na zasadzie serwowania najbardziej aktualnych wyników w SERP, dzięki czemu pokazywane są najświeższe informacje związane z danym zapytaniem. Funkcja ta jest najczęściej stosowana w przypadku wydarzeń, które wymagają bieżącej i stałej aktualizacji, jak na przykład tematy polityczne, gospodarcze, środowiskowe, społeczne, itp. Aktywuje się on, gdy dany temat odnotowuje nagły wzrost trafności lub wzmianek pochodzących z takich źródeł, jak liczba wyszukań, doniesienia prasowe, blogi i czasopisma oraz portale informacyjne.

Słownik pojęć SEO – R

RankBrain – to algorytm bazujący na sztucznej inteligencji wykorzystywany przez wyszukiwarkę Google, który bierze udział w ustalaniu rankingu stron Internetowych w organicznych wynikach wyszukiwania. Algorytm ten uczy się modelu zachowań użytkowników poprzez zapamiętywanie wyszukiwanych słów kluczowych, określanie lokalizacji, analizowanie odwiedzanych stron oraz spędzonego na nich czasu. Analizuje on wpisaną frazę, przewiduje intencje wyszukiwania oraz filtruje strony w celu bardziej optymalnego dopasowania wyników pod dane zapytanie. Warto zauważyć, iż wyświetlane treści nie zawsze odnoszą się bezpośrednio do sformułowanego pytania, ponieważ ważniejsze jest, aby zapewniały one rozwiązanie danego problemu.

RDFa
Jest to rozszerzenie HTML5, które pomaga oznaczać dane na Twojej stronie internetowej. Wyszukiwarki i usługi internetowe używają tych znaczników do generowania lepszych wyników wyszukiwania i zapewniania lepszej widoczności w sieci, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwiej znaleźć Twoją witrynę. Integracja RDFa z Twoją witryną przynosi natychmiastowe korzyści. Używając RDFa do wyrażania fragmentów rozszerzonych Google Twoja witryna internetowa będzie wyświetlana w rozszerzonym formacie we wszystkich głównych wyszukiwarkach. Reciprocal linking To tzw. wzajemne linki. Występują, gdy dwie lub więcej stron zgadza się na umieszczanie linków w swoich witrynach. Jest to wymiana między właścicielami witryn, z których każdy zasadniczo daje możliwość linkowania swojej strony www. Łącza te łączą stronę lub zasób jednej strony z inną stroną w zamian za łącze z powrotem na stronie internetowej lub w poście gościa. Intencją tej wymiany linków jest często przyniesienie korzyści SEO i autorytetowi każdego właściciela witryny. Choć może się to wydawać korzystne dla obu stron, wzajemne powiązania często powodują negatywne odczucia. Wszystko to może wyglądać na oszukańczy plan, mający na celu oszukanie konsumentów, że związek istnieje, gdy tak nie jest. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie wzajemne powiązania są złe. Naturalnie występujące wzajemne powiązania mogą być korzystne, szczególnie dla potencjalnych klientów ii mogą być również ważne dla Twojej strategii marketingu.
Redirect links
Redirect links (linki przekierowujące) to URL-e, które automatycznie przekierowują użytkownika do innej strony internetowej niż ta, którą pierwotnie wyświetlił. Może to być przydatne w różnych sytuacjach, np. jeśli strona internetowa została przeniesiona na nowy adres lub jeśli użytkownik musi zostać przekierowany na inną stronę w zależności od swojej lokalizacji lub urządzenia. Linki przekierowujące mogą być tymczasowe, w którym przypadku użytkownik zostanie przekierowany na nową stronę tylko przez określony czas, lub mogą być trwałe, w którym przypadku użytkownik zostanie zawsze przekierowany na nową stronę, gdy tylko spróbuje uzyskać dostęp do oryginalnego adresu URL.
Referrer
Referrer to słowo używane w kontekście przeglądania stron internetowych i oznacza stronę, z której użytkownik przeszedł na inną stronę. Informacja o referrer jest przekazywana przez przeglądarkę do serwera, który obsługuje stronę, na którą użytkownik wchodzi, w nagłówku
żądania HTTP. Dzięki tej informacji serwer może dowiedzieć się, skąd przyszli użytkownicy i na podstawie tego dostosować zawartość strony do ich potrzeb. Referrer jest często używany w celach statystycznych i do monitorowania ruchu na stronie internetowej.
Relative URL
Relative URL to adres URL, który jest względem innego URL. Oznacza to, że zamiast podawać pełny adres URL, który zaczyna się od protokołu np. http:// lub https://, można podać tylko część adresu, która jest względna w stosunku do aktualnego adresu URL. Dzięki temu można uniknąć konieczności podawania pełnego adresu URL w przypadku, gdy strona, na którą chcemy przejść, znajduje się na tej samej domenie. Inaczej mówiąc oznacza to, że zamiast podawać pełny adres URL do danej strony, możesz podać jedynie to, co różni się od bieżącego  adresu URL. Dzięki temu można uniknąć podawania całego adresu URL, co często jest długie i skomplikowane.
Renderowanie JavaScript
Renderowanie JavaScript to proces wykonywania skryptów JavaScript na stronie internetowej. Skrypty te są wykonywane przez przeglądarkę internetową, która odpowiada za wyświetlanie zawartości strony. Dzięki renderowaniu JavaScript strona internetowa może być bardziej interaktywna i dynamiczna, ponieważ skrypty JavaScript mogą wpływać na jej wygląd i zachowanie. Renderowanie JavaScript jest ważnym elementem pracy przeglądarki internetowej, ponieważ pozwala na wykonywanie różnego rodzaju skryptów na stronie internetowej. Dzięki temu strona może być bardziej interaktywna i dynamiczna, a użytkownik może mieć lepsze doświadczenie podczas korzystania z niej.
Responsive website – strona responsywna
Responsive website to strona internetowa, która jest zaprojektowana tak, aby dostosowywać swój wygląd i rozmieszczenie elementów do rozmiaru ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana. Dzięki temu strona internetowa może wyglądać dobrze zarówno na dużym monitorze komputera, jak i na mniejszym ekranie smartfona. Responsive website jest ważne, ponieważ coraz więcej ludzi korzysta z internetu na różnych urządzeniach, więc strona internetowa musi być przystosowana do różnych rozmiarów ekranów, aby zapewnić dobre doświadczenie użytkownikom na każdym urządzeniu. Warto wspomnieć, że tworzenie responsive website wymaga od projektantów i programistów stron internetowych posiadania specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Muszą oni zrozumieć, jak różne urządzenia i ich ekrany wpływają na wygląd i zachowanie strony internetowej, a także znać różne techniki i narzędzia do tworzenia stron internetowych, które są responsywne. Dzięki temu strona internetowa będzie wyglądać dobrze i działać płynnie na różnych urządzeniach, co zapewni dobre doświadczenie użytkownikom.

Robots Meta Tag – Jest to fragment kodu który kontroluje sposób w jaki sposób roboty wyszukiwarki będą indeksować zawarte na stronie treści i jej zawartość. Wartością domyślną jest “Index, follow” Co w praktyce oznacza to że bot będzie indeksować twoją witrynę internetową jak i również śledził wszystkie linki kierujące od niej. Istnieją też inne wartości takie jak na przykład.:

 • Noindex – Jest to proces blokujący boty od indeksowania danej strony internetowej.
 • Nofollow – Kolejny proces blokujący boty od podążania za linkami umieszczonymi na witrynie.
 • Noimageindex – Działanie wstrzymujące wyświetlanie obrazów z danej domeny internetowej tak by nie były widoczne podczas wyszukiwania grafiki
 • Noarchive – Kopia twojej strony internetowej z pamięci podręcznej która nie będzie wyświetlana w SERP ani również przechowywana.
 • Nosnippet – Opis który nie będzie się pojawiał na liście wyszukiwań Google.
Robots noindex
Robots noindex to znacznik, który może być umieszczony w pliku robots.txt strony internetowej. Znacznik ten informuje roboty indeksujące, że dana strona internetowa nie powinna być indeksowana przez wyszukiwarki internetowe. To znaczy, że dana strona nie będzie widoczna w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki, co może mieć wpływ na jej widoczność i pozycję w wynikach wyszukiwania. Robots noindex jest często stosowany na stronach internetowych, które nie są przeznaczone do widzenia przez użytkowników, np. na stronach testowych lub stronach, które są w trakcie tworzenia.
Robots.txt
Jest to plik, który służy do określania zasad dostępu dla robotów indeksujących witrynę internetową. Jest on używany w celu zapobieżenia indeksowaniu przez roboty stron lub sekcji witryny, które nie powinny być widoczne w wynikach wyszukiwania. Robots.txt to plik tekstowy, który znajduje się na serwerze witryny internetowej i zawiera informacje dla robotów indeksujących witrynę, takich jak roboty Google czy Bing. Plik ten jest używany do określenia, które strony lub sekcje witryny mają być indeksowane przez roboty, a które nie. Dzięki temu można zapobiec indeksowaniu prywatnych lub nieistotnych stron przez wyszukiwarki internetowe.

Słownik pojęć SEO – S

Safari
Safari to przeglądarka internetowa, która jest dostępna na komputerach Mac oraz urządzeniach z systemem iOS, takich jak iPhone i iPad. Jest ona produktem firmy Apple i jedną z najpopularniejszych przeglądarek na rynku. Safari oferuje szybkie i bezpieczne przeglądanie stron internetowych, a także wiele przydatnych funkcji, takich jak blokowanie reklam czy synchronizacja historii przeglądania między urządzeniami. Jest ona znana z szybkości i bezpieczeństwa przeglądania stron internetowych oraz z wielu przydatnych funkcji, takich jak np.: blokowanie reklam. Safari posiada wbudowaną funkcję blokowania reklam, która pozwala na ograniczenie ilości i rodzaju reklam, które są wyświetlane podczas przeglądania stron internetowych. Kolejną funkcją jest synchronizacja historii przeglądania: Safari umożliwia synchronizację historii przeglądania i zakładek między różnymi urządzeniami z systemem operacyjnym Apple. Dzięki temu można łatwo przejść od przeglądania na jednym urządzeniu do drugiego, bez konieczności ponownego wyszukiwania interesujących nas stron. Kolejną zaletą jest tryb czytania: Safari posiada wbudowany tryb czytania, który pozwala na wygodne przeglądanie artykułów na stronach internetowych bez rozpraszania uwagi przez reklamy czy inne elementy witryny.
Schema.org
Schema.org to inicjatywa, która ma na celu ujednolicenie sposobu oznaczania treści na stronach internetowych. Jej celem jest ułatwienie dostępu do informacji dla ludzi i dla maszyn, takich jak wyszukiwarki internetowe. Schema.org zawiera szereg zdefiniowanych schematów, które określają sposób oznaczania różnych rodzajów treści, takich jak artykuły, wydarzenia, produkty itp. Dzięki temu wyszukiwarki internetowe mogą lepiej rozumieć zawartość stron internetowych i udostępniać ją w sposób bardziej przyjazny dla użytkowników. Schema.org jest wspierane przez wielu dużych graczy w branży technologicznej, w tym Google, Microsoft, Yahoo i Yandex.

Scraping – Wykorzystywanie zautomatyzowanego programu który zajmuję się zbieraniem danych z wielu stron i witryn internetowych, najczęściej są to metadane. Zbierane w taki sposób dane można wykorzystać na kilka sposobów, ponieważ zawierają tytuły domen internetowych Twojej konkurencji wraz z ich meta opisami. Można wykorzystać je przy użyciu techniki Black Hat SEO, w której treści i dane które pozyskaliśmy przy użyciu “scrapingu” wykorzystamy na naszej własnej stronie internetowej. Oczywiście możemy zastosować również inną technikę tzn.: White Hat SEO dzięki której zebrane dane posłużą nam celom tylko informacyjnym.

SEA – Search Engine Advertising
Jest to rodzaj reklamy internetowej, która polega na promowaniu stron internetowych w wynikach wyszukiwania na danym silniku wyszukiwania. Innymi słowy, w przypadku SEA reklamodawca płaci wyszukiwarce za to, aby jego strona internetowa pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania na dane słowa kluczowe. Dzięki SEA możliwe jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców w krótkim czasie, co sprawia, że jest to skuteczna forma reklamy internetowej. Reklamy w wynikach wyszukiwania mogą być wyświetlane na różne sposoby, np. jako link sponsorowany lub jako reklama tekstowa. SEA jest często stosowane jako uzupełnienie działań SEO (Search Engine Optimization), czyli optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych. W przypadku SEO celem jest poprawienie pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania za pomocą działań mających na celu jej optymalizację. Z kolei w przypadku SEA reklamodawca płaci za to, aby jego strona internetowa pojawiła się wysoko w wynikach wyszukiwania na dane słowa kluczowe.
Search Engine Marketing (SEM)
Jest to rodzaj marketingu internetowego, który obejmuje działania związane z promowaniem stron internetowych w wyszukiwarkach internetowych. SEM obejmuje zarówno działania SEO (Search Engine Optimization), czyli optymalizację strony internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych, jak i reklamy w wynikach wyszukiwania (SEA – Search Engine Advertising). Za pomocą SEM możliwe jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców poprzez promowanie stron internetowych w wynikach wyszukiwania na dane słowa kluczowe. Dzięki temu firmy mogą zwiększyć ruch na swoich stronach internetowych i zyskać nowych klientów. SEM jest często stosowany jako sposób na promocję witryn internetowych w wyszukiwarkach internetowych, ponieważ daje szybkie i skuteczne rezultaty. Możliwość precyzyjnego targetowania reklam pozwala na dotarcie do wybranej grupy odbiorców, co zwiększa skuteczność działań marketingowych.
Search Engine Reputation Management (SERM)
Jest to działanie związane z zarządzaniem reputacją firmy w wyszukiwarkach internetowych. Celem SERM jest poprawienie lub utrzymanie dobrej reputacji firmy w wynikach wyszukiwania na dane słowa kluczowe. SERM obejmuje różne działania, takie jak optymalizacja strony internetowej firmy pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO – Search Engine Optimization) oraz promocja strony internetowej za pomocą reklam w wynikach wyszukiwania (SEA – Search Engine Advertising). Dzięki SERM możliwe jest zwiększenie widoczności strony internetowej firmy w wynikach wyszukiwania na dane słowa kluczowe, co pozytywnie wpływa na jej reputację. SERM jest szczególnie ważne w przypadku sytuacji, gdy na dane słowa kluczowe pojawiają się negatywne informacje na temat firmy, np. negatywne recenzje czy artykuły. W takich sytuacjach SERM pozwala na zmniejszenie widoczności tych informacji i zwiększenie widoczności pozytywnych treści na temat firmy.
Search Engine Results Page (SERP)
Jest strona wyników wyszukiwania na dane słowa kluczowe w wyszukiwarce internetowej. SERP zawiera listę stron internetowych, które wyszukiwarka uznała za najbardziej rzetelne dla danego zapytania. Na stronie wyników wyszukiwania znajdują się zarówno organiczne wyniki wyszukiwania, czyli strony internetowe, które wyszukiwarka uznała za najbardziej wartościowe bez względu na to, czy reklamują się w wyszukiwarce, jak i reklamy w wynikach wyszukiwania (SEA – Search Engine Advertising), czyli strony internetowe, które reklamują się w wyszukiwarce za pomocą płatnych reklam. Pozycja strony internetowej na stronie wyników wyszukiwania jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na to, jak wielu użytkowników ją zobaczy. Im wyższa pozycja strony internetowej na SERP, tym więcej użytkowników ją odwiedzi. Dlatego właściciele stron internetowych starają się zajmować jak najwyższe pozycje na stronie wyników wyszukiwania poprzez optymalizację swoich stron pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO – Search Engine Optimization) oraz promocję za pomocą reklam w wynikach wyszukiwania (SEA – Search Engine Advertising).
Search Engine Spam
Z języka angielskiego to tzw. spam w wyszukiwarkach internetowych. Jest to działanie związane z manipulowaniem wynikami wyszukiwania w celu zwiększenia widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Search Engine Spam obejmuje różnego rodzaju sztuczki i nieuczciwe praktyki, które mają na celu oszukanie wyszukiwarki i zwiększenie pozycji strony internetowej na stronie wyników wyszukiwania (SERP). Do najczęściej stosowanych metod spamu w wyszukiwarkach internetowych należą: link farm, cloaking oraz keyword stuffing. Search Engine Spam jest nieuczciwą praktyką i jest zabroniony przez wyszukiwarki internetowe. Stosowanie spamu w wyszukiwarkach internetowych może prowadzić do obniżenia pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania lub jej całkowitego usunięcia z wyników wyszukiwania. Dlatego też zaleca się unikanie stosowania spamu w wyszukiwarkach internetowych i korzystanie z uczciwych metod promowania stron internetowych.
Search Quality Rater Guidelines
Jest to zbiór zasad i wytycznych dotyczących oceniania jakości wyników wyszukiwania przez osoby zatrudnione przez wyszukiwarki internetowe. Search Quality Rater Guidelines zawierają informacje na temat tego, jak oceniać strony internetowe pod kątem ich jakości, relewantności i użyteczności dla użytkowników wyszukiwarek internetowych. Search Quality Rater to osoba zatrudniona przez wyszukiwarkę internetową, której zadaniem jest ocenianie jakości wyników wyszukiwania na podstawie zasad określonych w Search Quality Rater Guidelines. Ocena ta jest następnie wykorzystywana przez wyszukiwarkę do ulepszenia algorytmu wyszukiwania i poprawienia jakości wyników wyszukiwania. Search Quality Rater Guidelines są ważne dla właścicieli stron internetowych, ponieważ zawierają informacje na temat tego, jakie cechy powinna mieć strona internetowa, aby być uważana za wartościową i zająć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Dlatego też właściciele stron internetowych często korzystają z Search Quality Rater Guidelines jako wskazówki dotyczące tego, jak
optymalizować swoje strony internetowe pod kątem wyszukiwarek internetowych.
Search Result Feature
Jest to dodatkowa treść lub funkcja, która pojawia się na stronie wyników wyszukiwania (SERP) na dane słowa kluczowe. Search Result Feature może być wyświetlana przez wyszukiwarkę w różny sposób, np. jako autocomplete, wynik w postaci grafiki lub mapy rich snippet, czy też wynik w postaci pytania i odpowiedzi (ang. knowledge panel). Search Result Feature jest ważne dla właścicieli stron internetowych, ponieważ zwiększa widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania i może przyciągnąć więcej ruchu na stronę internetową. Dlatego też właściciele stron internetowych starają się dostosować swoje strony internetowe tak, aby wyszukiwarka mogła wyświetlić na nich Search Result Feature na dane słowa kluczowe.
Search Result Snippet
Search Result Snippet to fragment treści strony internetowej, który pojawia się w wynikach wyszukiwania na dane słowa kluczowe. Search Result Snippet zawiera kilka zdań opisujących treść strony internetowej i słowa kluczowe, na które dana strona internetowa jest wyszukiwana. Search Result Snippet jest ważny dla właścicieli stron internetowych, ponieważ pozwala im zwiększyć widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania i przyciągnąć więcej ruchu na stronę internetową. Dlatego też właściciele stron internetowych starają się dostosować Search Result Snippet do treści swojej strony internetowej i słów kluczowych.
Semantic search – wyszukiwanie semantyczne
Jest to rodzaj wyszukiwania, w którym wyszukiwarka internetowa interpretuje znaczenie słów w zapytaniu wyszukiwanym i szuka odpowiednich wyników na podstawie znaczenia tych słów. Semantic search ma na celu zapewnienie bardziej trafnych i precyzyjnych wyników wyszukiwania dla użytkowników wyszukiwarek internetowych. W przeciwieństwie do tradycyjnego wyszukiwania, w którym wyszukiwarka szuka wyników na podstawie dokładnego dopasowania słów kluczowych, wyszukiwanie semantyczne analizuje znaczenie słów w zapytaniu wyszukiwanym przez użytkownika i szuka wyników, które są związane z tym znaczeniem. Dzięki temu wyszukiwanie semantyczne pozwala na uzyskanie bardziej trafnych i precyzyjnych wyników wyszukiwania, które odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom użytkowników wyszukiwarek internetowych.
Semantic Web
Semantic Web (ang. sieć semantyczna) to koncepcja związana z ulepszeniem internetu poprzez dodanie dodatkowych informacji o znaczeniu treści zawartych na stronach internetowych. Celem Semantic Web jest stworzenie internetu, w którym komputery mogą lepiej zrozumieć i przetwarzać treści zawarte na stronach internetowych, co umożliwia im bardziej precyzyjne odpowiadanie na pytania użytkowników. Semantic Web opiera się na założeniu, że strony internetowe powinny zawierać dodatkowe informacje na temat znaczenia treści zawartych na nich. Te informacje mogą być przechowywane w postaci tzw. metadanych, czyli danych o danych, które opisują znaczenie treści zawartych na stronie internetowej.
SEO Service
SEO Service to usługa świadczona przez specjalistów z zakresu optymalizacji stron internetowych dla wyszukiwarek internetowych (ang. search engine optimization, SEO). Celem SEO Service jest zwiększenie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania na dane słowa kluczowe i poprawienie jej pozycji w wynikach wyszukiwania. SEO Service obejmuje różne działania związane z optymalizacją strony internetowej dla wyszukiwarek internetowych, takie jak: analiza słów kluczowych i ich zastosowanie na stronie internetowej, optymalizacja struktury strony internetowej i linkowania wewnętrznego, optymalizacja treści na stronie internetowej, budowanie linków przychodzących do strony internetowej, monitorowanie pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania i raportowanie o postępach.
SEO Silo
Termin określany również nazwami takimi jak: silos treści, struktura silosu treści. Jest to strategia optymalizacji strony internetowej dla wyszukiwarek internetowych, w której treści na stronie internetowej są grupowane i organizowane w taki sposób, aby były one lepiej widoczne dla wyszukiwarek internetowych i lepiej odpowiadały na zapytania użytkowników. SEO Silo polega na tworzeniu struktury strony internetowej w postaci silosów tematycznych, w których treści na stronie internetowej są grupowane według tematyki. Każdy silos tematyczny zawiera treści związane z danym tematem, a strona internetowa jest podzielona na sekcje tematyczne odpowiadające poszczególnym silosom.
SEO Site Audit – Audyt Strony, Audyt SEO
SEO Site Audit (ang. audyt strony, audyt SEO) to usługa świadczona przez specjalistów z zakresu optymalizacji stron internetowych dla wyszukiwarek internetowych (ang. search engine optimization, SEO). Celem SEO Site Audit jest przeprowadzenie dogłębnej analizy strony internetowej i zidentyfikowanie jej mocnych i słabych stron pod kątem optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych. SEO Site Audit obejmuje szczegółową analizę strony internetowej pod kątem różnych czynników wpływających na jej widoczność w wynikach wyszukiwania, takich jak: użycie słów kluczowych na stronie internetowej, struktura strony internetowej i linkowanie wewnętrzne, jakość treści na stronie internetowej, linki przychodzące do strony internetowej, techniczne aspekty strony internetowej, takie jak szybkość ładowania strony i zgodność z wymaganiami wyszukiwarek internetowych.
SEO URL
SEO URL z języka angielskiego to adres URL optymalizowany dla wyszukiwarek internetowych. Jest to adres strony internetowej, który został zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek internetowych. SEO URL zawiera słowa kluczowe, które są istotne dla treści strony internetowej i ułatwiają wyszukiwarkom internetowym zrozumienie znaczenia strony internetowej i jej lepsze indeksowanie. SEO URL składa się z kilku części, które są ważne dla jego optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych. Są to: nazwa domeny (np. nazwa.pl), katalog (np. /kategoria/), nazwa strony (np. nazwa-strony.html), słowa kluczowe (np. słowo-kluczowe-1, słowo-kluczowe-2).
SERP Shaker
Jest to strategia zaliczana do czarnego kapelusza (Black Hat SEO), polegająca na wykorzystaniu oprogramowania do tworzenia treści i stron internetowych wyłącznie w celu pozycjonowania w rankingu pod kątem słów kluczowych z długim ogonem o niskiej konkurencji. Witryny te są następnie wykorzystywane do umieszczania reklam, tworzenia linków zwrotnych, zbierania wiadomości e-mail i zarabiania pieniędzy w inny sposób. Ogólnie rzecz biorąc, jest to wtyczka WordPress, która pomaga w tworzeniu postów i mini witryn ze specjalnymi wbudowanymi szablonami.
Sesja
Sesja w witrynie (ang. session on a website) to okres czasu, w którym użytkownik korzysta z danej strony internetowej. Sesja rozpoczyna się, gdy użytkownik wejdzie na stronę internetową i kończy się, gdy opuści ją lub gdy upłynie określony czas bezczynności. Sesja w witrynie jest ważna dla właścicieli stron internetowych, ponieważ pozwala im monitorować czas, jaki użytkownicy spędzają na ich stronie internetowej, a także ilość wizyt i odwiedzin na stronie. Informacje te mogą być wykorzystywane do ulepszenia strony internetowej i zwiększenia jej atrakcyjności dla użytkowników.
Seznam
Jest to największy portal internetowy w Czechach, konkurencyjny dla serwisu Google. Został stworzony w 1996 roku i początkowo spełniał się w roli narzędzia do katalogowania stron internetowych. Dopiero później uzyskał swoją ostateczną formę, w której jest spotykany do dziś. Swój sukces Seznam zawdzięcza ukierunkowaniu na lokalne potrzeby użytkowników. Polega to na tym, że stwarza możliwość do wyszukiwania informacji przy jednoczesnymdostosowaniu lokalnych wiadomości. To z tego powodu 1⁄3 narodu wybiera korzystanie z tej witryny. Czeska wyszukiwarka kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo w procesie komunikacji, w szczególności w weryfikowaniu nadawcy.
Short click
Zasadniczo jest to czas, jaki ktoś spędza w Twojej witrynie po kliknięciu w link w wynikach wyszukiwania w przeglądarce. Jeśli użytkownik sieci internetowej trafi na Twoją stronę i zdecyduje się tam pozostać, mowa wówczas o long-click (długie kliknięcie), musi to oznaczać, że Twoja strona zawiera wartościowe dla użytkownika treści. Natomiast jeśli po dotarciu na Twoją stronę użytkownik szybko przechodzi na inną stronę, mowa o short-click (krótkie kliknięcie). Wówczas użytkownik musiał ocenić Twoją witrynę jako raczej nieadekwatną do swoich potrzeb. Jest to sygnał o potrzebie przeanalizowania Twojej strony internetowej pod względem użyteczności dla użytkowników, słów kluczowych, meta tagów itp.
Site
Site to termin używany w kontekście internetu i oznacza stronę internetową lub witrynę internetową. Jest to miejsce, w którym znajdują się różnego rodzaju informacje, treści i materiały, które można przeglądać i pobierać w Internecie. Osoba lub organizacja tworząca witrynę nazywana jest webmasterem. Można wyróżnić także Site domenę. Jest to adres internetowy, pod którym znajduje się dana witryna internetowa. Unikalny identyfikator, który pozwala użytkownikom na odnalezienie i odwiedzenie strony internetowej. Adres domeny składa się z dwóch części: nazwy domeny i rozszerzenia, np. “nazwa-witryny.pl” lub “nazwa-witryny.com”. Nazwa domeny jest unikalna i nie może być używana przez inną
witrynę, natomiast rozszerzenie określa rodzaj witryny, np. .com dla firm, .org dla organizacji non-profit, itp.
Site-wide link
Site-wide link, to hiperłącze prowadzące do określonej strony internetowej lub sekcji witryny, który jest umieszczony na każdej stronie danej witryny. Dzięki temu linkowi użytkownicy mogą szybko i łatwo przechodzić do wybranej części witryny z każdej strony, na której znajduje się ten link. Linki site-wide są często umieszczane w menu nawigacyjnym witryny lub w stopce strony, aby ułatwić użytkownikom poruszanie się po witrynie.
Sitelinks
Sitelinks to dodatkowe linki, które pojawiają się pod wynikami wyszukiwania w wyszukiwarce Google, wskazujące na poszczególne podstrony danej witryny internetowej. Celem sitelinków jest ułatwienie użytkownikom szybkiego dostępu do konkretnych sekcji danej witryny oraz pokazanie ich zawartości w wynikach wyszukiwania. Sitelinki są wyświetlane automatycznie przez Google w wybranych przypadkach, gdy uzna to za odpowiednie, ale witryny mogą również ustawiać je ręcznie w panelu Google Search Console. Sitelinki są zazwyczaj wyświetlane dla dużych i popularnych witryn internetowych, które posiadają wiele różnych podstron i treści. Dzięki sitelinkom użytkownicy mogą szybko i łatwo przejść do interesującej ich sekcji witryny, bez konieczności przeszukiwania całej witryny. Sitelinki są również używane przez Google jako sposób na zaprezentowanie najważniejszych sekcji witryny w wynikach wyszukiwania, co może zwiększyć jej widoczność i zachęcić użytkowników do odwiedzenia witryny.
Sitelinks Searchbox
Sitelinks Searchbox to dodatkowe pole wyszukiwania, które pojawia się w wynikach wyszukiwania Google pod wynikami wyszukiwania dla danej witryny. Pole to umożliwia użytkownikom wprowadzenie zapytania wyszukiwania bezpośrednio na stronie witryny, co ułatwia im znalezienie informacji na tej witrynie. Sitelinks Searchbox jest automatycznie wyświetlany dla dużych i popularnych witryn internetowych, które posiadają wiele różnych podstron i treści. Aby dodać Sitelinks Searchbox do witryny, należy zalogować się do panelu Google Search Console i wybrać opcję “Sitelinks” w menu “Search Appearance”. Następnie należy wybrać witrynę, dla której chcemy dodać pole wyszukiwania, a następnie wprowadzić adres URL strony wyszukiwania na witrynie. Po dodaniu Sitelinks Searchbox, pole to pojawi się pod wynikami wyszukiwania dla danej witryny w wyszukiwarce Google.
Skyscraping
Jest to strategia marketingowa, która polega na tworzeniu treści o wysokiej jakości, które są lepsze niż treści dostępne na innych stronach internetowych na ten sam temat. Celem skyscraping jest zdobycie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania oraz zwiększenie ruchu na stronie internetowej poprzez publikowanie wartościowych i interesujących treści. Aby skutecznie stosować strategię skyscraping, należy najpierw zidentyfikować najważniejsze tematy dla danej witryny internetowej oraz sprawdzić, co już jest dostępne na ten temat w Internecie. Następnie należy stworzyć treści, które są lepsze niż te dostępne na innych witrynach, poprzez dodanie większej ilości szczegółów, danych, statystyk, przykładów itp. Ważne jest również, aby treści były przyjazne dla użytkowników i łatwe do zrozumienia oraz aby były regularnie aktualizowane. Dzięki temu witryna internetowa będzie lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania i będzie przyciągać więcej ruchu organicznego.
Słowa kluczowe
Termin znany pod nazwami: słowa kluczowe, frazy kluczowe. To słowo lub wyrażenie, dzięki, którym odbywa się pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania, umożliwiając tym samym odnalezienie potencjalnej strony internetowej. W SEO działanie skupia się na utrzymaniu jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce dla zastosowanego słowa lub grupie słów kluczowych. Należy pamiętać, że wysoka popularność wybranej frazy, utrudnia osiągnięcie zamierzonego celu i przekłada się to na dłuższy czas oczekiwania na pożądany efekt. Aby dobrać odpowiednie słowa klucze można skorzystać z istniejących programów darmowych lub płatnych. Frazy kluczowe mogą być: ogólne, szczególne, brandowe, lokalne lub w formie long tail. Przykładem słów kluczowych może być wpisanie w oknie wyszukiwarki słowa/wyrażania takiego jak: agencja marketingowa, mechanik Kraków, adwokat itp.
Snippet bait – Krótki fragment treści zoptymalizowany w taki sposób by Google mogło wyświetlać go jako polecany fragment w naszych wyszukiwaniach. Jest on zazwyczaj umieszczany na początku tekstu,artykułu, tak by najczęściej odpowiedzieć na nasze zapytanie w 2-3 zdaniach. Dzięki tej metodzie Google może w nieskomplikowany sposób pobrać ten fragment treści i swobodnie go umieszczać, zamiast pobierania.

Social Media Marketing (SMM) – Używanie mediów społecznościowych danej firmy,marki jako nowej platformy do budowania jej wizerunku oraz świadomości jej użytkowników. Poprzez tworzenie na przykład.:

 • Ciekawego viralowego contentu który w krótkim czasie stanie się bardzo popularny, często taka zawartość jest tworzona na podstawie najnowszych wydarzeń, sytuacji czy pewnych zachowań zauważalnych w sieci
 • Polega to też na tworzeniu zdjęć czy grafik promujących daną firme czy też pewne wydarzenia z nią zwiazane.

Jest to bardzo przydatna technika ponieważ dzięki niej można w prosty sposób pozyskać rozgłos oraz nowe linki prowadzące do naszej strony, tym samym wejścia na nią.

Spam
Jest to niechciana i niezamówiona wiadomość elektroniczna, która jest wysyłana do wielu odbiorców jednocześnie. Spam jest często wykorzystywany do reklamy produktów lub usług, ale może też zawierać złośliwe oprogramowanie lub próby wyłudzenia danych osobowych. Spam jest uważany za uciążliwe i irytujące dla odbiorców, a w wielu krajach jest zabronione przez prawo. Aby zapobiegać otrzymywaniu spamu, należy stosować różne środki ostrożności, takie jak unikanie podawania swojego adresu e-mail na stronach internetowych lub w miejscach publicznych, korzystanie z filtrów antyspamowych w programach pocztowych itp. Można też używać różnych adresów e-mail do różnych celów, aby ograniczyć ilość spamu otrzymywanego na główny adres. Jeśli otrzymujemy spam, należy go zawsze usuwać i nigdy nie klikać w linki lub przyciski zawarte w spamie, ponieważ mogą one prowadzić do zainstalowania złośliwego oprogramowania lub wyłudzenia danych osobowych.
Spam blog
Spam blog to po prostu blog, który zawiera niechcianą lub nieodpowiednią treść, często w celu wyłudzenia pieniędzy lub zwiększenia ruchu na stronie internetowej. Spam blogi mogą zawierać fałszywe lub nieprawdziwe informacje, a także linki do złośliwych stron internetowych lub phishingowych wiadomości e-mail. Warto unikać korzystania z takich blogów i zawsze dokładnie sprawdzać źródła informacji, zanim na nie zareagujemy. Jest to dość rozpowszechniony problem w sieci, dlatego warto być ostrożnym i unikać korzystania z takich blogów. Jest on tworzony przez roboty internetowe i służy finalnie do niezgodnego z etyką SEO, pozycjonowania strony w pozycjach wyszukiwarki. Praktyka zaliczana do działań Black Hat Seo.
Speed Update
Jest to aktualizacja wprowadzona przez Google w 2018 roku, która ma na celu poprawienie wydajności stron internetowych na urządzeniach mobilnych. Ta aktualizacja wpływa na to, jak strony internetowe są indeksowane i oceniane przez algorytm Google w celu ustalenia ich pozycji w wynikach wyszukiwania. Aby wspomóc proces szybszego wczytywania się Twojej strony możesz wykorzystać aplikacje, które pomogą sprawdzić obecną wydajność witryny, takie jak np. Page Speed lub Test My Site With Google. Należy zwrócić uwagę na to, że poprawa szybkości wczytywania się Twojej witryny www będzie miała wpływ nie tylko na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania ale także na zmniejszenie czynnika odrzuceń.
SQT – Search Quality Team
SQT to skrót od Search Quality Team. Jest to zespół odpowiedzialny za jakość wyszukiwania w danej wyszukiwarce internetowej. SQT zazwyczaj składa się z ekspertów w dziedzinie wyszukiwania, którzy zapewniają, że wyniki wyszukiwania są jak najbardziej trafne i użyteczne dla użytkowników. W celu zapewnienia jak najlepszej jakości wyszukiwania, SQT może przeprowadzać różne testy i monitorować wyniki wyszukiwania, a także dostosowywać algorytmy wyszukiwania w celu poprawy ich skuteczności.
SSL – Secure Socket Layer
Secure Sockets Layer (SSL) to protokół szyfrowania, który jest stosowany w Internecie w celu zabezpieczenia połączeń między komputerem a serwerem. Dzięki SSL dane przesyłane pomiędzy komputerem a serwerem są szyfrowane i chronione przed nieupoważnionym dostępem. Protokół SSL jest szeroko stosowany w różnych usługach internetowych, takich jak przeglądanie stron WWW, poczta elektroniczna i inne usługi, które wymagają bezpiecznego przesyłania danych. Jego głównym celem jest zabezpieczenie przesyłanych danych przed dostępem osób trzecich. SSL jest często stosowany w przypadku stron internetowych, które wymagają przesyłania poufnych informacji, takich jak numery kart kredytowych lub dane osobowe. W praktyce oznacza to, że wszelkie informacje przesyłane między przeglądarką a serwerem są szyfrowane i nie mogą być odczytane przez osoby trzecie.
STA – Searcher Task Accomplishment
Searcher Task Accomplishment jest to pojęcie związane z wykonywaniem zadań przez wyszukiwarki internetowe. Oznacza ono stopień, w jakim wyszukiwarka jest w stanie pomóc użytkownikowi w osiągnięciu celu, który sobie postawił poprzez wprowadzenie odpowiedniego zapytania w polu wybranej wyszukiwarki. Wyszukiwarki internetowe są coraz lepsze w rozumieniu intencji użytkowników i w zapewnieniu im trafnych wyników wyszukiwania, co oczywiście przekłada się na wysoką skuteczność w realizacji zadań. Wysokie STA wskazuje na dużą skuteczność wyszukiwania informacji i zdolność do szybkiego znajdowania odpowiednich danych.
Storytelling
Storytelling to proces opowiadania historii lub snucia opowieści. Może to być przekazywana ustnie, poprzez pisanie lub za pomocą różnych mediów, takich jak teatr, film czy rysunki. Storytelling w marketingu to strategia, która polega na opowiadaniu historii związanych z produktem lub usługą, w celu przyciągnięcia uwagi odbiorców i zbudowania silniejszej więzi z nimi. Może to obejmować opowiadanie historii o tym, jak produkt lub usługa powstała, jakie problemy rozwiązuje lub jakie korzyści oferuje dla klientów. W marketingu storytelling może być wykorzystywany w różnych formach, takich jak filmy reklamowe, historie na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych, artykuły na blogach lub w relacjach z wydarzeń. Celem jest przyciągnięcie uwagi odbiorców i zbudowanie silniejszej więzi emocjonalnej z produktem lub usługą, co może zwiększyć ich zaangażowanie i zainteresowanie.
Street View
Street View to funkcja w niektórych produktach Google, takich jak Google Maps i Google Earth, która umożliwia wyświetlenie panoramicznych zdjęć ulic i budynków w wielu miastach na całym świecie. Dzięki Street View można przeglądać ulice i budynki w wirtualnej rzeczywistości, co pozwala na odbycie wirtualnej wycieczki po mieście bez konieczności wychodzenia z domu. Street View jest dostępne na wielu platformach, w tym na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych, co umożliwia szerokie wykorzystanie tej funkcji. Kolejną zaletą jest to, że Street View, możesz przeglądać widoki ulic i budynków w wirtualnej rzeczywistości, co pozwala ci na lepsze zorientowanie się w terenie przed wyjazdem. Street View jest również bardzo przydatny przy planowaniu trasy podróży, ponieważ pozwala zobaczyć, jak wyglądają poszczególne ulice i znaleźć interesujące miejsca w okolicy.
Strona internetowa
Strona internetowa to pojedyncza strona lub grupa stron, które są dostępne w Internecie i zwykle związane są z jednym tematem lub firmą. Strony te są zazwyczaj połączone przez hiperłącza, co umożliwia użytkownikom przeglądanie różnych części witryny. Strona internetowa często zawiera tekst, obrazy, filmy i inne rodzaje treści, które są dostępne dla osób odwiedzających witrynę. Wiele firm i organizacji posiada swoje własne strony internetowe, które służą do przekazywania informacji o ich produktach lub usługach.Strony internetowe są tworzone przez osoby zwane webmasterami lub programistami stron internetowych. Są to specjaliści, którzy posiadają wiedzę i umiejętności potrzebne do tworzenia i utrzymywania stron internetowych. Webmasterzy zazwyczaj posiadają wiedzę z zakresu języków programowania, takich jak HTML, CSS i JavaScript, a także narzędzi do tworzenia stron internetowych, takich jak Adobe Dreamweaver i WordPress. Często webmasterzy pracują w firmach zajmujących się tworzeniem stron internetowych, ale mogą też prowadzić działalność gospodarczą jako freelancerzy.

Strona responsywna – Strona która została zaprojektowana w taki sposób by dostosować się do urządzenia które posiada użytkownik strony. Strona responsywna w zależności od tego jakie mamy urządzenie będzie dopasowywać do niego wyświetlane rozmieszczenie i wielkość elementów oraz ich układ na stronie internetowej czy też również rozdzielczość z jaką są wyświetlane. Sprawia to że strona jest przyjazna i miła w obsłudze dla jej użytkownika. Pojęcie to występuję również pod angielską nazwą – responsive website.

Structured Data
Structured Data (Dane Strukturalne) to sposób przedstawienia danych w formacie, który jest łatwy do odczytania dla maszyn, takich jak roboty wyszukiwarek internetowych. Dane strukturalne są zazwyczaj umieszczane w kodzie HTML strony internetowej i opisują różne elementy na tej stronie, takie jak nazwa firmy, adres, godziny otwarcia itp. Dzięki danym strukturalnym wyszukiwarki internetowe mogą lepiej zrozumieć treść strony internetowej i lepiej ją indeksować, co może prowadzić do lepszego jej wyświetlania w wynikach wyszukiwania. Dane strukturalne mogą również służyć do tworzenia tak zwanych rich snippets, czyli rozszerzonych fragmentów wyników wyszukiwania, które zawierają dodatkowe informacje o stronie internetowej, takie jak ocena klientów, liczba opinii itp.
Struktura witryny (struktura witryny, architektura witryny)
Struktura witryny jest to sposób, w jaki poszczególne elementy witryny internetowej są ze sobą powiązane i uporządkowane. Struktura witryny zazwyczaj obejmuje hierarchię stron, które tworzą witrynę, a także sposób, w jaki są one połączone przez hiperłącza. Dobra struktura witryny jest ważna, ponieważ umożliwia użytkownikom łatwe nawigowanie po stronie i znajdowanie potrzebnych im informacji. Struktura witryny również wpływa na to, jak witryna jest indeksowana przez wyszukiwarki internetowe, co może mieć korzystny wpływ na pozycję Twojej strony internetowej WWW w wynikach wyszukiwania danej wyszukiwarki.
Supplemental index
Supplemental index, spotykany również pod nazwą indeks dodatkowy. Jest to dodatkowy indeks wyszukiwarek internetowych, w którym są przechowywane strony internetowe o niższej jakości lub ważności. Wyszukiwarki internetowe tworzą indeks dodatkowy, aby móc szybciej odpowiadać na zapytania użytkowników, ale strony z indeksu dodatkowego często są wyświetlane w wynikach wyszukiwania znacznie później niż strony z głównego indeksu. Dlatego też właściciele stron internetowych powinni dążyć do tego, aby ich strony znalazły się w głównym indeksie wyszukiwarek, aby uzyskać jak najlepsze wyniki wyszukiwania w określonej przeglądarce.
SXO – Search Experience Optimization
Search Experience Optimization (SXO) jest to podejście do optymalizacji witryny internetowej, które skupia się na zapewnieniu użytkownikom jak najlepszego doświadczenia podczas ich korzystania z wyszukiwarek internetowych. SXO obejmuje działania takie jak: dostosowanie treści strony internetowej do potrzeb użytkowników, optymalizacja struktury witryny i danych strukturalnych oraz monitorowanie i analiza działań użytkowników na stronie internetowej. Celem SXO jest zwiększenie ruchu na stronie internetowej, poprawienie jej pozycji w wynikach wyszukiwania i zwiększenie zaangażowania użytkowników.
Sygnał społeczny
Sygnał społeczny to informacja, która jest przekazywana przez jedną osobę lub grupę ludzi, aby wpłynąć na zachowanie innej osoby lub grupy. Sygnały społeczne mogą mieć wpływ na pozycjonowanie witryny w wyszukiwarkach internetowych (SEO), ponieważ wyszukiwarki uwzględniają sygnały społeczne w swoich algorytmach rankingowych. Sygnały społeczne mogą wskazywać na zaangażowanie użytkowników w treść witryny, co może przyczynić się do jej lepszego wyniku w wyszukiwaniu. Na przykład wyszukiwarki internetowe mogą uwzględniać liczbę polubień, udostępnień i komentarzy na stronie internetowej jako sygnał społeczny wskazujący na jej popularność i wartość. Dlatego też właściciele witryn internetowych powinni zachęcać użytkowników do angażowania się w treści na ich stronie, aby wzmocnić sygnały społeczne i poprawić pozycjonowanie witryny w wyszukiwarkach.
System Wymiany Linków
System Wymiany Linków (ang. Link Exchange System) to mechanizm, w którym właściciele stron internetowych wymieniają się hiperłączami prowadzącymi do swoich stron. Celem systemu wymiany linków jest zwiększenie liczby linków prowadzących do strony internetowej, co może poprawić jej pozycję w wynikach wyszukiwania i zwiększyć ruch na stronie. Niektóre systemy wymiany linków wymagają od użytkowników umieszczenia na swojej stronie internetowej specjalnego kodu lub widgetu, który wyświetla linki do innych stron biorących udział w wymianie. Systemy wymiany linków były popularne w przeszłości, ale obecnie są coraz rzadziej stosowane, ponieważ wyszukiwarki internetowe coraz lepiej radzą sobie z rozpoznawaniem i analizowaniem spamerskich praktyk w zakresie linkowania.

Słownik pojęć SEO – T

Tag title – Tag, który określa nazwę strony. Tag o znaczeniu priorytetowym, umożliwia robotom sieciowym określenie,  do czego odnosi się treść na stronie. Powinien on być w zwięzły i prosty sposób opisywać zawartość strony. Nazwa strony umieszczona w tagu Title wyświetla się na karcie przeglądarki internetowej, co ułatwia użytkownikowi nawigację w wyszukiwarce i dotarcie do pożądanej witryny. Tag tytułowy wyświetla się w  wynikach wyszukiwania w postaci  linku, prowadzącego do Twojej witryny.

Techniczne SEO – dział SEO, który ma  za zadanie jak najbardziej ułatwić robotom np. Google indeksowanie danej strony, a także poprawienie fazy renderowania. Jest absolutnie kluczowym aspektem pozycjonowania treści w sieci. Techniczne SEO łączy w sobie zagadnienia z pogranicza programowania, UX czy biznesu. 

Techniczne SEO  skupia wokół siebie działania  obejmujące m.in. 

– usprawnienie wydajności witryny

– zapewnienie stronie odpowiedniej optymalizację treści i grafik 

– zbudowanie i usprawnienie architektury technicznej strony www. (odpowiedni kod HTML itp.)

– odpowiednie dostosowanie strony do obecnych wymogów robotów sieciowych

– zapewnienie przejrzystości strony dla robotów

Thin content – Rodzaj opublikowanej treści, której jest zbyt mało, aby została ona zaflagowana przez roboty sieciowe jako treść mało atrakcyjna dla użytkowników. Roboty  wyszukiwarek “cenią” treści wyczerpujące temat. Treści zbyt krótkie, nie dotykające zagadnienia z wielu “stron” mogą być traktowane przez roboty jako treści “mało wartościowe”, a w niektórych przypadkach wręcz “spamerskie”. Do witryn o charakterze thin contentu będą należeć również te strony, które nie dostarczają własnej, unikalnej treści, a które na dużą skalę powielają treści z innych stron.

Tiny Text – metoda tzw. Black Hat SEO (praktyka przeciwko wytycznym wyszukiwarek, używanan b vb     w celu uzyskania rankingu witryny wyżej w wynikach wyszukiwania.), która dodaje do pewnych treści witryny bardzo mały (przykładowo 8 pixeli bądź mniejszy) tekst, który w odpowiedni sposób wypełniony jest słowami kluczowymi. Atutem Tiny textu jest fakt, że jest on niemal niemożliwy do zauważenia przez zwykłego użytkownika strony, a mimo to jest on indeksowany przez roboty sieciowe.  Tiny text jest niezwykle starą metodą SEO, a jego implementacja zachodzi za pośrednictwem dość prostego kodu HTML Wraz z dynamicznym rozwojem optymalizacji treści internetowych, Tiny text stracił na znaczeniu, a wręcz zaczął negatywnie wpływać na przejrzystość witryn internetowych.

TLS – Transport Layer Security – Jeden z kluczowych  aspektów strony internetowej, to część protokołu HTTPS, który odpowiada za szyfrowanie, zabezpieczenie danych i śledzenie ich integralności w czasie przekazu danych między przeglądarką, a witryną strony internetowej.  Z tego też względu TLS, stanowi barierę przed atakami hakerskimi, które ukierunkowane są na m.in. wyłudzenie danych użytkowników.  Dzięki TLS Wrażliwe dane np. w czasie dokonywania transakcji na stronie internetowej przekształcane są w tajny kod, który zapobiega zapoznanie się z nimi przez osoby trzecie. 

Traffic – Jeden z zasadniczych terminów używanych w SEO, odnoszący się do ruchu użytkowników  na stronie.

Ruch na stronie dzielimy na:

– bezpośredni – ruch , który generowany jest poprzez bezpośrednie wpisanie adresu URL do wyszukiwarki.

– organiczny  – ruch odnoszący się do użytkowników, którzy trafiają na daną witrynę za pośrednictwem takich wyszukiwarek internetowych jak Google, Bing czy Yahoo. W większości ruch organiczny generowany jest przez pierwsze 10 pozycji, które wyświetlają się w wyszukiwarkach w odpowiedzi na zadaną frazę.

– płatny – ruch generowany  przez płatne usługi np. reklamy.

– skierowany – ruch na stronie pochodzący z linków odnośników do strony.

Traffic potential – Dane umożliwiające oszacowanie potencjalnej liczbę odwiedzin witryny, jeżeli ta znajdzie się na pierwszej stronie rankingu wyszukiwarki Google. Dane potrzebne do prognozowania potencjalnego ruchu odbywa na podstawie wielu czynników takich jak trendy wyszukiwania, aktualizacje algorytmów, a także tendencje w zachowaniach użytkowników. Co więcej traffic potential zwraca uwagę na takie obszary jak słowa kluczowe i ich potencjał. 

Trust Rank –  Algorytm Yahoo będący alternatywą dla googlowskiego Page Rank.  Trust Rank określa skałowo stopień zaufania wobec danej strony. System oceniania wartości strony, naliczanym  jest w skali od 0 do 10. Algorytm dokonuje oceny na podstawie analizy m.in. treści i linków dostępnych na witrynie. Trust Rank wspomaga inne wyszukiwarki w eliminowaniu spamu internetowego. Trust działa jak sito przez które w teorii mają zostać przepuszczone  jedynie wartościowe strony.  Witryny uznane przez algorytm jako o niskim poziomie zaufania np. ubogie w treści, zawierające powielony spam czy zbyt przesycone linkami zewnętrznymi traktowane są jako SPAM.  Wysoki wskaźnik Trust Rank wskazuję na unikalność i użyteczność dostępnych na stronie treści. 

Twin website – Serwis bliźniaczy bądź strona internetowa będąca zbliżony do innej strony pod kątem zawartości, treści. Powielona treść czy nawet bardzo zbliżona negatywnie wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce – szczególnie strony głównej. Roboty sieciowe cenią unikatowość oraz użyteczność treści. Strony bliźniacze zaliczane są do tzw. Black Hat SEO i tworzone są do obniżania pozycji w wyszukiwarce pierwotnego serwisu.

TF- IDF – Term Frequency – Inverse Document Frequency – Technika

Term Frequency (częstotliwość wyrażenia) oraz Inverse Document Frequency (odwrotna częstotliwość w dokumentach). Technika, która przedstawia “wagę” danej frazy. TF IDF dostarcza o informacji  o częstości wystąpienia słowa i jego wadze w obrębie wszystkich badanych dokumentów (np. witryn internetowych). Algorytm może być stosowany do oceny jakości  treści witryny przez wyszukiwarki internetowe. TF-IDF może zostać użyty np. do analizy wysoko pozycjonowanych stron, w celu odkrycia wartościowych słów kluczowych, które są ważne do odpowiedniego umieszczenia w publikowanej treści.

The Open Graph Protocol – Protokół Internetowy stworzony przez Facebooka i wykorzystany do standaryzacji metadanych w obrębie witryny.  Innym słowy to rodzaj meta tagów. które wpływają jak prezentowana jest treść ze strony na mediach społecznościowych. Obecnie również  inne portale społecznościowe mają swoje wersję tagów OpenGraph. Poprawne wykorzystanie meta tagów OpenGraph przyczynia się do poprawy wyglądu postów, większej przejrzystości do czego dotyczy post, co z kolei przekłada się na zasięg dotarcia. Z tego względu, że meta tagi OpenGraph mają charakter znaczników HTML umieszcza się je w sekcji  <head>.  Po umieszczeniu linku w SM, ukazuje się w poście odpowiednia grafika, a także fragment tekstu.

Słownik pojęć SEO – U

Ukryte słowo kluczowe indeksowania semantycznego (LSI) – działanie algorytmów wyszukiwarek, które bazują na przetwarzaniu języka naturalnego w taki sposób, aby zaznaczyć, czego dotyczy dana zawartość. Keywordy LSI wyrażane w postaci słów i fraz powiązane są z głównym, pierwotnym słowem kluczowym. Wyrażenia te mają taki sam kontekst i często używane są razem.

User-Agent – to nagłówek identyfikujący wysłany protokołem HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) przez bota bądź przeglądarkę. Celem takiego procesu jest nawiązania połączenia z odpowiednim serwerem www. To właśnie dzięki user agentowi  strony “wiedzą” jakiego konkretnie urządzenia używamy, aby nawiązać połączenie

URL – Uniform Resource Locator – Popularny adres internetowy dostępny w górnym pasku wyszukiwarki. URL jest formatem adresowania wszelkich zasobów internetowych – dzięki niemu, po wpisaniu adresu możemy trafić na konkretną witrynę. Główny adres URL dzieli się również na poszczególnę sekcję strony. Przykładowo odpowiedni zapis adresu strony oddzielony ukośnikiem / pozwoli dotrzeć do konkretnego miejsca na stronie np. seosem24.pl/blog/ przeniesie uzytkownika, bezpośrednio do zakładki blog dostępnej na stronie.

User Engagementwskaźnik zaangażowania użytkowników
User Engagement (ang. zaangażowanie użytkownika) jest to wskaźnik, który określa, jakużytkownicy reagują na treści i funkcje strony internetowej. Wskaźnik zaangażowania użytkownika jest ważny, ponieważ pokazuje, czy użytkownicy są zainteresowani treściami i czy chętnie spędzają na stronie internetowej więcej czasu. Wskaźnik zaangażowania użytkownika można mierzyć na różne sposoby, takie jak śledzenie liczby odwiedzin strony internetowej, czasu spędzonego na stronie, liczby kliknięć na różne elementy witryny itp. Wzrost zaangażowania użytkowników może prowadzić do zwiększenia ruchu na stronie internetowej i poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

User Intent
User Intent (ang. intencja użytkownika) to zamiar lub cele, jakie użytkownik chce osiągnąć, korzystając z wyszukiwarki internetowej. Intencja użytkownika może być różna w zależności od konkretnego zapytania, ale może obejmować potrzebę zdobycia informacji, zakupu produktu lub usługi, odnalezienia lokalizacji itp. Intencja użytkownika jest ważna dla właścicieli stron internetowych, ponieważ pozwala im dostosować treści na swojej stronie do potrzeb użytkowników i zwiększyć ich zaangażowanie. Wyszukiwarki internetowe coraz lepiej radzą sobie z rozpoznawaniem intencji użytkowników i dostosowują wyniki wyszukiwania do ich potrzeb, dlatego też właściciele stron internetowych powinni zwracać uwagę na intencje użytkowników podczas tworzenia i optymalizacji swoich witryn.

UX – User Expierence – Dosłownie oznacza doświadczenie użytkownika wynikające z obcowania z daną stroną internetową bądź też aplikacją. Pod hasłem UX kryją się działania mające usprawnić bądź też ułatwić nawigację po stronie. W zasadniczym znaczeniu UX spełnia funkcję interfejsu strony, aby ten odpowiadał potrzebom użytkowników. UX jest jednym z czynników rankingowych, dlatego ma niebagatelne znaczenie w obszarze SEO. Przykładowo przejrzystość strony oceniana jest pod przez roboty pod kątem wyszukiwarek. Strona z odpowiednim UX powinna spełniać kryteria; przejrzystości, komunikacyjności, jasnego związku przyczynowo-skutkowego, a także dbać o zaspokojenie potrzeb odruchowych i naturalnych zachowań internautów.

Czynnikami wpływającymi na UX strony jest:

– prostota i użyteczność interfejsu

– ogólna struktura witryny,

– szybkość ładowania się strony

– responsywność i przyjazność dla urządzeń mobilnych.

User- Friendly – Określenie  pochodzące z języka angielskiego i oznaczające dosłownie “przyjazne użytkownikowi”. Odnosi się do funkcji stron, portali czy też aplikacji, które w łatwy, klarowny i zrozumiały sposób mogą być użytkowane przez niemal wszystkich odwiedzających

User-Generated Content (UGC) – To wszelkie rodzaju treści (blogi, grafiki, wideo, wzmianki w mediach społecznościowych), które  publikowane są przez użytkowników Internetu, a które odnoszą się do naszej marki. UGC może mieć  pozytywnie wpływać na SEO, głównie poprzez udostępnione linki bądź też dzięki wygenerowanemu rozgłosowi. User-Generated Content może być działaniem zaplanowanym przez markę. Np. Marka w ramach konkursu prosi o zdjęcia uczestników ze swoim produktem. Siła UGC tkwi w promowaniu danej marki poprzez udostępnienie w sieci. 

Słownik pojęć SEO – V

Vanity URL
Vanity URL (ang. luksusowy adres URL) to adres URL, który jest dostosowany do potrzeb i preferencji użytkowników lub do celów marketingowych. Vanity URL często zawiera słowa kluczowe lub frazy, które mogą być łatwe do zapamiętania i skojarzenia z konkretną stroną internetową. Na przykład adres URL strony internetowej sklepu z kosmetykami może zawierać frazę “kosmetyki-online”, co ułatwia użytkownikom zapamiętanie adresu i szybsze odnalezienie strony w przyszłości. Vanity URL są często stosowane w celach marketingowych, ponieważ mogą pomóc w zwiększeniu rozpoznawalności marki i zaangażowania użytkowników.
Viral Content
Viral Content (ang. treść wirusowa) to treść, która szybko się rozprzestrzenia w Internecie, dzięki czemu osiąga dużą liczbę odbiorców. Treść wirusowa często jest ciekawa, zabawna lub w inny sposób wyjątkowa i skłania użytkowników do udostępniania jej znajomym lub na swoich profilach w mediach społecznościowych. Viral content może mieć różne formy, takie jak artykuły, wideo, zdjęcia, memy itp. Celem treści wirusowej jest zwiększenie zasięgu i zaangażowania użytkowników, co może przyczynić się do wzrostu ruchu na stronie internetowej i poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Osiągnięcie viral contentu jest marzeniem wielu osób specjalizujących się w marketingu.
Vlog
Vlog (skrót od słów video blog) jest to rodzaj bloga, w którym treści są publikowane w formie wideo. Vlogi mogą dotyczyć różnych tematów i mogą być tworzone przez indywidualnych twórców lub firmy. Vlogi często są publikowane na platformach umożliwiających publikowanie i oglądanie wideo, takich jak np. YouTube, a także na stronach internetowych twórców lub firm. Vlogi mogą stanowić ciekawe i angażujące źródło informacji dla użytkowników, dlatego też wielu twórców i firm korzysta z tej formy publikowania treści. Vlogi mogą mieć wpływ na pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarkach (SEO), ponieważ wyszukiwarki internetowe coraz lepiej radzą sobie z indeksowaniem wideo i włączają je do swoich wyników wyszukiwania. Publikowanie vlogów na swojej stronie internetowej może zwiększyć ruch na stronie i zwiększyć zaangażowanie użytkowników, co może przyczynić się do poprawy pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Vlogi również mogą być udostępniane w mediach społecznościowych i na platformach takich jak YouTube, co może przyczynić się do zwiększenia liczby linków prowadzących do strony internetowej i poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania.
Voice search
Voice search (ang. wyszukiwanie głosowe) to funkcja wyszukiwarek internetowych, która umożliwia użytkownikom wprowadzanie zapytań głosowych zamiast wpisywania ich za pomocą klawiatury. Voice search jest dostępny na wielu urządzeniach, takich jak smartfony, laptopy i inteligentne głośniki i umożliwia użytkownikom wyszukiwanie informacji bez konieczności ręcznego wprowadzania zapytań. Wyszukiwanie głosowe jest coraz bardziej popularne, ponieważ jest wygodne i intuicyjne, a także umożliwia wyszukiwanie informacji w sytuacjach, w których ręce użytkownika są zajęte. Właściciele stron internetowych powinni uwzględniać wyszukiwanie głosowe w swoich strategiach SEO, aby zapewnić, że ich strony będą wyświetlane w wynikach wyszukiwania głosowego. Oznacza to, że treści na stronie powinny być dostosowane do tego, jak użytkownicy formułują swoje zapytania głosowe i powinny być zoptymalizowane tak, aby były łatwo indeksowane przez wyszukiwarki.

Słownik pojęć SEO – W

Webmaster
Webmaster (ang. administrator witryny) to osoba odpowiedzialna za utrzymanie i zarządzanie stroną internetową. Webmaster może mieć różne obowiązki, takie jak aktualizowanie treści na stronie, monitorowanie jej działania i wydajności, diagnozowanie i rozwiązywanie problemów technicznych oraz optymalizowanie strony w celu poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Webmaster może być zatrudniony przez właściciela strony internetowej lub pracować na własny rachunek jako freelancer. Wymagane kompetencje webmastera mogą różnić się w zależności od charakteru strony internetowej, ale mogą obejmować znajomość języka HTML, CSS i JavaScript oraz doświadczenie w zarządzaniu i optymalizacji witryn internetowych.
Webmaster Guidelines
Webmaster Guidelines (ang. wytyczne dla administratorów witryn) jest to zbiór zasad i wytycznych, które określają, jak powinna być zbudowana i zarządzana strona internetowa, aby była skuteczna i zgodna z wymaganiami wyszukiwarek internetowych. Webmaster Guidelines są opracowane przez główne wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, Bing i Yahoo i zawierają wskazówki dotyczące tworzenia i optymalizacji treści, linkowania i innych aspektów zarządzania stroną internetową. Przestrzeganie Webmaster Guidelines może pomóc w zwiększeniu widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania i zapewnić jej lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania.
White Hat SEO
White Hat SEO (ang. pozytywne pozycjonowanie) jest to zbiór praktyk i technik, które są uważane za zgodne z wytycznymi wyszukiwarek internetowych i mają na celu poprawę pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania w sposób uczciwy i zgodny z zasadami etycznymi. White Hat SEO obejmuje działania takie jak tworzenie unikalnych i wartościowych treści, optymalizację strony internetowej pod kątem wyszukiwarek oraz budowanie naturalnych linków prowadzących do strony. Celem White Hat SEO jest zwiększenie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania w sposób trwały i zgodny z wytycznymi wyszukiwarek. W przeciwieństwie do Black Hat SEO, White Hat SEO nie stosuje sztuczek i oszustw w celu szybkiej poprawy pozycji strony internetowej.
White paper
White paper (ang. biała książka) jest to rodzaj dokumentu, który zawiera prezentację szczegółowych informacji na dany temat, często w formie fachowego artykułu lub raportu. White paper często jest stosowany w branżach technologicznych i biznesowych i służy do przedstawienia nowych produktów lub technologii, zaprezentowania rozwiązań problemów lub zaproponowania nowych pomysłów i strategii. White paper może zawierać dane liczbowe, przykłady i case studies, a także opinie ekspertów i inne materiały, które wspierają argumentację autora. White paper jest często publikowany na stronie internetowej firmy lub jest dostępny do pobrania w celu szerzenia informacji na dany temat.
Wiek domeny – Domain Age
Domain age (ang. wiek domeny) to okres czasu, jaki upłynął od momentu utworzenia domeny. Domain age jest często uważany za jeden z czynników, które wpływają na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Według niektórych teorii wyszukiwarki internetowe bardziej cenią strony internetowe o długim stażu, ponieważ są uważane za bardziej wiarygodne i wartościowe. Z drugiej strony, nowo utworzone domeny mogą mieć trudności z uzyskaniem dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania, ponieważ wyszukiwarki internetowe nie mają wystarczających danych, aby ocenić ich wartość i wiarygodność. Wiek domeny jest jednym z wielu czynników, które wpływają na pozycjonowanie strony internetowej ale nie jest jedynym i nie można go traktować jako wyznacznik pozycji strony w wynikach wyszukiwania.
Witryna
Witryna to mówiąc inaczej strona internetowa. Jest to zbiór plików HTML, obrazów, skryptów i innych elementów, które są przechowywane na serwerze internetowym i dostępne dla użytkowników sieci internetowej poprzez przeglądarkę internetową. Witryna internetowa może zawierać różne rodzaje treści, takie jak artykuły, zdjęcia, filmy, aplikacje itp. i może być przeznaczona do różnych celów, takich jak informowanie, rozrywka, handel elektroniczny, komunikacja itp. Witryna internetowa jest zazwyczaj zorganizowana w formie hipertekstu, co
umożliwia użytkownikom nawigację po niej i przeglądanie różnych treści.
Witryna lustrzana
Witryna lustrzana (ang. mirror site) to kopia strony internetowej, która jest hostowana na innym serwerze i posiada takie same treści i elementy, co oryginalna witryna. Witryny lustrzane są często stosowane w celu zwiększenia dostępności i niezawodności strony internetowej oraz umożliwienia użytkownikom dostępu do treści w przypadku awarii lub przeciążenia oryginalnego serwera. Witryny lustrzane mogą być również używane do dostarczania treści do użytkowników z różnych lokalizacji geograficznych, aby zapewnić im lepsze doświadczenie w przeglądaniu strony internetowej. Ponadto witryny lustrzane mogą być używane do tworzenia kopii zapasowych strony internetowej w celu zabezpieczenia treści przed utratą lub uszkodzeniem.
WordPress
WordPress to system zarządzania treścią (CMS) służący do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi. WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie i jest używany przez miliony ludzi do tworzenia różnego rodzaju stron internetowych, od prostych blogów po zaawansowane sklepy internetowe. WordPress jest darmowy i open-source, co oznacza, że jego kod źródłowy jest dostępny dla wszystkich i może być zmodyfikowany i rozszerzany przez społeczność programistów. WordPress posiada intuicyjny interfejs i oferuje szeroką gamę szablonów, wtyczek i innych narzędzi, które umożliwiają łatwe i szybkie tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi.
Wyjątkowa wizyta – unique visit
Unique visit (ang. unikalna wizyta) to termin, który określa liczbę różnych użytkowników, którzy odwiedzają stronę internetową po raz pierwszy w określonym czasie. Unique visit jest często używane jako miernik ruchu na stronie internetowej i jest ważnym wskaźnikiem dla właścicieli stron, ponieważ pokazuje, ile osób odwiedza stronę i ile razy jest ona wyświetlana. Unique visit jest liczony przez zliczanie unikalnych adresów IP, z których odwiedzający stronę przeglądają treści. Należy pamiętać, że unique visit nie uwzględnia liczby wizyt poszczególnych użytkowników, ale jedynie liczbę unikalnych użytkowników, którzy odwiedzili stronę.
Wyszukiwanie uniwersalne
Wyszukiwanie uniwersalne (ang. universal search) to rodzaj wyszukiwania, w którym wyniki wyszukiwania zawierają różne rodzaje treści, takie jak tekst, obrazki, filmy, aplikacje itp. W przeciwieństwie do tradycyjnego wyszukiwania, w którym wyniki wyszukiwania obejmują tylko tekst, wyszukiwanie uniwersalne umożliwia wyszukiwarkom internetowym wyświetlanie różnorodnych typów treści w wynikach wyszukiwania, co zapewnia bardziej kompleksowe i zróżnicowane informacje na dany temat. Wyszukiwanie uniwersalne wpływa na sposób, w jaki użytkownicy formułują swoje zapytania i korzystają z wyszukiwarek internetowych, ponieważ daje im możliwość znajdowania szerszego zakresu informacji niż w przypadku tradycyjnego wyszukiwania.
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka to program internetowy, który umożliwia użytkownikom wyszukiwanie informacji w internecie. Wyszukiwarki internetowe indeksują treści z różnych stron internetowych, analizują zapytania użytkowników i wyświetlają wyniki wyszukiwania, które są uważane za najbardziej trafne i odpowiadające zapytaniu. Wyszukiwarki internetowe działają na zasadzie zaawansowanych algorytmów, które umożliwiają im szybkie i skuteczne przeszukiwanie ogromnej ilości danych w internecie i dostarczanie użytkownikom spersonalizowanych i trafnych wyników wyszukiwania. Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe to Google, Bing i Yahoo.
Wyszukiwarka pionowa
Wyszukiwarka pionowa (ang. vertical search engine) jest to rodzaj wyszukiwarki internetowej, która specjalizuje się w indeksowaniu i wyszukiwaniu określonego rodzaju treści, takiego jak produkty, usługi, dane techniczne, artykuły naukowe itp. W przeciwieństwie do tradycyjnych wyszukiwarek internetowych, które indeksują i wyszukują treści z różnych dziedzin, wyszukiwarki pionowe skupiają się na konkretnej tematyce lub branży i oferują bardziej szczegółowe i specjalistyczne informacje na dany temat. Wyszukiwarki pionowe są często uważane za bardziej skuteczne i precyzyjne niż tradycyjne wyszukiwarki internetowe, ponieważ indeksują i wyszukują treści z węższego zakresu tematów i dziedzin. Przykłady wyszukiwarek pionowych to Google Shopping, TripAdvisor i IMDb.

Słownik pojęć SEO – Y

Yahoo
Yahoo to amerykańska firma internetowa, która oferuje szeroki zakres usług online, w tym wyszukiwarkę internetową, pocztę elektroniczną, serwisy informacyjne, usługi finansowe, reklamę internetową i wiele innych. Yahoo została założona w 1994 roku przez dwóch studentów Stanford University i szybko stała się jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych firm internetowych na świecie. Obecnie Yahoo jest częścią koncernu Verizon Media i oferuje swoje usługi w ponad 30 krajach na całym świecie. Do jego zakresu usług internetowych zalicza się wyszukiwarkę internetową, pocztę elektroniczną, serwisy informacyjne, usługi finansowe, reklamę internetową i wiele innych. Dzięki temu użytkownicy mogą skorzystać z wielu różnych usług w jednym miejscu, co jest wygodne i oszczędza czas.
Yandex
Yandex to rosyjska firma internetowa, która oferuje szeroki zakres usług online, w tym wyszukiwarkę internetową, pocztę elektroniczną, serwisy informacyjne, usługi finansowe i reklamę internetową. Yandex jest uważana za największą wyszukiwarkę internetową w Rosji i krajach WNP i cieszy się dobrą reputacją wśród użytkowników. Yandex została założona w 1997 roku przez grupy rosyjskich inżynierów i informatyków i obecnie jest jedną z największych firm internetowych w Europie Wschodniej. Do szerokiej gamy usług Yandex zalicza się: wyszukiwarkę internetową, pocztę elektroniczną, serwisy informacyjne, usługi finansowe i reklamę internetową. Dzięki temu użytkownicy mogą skorzystać z wielu różnych usług w jednym miejscu, co jest wygodne i oszczędza czas.
Yoast SEO
Yoast SEO to popularna i ceniona wtyczka do WordPressa, która umożliwia łatwe i skuteczne optymalizowanie stron internetowych pod kątem wyszukiwarek internetowych. Wtyczka Yoast SEO zawiera szereg narzędzi i funkcji, które pomagają webmasterom i właścicielom stron internetowych poprawić widoczność swoich witryn w wyszukiwarkach, takich jak Google, Bing czy Yahoo. Yoast SEO umożliwia m.in. optymalizację tytułów i meta opisów stron, generowanie mapy witryny, sprawdzanie czytelności tekstów i wiele innych. Wtyczka Yoast SEO jest dostępna za darmo lub w wersji premium z dodatkowymi funkcjami i narzędziami.

Słownik SEO – Z

Zaplecze – Satelity
W zakresie SEO (ang. Search Engine Optimization, czyli optymalizacji stron internetowych dla wyszukiwarek), zaplecze satelity, jest rozumiane jako termin używany w odniesieniu do wszystkich elementów, które wspierają pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarkach. Zaplecze satelity w SEO może obejmować różnego rodzaju działania, takie jak linkowanie zewnętrzne, tworzenie i optymalizacja treści, a także budowanie społeczności wokół strony internetowej. Wszystkie te działania mają na celu poprawienie widoczności strony w wynikach wyszukiwania, co może przyczynić się do wzrostu ruchu na stronie i zwiększenia jej popularności.
Zapytanie do wyszukiwarki
Zapytanie do wyszukiwarki to ciąg słów lub fraz, które użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę internetową, aby uzyskać dostęp do konkretnych informacji lub stron internetowych. Zapytanie do wyszukiwarki jest często nazywane “zapytaniem wyszukiwawczym”. Wyszukiwarki internetowe korzystają z algorytmów, aby znaleźć i zwrócić użytkownikowi najbardziej odpowiednie strony internetowe zgodne z zapytaniem. Zapytanie do wyszukiwarki może zawierać jedno lub więcej słów kluczowych, które są charakterystyczne dla danego tematu lub informacji, których użytkownik szuka. Przykładem zapytania do wyszukiwarki może być np. “agencja marketingowa Kraków”, “Jaka jest najlepsza suszarka do włosów?”, “agencja SEO” itp.

Zero-Click – To inaczej pytanie, zagadnienie którego szukamy w wyszukiwarce ale jednocześnie takie które nie otrzymuje żadnych kliknięć, wejść na witrynę.Problem ten występuję wtedy kiedy użytkownicy nie wchodzą z danego powodu na stronę. Częstym powodem dla którego pewne zapytania stają się “zero-clickami” i nie otrzymują żadnych wejść na stronę, jest to że jest to wyszukanie tak zwane najwyższego poziomu informacyjnego, czyli takie w którym Google samo odpowiada nam  na nasze pytania, za pomocą różnych form wyników. Przykładowo, zadając pytanie.: Jakiej narodowości jest Keanu Reeves? Odpowiedź na to uzyskamy już w samych wynikach wyszukiwania czy ich opisach.

Zero-match anchor text
Anchor text to tekst, który jest używany w linku. Jest to tekst, który użytkownik widzi i klikając na niego, przechodzi do innej strony lub sekcji na tej samej stronie. Zero-match anchor text to rodzaj anchor textu, który nie pokrywa się z tekstem na stronie docelowej linku. Może to być używane w celu uzyskania lepszego pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania lub po prostu dla uzyskania bardziej atrakcyjnego wyglądu linku. Przykładem Zero-match  anchor tekst są wszystkie frazy znajdujące się w witrynie internetowej – tzw. “Call to Action”
np. “Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej”, “Sprawdź tutaj”.
Zero Moment of Truth (ZMOT)
Zero Moment of Truth (ZMOT) to termin, który opisuje moment, w którym konsument dokonuje pierwszego wyszukiwania informacji o produkcie lub usłudze online, zanim podejmie decyzję o zakupie. ZMOT jest ważnym elementem w procesie zakupowym, ponieważ wpływa na decyzje konsumentów i może znacząco wpływać na sukces lub porażkę danej marki. Firmy mogą wykorzystać ZMOT, aby zapewnić, że ich produkty lub usługi są widoczne i dostępne dla konsumentów w momencie, gdy ci szukają informacji na ich temat. ZMOT ma duże znaczenie w procesie pozycjonowania strony internetowej, ponieważ to właśnie w tym momencie potencjalny klient decyduje, czy zainteresuje się danym produktem lub marką i czy zdecyduje się na dalsze zapoznanie się z ofertą.

 

 

5 10 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania

Jestem zielona w temacie SEO ale ten słownik jest napisany takim językiem że łatwo mi było zrozumieć frazy których znaczenia poszukiwałam. Pozdrawiam😉

Karollo

Nawet jak bym chciał się przyczepić to nie ma do czego🤣

Dobra robota😉

Antoni

To prawda, ten słownik jest bardzo kompletny. Zawiera wszystkie najważniejsze pojęcia związane z SEO

Karollo

Pomocny artykuł na start, sam łapałem się na tym że ktoś mówił do mnie coś czego nie rozumiałem i wtedy szukałem odpowiedzi tutaj

Maciek

Też tak miałem, zawsze udawałem że wiem o co chodzi a teraz nie musze udawać🤣

Mati B

Nooo, teraz trochę więcej będę rozumiał, co do mnie mówią ludzie od SEO.

Ursut

No ja tu trafiłem szukając, co to jest long click. Taki słownik pojęć SEO jest nieoceniony, kiedy jest się noobem.

Madzia

Słownik SEO to niezwykle przydatny narzędzie, które pozwala na szybkie i skuteczne opanowanie podstaw tej dziedziny. Pozwala on na łatwe i szybkie poznanie terminów i pojęć używanych w SEO, co jest niezbędne do skutecznego wykorzystania tej techniki w marketingu internetowym. Może być również bardzo przydatnym narzędziem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z SEO i potrzebują szybko zapoznać się z niezbędnymi podstawami.

Ula B

To prawda, słownik pojęć SEO powinien teraz być podstawowym wyposażeniem każdego biznesmena.

Mariusz Michnikowski

Słownik pojęć SEO przydatna sprawa nie każdy jest encyklopedią w tym temacie

Paulina

Brawa dla autora, że chciało mu się zrobić słownik pojęć SEO. Dla osób dopiero wchodzących do branży, jest to zbawienie. Myślę, że jest to przydatne nawet dla tych, którzy już trochę w tym siedzą.

Ula B

Ciężko, żeby nie, ten słownik SEO jest bardzo dobrze zrobiony. 😀

Mati B

Dokładnie.

Kuba

Użyteczna witryna zawierająca szczegółowe informacje na temat SEO. Jest to doskonałe miejsce do nauki dla osób zaczynających swoją przygodę z SEO i doświadczonych specjalistów. Czego chcieć więcej

Olaf S

Brawo dla tego słownika pojęć SEO. Jest bardzo szczegółowy i wszystkie pojęcia są wyjaśnione w przystępny sposób.

Malina

Dokładnie! Czasami trudno jest zrozumieć terminy związane z SEO, ale ta witryna wyjaśnia wszystko w prosty sposób.

Porzeczka

O to to, nie komplikuje, a sporo z tego to zjawiska, z których nieświadomie korzystamy, tylko nie mamy w głowie słownika pojęć SEO. 😀

Mati B

W sendo, wszystko dokładnie rozpisane.

Mati B

Hehe, ja bym dodał do tego słownika pojęć SEOSEM24 – najlepsza agencja SEO i SEM w Polsce. 😉

Jan Patena

co to seosem24 jakas agencja ?

Akant

No tak, jest Pan na jej stronie. XD To ich słownik pojęć SEO.

Jan Patena

dziekuje za ten slownik jest wyczerpujacy duzo sie nauczylem

goddamn coffee

O właśnie, taki słownik pojęć SEO to bym chciał w PDF-ie! Nieocenione źródło wiedzy.

Dodsrit

A nie lepiej taki słownik SEO rozbić na mniejsze części? Albo na kilka stron? Bo haseł i pojęć SEO jest tu badzo dużo i można się zgubić.

27
0
Would love your thoughts, please comment.x