To jedno z najpopularniejszych słów, związanych z branżą reklamową. Kreatywny copywriting, SEO copywriting – to pojęcia, z którymi spotyka się na co dzień każdy pracownik agencji marketingowej na świecie. Czym właściwie jest copywriting? Kto się nim zajmuje? I najważniejsze – czy Twoja firma go potrzebuje? W SEOSEM24 od lat zajmujemy się profesjonalnym copywritingiem dla przedsiębiorców, a poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania z nim związane.

Co to jest copywriting?

Mówiąc najprościej – tsztuka sprzedawania tekstem. Choć sztuka to chyba nienajlepsze słowo... Copywriting wymaga przecież nie tylko umiejętności perswazyjnego budowania komunikatów, ale również wiedzy. Dobry copywritier powienien doskonale znać techniki wpływu społecznego, zasady SEO, narzędzia analityczne oraz psychologię sprzedaży. Ale przejdźmy do definicji.  

Copywriting to pisanie treści, które wykorzystuje się we wszelkich materiałach promocyjnychtakich jak ulotki, bilboardy, katalogi, posty w social mediach itp. To pisanie tekstów stricte sprzedażowych, jak również firmowych claimów i sloganów reklamowych dla kampanii marketingowych. To również tworzenie scenariuszy spotów reklamowych – radiowych i telewizyjnych, a także artykułów do gazet, czasopism i magazynów brażowych.  

Więcej o copywritingu do magazynów drukowanych i elektronicznych przeczytasz tutaj: https://seosem24.pl/uslugi/content-marketing/magazyn-drukowany-i-elektroniczny/ 

Natomiast o artykułach blogowych i sponsorowanych piszemy tutaj: https://seosem24.pl/uslugi/content-marketing/artykuly/ 

copywriting

Bardzo dużą rolę copywriting odgrywa również w sieci. Copywriter pisze teksty do kampanii internetowych, teksty na bannery i strony internetowe. Niejednokrotnie zajmuje się również tworzeniem krótkich, a przy tym maksymalnie perswazyjnych, tekstów do płatnych kampanii reklamowych, jak np. Google Ads (czytaj więcej: https://seosem24.pl/uslugi/kampanie-reklamowe/google-ads/) 

Dzięki umiejętnemu budowaniu treści, marka ma szansę nie tylko zwiększyć ruch na stronie i pozycję w wyszukiwarkach, ale też realnie podnieść konwersję. Dobry copywriting to skuteczny copywriting!  

Copywriting interentowy

Czym powinien wyróżniać się dobry copywriting w internecie? Tu nie wystarczy perswazja i tzw. lekkie pióro. Żeby stworzyć treść, która trafi do internautów, należy znać zasady optymalizacji treści w sieci. Optymalizacja taka polega na dostosowaniu tekstu do wymagań wyszukiwarki internetowej. Jeśli zrobimy to prawidłowo, mamy szansę zyskać wysoką pozycję w wyszukiwarce, a dzięki temu trafić do maksymalnej grupy odbiorców. Jak przebiega taka optymalizacja?  

Przede wszystkim tekst powinien być unikalny i wartościowy merytorycznie. Duplikate content jest w sieci niemile widziany, więc roboty Google mogą ukarać nas usunięciem zduplikowanej treści. Tekst powinien uwzględniać konkretne słowa kluczowe – do wybrania odpowiednich służą specjalne narzędzia SEO. Korzystając z dobrych programów, możemy zobaczyć, jakie frazy są najbardziej popularne w naszej branży i na tej podstawie wybrać frazy, które posłużą nam do pozycjonowania.  

Trzeba jednak liczyć się z tym, że wybierając popularną frazę, będziemy zmuszeni walczyć z bardzo dużą (i często bardzo silną) konkurencją, dlatego wybór słów kluczowych należy dobrze przemysleć.  

Gdy wybierzemy już frazy, musimy dobrać odpowiednią częstotliwość ich pojawiania się w treści. Gdy będzie ich zbyt mało – pozycjonowanie bedzie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Gdy będzie ich zbyt wiele – test straci na autentyczność i merytoryce.  

copywriting - ilość słów kluczowych

Bardzo dużą rolę copywriting odgrywa również w sieci. Copywriter pisze teksty do kampanii internetowych, teksty na bannery i strony internetowe. Niejednokrotnie zajmuje się również tworzeniem krótkich, a przy tym maksymalnie perswazyjnych, tekstów do płatnych kampanii reklamowych, jak np. Google Ads (czytaj więcej: https://seosem24.pl/uslugi/kampanie-reklamowe/google-ads/) 

Dzięki umiejętnemu budowaniu treści, marka ma szansę nie tylko zwiększyć ruch na stronie i pozycję w wyszukiwarkach, ale też realnie podnieść konwersję. Dobry copywriting to skuteczny copywriting!

Treść publikowana w Internecie powinna być podzielona na sekcje, które ułatwiają czytelnikowi przebrnięcie przez całość tekstu. W miarę możliwości, treść powinniśmy uzupełniać grafikami i zdjęciami – koniecznie opisanymi za pomocą atrybutu alt.  

Na koniec  metadane, czyli metatytuł i metaopis, które zamieścimy na stronie internetowej. Znaczniki meta, nazywane też metatagami, znajdują się w kodzie strony w sekcji <head> i mają wpływ na jej pozycjonowanie. Title powinien być unikalny i niezbyt długi, a jednocześnie dobrze podsumowujący wszystko to, co znajdziemy na stronie. Z kolei opis strony, powinien skutecznie zachęcać użytkowników do jej odwiedzenia. Zarówno w tytule, jak i opisie powinny znaleźć się najważniejsze dla danej podstrony frazy kluczowe.  

Jak widać, aby tworzyć skuteczne treści do internetu, nie wystarczy umiejętność pisania ciekawych, angażujących treści. Potrzebna jest też wiedza dotycząca mechnizmów działania wyszukiwarek i prawidłowej optymalizacji SEO. Ostatecznie, to właśnie od copywritingu zależy, ilu użytkowników znajdzie naszą stronę w odmętach sieci i skorzysta z naszej oferty.  

Czy moja firma potrzebuje copywritingu?

Niezależnie od tego, czym się zajmujesz, gdzie pracujesz, na czym zarabiasz – musisz zdobywać nowych klientów i nieustannie podtrzymywać zainteresowanie tych stałych. A robisz to zawsze w ten sam sposób – kierując w ich stronę komunikaty 

Ale musisz przy tym pamiętać, że inaczej rozmiawia się z mężczyzną, a inaczej z kobietą, inaczej z opanowanym i skrytym introwertykiem, inaczej z pełnym energii ekstrawerykiem. Właśnie dlatego potrzebujesz profesjonalnego copywritingu 

Doświadczony copywriter, zanim przystąpi do stworzenia tekstu, zbuduje tzw. personę – czyli odpowiednik Twojego idealnego klienta. Jak zbudować personę przeczytasz poniżej. Dzięki temu będzie wiedział, do kogo powinien kierować przekaz i jak go zbudować, by przekonać odbiorcę do akcji, czyli np. do zakupu Twojego produktu.  

Copywriting – krok po kroku

Brief 

Pierwszym etapiem copywritingu jest wysłanie do klienta briefu, czyli szczegółowych pytań, związanych ze zleceniem. To pytania, dotyczące grupy docelowej, historii marki i celu, jaki chcemy osiągnąć tekstem.  

brief dla copyrightera

Research  

Copywriter musi poznać branżę, w jakiej będzie się obracał, tworząc tekst reklamowy. Musi też dokładnie poznać markę, dla której będzie pisał. Niezbędne jest gruntowne zapoznanie się ze specyfikacją produktu i/lub usługi, które będą przedmiotem sprzedaży, zwracając szczególną uwagę na kluczowe dla marki wartości. Na etapie researchu warto też sprawdzić, jak radzi sobie konkurencja.  

Persona  

Obowiązkiem copywritera jest dostateczne poznanie grupy docelowej, do której kierowany będzie przekaz reklamowy. Copywriter tworzy więc tzw. personę, czyli typowego odbiorcę produktu lub usługi. Persona odpowiada na pytania: kim jest idealny klient, jak patrzy na świat, jakim językiem się posługuje, czego sie boi, o czym marzy, o czym myśli przed snemDopiero wtedy, gdy powstanie wyczerujący wizerunek persony, można przystąpić do budowania przekazu.  

Treść 

Gdy znamy już grupę docelową, możemy przystąpić do właściwego copywritingu, czyli pisania tekstu. Treść reklamy powinna być napisana językiem korzyści – musi więc koncentrować się na zaletach produktu lub usługi i opisywać je z punktu widzenia użytkownika.  

Warto stworzyć listę zalet i zastanowić się, w jaki sposób ułatwią one życie klienta. Dobry copywriter wie, że treść ma podkreślać największe walory, ale nie stwarzać ich na nowo! Nie warto budować tekstu, bazując na cechach, które faktycznie nie istnieją, ponieważ klient szybko zweryfikuje nieprawdziwe informacje.  

Dobrze, jeśli tekst ma unikalny, ciekawy pomysł – główną myśl koncepcyjną, która jest spójna z wizją i misją marki. Ciekawym pomysłem na reklamę produktu, który ma na rynku dużą konkurencję, jest np. storytelling 

Opowiadanie historii z produktem w tle okazuje się bardzo skutecznym zabiegiem w copywritingu. Historia taka musi jednak cechować się kilkoma ważnymi elementami. Musi posiadać bohatera, cel oraz przeszkody do pokonania. Bohater musi wzbudzać w odbiorcy pozytywne emocje, tak aby odbiorca naturalnie mu kibicował w drodze do celu.  

Otwarta książka leżąca na biurku

Niezależnie od tego, jaki produkt lub usługę sprzedajemy za pomocą copywritingu, tekst reklamowy powinien być prosty i zrozumiały dla każdego odbiorcy. Należy unikać trudnych słów, górnolotnych wyrażeń, a w zamian stawiać na wiarygodność i prostotę.   

Copywriting – krok po kroku

Intrygujący tytuł 

To jeden z najważniejszych elementów tekstu, który decyduje o tym, czy czytelnik przeczyta pełną treść, czy zignowuje nasz tekstPowinien być chwytliwy i intrygujący, a jednocześnie związany z tematyką tekstu. 

Nagłówki przyciągające uwagę 

Podobnie, jak tytuł, nagłówek również powinien przykuwać uwagę i w intrygujący sposób zapowiadać dalszą część tekstuJeśli treść jest długa, warto zamieścić kilka nagłówków – czytelnikowi łatwiej będzie przebrnąć przez krótkie bloki tekstu niż treść pisaną ciągiem. Co ciekawe, spora część czytelników czyta tylko nagłówki 

Obietnica 

Jest nierozerwalnie związana z copywritingiem i każdym przekazem reklamowym. Obietnica to podstawowa wartość, jaką dajemy klientom. Copywriter musi więc dowiedzieć się od klienta, jakie najważniejsze zalety wiążą się z danym produktem/usługą, a następnie skonfrontować tę wiedzę z potrzebami grupy docelowej. Obietnica to wizja konkretnej korzyści. Powinna być prawdziwa i możliwa do spełnienia – marka, która obiecuje nierealne korzyści szybko straci zaufanie klientów.  

Wezwanie do akcji 

Kolejny bardzo ważny element w copywritingu. Jeśli odbiorca jest juz przekonany do produktu lub usługi, musi wiedzieć, co zrobić dalej. Właśnie dlatego na końcu tekstu powinien znajdować się CTA (Call To Action), czyli wezwanie do działania. Może to być przycisk „Dodaj do koszyka” albo „Załóż konto”. Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć i jak nasz odbiorca może nam w tym pomóc.  

Podsumowując, copywriting polega na pisaniu skutecznych, perswazyjnych tekstów, możliwie najprostszym językiem, dostosowanym jednak do konkretnej grupy docelowej. Dobry tekst reklamowy powinien bazować na korzyściach i zawierać ważną obietnicę. Nie powinien być zbyt długi, dlatego należy unikać niepotrzebnych dygresji i nieistotnych kwestii. Kluczem jest precyzja – na korzyść działają fakty, dowody i statystyki 

Jak widać, copywriting to nie zajęcie dla każdego. Wymaga nie tylko znajomości zasad SEO, umiejętności rzeczowego pisania czy budowania wciągających historii. Przede wszystkim wymaga umiejętnego rozpoznawania potrzeb klientów, znajomości ludzkiej natury i psychologii konsumenta.  

Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, nasi specjaliści od copywritingu chetnie napiszą skuteczny tekst reklamowy lub merytoryczny artykuł. Napisz lub zadzwoń!  

Copywriterka

Copywriting – teksty standardowe

Teksty standardowe to nieskomplikowane teksty informacyjne lub blogowe, które nie wymagają dokładnego researchuNiezależnie od tego, co sprzedajemy lub opisujemy za pomocą copywritingu, tekst taki powinien być prosty i zrozumiały dla każdego odbiorcy. Należy unikać trudnych słów, górnolotnych wyrażeń, a w zamian stawiać na wiarygodność i prostotę. Cena za 1000 znaków ze spacją: 45 zł  

Copywriting – teksty marketingowe 

Ich podstawowym celem jest sprzedaż – produktu, usługi, idei, etc. Treść reklamy powinna być napisana językiem korzyści – musi więc koncentrować się na zaletach produktu lub usługi i opisywać je z punktu widzenia użytkownika. Dobry copywriter wie, że treść reklamy ma podkreślać największe walory, ale nie stwarzać ich na nowo! Nie warto budować tekstu, bazując na cechach, które faktycznie nie istnieją, ponieważ klient szybko zweryfikuje nieprawdziwe informacje. Cena za 1000 znaków ze spacją: 55 zł 

Copywriting – teksty specjalistyczne

Teksty specjalistyczne związane są z konkretną branżą i rozwiązują istotne dla tej branży problemy, odpowiadają na ważne pytania i opisują rozwiązaniaTeksty te wymagają dokładnego researchuTu użycie trudnych słów bywa uzasadnione, ponieważ tekst specjalistyczny kierowany jest do konkretnej grupy odbiorców, która jest zaznajomiona z omawianym tematem. Cena za 1000 znaków ze spacją: 75 zł 

Kobieta z zegarkiem

Copywriting – oferta handlowa 

Dobra oferta to oferta, która sprzedaje. Aby taką napisać, należy dokładnie opisać grupę docelową, do której będzie kierowana. Dopiero wtedy należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób nasze usługi lub produkty ułatwią życie odbiorcy. Oferta powinna być krótka i konkretna, ze świetnym nagłówkiem i wezwaniem do akcji (CTA). Cena za 1000 znaków ze spacją: 80 zł 

Copywriting – teksty lektorskie, scenariusze i inne

Tekst lektorski musi być nie tylko perswazyjny. Musi też dobrze brzmieć, trafiać do odbiorcy i działać na jego wyobraźnię. Scenariusz reklamy powinien opierać się na ciekawej koncepcji, spójnej z wizerunkiem marki. W SEOSEM24 dbamy o każdy szczegół naszych reklam i scenariuszyCena za 1000 znaków ze spacją: 50 zł 

Copywriting – standardowe opisy

Pisząc standardowe opisy produktów należy postawić na prostotę i język korzyści. Podkreślamy więc zalety produktu możliwie najbardziej konkretnie. Unikamy przy tym skomplikowanych zdań i trudnych wyrażeń. Cena za 1000 znaków ze spacją: 30 zł 

Copywriting – wymagające/kreatywne opisy

Takie teksty mają unikalny charakter i ciekawy pomysł – główną myśl koncepcyjną, która jest spójna z wizją i misją marki. Ciekawym pomysłem na kreatywny opis produktu jest np. storytelling. Opowiadanie historii z produktem w tle okazuje się bardzo skutecznym zabiegiem w copywritinguTrzeba jednak wiedzieć, jak taką historię zbudować. Cena za 1000 znaków ze spacją: 40 zł  

Copywriting – perswazyjne opisy

Perswazyjne opisy mają nakłonić odbiorcę do zakupu produktu, korzystając z technik wpływu społecznego i metod NLP. Niezwykle przydatna jest wiedza na temat psychologii sprzedaży i zachowań konsumenta. Cena za 1000 znaków ze spacją: 50 zł  

Copywriting – teksty na strony internetowe

Czym wyróżnia się dobry copywriting w internecie? Tu nie wystarczy perswazja i tzw. lekkie pióro. Żeby stworzyć treść, która szybko i celnie trafi do internautów. Należy znać zasady optymalizacji treści w sieci. Polega ona na dostosowaniu tekstu do wymagań wyszukiwarki internetowej. Jeśli zrobimy to prawidłowo, mamy szansę zyskać wysoką pozycję w wyszukiwarce, a dzięki temu trafić do maksymalnej grupy odbiorców. Cena za 1000 znaków ze spacją: 50 zł 

Copywriting – opisy produktów

W opisach należy wyjaśnić dokładne przeznaczenie produktu, opisać korzyści, stosując model „cecha-korzyść-dowód” i dołączyć wszystkie istotne informacje, nie przesadzając z ich ilością. Dobry copywriter wie, jakie produkty wymagają długich, szczegółowych opisów, a jakie – krótkich i konkretnych. Cena za 1000 znaków ze spacją: 45 zł 

Copywriting – mailing, newsletter

Mailing pozwala promować markę i budować świadomość użytkowników na temat jej usługproduktów i działań.Dobrze napisany i skomponowany newsletter zachęca osoby, które już dokonały zakupu, do regularnego odwiedzania sklepu. Treść musi być jednak angażująca, a najważniejsze informacje podane przed tzw. linią załamania. Bardzo ważne jest również wezwanie do akcji (CTA). Cena za 1000 znaków ze spacją: 60 zł 

Copywriting – artykuły blogowe, firmowe i tematyczne

Artykuły powinny być ciekawe, angażujące i wartościowe merytorycznie. Powinny rozwiązywać jakiś problem, odpowiadać na pytanie lub dawać czytelnikowi inną, cenną wartość. Tu przyda się kreatywny copywriter, który nawet nieciekawy temat ubierze w intrygującą treść. Cena za 1000 znaków ze spacją: 80 zł 

mężczyzna czytający artykuł na tablecie  

Copywriting – wysokiej jakości teksty perswazyjne (NLP) i teksty reklamowe

Teksty perswazyjne opierają się na wiedzy z zakresu psychologii sprzedaży oraz znajomości ludzkiej natury. Odpowiadają na potrzeby odbiorców, budując jednocześnie zaufanie do marki. Teksty NLP wykorzystują techniki wpływu społecznego. Jeśli ich nie znasz – potrzebujesz eksperta od copywritinguCena za 1000 znaków ze spacją: 100 zł 

Copywriting – teksty do ulotek i folderów

Teksty do ulotek i folderów to szczególny rodzaj copywritingu. Muszą być krótkie i treściwe, a jednocześnie jak najbardziej skuteczne. Kluczowe jest intrygujące hasło – to ono zdecyduje o tym, czy odbiorca w ogóle przeczyta pełną treść ulotki. Powinno być chwytliwe, a jednocześnie związane z reklamowanym produktem. Cena za 1000 znaków ze spacją: 60 zł 

Copywriting – ghostwriting

Ghostwriter to pisarz-widmo, czyli osoba, która za wynagrodzeniem pisze teksty, które opublikowane będą pod nazwiskiem zleceniodawcy. Do tekstów takich należą książki, artykuły, opowiadania, teksty piosenek czy prace naukowe. Ghostwriting często polega na pisaniu autobiografii słynnych gwiazd show biznesu. Cena za 1000 znaków ze spacją: 55 zł 

Copywriting – redakcja, korekta i przepisywanie tekstów

Nikt nie chce opublikować tekstu z błędami. Właśnie dlatego tak ważna jest redakcja i korekta. Redakcja odpowiada za prawidłową kompozycję treści i logikę wywodu, dba o porządek stylistyczny, nie zmieniając jednak stylu autora tekstu. Korekta natomiast koncentruje się na poprawieniu błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, gramatycznych, frazeologicznych, etc. Korektor sprawdza poprawność użytych terminów, faktów, nazwisk. W SEOSEM24 na życzenie Klienta zajmujemy się również przepisywaniem tekstu. Cena za 1000 znaków ze spacją: 70 zł 

Copywriting – marketing szeptany

 9 na 10 konsumentów przy zakupie produktu kieruje się opiniami i rekomendacjami innych klientów. Właśnie dlatego marketing szeptany ma ogromne znaczenie! To działania marketingowe, polegające na docieraniu z informacją na temat produktu/usługi do rzeszy odbiorców za pomocą przekazu „ustnego” (np. na forach internetowych). Przekaz taki powinien wyglądać na spontaniczny, naturalny i nienachalny. Cena za 1000 znaków ze spacją: 60 zł 

marketing szeptany

 

Copywriting – artykuły sponsorowane – do gazet, serwisów, mediów

Artykuły sponsorowane promują produkty, usługi, wydarzenia etc. w sieci, magazynach i innych mediach. Poza znajomością zasad pisania artykułów, ważna jest tutaj umiejętność konstruowania intrygujących tytułów i przyciągających uwagę nagłówkówCena za 1000 znaków ze spacją: 90 zł 

Więcej o copywritingu do magazynów drukowanych i elektronicznych przeczytasz tutaj: https://seosem24.pl/uslugi/content-marketing/magazyn-drukowany-i-elektroniczny/ 

Natomiast o artykułach blogowych i sponsorowanych piszemy tutaj: https://seosem24.pl/uslugi/content-marketing/artykuly/ 

Copywriting – slogan/hasło reklamowe

Proste, podkreślające korzyść, łatwe do zapamiętania, wyróżniające się i przede wszystkim spójne z wizją marki. Takie powinno być dobre hasło reklamowe. Doświadczony copywriter, zanim przystąpi do stworzenia sloganu, zbuduje tzw. personę – czyli odpowiednik Twojego idealnego klienta. Dzięki temu będzie wiedział, do kogo kieruje treść i jak powinien  zbudować. Cena za 1000 znaków ze spacją: 120 zł 

Prowadzenie Fanpage na Facebooku, Google+ itp.

Copywriting to również tworzenie krótkich, a przy tym maksymalnie perswazyjnych, tekstów do płatnych kampanii reklamowych, jak np. Google Ads (czytaj więcej: https://seosem24.pl/uslugi/kampanie-reklamowe/google-ads/)Cena za 1000 znaków ze spacją: 150 zł 

Copywriting – teksty preclowe i opisy do katalogów

Copywriting to nie tylko pisanie angażujących materiałów reklamowych, ale też tekstów preclowych, Tu przyda się wiedza dotycząca mechanizmów działania wyszukiwarek i prawidłowej optymalizacji. Precle to teksty, które są czytane przez roboty wyszukiwarek i służą po pozycjonowaniaPrawidłowo napisane opisy do katalogów z wysokim PageRankiem pomagają podnieść pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Cena za 1000 znaków ze spacją: 60 zł 

Copywriting – teksty preclowe z synonimam

Ten rodzaj copywritingu polega na tworzeniu tekstów preclowych, uzupełnionych synonimami. Dzięki temu możliwe będzie utworzenie z jednego tekstu – kilku kolejnych, które – dzięki użytym synonimom – wciąż będą unikalne. Cena za 1000 znaków ze spacją: 60 zł 

Copywriting – teksty zapleczowe

Teksty zapleczowe pomagają marce zbudować silną pozycję w wynikach wyszukiwania. Copywriting powinien być oparty na znajomości SEO i odpowiednim użyciu fraz kluczowych. Dzięki umiejętnemu budowaniu takich tekstów, marka ma szansę nie tylko zwiększyć ruch na stronie i pozycję w wyszukiwarkach, ale też realnie podnieść konwersję. Cena za 1000 znaków ze spacją: 70 zł 

 

Jak widać, copywriting to niełatwe zajęcie, w którym liczy się nie tyle „lekkie pióro”, co faktyczna wiedza na temat psychologii sprzedaży, zasad konstruowania tekstów i optymalizacji stron. Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, nasi specjaliści od copywritingu pomogą Ci napisać skuteczny tekst reklamowy lub merytoryczny artykuł. Napisz lub zadzwoń!