Firmowy blog – dowiedz się, dlaczego warto i jak go prowadzić?

Blog firmowy

Prowadzenie firmowego bloga na pozór nie różni się zbytnio od każdego innego bloga. Pojawiają się wpisy z mniejszą lub większą regularnością, czytelnicy je czytają i komentują. Tymczasem blog firmowy od pamiętnika różni nie tylko tematyka. To istotny element działalności, który ma na celu przyciągnąć zainteresowanie odbiorców, czyli klientów. Zwiększa jakość firmowej strony, buduje zaufanie i więź z klientem, a także poprawia wizerunek firmy. Pomaga też w pozycjonowaniu i innych aspektach SEO. Efekty zależą od tego, z jaką dbałością blog firmowy jest prowadzony.

O czym pisać artykuły na firmowym blogu?

Firmowy blog to przede wszystkim treści. To, co jest najważniejsze to to, aby teksty były odpowiedzią na potrzeby klienta. Należy poruszać zagadnienia, które zainteresują klientów, o które pytają i które w zrozumiały dla laika sposób tłumaczą branżowe aspekty. To oznacza, że autor firmowego bloga powinien przewidywać oczekiwania klientów, na podstawie analizy lub własnego branżowego instynktu. Oczywiście wpisy powinny być tematycznie powiązane z działalnością firmy.

Jeśli firma zajmuje się sprzedażą opon, blog powinien traktować np. o procesie wulkanizacji. Blog prowadzony przez optyka powinien poruszać tematy związane z profilaktyką oczu, nowymi technologiami w okulistyce i zabiegami. Fitoterapeuta napisze o ziołolecznictwie, a geodeta o wykonywaniu pomiarów czy zmianach prawnych. Teksty powinny być merytoryczne, w formie artykułów, a nie wpisów do pamiętnika.

Twarda merytoryka czy lifestyle?

Jaki powinien być styl firmowego bloga? Czy pisać tylko suche fakty, a może pokusić się o nieco luzu? To zależy od konkretnej branży, a ściślej od rodzaju odbiorców. To, co w przypadku jednej firmy klientów by zirytowało i zostało uznane za niepoważne, w innej firmie byłoby pożądane.

W niektórych sytuacjach wskazana jest twarda merytoryka, w innym wypadku dodanie czegoś „od kuchni” będzie dobrym urozmaiceniem. Na przykład relacja z imprezy świętującej jubileusz albo pokazanie kulis pracy w firmie. Tematyka wpisów oczywiście może być niekiedy tylko luźno związana z działalnością firmy.

Przykładowo – obok wpisów o inwestowaniu na giełdzie, kursu walut, procedur lokowania srebra w magazynach w Szwajcarii, można dodać coś o zdrowiu psychicznym lub sposobach na relaks.

Sklep komputerowy, który na blogu firmowym pisze głównie o sprzęcie i nowych technologiach, może pokusić się o wpis na temat ochrony oczu przed promieniowaniem albo o procesie lokalizacji gier komputerowych. To, jaki przyjąć styl, jest sprawą złożoną i zależy od konkretnej sytuacji. Z kolei, raczej nie należy pisać o swoim życiu i upodobaniach, chyba że autor bloga buduje markę osobistą. W przypadku firm usługowych czy produkcyjnych, nie jest to wskazane – klientów to po prostu nie interesuje.

Czytelnik bloga to potencjalny klient

W zasadzie na prowadzenie bloga firmowego można pokusić się przy niemal każdym rodzaju działalności. Każda branża ma jakieś fachowe i merytoryczne zagadnienia, które interesują klientów. Szukają informacji, otrzymają ją, a przy okazji dowiedzą się o istnieniu firmy, która rozwiązuje związane z tym problemy. Od razu też znajdują się na stronie tej firmy, mogą zapoznać się z ofertą i cennikiem. By jednak tak się stało, klient musi odnaleźć atrakcyjne dla siebie treści.

Dobór tematów poszczególnych artykułów blogowych – dlaczego jest tak istotny?

Po czym poznać, że dany temat może chwycić? O tym mogą opowiedzieć sami klienci, o ile ich się zapyta. Do tego służą ankiety na Facebooku albo analiza zapytań klientów w mailach. Jeśli zauważamy, że dany problem często się przewija, mamy gotowego kandydata na wpis na firmowego bloga. Więź z czytelnikami (klientami) to kolejny ważny aspekt. Jeśli czytelnicy zostawiają komentarze, warto na nie odpowiadać. Nawet jeśli są one nieprzychylne czy infantylne. Czytelnik ma wtedy przekonanie, że został dostrzeżony i potraktowany poważnie. Znacznie przychylniej wtedy spojrzy na daną firmę oraz jej ofertę.

Czy artykuły na blogu firmowym powinny ukazywać się regularnie?

Regularność jest zdecydowanie wskazana. Na pewno opracowanie ramówki nie zaszkodzi, a może wręcz pomóc. Zwłaszcza jeśli tematyka jest obszerna a powodów do napisania artykułów całe mnóstwo. Jeśli czytelnicy zauważą, że na blogu treści pojawiają się regularnie (np. raz w tygodniu czy raz w miesiącu), będą mieli motywację do zajrzenia tam ponownie.

Im więcej kliknięć na stronę firmową tym lepiej i tym większa szansa, że zainteresowanie blogiem przekuje się w zainteresowanie ofertą. Jeśli planujemy pisać regularnie, warto przygotować cały cykl artykułów z góry, a następnie je sukcesywnie publikować. Dlaczego tak? Przyszłość jest nieznana, zawsze może coś wypaść i zabraknie czasu. Lepiej mieć w zapasie gotowe teksty na bloga firmowego. Oczywiście nie mogą być to tematy, które szybko się dezaktualizują.

Czy regularność publikacji na blogu musi zawsze być zachowana?

Jest to atut, ale nie konieczność. Jeśli autor bloga firmowego nie zadeklarował wyraźnie, że artykuły będą w każdy czwartek, nie ma sensu publikować czegokolwiek na siłę. Dobrym pomysłem jest zastosowanie mechaniki newslettera, który będzie przypominał czytelnikom o nowych artykułach na blogu.

Nie tylko teksty – jak uatrakcyjnić firmowy blog?

Teksty na blogu to podstawa. Niemniej o wiele atrakcyjniej wyglądają treści, które są dodatkowo urozmaicone. Czytelnik znacznie łatwiej przyjmie to, o czym piszemy na firmowym blogu, jeśli artykuł będzie uzupełniony o ilustracje, zdjęcia, infografiki, wstawki z firmowego FB, Instagrama czy Twittera. Artykuły wyglądają wtedy żywiej, efektowniej, bardziej profesjonalnie. Czasy, w których strony WWW wyglądały jak kartki z Worda zdecydowanie przeszły do historii i niech tam pozostaną. Warto przy tym posiłkować się dobrymi i darmowymi narzędziami – takimi jak Canva, do tworzenia infografik. Świetna forma czytelnego wyrażania np. danych statystycznych.

Frazy kluczowe, SEO i skuteczne nagłówki na firmowym blogu

Blog firmowy dobrze jest prowadzić jako podstronę na swojej stronie firmowej. W ten sposób czytelnicy, jeśli zainteresują się tematem albo wpadną na nasz artykuł blogowy z wyszukiwania w Google, pod ręką mają naszą ofertę i cennik.

By jednak potencjalny klient właśnie wpadł na nasz, a nie konkurencyjny, blog należy stosować techniki SEO. Inną sprawą jest to, że blog firmowy jest jakąś formą reklamy własnej działalności i strony firmowej. O ile nie jest wskazane we wpisach na blogu czynić regularnej reklamy swoich usług (typy „masz taki problem, kliknij a my go załatwimy za xx zł”) – byłoby to po prostu zbyt nachalne, o tyle treści blogowe powinny pełnić funkcję przyciągania klientów do danej firmy.

Dlatego artykuły na bloga firmowego powinny być pisane także z myślą o SEO. Bardzo istotne są w tym momencie nagłówki i sam tytuł artykułu blogowego. To dobre miejsce, by zastosować frazę kluczową z „długim ogonem”. To znaczy taką, która składa się z kilku jednoczesnych i bardziej precyzyjnych fraz, które internauci wpisują w Google. Dobrym patentem jest stosowanie zwrotów CTA, wyliczeń (np. 4 sposoby na obniżenie temperatury w komputerze) czy odwoływanie się do innych, którzy odnieśli sukces w opisywanej dziedzinie.

Skuteczność stosowanych technik SEO na bieżąco można też monitorować. Służą do tego narzędzia, które dostarcza samo Google. Możemy dowiedzieć się, jakie frazy kluczowe w danym momencie są skuteczne lub, jak bardzo nasz blog firmowy jest popularny.

Czy warto wzorować się na konkurencji?

Przyglądanie się działaniom konkurencji jest zawsze dobrym pomysłem. Nie tylko pod kątem tego, w jaki sposób i czy prowadzi bloga firmowego. Zwrócenie uwagi na to, jak wygląda blog firmowy konkurencji, jakie tematy są na nim poruszane i w jakim stylu pisane są artykuły i – last but not least – jaki jest feedback klientów, to dobre źródło informacji. Zarówno może być to inspiracja do tego, co klientom się podoba, jak i czego absolutnie nie należy robić. Inspirowanie się konkurencją nie może jednak przerodzić się w kopiowanie jej. To nie tylko sprawia, że blog firmowy traci na oryginalności i ciekawości, ale też naraża na zarzuty o plagiat. Z drugiej strony analiza blogów firmowych konkurencji pokazuje, o czym jeszcze nie napisano. Idealną, choć dziś dość rzadką, sytuacją jest, gdy nikt spośród naszej bezpośredniej konkurencji nie prowadzi w ogóle bloga firmowego. Zwyczajnie łatwiej się wtedy „wybić” na tym polu.

Zamów merytoryczne artykuły

zoptymalizowane pod SEO

Skontaktuj się z nami!

Kto powinien pisać teksty? Firmowy blog samodzielnie czy przez agencję SEO?

To złożona kwestia. U niektórych sprawdza się zasada, że firmowy blog powinna pisać jedna osoba, gdyż wtedy zachowana jest spójność stylistyczna. Inne firmy delegują do pisania artykułów różnych pracowników, często z powodu różnych specjalizacji branżowych. Oba te podejścia mają swoje plusy i minusy.

Spójność stylistyczna sprawia, że stali czytelnicy przyzwyczajają się do pewnej formy przekazu i mają szansę ją polubić. Pisanie bloga firmowego przez różnych autorów sprawia, że niektóre artykuły są mniej lubiane niż inne. To z kolei może być powodem do dyskusji w komentarzach, a każdy kolejny „klik” na blog firmowy to przecież dobra wiadomość. To, co zawsze jest istotne, to zdanie sobie sprawy, że teksty na blog firmowy muszą spełniać dwie zasadnicze cechy:

 • merytoryczne – to znaczy napisane na temat i przekazywać istotne informacje. Im bardziej specjalistyczny lub niszowy jest temat, tym „lanie wody” jest gorzej przyjmowane przez czytelników,
 • dobrze napisane – to znaczy napisane poprawnie, bez błędów językowych a do tego zwyczajnie ciekawie i najlepiej zachowaniu wspomnianych zasad SEO.

Talent literacki nie jest dany każdemu. To, że ktoś jest doskonałym specjalistą w branżowej dziedzinie, nie znaczy, że potrafi o tym dobrze napisać artykuł. Prowadzenie bloga firmowego można robić samodzielnie, o ile się potrafi. Powierzenie go agencji SEO to drobny wydatek, ale za to gwarancja, że teksty pisane będą ciekawie i merytorycznie i do tego za pomocą technik SEO przyciągną czytelników, czyli klientów. Kto zatem powinien pisać teksty na bloga? Najprostsza odpowiedź brzmi – ten, który zrobi to dobrze. Jeśli chcesz powierzyć nam swojego bloga firmowego – zadzwoń, napisz e-maila lub użyj formularza kontaktowego.

Dlaczego warto prowadzić firmowego bloga?

Podsumowując, prowadzenie firmowego bloga ma sens i przynosi szereg korzyści:

 • pomaga dać się zauważyć w sieci i podnosi widoczność w Google,
 • dostarcza klientom informacji, których szukają,
 • potencjalnie zwiększa zainteresowanie ofertą,
 • przekłada się na wydawane w firmie pieniądze przez klientów,
 • pomaga budować więź z czytelnikami i klientami,
 • zwiększa popularność,
 • stwarza wrażenie eksperckości w świadomości klientów,
 • wpływa korzystnie na SEO i wizerunek firmy,
 • daje pole do popisu dla domorosłych polonistów z zespołu firmowego.

Krótko mówiąc – warto prowadzić firmowego bloga. To wymaga wysiłku, poświęcenia nieco czasu i funduszy, ale potrafi przynieść wymierne korzyści.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x