Podstawowa analityka z Google Analytics

audyt linków

Zarówno dobre działania marketingowe, jak i SEO, potrzebują mierzyć efekty swoich działań. Jest to związane z dostosowywaniem tych długotrwałych procesów dla osiągnięcia jak najlepszych efektów – które są prezentowane w liczbach. Dodatkowo, dobra analityka uwzględnia też konkurencje – dzięki temu możemy trzymać rękę na pulsie.

Wszystkie działania content marketingowe wpływają na ruch nie tylko z kanału organic, ale też z odwołań (referall), a także wejść bezpośrednich (direct). Warto dowiedzieć się, czy nasze działania przynoszą zamierzone efekty, takie jak przyrost ruchu. Dzięki odpowiedniej analizie możemy szybko i sprawnie znaleźć, a następnie usunąć błędy.

Jak rozpocząć analizę ruchu?

Na początek należy zainstalować kody śledzące na swojej stronie internetowej. Są one głównym źródłem informacji na temat działania Twojej witryny. W tym tekście skupimy się na najpopularniejszym narzędziu od internetowego giganta – Google Analytics.

Google Analytics ABC

Google Analytics to darmowe narzędzie od Google. Pozwala na śledzenie zachowania użytkowników. Jego działanie opiera się modelu ABC – “Acquisition, Behavior, Conversion”, co oznacza “Pozyskiwanie, Raportowanie, Konwersja”. Każde z tych pojęć posiada osobną sekcję raportów. I potrzebuje odpowiedniego podejścia. W zależności od naszych preferencji, możemy sprawdzać sekcje osobno albo łącznie.

Acquisition

Pozyskiwanie daje nam możliwość sprawdzenia pochodzenia naszych użytkowników. Raporty tej sekcji posiadają naprawdę ważne informacje. Wystarczy zerknąć, by szybko zmierzyć skuteczność działań oraz czy zwiększył się ruch na stronie. Raporty możemy rozbić na mniejsze sekcje – ruch z wyników wyszukiwania, ruch bezpośredni oraz płatny.

Behavior

Sekcja Zachowanie posiada informacje, dzięki którym lepiej zrozumiemy zachowanie strony oraz jej wpływ na odwiedzających. Możemy też użyć raportów z tej sekcji, aby sprawdzić przepływ użytkowników wewnątrz naszej strony.

Conversion

Ostatnia sekcja opisuje skuteczność naszych działań marketingowych. Informacje, które można tam odnaleźć, są szczególnie przydatne przy prowadzeniu sklepu internetowego. Google Analytics jest bardzo sprytnym narzędziem. Jeśli zintegrujemy je z naszą stroną, możemy wyznaczyć cele, które chcemy śledzić. GA będzie nas informować o wpływie działań na budżet. Dodatkowo, informacje zawarte w raporcie pomogą nam maksymalnie zwiększyć zwrot z inwestycji

Co daje nam ten podział?

Uzyskujemy naprawdę duże możliwości śledzenia użytkowników oraz naszej strony. Przykładowo, możemy sprawdzić, z której przeglądarki najchętniej korzystają nasi odwiedzający czy z jakiej strony uzyskujemy najwięcej wejść.

Podstawowe informacje o ruchu

Analizę zaczynamy od podstawowego widoku, który wita nas zaraz po zalogowaniu. Po wybraniu odpowiedniej strony, zobaczymy wykres z informacjami na temat wszystkich wizyty w ciągu ostatnich 30 dni. Pod wykresem znajdują się dodatkowe informacje. Dotyczą ilości sesji, użytkowników oraz czasu spędzonego na stronie. Są to najbardziej podstawowe informacje, dzięki którym poznamy poziom zainteresowania użytkowników.

Analiza skuteczności działań CM

Jeśli chcemy sprawdzić skuteczność naszych działań, z pomocą Google Analytics łatwo tego dokonamy. Wchodząc w sekcję “Pozyskiwanie”, a następnie “Ogółem” możemy zbadać nasz ruch pod kątem odesłań (referall) oraz wejść bezpośrednich (direct).

Jakie są najważniejsze rodzaje kanałów?

  • Organic Search – wejścia z bezpłatnych wyników wyszukiwania Google
  • Paid Search – wejścia z płatnych wyników wyszukiwania Google
  • Referall – ruch pozyskany przez przejście z innej strony
  • Direct – wejścia bezpośrednio przez witrynę, np. poprzez wpisanie adresu
  • Social – ruch generowany przez media społecznościowe
  • Email – wejścia z wiadomości e-mail, takich jak np. newsletter
  • Unknown – nie udało się rozpoznać kanału

Szczegółowe informacje

Za pomocą kliknięcia w nazwę kanału zostaniemy przeniesieni do raportów zawężonych do informacji o zachowaniu i typie ruchu z niego pozyskanego. Bardzo dużo cennych informacji znajdziemy w tabelce pod wykresami w raporcie.

Jeśli w statystykach można znaleźć “not provided”, nie jest to błąd ani problem. Spowodowane jest to przeniesieniem informacji o słowach kluczowych, z których wystąpiło wejście, do Google Search Console. Może też się zdarzyć, że w statystykach znajduje się zwrot “not set”. Jest to problem przy płatnych kampaniach, gdy opcja śledzenia nie została poprawnie skonfigurowana.

Opłacalność strony

Kiedy posiadamy już cele oraz kwoty konwersji, z detali danego kanału możemy uzyskać informacje na temat zwrotu z inwestycji, jaki generuje. Najłatwiej zapoznać się z nimi przy pomocy ostatnich kolumn tabelek pod wykresem. Zazwyczaj nazywane są tak samo, jak odpowiednio zdefiniowany cel.

Jak interpretować dane, dzięki którym poznamy szczegóły dotyczące sytuacji strony? Przy gwałtownych zmianach ruchu powinniśmy umieć znaleźć tego powód i odpowiednio usunąć lub wykorzystać. Dzięki Google Analytics w szybki sposób dowiemy się, który kanał wygenerował zawahania w ruchu. W tym celu należy zawęzić badany czas – istnieje sporo możliwości by dostosować to do naszych potrzeb. Możemy przykładowo wybrać odgórnie zdefiniowane okresy czasu – dziś, wczoraj, ostatnie 7 dni, ostatnie 30 dni. Możemy także porównać jeden badany okres od drugiego.

Przy porównywaniu danych warto pamiętać o tym, żeby badane okresy były podobne pod kątem czasu. Niektóre rozbieżności nie są spowodowane problemami ze strategią marketingową – różnice mogą być spowodowane sezonowością zapytania lub rozpoczęciem danego okresu w inny dzień tygodnia. Po wybraniu zakresu dat możemy dostosować wyświetlanie na cztery sposoby: ujęcie miesięczne, tygodniowe, dzienne i godzinowe.

Raporty

Raporty w Google Analytics mogą dotyczyć naprawdę wielu danych. Funkcje poruszone powyżej pomogą w podstawowym rozeznaniu się w tym bardzo użytecznym narzędziu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, w Google Support umieszczone jest wiele pożytecznych materiałów. Google Analytics przyda się nie tylko stronom internetowym, a także ludziom, których sukces usług zależy od popularności. Każda osoba, poważnie podchodząca do swojego biznesu, powinna zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Narzędzie to cechuje się ogromną ilością funkcji. Na podstawie informacji, jakie możemy zaczerpnąć z GA, możemy dokonać wielu analiz oraz podeprzeć nasze decyzje co do podejmowanych działań. Warto zgłębić bardziej to narzędzie.

Rafał

Nie wiedziałem jak rozpocząć analizę ruchu, a dokładniej tego że na początku należy zainstalować kody śledzące na swojej stronie. Blog bardzo pomocny 🙂

Zbysiuu_kek

GA jest bardzo ciekawe. Ilość funkcji i tego co można dzięki temu zdziałać jest niesamowite

Grzegorz

Zgadzam się. Sam bym nie pomyślał że może posiadać tyle funkcji.
Blog warty przeglądnięcia.

Tomasz P

Google Analytics to naprawdę ciekawe narzędzie do pozyskiwania kluczowych dla strony informacji, które pomagają w rozwoju strony internetowej.

Radosław

Dopiero zaczynam wiele się dowiedziałem z tego artykułu na przykład co to jest Google Analytics teraz wiem że to narzędzie opiera się na modelu ABC – “Acquisition, Behavior, Conversion”

6
0
Would love your thoughts, please comment.x