Słownik SEO – Słownik Pojęć SEO 300

Spis treści:

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

Ł

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

W

X

Y

Z

 

 

A

Above the fold (ATF) – jest to część strony internetowej, którą dany użytkownik może zobaczyć bez przewijania. Często na jej podstawie podejmuje on decyzje czy przewinąć niżej, czy wrócić znowu do wyników wyszukiwania, dlatego jest to kluczowy element strony. Użytkownicy bardziej angażują się w treści, które są wyświetlane above the fold niż umieszczone poniżej. Właśnie tutaj powinno się umieścić treści, które mają zachęcić do zostania dłużej.

 

Absolute URL (bezwzględny adres URL) – to adres, który opisuje pełną ścieżkę dostępu do danego zasobu na serwerze, ścieżkę do pliku, strony HTML, obrazu lub innej formy treści, do której chcesz utworzyć łącze w swojej witrynie. Ten link jest używany jako część tagu kotwicy i składa się z protokołu, nazwy danej domeny, lub podkatalogu oraz nazwy pliku, dokumentu, strony HTML lub obrazu.

 

Bezwzględny adres URL to tekst zapisany w cudzysłowie.

 

”https://www.google/”

 

A/B Testing – służy do przeprowadzania eksperymentów na danych elementach strony lub ustawieniach kampanii, mające na celu porównanie dwóch wariantów i na podstawie zachowania użytkowników podjęcie decyzji, który z nich sprawdza się lepiej. Zmieniając np. treść nagłówka, jego kolor lub wielkość możemy zauważyć, które rozwiązanie sprawdzało się najskuteczniej, a które najsłabiej.

 

Accelerated Mobile Pages (AMP) – są to strony internetowe budowane pod wymagania mobile. AMP to inicjatywa która pokazuje jak powinny postępować firmy, pragnące uzyskać wysoką jakość swojej strony internetowej oraz szybkość z jaką się ładuje jest maksymalnie zoptymalizowana także na urządzeniach mobilnych.

 

AdSense, Google AdSense – rodzaj systemu reklamowego w Google umożliwiający na wyświetlanie na stronach internetowych reklamy w formie tekstowej, baneru lub reklam w formie filmiku z usługi Google Ads. Firma Google płaci za reklamy w zależności od ilości wyświetleń lub ich kliknięć. AdSense od razu zapewnia automatyczny dostęp do ogromnej ilości reklamodawców.

 

 

AI – maszyny lub systemy starające się naśladować ludzką inteligencję i zachowanie w jak najbardziej realistyczny i zaawansowany sposób. Udoskonalanie procesu naśladowania ludzkiego myślenia następuje poprzez uczenie się na podstawie algorytmów, doświadczeń oraz złożonych baz danych. Jeśli system oparty jest na AI lub uczeniu maszynowym potrafi dokonywać zmian w sekundę. AI może przyjmować różne formy. Przykładowo mogą to być chatboty, które poprzez korzystanie ze sztucznej inteligencji potrafią szybciej klasyfikować problemy klientów i dobierać do nich bardziej trafne odpowiedzi. Dzięki technologii AI zwiększa się wydajność oraz produktywność przedsiębiorstwa poprzez automatyzację procesów lub zadań, które dawniej wymagały zaangażowania ludzi. Sztuczna inteligencja może również interpretować dane, które wykraczają poza możliwości interpretacji ludzi.

 

AJAX – Asynchroniczny JavaScript i XML – sposób programowania, który umożliwia stronie internetowej wysyłanie oraz odbieranie informacji z serwera aby dokonać dynamicznej zmiany danej strony bez potrzeby ponownego jej załadowania.

 

Algorithmic Penalty – jest to proces obniżający pozycję witryny w wynikach  wyszukiwania na dane słowa kluczowe. Trudno zauważyć że nasza strona została poddana temu procesowi, jeżeli nie korzysta się z pomocy specjalisty z branży SEO. Kara ta nakładana jest na witryny, które złamały zasady nałożone przez firmę Google.

 

Algorytm Google – oprogramowanie, które służy ustaleniu rankingu stron w wyszukiwarce. Algorytm bierze pod uwagę różne wskaźniki, które wpływają na trafność wyników. W związku z tym, że sieć stale się powiększa, pojawiają się nowe strony, zmieniają się także metody pozycjonowania. Dlatego system wyszukiwania, który nazywamy algorytmem tak naprawdę składa się z kolejnych, pomniejszych algorytmów. Odpowiedzialne są za weryfikację danej witryny i poprzez sprawdzenie z różnymi kryteriami, ustalają pozycję danej strony w wynikach wyszukiwania. Dzięki tym algorytmom system potrafi zrozumieć intencje użytkownika oraz to, czy konkretna strona jest dopasowana do wysłanego zapytania. Gdyby Google nie stosowało algorytmów zapanowałby kompletny chaos, więc wyszukiwarka byłaby zupełnie bezużyteczna. System od lat nagradza te strony internetowe, które są dopasowane do potrzeb użytkownika, oraz narzuca kary na witryny spamerskie lub bez konkretnej wartości dla ludzi. Jednak pełna lista czynników, wpływających na pozycjonowanie stron internetowych w rankingu, jest nieznana.

 

Analiza konkurencji – głównie polega na ocenie konkurentów, którzy starają się wykorzystywać podobne lub nawet te same słowa kluczowe jak twoja strona internetowa. Jeśli dokonamy analizy konkurencji pomoże nam to zauważyć najlepszą taktykę, która sprawdza się dla danego obszaru i potraktować ją priorytetowo. Obranie sprawdzonej już przez inną firmę taktyki, która rzeczywiście okazała się zyskowna dla konkurencji może także naszej firmie pomóc bardziej się rozwinąć i trafić do nowych klientów

Analiza konkurencji w SEO, pozwala:

 

 • odkryć sprawdzone słowa kluczowe, które także możesz użyć,
 • odkryć nowe możliwości linków zwrotnych,
 • trafić na dodatkowe pomysły na treści,
 • pozyskać pomysły na optymalizację tytułów i opisów treści na stronie.

 

 

Anchor text – jest to podlinkowane słowo lub nawet słowa prowadzące na konkretną stronę. Treść danego linka, który pojawia się na stronie internetowej jest najczęściej wyróżniona innym kolorem niż pozostały tekst. Najechanie myszką na kotwicę powoduje, że użytkownik widzi, gdzie zostanie przekierowany po kliknięciu w odnośnik. Zadaniem tego tekstu jest dostarczyć ludziom oraz wyszukiwarkom informacji odnośnie czego dotyczy dana strona internetowa lub witryna. Tekst kotwicy jest umieszczany pomiędzy znakami <a> kodu HTML.

 

Answer Boxes – jest to miejsce gdzie można zadać pytanie lub wpisać szukaną frazę, po wypełnieniu którego da użytkownikowi jak najlepszą odpowiedź na zadane pytanie. Najczęściej składa się ona z części treści zaczerpniętej bezpośrednio z danej witryny, adresu URL oraz tytułu strony. Answer boxy wyświetlane są pod reklamami Google Ads, nad wszystkimi wynikami wyszukiwania.

 

Artykuł sponsorowany – forma subtelnej reklamy w internecie, która poprzez link przekierowuje do naszej witryny. Głównym celem tego typu reklamy jest promocja oferty firmy w formie tekstu oznaczonego jako materiał sponsorowany. Może zostać wykorzystany w SEO podnosząc widoczność pozycjonowanej firmy.

 

Atrybut Alt – jest to kod HTML, który dostarcza  wyszukiwarkom informacji niezbędnej do zrozumienia zawartości obrazu. Ma to bezpośredni wpływ na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Obecnie stanowi najważniejszy, niezbędny  czynnik w pozycjonowaniu grafiki, ogólnie stosowanym przez SEO.

 

Audyt strony internetowej – jest to przeanalizowanie witryny oraz jej linków wykonane przez specjalistę z branży SEO, które jest podstawą do stworzenia odrębnej strategii pozycjonowania. Pozwala ono na ustalenie mocnych oraz słabych punktów strony internetowej pod kątem wymagań algorytmów wyszukiwarek, oraz także podpowiada najlepsze rozwiązania.

 

Authority Site – Autorytet – nazwa dla strony internetowej, której ufają użytkownicy i branżowi eksperci, Takie witryny publikują tylko wiarygodne informacje oraz odsyłają do wiarygodnych, bezpiecznych stron. Treści, które są zamieszczone na takich stronach reprezentują wysoką jakość oraz zawierają aktualne informacje.

 

B

BackLink
Backlink to łącza przychodzące i zewnętrzne na stronie internetowej. Użytkownik sieci
internetowej klikając w dany backlink zostaje przeniesiony na inną domenę. Te hiperłącza
ułatwiają użytkownikom łatwiejsze poruszanie się po serwisach. Stosowanie backlinków
najczęściej widoczne jest przy podawaniu źródła podanej informacji. Proces
wykorzystywania backlinków jest korzystny dla SEO i marketingu. W przypadku SEO – jako
znak dla robotów przeszukujących stronę, że zamieszczone na niej treści są odpowiednie i
adekwatne do wyszukiwania użytkowników. Z kolei w aspekcie marketingu backlinki
pomagają w budowaniu rozpoznawalności marki np. poprzez umieszczanie hiperłączy na
witrynie o wysokim współczynniku klikalności.
Baidu
Każdy kraj wśród użytkowników sieci internetowej ma przeglądarkę, z której najchętniej
korzystają obywatele. W przypadku Chin jest to przeglądarka Baidu. Została założona 1
stycznia 2000 roku, a jej autorem jest Robin Li. Sytuacja w rankingach wyszukiwarek w
Chinach, uplasowała Baidu na pierwszym miejscu, w momencie, w którym google wycofało
się z tego kraju z powodu cenzury. Obecnie strona Baidu jest w pierwszej czwórce
najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie, zaraz po Yahoo, MSN oraz
Google.

Bait and switch – To nic innego jak zamiana kodów, co to i do czego się to odnosi ?

Odnosi się to do jeden z technik używanej w Black Hat SEO.

Polega ona na tworzeniu pewnego rodzaju treści i późniejszym jej umieszczaniu na naszej stronie internetowej po to by uzyskać zadowalająca nas pozycję w rankingu wyszukiwarek. Cały proces jest po to by później zamienić całą zawartość tej strony (baitową) na tą właściwą, która potencjalnie nie odniosła by takiego sukcesu i nie osiągneła by dobrej pozycji w rankingu.

BAN

Ban jest najwyższą formą kary nakładanej przez Google na domenę która nie stosuje dobrych praktyk oraz łamie wytyczne nałożone przez Google na webmasterów.

Ban usuwa domenę z wyników wyszukiwania tym samym uniemożliwienie jej wyszukania przy pomocy Google. Zmienia on również liczbę zindeksowanych stron do 0. Może to mieć wpływ na wizerunek firmy do której należy witryna, a także może przyczynić do zmniejszenia wyników sprzedażowych.

Black Hat SEO – To szereg wielu praktyk stosowanych aby poprawić ranking stron, które są sprzeczne z róznymi wytycznymi wyszukiwarek internetowych.

Za co można otrzymać Ban na Google?

Ban można otrzymać za takie praktyki jak:

 

-Cloaking – Prezentowanie robotowi Google odmieniaj treści od tej która prezentowa jest osobom odwiedzającym daną witrynę. Co a na celu podniesienie strony w rankingach Google.

-MFA – Made For AdSense – Wyłudzanie pieniędzy poprzez zalewanie użytkownika zawrotą ilością reklam na stronie z relatywnie małą ilością treści bądź treścią skopiowaną z innej nie domeny.

-Doorway pages –  Tworzenie stron wypozycjonowanie ich na wybrane słowa kluczowe które mają na celu przekierowanie użytkownika na stronę docelową .

-Ukrywanie treści –  Polegające na ukrywaniu przed użytkownikiem treści składających się z słów kluczowych wymaganych do pozycjonowania jak i również linków. Najczęściej ukrywane są poprzez użycie takiego samego koloru tekstu co tła.

-Duplikowanie treści-  Powielanie treści pod wieloma adresami URL w obrębie jednej witryny lub różnych serwisów

Polega to na manipulowaniu wyszukiwarką i najczęściej również na ignorowaniu czynnika ludzkiego, odbiorców stron oraz ich doświadczenia.

Częstymi zabiegami które wykorzystywanyme w tej technice są rzeczy takie jak na przykład.: Używanie linków sponsorowanych czyli reklam tekstowych tworzonych w systemie Google Ads, maskowanie polegające na wyświetlaniu innej treści strony internetowej robotom jak i prawdziwym użytkownikom którzy odwiedzają naszą domenę,wprowadzanie na stronę ukrytych tekstów zawierających liczne słowa kluczowe schowane w taki sposób by nie były widoczne dla odbiorcy, można to robić na kilka sposobów np.:Umieszczając tekst w tym samym kolorze co tło strony.Zamieszczając słowa kluczowe za wyświetlanymi na witrynie obrazami.

Ban nie jest karą permanentną i można ją w każdej chwili cofnąć. Aby to zrobić trzeba najpierw znaleźć przyczynę bana i ją zlikwidować. po wykonaniu tych czynności należy wysłać prośbę do Google o zdjęcie bana co może trwać nawet do kilku tygodni czy nawet miesięcy.

Blog Commenting

blogi zbierają w oku siebie pokaźną liczbę osób. Bardzo popularną taktyką było komentowanie na blogach wpasowujących się w twoją niszę. Polega to na pozostawieniu komentarza z linkiem do naszej strony i w ten sposób ściągnięcia do siebie potencjalnych klientów. Dziś taka taktyka jest raczej kontrowersyjna. Gdyż była ona wcześniej nadużywana przez użytkowników którzy masowo spamowali artykuły na blogach, pozostawiając wszędzie linki i nieistotne oraz nic nie wnoszące komentarze. Google położył kres tej praktyce,  zmniejszając liczbę linków przekazywanych przez stony zawierające ogromne ilości linków oraz nakładając kary za linki z nieistotnych witryn. Same blogi zmieniły sekcje komentarzy tak aby stosowały atrybuty nofollow do linków. Pomimo tych problemów nadal można znaleźć komentarze na blogach użyte we właściwy sposób. Pozostawienie takowego komentarza na blogu może przyczynić się do budowania zaufania i pozytywnych relacji z potencjalnymi klientami co z pewnością może przełożyć się na wyniki sprzedażowe.

Bounce rate – współczynnik odrzuceń
To współczynnik, który jest często wykorzystywany w analityce danej witryny internetowej.
Pokazuje on ilu użytkowników odwiedza Twoją stronę, uwzględniając jednocześnie to jak
szybko ją opuścili bez wykonania jakiejkolwiek interakcji. Aby obliczyć współczynnik Bounce
rate, należy podzielić liczbę odrzuceń przez liczbę wszystkich sesji. Im wynik tego działania
jest mniejszy, tym lepiej. Bowiem wysoki iloraz jest wskazówką dla twórców strony
internetowej, że nie jest ona atrakcyjna dla użytkowników np. ze względu na zamieszczone
treści, wolnego tempa wczytywania się, przytłaczającej liczbie reklam lub ze względu na
brak pojawiania się strony w wyszukiwarkach pomimo wpisania słowa kluczowego.
Branded KeyWords – markowe słowa kluczowe
Termin rozumiany jako słowa kluczowe brandowe, czyli takie, które są wpisywane w
wyszukiwarkę internetową przez użytkownika w celu znalezienia konkretnej informacji
odnośnie produktów bądź usługi, dotyczącej danej marki. Użytkownik po wpisaniu frazy w
wyszukiwarkę najczęściej w pierwszych pozycjach wyszukiwania zobaczy określoną firmę.
Wysoki wynik w pozycjach wyszukiwania jest wyrażany przez takie czynniki jak:
niepowtarzalna nazwa firmy, występująca w wyszukiwanej frazie lub nazwa firmy zawarta w
jej domenie.
Breadcrumbs – nawigacja okruszkowa
Breadcrumbs z angl. tzw “okruszki chleba” to ścieżka nawigacji użytkownika po stronie
internetowej, umożliwiając mu lepszą orientację w jej obszarze. Pokazują one m.in.
użytkownikowi, w której pozycji obecnie się znajduje oraz stwarzają możliwość do szybkiego
powrotu do podstron. Istotny jest fakt iż Breadcrumbs działa na stronach o uporządkowanej
hierarchii. Gdy występują one w treści danego serwisu internetowego umożliwiają robotom
lepsze dopasowanie informacji do wyszukiwanej frazy.
Można wyróznić nastepujące rodzaje nawigacji okruszkowej:
1) wykorzystujące lokalizację użytkownika, w której się aktualnie znajduje,
2) wykorzystujące atrybuty, najczęściej spotykane w sklepach internetowych,
3) wykorzystujące ścieżkę, które pokazują drogę przejścia użytkownika do strony docelowej.
Broken link
Z angl. “martwe lub zepsute linki” – hiperłącza umieszczane w obrębie danej witryny, które
po kliknięciu przez użytkownika nie przeniosą go do klikniętego adresu. Przykładami takich
linków są np. linki do usuniętych podstron, niedziałającej już witryny w sieci, linki do podstron
z niepoprawnym adresem URL (ze względu na zmianę adresu) bądź przekierowaniu na
domenę, która została przeniesiona lub zmieniła swoją nazwę. Kliknięcie w podany link
skutkuje pojawieniem się komunikatu “błąd 404”. Wszelkie linki zawarte w treści strony
internetowej mają wpływ na jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach użytkowników. Dlatego
regularne sprawdzanie strony, zweryfikowanie ważności linków i ich aktualizacja, jest istotnie
ważne dla SEO.

C

Cache
To pamięć podręczna, która stwarza możliwość do szybkiego dostępu do danych
zapisanych na danym urządzeniu, oddzielając je od RAM-u. Rozumie się to jako wszystkie
wolne przestrzenie dla danych pomagające im w znacznie szybszym działaniu zarówno na
urządzeniach z systemem komputerowym, jak i aplikacjom. Pamięć podręczna przechowuje
zgromadzone dane w charakterze tymczasowym. Właśnie w takim okresie czasu dane,
które pozostają w cache, są szybciej dostępne i odczytywane. Dane cechuje mały rozmiar,
co wpływa korzystnie na brak potrzeby ich zapisu np. na dysku twardym urządzenia czy
RAM. Cache kategoryzuje dane w dwóch wariantach: lokalności czasowej i lokalności
przestrzennej. Dzięki działaniu cache, elementy znajdujące się na stronie internetowej mogą
wczytywać się szybciej.
Call to Action (CTA) – wezwanie do działania
CTA – to element wykorzystywany w dziale reklamy i sprzedaży w dziedzinie marketingu.
Utożsamia się go z każdym elementem, który został umieszczony w stronie internetowej,
poście na social mediach itp, aby zachęcić użytkownika do natychmiastowego działania –
ukierunkowanego na sprzedaż danego produkty lub usługi. Aby zachęcić użytkownika
przycisk CTA musi się wyróżniać swoją barwą i kształtem spośród innych elementów strony
internetowej. Wezwanie do działania może mieć różne formy np.: podlinkowany tekst,
graficzny przycisk z prostym i krótkim wezwaniem do działania, z wykorzystaniem języka
korzyści lub z formą uzupełnienia informacji lub w formie ikony np. “play”. Przykładami call to
action są np. “Kup dzisiaj, a otrzymasz darmową przesyłkę”, “Testuj za darmo przez
miesiąc”, “Wypróbuj wersję próbną”, “Czytaj więcej”, “Odkryj”, “Pobierz e-booka”, “Kup”,
“Rezerwuj”, “Odkryj e-mail marketing”.
Canonical – kanoniczny adres URL – Kanoniczne adresy URL są istotne w pozycjonowaniu stron pod kątem SEO pod względem
poprawności wyświetlania się strony w wynikach organicznych. Wykorzystanie ich pomaga
robotom wyszukiwarki googla odnaleźć oryginalna podstronę, a tym samym omijając proces
duplicate content. Znaczniki linków kanonicznych należy usytuować w sekcji &lt;head&gt;
podstrony, gdzie wpisany jest również tytuł strony (meta title) i jej opis (meta description).
Clickbait
Z tłumaczenia języka angielskiego, słowo to oznacza “klikać” i “pułapka”. Są to odnośniki,
zachęcające do przejścia na inną stronę lub do samego kliknięcia. Zazwyczaj nagłówek
clikbaitów ma przyciągnąć użytkownika poprzez zaskakującą grafikę lub chwytliwą nazwę
nagłówka wzbudzającą ciekawość. Jednak sama zawartość treści, do której użytkownik
zostaje przeniesiony nie ma zazwyczaj powiązania z przeczytanym nagłówkiem. Clickbait
jest powszechnie znany w sieci internetowej. Stosuje się go po to, aby zwiększyć liczbę
wizyt na stronie, wyswietleń video, artykułu itp. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że
pomimo spełnienia swojego celu klikalności, clickbait może spotkać się też z
nieprzychylnymi komentarzami pod stworzonymi treściami i negatywnym odbiorem.
Cloaking
To technika, w której zawartość jaka jest prezentowana wybranej wyszukiwarce jest inna od
treści prezentowanej użytkownikom. Jest to możliwe dzięki sprawdzeniu adresu IP lub
sprawdzeniu nagłówka zawierającego tzw. user agent. Ogólnie ujmując w procesie cloaking
chodzi o oszukanie wyszukiwarki i optymalizacji rankingu strony internetowej, w celu
uzyskania jak najwyższego wyniku, który nie jest możliwy do uzyskania bez wprowadzenia
tego sposobu działania. W wyniku tego, strony wykorzystujące tę funkcję są usuwane z
procesu indeksowania wyszukiwarek. Jest to metoda zaliczana do Black Hat SEO –
powszechnie uznanych za niedozwolone i nieetyczne praktyki SEO w wyszukiwarkach.
Content Delivery Network (CDN)
To rozproszona sieć serwerów, które stwarzają podstawę do wydajnego procesu
dostarczania użytkownikom zasobów internetu. Rozumianych jako treści dostarczane do
budynków przeznaczonych do przechowywania funkcjonującej infrastruktury informatycznej
tzw. centrum danych oraz do obiektów sieciowych tzw. punktów wymiany ruchu
internetowego. Content Delivery Network składa się z serwera źródłowego, który pełni rolę
dostawcy treści, komponentów, jakie znajdują się w infrastrukturze internetowej oraz z
systemu routingu.

Content Managemnt System (CMS) – Jest to system który pozwala użytkownikowi na tworzenie,edytowanie oraz utrzymanie treści zawartej na stronie internetowej. CMS nie wymaga od użytkownika wsparcia ze strony programisty. CMS to system który jest stosunkowo prosty zarówno do nauczenia jak i do konfiguracji.

Użycie systemów CMS w SEO jest dość problemotwórczym działaniem mimo tego że w dużym stopniu ułatwiają wprowadzanie i modyfikacje zawartości na stronie internetowej, to utrudniają jakąkolwiek późniejszą edycję kody czy ustawień strony które mogą mieć wpływ na pozycjonowanie strony w rankingach wyszukiwań.

Jednym z najbardziej znanych programów CMS jest “WordPress” który obsługuje różne wtyczki SEO, mające na celu wspomanie i usprawnienie treści na naszych witrynach.

 

 

Content Marketing

Content Marketing jest procesem polegającym na regularnyn dostarczaniu treści ,które będą atrakcyjne, wartościowe i ściśle dopasowanych do potrzeb klienta bądź użytkownika. jest to długofalowy proces zajmujący dużo czasu . Głównym i najważniejszym celem Content Marketingu jest sprzedaż, jednak żeby to osiągnąć trzeba dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Content marketing ma posłużyć do zbudowania i systematycznego powiększania własnego grona odbiorców, którzy będą regularnie powracać do źródła. Content Marketing może polegać na między innymi tworzeniu artykułów w internecie, prowadzeniu bloga lub funpage’a czy też zamieszczaniu filmów na popularnych różnych stronach. Zwiększenie grona odbiorców zapewni że więcej ludzi zauważy przedstawioną ofertę oraz będzie miało okazję na przemyślenie zakupu produktu bądź usługi. Wszelkie taktyki contentowe uznawane są za inbound marketing. Czyli działania które umożliwiają odbiorcom samodzielne odnalezienie nadawcy danego przekazu reklamowego.

 

Content Managment System (CMS)

Content Managment System w skrócie (CMS) czyli System zarządzania zawartością to system, który pozwala użytkownikom edytować, aktualizować i utrzymywać treści na stronie, bez najmniejszej potrzeby wsparcia ze strony programisty. jedną z najważniejszych zalet korzystanie z CMS jest fakt, że aplikacja jest dostępna zdalnie, a co za tym idzie każdy użytkownik może pracować na swoim urządzeniu. Oprócz tego nad treściami może pracować jednocześnie wiele osób. Systemy CMS są niezwykle łatwe do opanowania i konfiguracji. Przykładem jednego z najpopularniejszych systemów CMS jest WordPress. Systemy CMS są mniej rekomendowanym wyborem wyborem pod względem SEO. Potrafią znacznie ułatwić wprowadzenie treści na stronę i ich modyfikacje, jednak za to dużo trudniej wprowadzić jakiekolwiek zmiany w kodzie i ustawieniach strony, które miałyby istotny wpływ na jej pozycję w wyszukiwarce. pomimo tego obecnie jest wiele wtyczek SEO, które mają za zadanie wspomagać w optymalizacji treści np. w WordPress.

Content Pruning
Tłumacząc z języka angielskiego to tzw. “przycinanie tekstów”. Działanie, które ma na celu
usuwanie lub modyfikowanie treści nieaktualnych, zbędnych lub o niskiej jakości, jakie są
zamieszczane w sieci internetowej. Wykonuje się to po to, aby poprawić działania
pozycjonowania strony w wyszukiwarkach i zapewnić lepszą jakość całokształtu wrażeń,
jakie doświadcza użytkownik odwiedzając stronę – tzw. user experience (UX). Proces ten
dotyczy na przykład usunięcia wybranych wpisów na blogu, złączenia wpisów o podobnej
tematyce w jeden o bardziej złożonych charakterze lub aktualizacji treści wpisu, tak, aby
zawierały jak najbardziej aktualne zagadnienia.
Content Spinning
Termin określany również jako “article spinning” – co w tłumaczeniu z języka angielskiego
oznacza wirowanie artykułów. To metoda polegająca na technice pisania, którą wykorzystuje
się w optymalizacji w wyszukiwarkach i innych aplikacjach. Polega to na tym, że tworzy się
treści na pozór nowe treści, jednak są to te same informacje zapisane przy pomocy słów
bliskoznacznych oraz zamiany kolejności części mowy w strukturze zdania. Niezależnie od
sposobu pisania, zawsze w efekcie końcowym powstają namnożone treści pozornie od
siebie różne.
Content Syndication
Termin tożsamy z nazwami – syndykacja treści, syndykacja artykułów. Metoda ta oznacza
publikację tego samego elementu: artykułu, wideo, grafiki itp. w jednej lub kilku stronach
internetowych. Twórcy, którzy mają w swoich zasobach wiele dobrych artykułów pod
względem merytorycznym itp. wydłużają ich byt w sieci internetowej poprzez pozwolenie na
ich publikację na innych witrynach. Główny cel takiego działania upatruje się w zwiększeniu
zaangażowania czytelników, wzrostu wskaźników ruchu na stronie oraz świadomości marki.
Metoda te jednak niesie również ze sobą wiele ryzyka dla Twojej strony np. usunięcie z
wyszukiwarki google za duplikację treści lub strona, na której zostanie umieszczony artykuł
będzie zajmowała lepsze wyniki w pozycjach wyszukiwania niż twoja.
Conversion – konwersja
Określenie w branży marketingu oznaczające zamierzone działanie wykonane przez
odbiorcę, w tym przypadku rozpatrywanego w kategoriach potencjalnego klienta, w oparciu
o skierowane na niego działania marketingowe np. kampanię reklamową lub działania SEO.
O spełnionym procesie konwersji mówi się wtedy, gdy użytkownik dokona określonej
czynności np. pobierze e-booka, wypełnieni formularz bądź zapisze się na newsletter itp.
Aby obliczyć wskaźnik konwersji należy podzielić jej liczbę przez ilość wszystkich odwiedzin
strony internetowej, a następnie wynik tego ilorazu pomnożyć razy 100%. Cele konwersji
mogą się od siebie różnić ze względu na charakter działania strony internetowej np. w
przypadku sklepu internetowego konwersja będzie nastawiona na dokonanie zakupu przez
odwiedzającego, w przypadku prowadzenia bloga będzie to przekierowanie na pobranie e-
booka.
Conversion rate – współczynnik konwersji
Współczynnik konwersji jest ściśle powiązany z terminem “konwersja” i odnosi się do
zrealizowania określonego celu przez użytkowników w działaniach np. kampanii reklamowej.
Mówiąc inaczej to odsetek osób, które kliknęły w link z wiadomości, pobrały e-book, zapisały
się na webinar, kupiły produkt lub wypełniła formularz kontaktowy itp. Współczynnik
konwersji jest obliczany na podstawie wzoru: liczba osób, które dokonały konwersji,
podzielone przez liczbę osób, które podjęły interakcję z reklamą, razy 100%.
Copywriting
To proces tworzenia różnego rodzaju treści na potrzeby reklamy i marketingu, pod kątem
określonej grupy docelowej, według ustalonej komunikacji oraz w celu wywołania o
odbiorców pożądanej reakcji. Tworzenie tekstów przez copywriterów powinno odznaczać się
kreatywnością i efektywnością. Zakres treści, jakie tworzą się w dziedzinie copywritingu jest
naprawdę szeroki. Mogą to być teksty sprzedażowe lub takie, które będą budować
wizerunek firmy, produktu czy usługi. Copywriting można spotkać np. w hasłach i sloganach
reklamowych, tekstach zamieszczanych na stronach internetowych, tekstach w ofertach
sprzedażowych, informacjach na banerach, scenariuszach podcastów oraz spotów
występujących w mediach np. w radiu i telewizji, tekstach na ulotkach i broszurach, a także
tekstach na potrzeby kampanii reklamowych w prasie.
Crawling
To proces ukierunkowany na analizę wszystkich treści i całości kodu, jaki znajduje się w
obrębie danej witryny. Proces ten jest realizowany automatycznie przez roboty sieciowe
często nazywane – crawlerami.
Crawability
To umiejętność robotów sieciowych, które wyszukują treści na Twojej stronie i docelowo
indeksują ją. Roboty przeglądają strony internetowe i śledzą linki znajdujące się na nich.
Przemieszczając się między linkami, przenoszą dane o odwiedzonych stronach i przekazują
je do odpowiednich serwerów. Proces ten ma istotny wpływ na pozycjonowanie strony w
wyszukiwarkach. Aby ułatwić robotom sieciowym indeksowanie strony można zwiększyć
prędkość działania strony, optymalizować sposoby przekierowania lub tworzyć pliki XML i
mapy witryn.
Cross-linking
To metoda związana z pozycjonowaniem strony na zasadzie połączenia dwóch witryn
internetowych. Działanie to ma na celu zwiększenie ilości linków zewnętrznych,
prowadzących do serwisu z innych stron. Dzięki zastosowaniu tej metody w praktyce Twoja
strona jest w stanie znaleźć się na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania w
wyszukiwarce, a co za tym idzie – witryna ma szansę zwiększyć liczbę grona użytkowników
odwiedzających stronę. Można wyróżnić 3 rodzaje cross-linków. Pierwszy – naturalny,
rozumiany jako nieintencjonalne odwołanie do strony w treści, drugi – prywatny, który polega
na linkowaniu stron internetowych należących do jednej osoby, trzeci – outreach, czyli linki
powstałe w wyniku kontaktu z właścicielami innych stron internetowych.
CSS- cascading style sheets
To język programowania, który opisuje strukturę i zawarte w nim elementy na stronie
internetowej www. Definicję tego terminu można określić jako zbiór zasad określających, w
jaki sposób dany element powinien wyglądać na stronie np. format czcionki, jej kolory i typ,
marginesy, odstęp międzywierszowy, czy nawet pozycjonowanie danego elementu
względem innego lub okna przeglądarki itp. Do zdefiniowania tych elementów używa się
znacznika “style css” bądź arkusza, który określa układ i strukturę całej strony. Style można
tworzyć ręcznie lub użyć celowo utworzonych do tego edytorów. wykorzystanie arkuszy
stwarza lepsze szanse na wypozycjonowania elementów zawartych na stronie niż (x)HTML.
System języka CSS został utworzony w 1996 r. w celu izolacji struktury dokumentu od
sposobu jego prezentacji.
CTR – współczynnik klikalności
To odsetek interakcji z reklamą w stosunku do liczby jej wyświetleń. Wysokość wyniku
współczynnika klikalność jest determinowany przez wiele aspektów. Wchodząc analitykę
CTR należy również wziąć pod uwagę współczynnik konwersji oraz współczynnik odrzuceń.
Wysoki wynik CTR jest na ogół przyjmowany jako pozytywny i świadczy o odpowiednim
dopasowaniu formy reklamy (treści, tytułu i opisu) do oczekiwań użytkowników, rozumianych
jako grupę potencjalnych klientów. Wskaźnik kliknięć w reklamę jest istotny dla
pozycjonowania strony w wynikach organicznych wyszukiwarki. CTR jest jednym z
czynników branych pod uwagę przez wyszukiwarkę google do określania pozycji strony
internetowej dla określonego słowa kluczowego. Współczynnik klikalności służy również do
określenia skuteczności reklam i bezpłatnych informacji, a także słów kluczowych.

D

De-indexing-de-indeksowanie
Zbiór działań mających na celu usunięcie witryny z wyszukiwarki internetowej, czyli programu wyszukującego informacji w sieci, w taki sposób, aby nie pojawiała się ona w pozycjach wyszukiwania. Warunkiem wykonania tego procesu jest przejście ze zbioru znaczników w sekcji nagłówkowej dokumentu używanego do jego opisu, czyli metatagu HTML robots na “noindex”. Gdy zostaną wprowadzone powyższe zmiany z zakresu blokowania indeksowania strony, nie będzie ona wyświetlała się w wynikach wyszukiwania. W wyniku tego iż Googlebot natrafiając na ten tag i nagłówek wyrzuci tę stronę z wyników wyszukiwania Google.
Dead-End Page
Witryna WWW bez adresów. Jest też często określana mianem błędnego zaułku, dla użytkowników otwierających witrynę internetową i robotów indeksujących, czyli programów, które gromadzą dane o stronie, treściach i układach, jakie znajdują się w sieci internetowej. Stwarzając tym sytuację, w której użytkownicy nie mają możliwości ruchu na witrynie i doprowadzając do konieczności jej opuszczenia. W celu uniknięcia takiego działania należy usytuować hiperłącze w nagłówku, stopce, menu bądź w linkach, które wywołają u użytkownika potrzebę zmiany działania, czyli przejścia do następnej witryny.
Depozycjonowanie
Termin często spotykany również pod nazwą: depozycjonowanie witryn lub negative SEO. Jest to proces, który obiera sobie za cel zmniejszenie poziomu położenia w wynikach wyszukiwania poszczególnych unikalnych adresów internetowych lub wybranych podstron. Działania te mogą występować w dwojakiej naturze, w charakterze negatywnym, które są niezgodne z ogólnie przyjętą etyką oraz w charakterze pozytywnym, które w swoim założeniu mają za zadanie zlikwidowanie nieaktualnych treści o firmie, które uprzednio zajęły wysokie wyniki w wyszukiwarkach i nie stwarzają w danym momencie szansy na
pojawienie się aktualnych wiadomości.
Direct Traffic – ruch bezpośredni
Działanie, które określa liczbę użytkowników odwiedzających określoną witrynę poprzez odwiedzenie strony w wyniku przekierowania na nią przez wpisanie bezpośredniego adresu strony w wybranej przeglądarce. Ujmując ogólnie to sytuacja, w której użytkownik sieci internetowej wpisze lub wklei link do Twojej witryny w wyniku ruchu bezpośredniego. Z kolei ruch bezpośredni to każdy ruch na stronie, który nie jest klasyfikowany jako ruch pochodzący z witryny odsyłającej. Jeśli ruch na danej stronie pochodzi z nieznanego źródła, zostanie on wówczas rozpoznany jako ruch bezpośredni.

Disavow backlinks
Pojęcie określane jako linki zwrotne mające negatywny wpływ dla danej witryny. Główną przyczyną takiego zjawiska jest brak pewności co do rzetelności ich pochodzenia np. ze względu na niespójne i niepewne źródło. Powszechnie określane są mianem złych. Warto zwrócić uwagę na skutki wykorzystania ich w swojej witrynie internetowej. Mogą one doprowadzić w swym działaniu do otrzymania kary, a także mieć negatywny wydźwięk w kontekście oczekiwanych wyników pozycjonowania strony w wyszukiwarce internetowej.

Długi ogonlong tail
To wyrażenie zawierające w swoim składzie kilka słów, najczęściej minimum 3-4 wyrazy, które stwarzają podstawy do odpowiedzi na określone parametry zapytania. Mogą to być np. nazwy dokładnego artykułu z jego opisem konkretnych wymiarów oraz jego właściwości. Pojęcie to występuje także pod potoczną nazwą “długie ogony”. W swoim założeniu mają one na celu dostarczenie, jak największej liczby komunikatów i przekazu o wymogach potencjalnych klientów i ich zapotrzebowania na określoną charakterystykę proponowanej usługi. Istotny jest także fakt iż podane wyrażenia odznaczają się większym wskaźnikiem
konwersji w porównaniu do ogólnych sformułowań. Wynika to z tego, że użytkownik wpisując daną frazę w wyszukiwarkę internetową, uprzednio zaznajomił się z cechami produktu bądź usługi, wyrażał swoje zainteresowanie nim, a w chwili obecnej dokonuje zakupu.
Dofollow link
To rodzaj hiperłącza, do której grupy należą w domyśle wszystkie linki. Ich charakter polega na tym, że przekierowują one ruch na linkowaną witrynę. Dodatkowo pozwalają programom gromadzącym wiadomości o strukturze, treściach i stronach pojawiających się w sieci internetowej na monitorowanie ich, usprawniając tym samym proces pozycjonowania linkowanej witryny w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo dofollow wzywa nakłania robotów wyszukiwarki do odwiedzenia witryny z linku. Przekazując w ten sposób, że podana witryna jest wartościowa i godna zaufania. Specjaliści z dziedziny SEO traktują te linki jako proces, który niesie za sobą wiele pozytywnych oddziaływań na pozycjonowanie strony.
Domena
Umiejscowienie serwisu internetowego, wyświetlanego w formie nazwy lub unikalnego, przypisanego adresu IP, przyporządkowanego danym urządzeniom w sieci. Jest to fragment nazwy w sieci internetowej, pod którą można założyć stronę WWW lub spersonalizowane nazwy kont e-mailowe. Domena, czyli ogólnie ujmując internetowy adres, pozwala na szybkie odnalezienie oferty danej marki pod zapisanym dokładnym adresem. Domena składa się z dwóch elementów: nazwy i jego rozszerzenia, często też spotykane pod nazwą końcówką. Można wyróżnić podział na następujące rodzaje domen i ich rozszerzenia:
globalne, krajowe, nowe, terytorialne oraz regionalne.
Doorway page
Termin ten funkcjonuje również pod pojęciem tzw. strony przejściowej, Jump Page. Istnieje metoda, mająca w swojej istocie charakter sprzeczny z powszechnie przyjętymi wskazówkami dla tworzących strony internetowe – webmasterów. Jest to tzw. metoda Black Hat SEO, która polega na stworzeniu określonej witryny internetowej i wypozycjonowaniu jej w wyszukiwarkach na wybrane słowa klucze, co wpływa na bezpieczeństwo i funkcjonalność tworzonej witryny. Użytkownik w sieci, który trafi na Doorway page zostaje mechanicznie przetransportowany na docelową witrynę. Proces ten wykorzystuje się również do podbicia wyników w wyszukiwarkach internetowych.
DuckDuckGo
Jest konkurencyjna, alternatywna wyszukiwarka dla powszechnie znanych serwisów. Swoją popularność zawdzięcza swojej dbałość o prywatność korzystających z niej użytkowników. Dodatkowym atutem jest również to nie wykorzystuje ona w swoich działaniach indywidualnych haseł wyszukiwania. Dzięki takiej polityce prowadzenia działalności, użytkownicy korzystając z usług danej wyszukiwarki nie poddawani procesowi profilowania. Dzięki temu wszyscy podejmujący aktywność w tej wyszukiwarce, otrzymują identyczne wyniki po wpisaniu danej frazy. Wyszukiwarka DuckDuckGo została założona przez Gabriela Weinberga w 2008r.

Duplicate content
To proces powielenia treści w sieci internetowej w kilku formatach adresowania, czyli w
uniform Resource Locator (URL). Duplicate content występuje w dwóch wariantach. O
pierwszym mówi się, gdy powielona treść występuje na jednej domenie. Druga grupa
duplicate content dotyczy również treści powielonych ale już na większym obszarze np. na
kilku domenach. Duplicate content to powszechne zjawisko. Doprowadza do tego, że
wyszukiwarki internetowe nie są w stanie zdefiniować rangi ważności danej strony. Np.
wyszukiwarka Google znajdując powielone treści – blokuje je. Przez co w wynikach
wyszukiwania nie pokazują zduplikowanej witryny. Aby ograniczyć zjawisko duplicate
contnent należy z odpowiednią częstotliwością zwracać uwagę na konfigurację i
optymalizację danej strony.

Dwell Time
To okres czasu, jaki użytkownik sieci internetowej spędza na określonej witrynie www. Czas
liczony jest od momentu kliknięcia na link odsyłający do strony z wyników wyszukiwania, do
czasu powrotu do wyszukiwarki, z której korzystał użytkownik. Twórcom stron zależy, aby
współczynnik ten miał jak najwyższą wartość, przez co rozumie się, że wyszukana treść na
stronie jest odpowiednia i angażująca dla użytkownika. Istotną informacja jest to iż dwell
time jest mierzony tylko dla ruchu organicznego. Istnieją różne opinie wśród osób
zajmujących się marketingiem, jakie czynniki wpływają na jakość Dwell Time. Najczęściej
spotykane są te, które mówią o

E

Email Outreach 

 

Zamiennie stosuje się nazwy Link Outreach, Blogger. 

Istotna część budowania linków, która polega na pozyskiwaniu linków zwrotnych od autora strony, dzięki temu linki prowadzą do własnej strony, co generuje ruch na stronie internetowej. Link Outreach pozyskiwać można dzięki:

 • stronom z linkiem, które znajdują się w artykule. Powinien odpowiadać tematowi artykułu.
 • stronom internetowym, które odpowiadają grupie odbiorców
 • stronom internetowym, w których można napisać gościnny artykuł
 • stronom bądź osobom, o których wspomniano w artykułach
 • stronom lub osobom, które pojawiły się w treści strony internetowej

 

Error 200

 

Error 200 jest to kod http. Jeden z częstszych błędów, które pojawiają się na stronach internetowych. Pokazanie się tego kodu, świadczy o tym, że strona działa poprawnie oraz wszystkie dokumenty użytkownik może wyświetlić. Resetowanie strony internetowej oraz skontaktowanie się z usługodawcą internetu powinno pomóc się uporać z problemem. 

 

Error 202

 

Error 202 jest kodem HTTP, którego celem jest zakomunikowanie użytkownikowi, że zapytanie przyjęto do systemu i zostanie zrealizowane w przyszłości. Oprócz przeczekania aż problem sam się naprawi czy odświeżania witryny można również sprawdzić czy w kodach i w skrypcie nie ma złych znaków, które debugują witrynę. Można sprawdzić również konfigurację serwera, adres URL lub odinstalować wtyczki oraz aktualizacje. Dodatkowo można wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki. Metody powinny pomóc w walce z pojawiającym się błędem.

 

Error 404

 

Najczęściej pojawiający się błąd w przeglądarkach. Pokazuje się, gdy serwer nie może odnaleźć zasobu według podanego URL. Serwer mógł zostać usunięty, skonfigurowany, adres URL mógł  zostać błędnie zapisany. Error 404 może pojawić się w każdej przeglądarce. Jest kilka metod, które pomogą zwalczyć error 404. Rozwiązaniem problemu może być uruchomienie ponownie przeglądarki, wyczyszczenie pamięci podręcznej, sprawdzenie czy adres URL jest poprawnie zapisany, przejście do trybu incognito lub skorzystanie z innego urządzenia czy innej przeglądarki.

 

Error 503

 

Error 503 to jeden z kodów HTTP. Jest on odpowiedzią serwera, który jest przeciążony i nie może wykonać żądanego zadania. Najczęściej jest to krótkotrwałe działanie, ponieważ serwer chwilowo jest obciążony. Często wystarczy zresetować przeglądarkę lub internet.  Jeśli błąd pojawia się często bądź trwa długo należy rozważyć inne opcje próby naprawy. Można również sprawdzić prace konserwacyjne usługodawcy, zmienić serwer lub hosting.. Dodatkowo można sprawdzić czy dokonano ostatnio jakiś zmian w serwerze, które go obciążają, warto wtedy przeanalizować, co przyczyniło się do spowolnienia i błędu. 

 

Exact Match Anchor Text 

 

Anchor, który wykorzystuje słowa kluczowe, aby pozycjonować konkretną stronę. Dokładną frazę, którą umieszcza się w treści linku, jest to wskazówka dla wyszukiwarek, ponieważ informuje o tym, że fraza jest istotna dla danej podstrony. Tekst anchora powinien opisywać dokładnie temat witryny internetowej, wtedy zwiększa szanse na dobry ruch na stronie. Zawiera on ściśle dopasowaną frazę kluczową. Błędne lub zbyt częste stosowanie anchorów może skutkować tym, że wyszukiwarki nałożą kary algorytmiczne lub ręczne. Wtedy pozycja witryny może być bardzo nisko sklasyfikowana i ciężka do znalezienia przez użytkowników.

 

Evergreen content

 

Evergreen content to treści na stronie internetowej ciągle aktualne oraz ma bieżąco aktualizowane, a dla użytkownika są atrakcyjne, ponieważ są wyczerpujące. Dzięki temu, witryna może liczyć na wysokie pozycjonowanie w przeglądarkach. Stronę internetową należy uzupełniać w poradniki, słowniki, case study, recenzje. Na pewno należy ograniczyć artykuły newsowe, reportaże, w inne nowinki. Warto zwrócić uwagę czy temat tekstu jest popularny i czy wpisuje się w obecne trendy. Korzyści z dobrze poprowadzonego evergreen to na pewno budowanie społeczności – przybywanie nowych odbiorców, klientów oraz wysokie pozycjonowanie w przeglądarkach.

 

Exact Match Keywords

 

Exact Match Keywords to słowo kluczowe w ścisłym dopasowaniu. Jest to link sprzedażowy. Dotyczy dopasowania słów kluczowych w Google Ads. Polega ono na wyświetlaniu haseł w dokładnym dopasowaniu bądź bliskiej odmianie, jednak musi być o tym samym znaczeniu. Odmiana dotyczy: skrótów, wyrazów pokrewnych, liczbie pojedynczej lub mnogiej. Słowa kluczowe umieszczamy w kwadratowym nawiasie, aby uzyskać dokładne wyniki wyszukiwania. Należy pamiętać o kontrolowaniu haseł Google do słów kluczowych.  Dla botów słowa kluczowe umożliwiają indeksują strony internetowe, które zostały użyte. Wyszukiwarki za nadmiar słów kluczowych może blokować strony w indeksie wyszukiwarek.

 

Exact Match Domain (EMD)

 

Exact Match Domain czyli dokładne dopasowanie domeny, która pasuje do zapytania wyszukiwania, dzięki czemu stworzy ruch na witrynie, poprzez kliknięcia krótkotrwałe. Obecnie nie jest to najlepsza metoda dla dużych, międzynarodowych firm, aby utrzymać wysoką pozycję w wyszukiwarkach, ponieważ frazy kluczowe nie wspierają pozycjonowania dużych firm. Małe czy lokalne przedsiębiorstwa mogą z dobrym skutkiem skorzystać z tego rozwiązania, jednak będzie to działanie krótkotrwałe. URL ze słowami kluczowymi może zostać uznany za spam i spowoduje nałożenie kary. Na wysoką pozycję w wyszukiwarce składają się również inne czynniki.

 

External Duplicate Content

 

External Duplicate Content to identyczne lub bardzo podobne informacje, które powstają na różnych stronach internetowych. Kopiowanie treści może się pojawić np. podczas cytowania innego artykułu, pisania opisu przedmiotów w sklepach internetowych bądź napisanie tych samych treści w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej. Zduplikowana treść dzieli się na wewnętrzną, gdy jedna domena tworzy taką samą treść za pomocą wielu adresów URL z tej samej strony oraz na zewnętrzną lub międzydomenowe, która polega na tym, że dwie lub więcej różnych stron ma tę samą kopie strony. Filtrowanie identycznych treści przez wyszukiwarki może skutkować tym, że strona internetowa straci pozycję w rankingu.

F

Favicon

 

Favicon jest to mała ikona o wymiarach 16 x 16 pikseli. Jest często używana w przeglądarkach do reprezentowania stron internetowych. Favicon jest skrótem od ulubionej ikony, które pojawiają się na paskach zakładek, w historii czy w wynikach wyszukiwania obok adresu URL strony. Faviconem można nazwać identyfikatorem, który pozwala użytkownikom znalezienie strony w wyszukiwarce. Ikona wpływa na wizerunek firmy w sieci, wpływa na zapamiętanie przez użytkowników witryny internetowej. Ikony, które są spójne z designem stron internetowych wpływają na pozytywny odbiór oraz wyglądają profesjonalnie. 

 

Featured Snippet

 

Featured Snippet to także polecany fragment czy bezpośrednia odpowiedź. Są to krótkie fragmenty teksty, które pojawiają się na górze wyników wyszukiwania w Google, aby szybko odpowiedzieć na zapytanie użytkownika. Treść, która pojawia się w Featured Snippet, jest automatycznie pobierana ze stron internetowych w indeksie Google. Typowe rodzaje Featured Snippets to definicje, tabele, kroki, listy czy też fragment wideo. Featured Snippet poprawia widoczność stron, jednak pojawienie się konkretnej odpowiedzi, może zmniejszyć klikalność w linki. Dlatego pojawiają się fragmenty odpowiedzi, aby użytkownik wszedł zapoznał się z całą treścią.

 

Filtr

 

Filtr jest to kara nałożona przez Google za brak przestrzegania przepisów regulamin wyszukiwarki Google. Efektem nałożonego filtra jest obniżenie pozycji stron www w wyszukiwarce lub całkowite usunięcie witryny. Kara może być całościowa, czyli obniżenie pozycji w wyszukiwarce oraz częściowy, który ogranicza wyszukiwanie na niektóre frazy. 

 

Filtr algorytmiczny

 

Blokada Google, która usuwa stronę z wyników wyszukiwania na dane zapytanie.  Stosowanie praktyk niezgodnych z wytycznymi Google przyczynia się do nakładania filtr.  Blokada jest nakładana najczęściej z powodu stosowania duplicate content, linkowania na stronach o niskim autorytecie, doorway pages, depozycjowaniu stron internetowych. Blokada również może być nałożona przez złe interpretowanie robota. Można odwołać się od filtru, wysyłając prośbę do administracji Google, jednak trzeba wyeliminować błąd. Najlepiej jest przeprowadzić dokładny audyt SEO i wykluczyć wszystkie problemy.

 

Filtr ręczny

 

Kolejna blokada wyszukiwarki, jednak nakładana jest przez pracownika Google. Filtr ręczny nakładany jest przez stosownie spamu, nienaturalne linki wychodzące z witryny i te prowadzące do niej, mnożenie tekstu skutkuje również blokadą ręczną oraz atak hakerski na stronę internetową. O nałożeniu filtra właściciel strony zostaje powiadomiony, przyczynia się do tego szybka diagnoza problemu oraz jego naprawa. Informacji o blokadzie powinno się szukać w Google Webmaster Tools, tam są również informacje o całościowym oraz częściowym nałożeniu filtra. 

Footer link

Footer link jest linkiem który znajduje się na dole strony internetowej, w stopce. Linki mogą prowadzić do innych podstron, które znajdują się w tej samej domenie lub stron poza tą stroną internetową. Linki powinny zawierać kluczowe słowa, użytkownik powinien szybko znaleźć odpowiednią oraz interesującą go informację. Tworząc stopkę, należy pamiętać o załączeniu najważniejszych anchorów, nie można przesadzić z ilością. Sztuczne rozmieszczenie oraz nadmierne umieszczanie linków może prowadzić do obniżenia pozycji strony w wyszukiwarkach.

G

Geolokalizacja.
Geolokalizacja to algorytm wyszukiwarki za pomocą którego generują się wyniki
wyszukiwania z uwzględnieniem geolokalizacji (miasto, dzielnica, ulica). Jest to dosyć
ważne z tego powodu, że w większości przypadków, nawet jeżeli nie została przez internautę
podana informacja o lokalizacji (np. “restauracja wegetariańska”), wyszukiwarka nadal
identyfikuje geolokalizację i pokazuje istotne dla jego lokalizacji wyniki. Czyli jeżeli jesteś w
Poznaniu i wpiszesz “restauracja wegetariańska” to otrzymasz listę restauracją znajdujących
się obok ciebie. Za takie wyniki odpowiada automatyczna geolokalizacja wyników za
pomocą lokalizacji adresu IP.
Pozycjonowanie SEO z uwzględnieniem geolokalizacji przede wszystkim jest potrzebne
przedsiębiorstwom świadczącym usługi na konkretnym terenie.
Geotargeting
Geotargeting – to ukierunkowane reklamy, dzięki którym wyniki wyświetlają się ludziom
zgodnie z lokalizacja geograficzną. Kierowanie geograficzne znacznie zwiększa skuteczność
reklamy i skutkuje wyeliminowaniem przypadkowych nieistotnych odbiorców. Taki rodzaj
reklamy jest skuteczny zarówno dla reklamodawcy, jak i dla klienta: grupa docelowa
otrzymuje informację o produktach i usługach świadczonych na ich terenie. Dla kogo
geotargeting jest najbardziej skuteczny? Dla małych i średnich sklepów detalicznych które
konkurują z dużymi organizacjami działających w całym kraju; lokale świadczące usługi
(notariusze, adwokaci, fryzjerzy). Jedną z najważniejszych zalet geotargetingu jest
oszczędzanie kosztów – reklama do grupy docelowej na konkretnym terenie zwiększa ja
skuteczność.
Google
Google – amerykańska międzynarodowa korporacja w ramach holdingu Alphabet, ale dla
większości osób jest znana jako najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie. Główna strona
google.com – jest najpopularniejszą i najczęściej odwiedzana witryna w Internecie. Google
rozwija szereg usług i narzędzi internetowych dzięki którym można zaplanować skuteczną
strategię SEO. Do takich narzędzi zaliczają się:
Planer słów kluczowych Google
Alerty Google
Google Analytics
mapy Google
Test optymalizacji mobilnej Google
Google Moja Firma
Google PageSpeed Insights
Google Search Console

Google Trends
Narzędzia Google dla webmasterów
Youtube


Googlebot
Googlebot – to robot wyszukiwarki, który skanuje strony internetowe i dodaje do nich indeks.
Jest to dosyć ważne bo tylko po indeksowaniu strony przez takiego bota ona staje się
widoczna dla internauty. Z reguły jest tak, że najbardziej interesująca treść skanuje się
częściej i skutkuje rozmieszczeniem witryny na najwyższej pozycji i pozwala osiągnąć
większy ruch. Co oznacza “interesująca treść” w kontekście skanowania ją przez bota?
Przede wszystkim to jest nowa, niepowtarzalna i aktualna informacja. Terminowa
aktualizacja treści i dodanie indeksu ręcznie skutkuje, że bot poświęci więcej uwagi tej
stronie. Googlebot nie skanuje każdą stronę ciągle bez przerwy, dlatego ważne jest, aby na
samym początku zadbać o wyjątkowość treści.
Google Ads
Google Ads – jest to online usługa pozwalająca umieszczać reklamę na stronie wyników
wyszukiwania Google. Takie reklamy wyglądają identycznie do zwykłych bezpłatnych
wyników wyszukiwania z jedną różnicą – zawierają obok siebie napis “reklama”. Miejsca
umieszczenia takiej reklamy może być różne: u góry, u dołu lub po prawej stronie wyników.
Jedną z najważniejszych zalet takiej reklamy jest możliwość wyświetlania reklam odbiorcom,
którzy w większości przypadków są gotowi do zakupu. Dobrze zbudowana kampania
reklamowa może szybko przynieść pożądane rezultaty, w przeciwieństwie do SEO, gdzie
czasami na wyniki trzeba czekać kilka tygodni. Jednak mądrze jest wykorzystać te dwa
kanały razem, aby uzyskać najbardziej udane wyniki.
Google Analytics
Google Analytics to narzędzie analityczne od Google, która zbiera statystyki dotyczące danej
witryny internetowej. W tym celu na stronie umieszcza się specjalny licznik zbierający
ważną dla działalności firmy informacje (wizyty, konwersja, geolokalizacją, itd.). Wyniki
uzyskane dzięki Google Analytics pomogą określić opłacalność inwestycji w reklamę.
Google Autocomplete funkcja wyszukiwania, która dynamicznie podpowiada
użytkownikowi podczas wpisaniu zapytania w wyszukiwarce. Google próbuje przewidzieć,
co użytkownik chce wpisać. Takie prognozę rzeczywiście wpływają na zachowania związane
z wyszukiwaniem, ponieważ ludzi mogą wybrać jeden z podpowiadanych zdań. I taka
funkcja dosyć mocno może wpłynąć na zachowanie użytkownika ponieważ internauta może
wybrać zdanie które nigdy nie miał zamiaru wpisać. Podpowiedzi Google są oparte na
podstawie zapytań użytkowników, którzy wcześniej już wpisywali podobne zapytania do
wyszukiwarki. Jest to idealnym narzędziem do odkrywania szczegółowych i trafnych fraz,
używanych przez użytkowników.

Google Autocomplete – autouzupełnianie Google
Zjawisko polegające na autouzupełnianiu, czyli dynamicznym dokańczaniu
wpisywanych wyrazów bądź danej frazy w momencie, gdy użytkownik ją wpisuje w
pole wyszukiwarki Google. Proces ten ma na celu przyspieszyć proces wpisywania
tekstu. Działanie to jako podstawę traktuje predykcję, czyli tzw. naukowe
wnioskowanie tego, co zdarzy się w przyszłości. W ten sposób użytkownik wpisując
w wyszukiwarkę google daną frazę np. “Jak sprawdzić..?” dostaje od razu
propozycje autouzupełnienia i wówczas wygląda to np. tak: “Jak sprawdzić hasło do
wifi?” “Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony” itp. Funkcja ta jest skuteczna dla
przewidywanych słów lub fraz wpisywanych uprzednio.

Google PageSpeed ​​Insights
To bezpłatne narzędzie, które służy do sprawdzania czasu prędkości działania danej
strony internetowej. Można je wykorzystywać zarówno na systemach
komputerowych jak i urządzeniach mobilnych. Wyniki po dokonanej analizie strony
są podawane w skali od 1 do 100 i dają tym samym wskazówki dla twórców o tym,
czy należy niezwłocznie coś poprawić. Czas wczytywania się określonej witryny jest
istotny dla współczynnika konwersji oraz odbioru wrażeń o stronie internetowej przez
użytkownika. Szybkość wczytania witryny determinuje dalsze działania użytkownika
na niej i decyduje o tym, czy na niej pozostanie, czy jednak ją opuści. To właśnie
dzięki temu ma wpływ na pozycjonowanie stron www.

Google Search Console – jest darmowym narzędziem Google, które pozwala ocenić jak
strona działa w wyszukiwarce Google. GSC daje możliwość zobaczyć jak witryna się plasuje
przy użyciu różnych słów kluczowych, pomaga dowiedzieć się jakie problemy z
wyświetleniem treści w Google lub z indeksowaniem; pomaga również sprawdzić które
witryny zawierają linki do twojej treści. Jest to bardzo trafne narzędzie, które pomaga w
interakcji z robotem wyszukiwania Google.
Google PageSpeed Insights bezpłatne narzędzie od Google które pomaga określić
rzeczywistej wydajności witryny. Każda strona musi się szybko ładować bo to rzeczywiście
wpływa na to, czy klient zostanie na stronie czy ją porzuci. Google PageSpeed Insights
pomaga w znalezieniu elementów opóźniających ładowanie. Analizuję wydajność dynamiki
ładowania i renderowania w przeglądarce klienta. Google PageSpeed Insights bada strony
witryny, a gdy problemy zostaną wykryte, przedstawia zalecenia które mogą przyspieszyć jej
działania.
Google Mobile-Friendly Test – test optymalizacji mobilnej Google – to jest specjalny
instrument przyjazny dla urządzeń mobilnych. Optymalizacja wydajności witryny na
urządzeniu mobilnym ma kluczowe znaczenie w nowoczesnym podejściu do SEO. Wygoda
mobilnych wersji witryny zapewnia wysoką pozycję w wyszukiwarkach i lepszy
współczynnik konwersji. Google Mobile-Friendly Dzięki temu testu dostaniesz informację
określającą jak przyjazna dla użytkowników jest mobilna wersja twojej witryny.

Grey Hat SEO
Termin spotykany pod nazwą “Szary Kapelusz”. Jest to działanie, które wzbudza
kontrowersje wśród osób zajmujących się pozycjonowaniem, ze względu na aspekt
etyki. Są to działania plasujące się na cienkiej granicy pomiędzy tym, co dozwolone,
a tym co może się spotkać z poważnymi konsekwencjami. Grey Hat Seo
wykorzystuje pewne niedociągnięcia w polityce działalności serwisu Google, w taki
sposób, aby móc zmodyfikować pozycję danej strony internetowej w wynikach
organicznych wyszukiwania.
Grupa docelowa
W marketingu, grupę docelową utożsamia się z grupą, do której kieruje się określony
komunikat, produkt, usługę lub reklamę. Określenie docelowej grupy potencjalnych
klientów jest kluczowe w procesie tworzenia strategii marketingowej. Aby znaleźć
grupę docelową, warto zacząć od stworzenia profilu persony – czyli zdefiniowaniu
wymarzonego klienta. Wówczas warto odpowiedzieć na takie pytania jak np.: kim
jest ta osoba – ile ma lat? Jakiej jest płci? Gdzie mieszka? Czym się zajmuje? Co ją
charakteryzuje? Jakie ma potrzeby? Jakie ma problemy i obawy? Jakie mogą
występować przeszkody na drodze kontaktu z produktem? itp. Grupa docelowa i jej
dokładna analiza pozwala na sprecyzowanie bardziej skutecznych działań
marketingowych i sprzyja lepszemu zarządzaniu projektem i jego budżetem.
Guest blogging
To tworzenie wartościowych treści ze zwróceniem uwagi na SEO i ich publikacja na
serwisach blogowych. Występują one najczęściej w formie bezpłatnej ale można
napotkać także płatnych twórców. Guest blogging – polega na przygotowaniu wpisu
przeznaczonego do usytuowania go na innym serwisie blogowym za zgodą jego
autora. Wpisy gościnne niosą za sobą wiele korzyści, które mogą pełnić funkcję
budującą świadomość marki, usługi, czy produktu. Traktuje się je często jako
narzędzia do pozycjonowania strony ze względu na rozszerzenie profilu linków.
Dodatkowo guest blogging pomaga wzmocnić wizerunek w sieci internetowej, a
także pozwala twórcy rozwinąć się w rolę eksperta w danej dziedzinie.

H

H1 – H6 – Nagłówek HTML
Termin występuje także pod nazwami: headlines, znaczniki nagłówków, header tags.
Są to frazy, które tworzą tytuły, śródtytuły i podtytuły. Oznacza się je znacznikami od
H1 – H6, poprzez wzgląd na to, że język HTML daje dostępność do 6 stopniowej
skali oznaczania nagłówków. Są one jednak wystarczające dla opisania treści
widniejącej na danej stronie internetowej. Znacznik H1 jest najwyższy rangą i określa
nagłówek pierwszego poziomu. Z kolei H2 jest nieco mniej ważny i tak dalej z
każdym kolejnym znacznikiem. Wykorzystanie H1 jest znaczące dla pozycjonowania
strony w wyszukiwarkach. Powinien on odnosić się do najważniejszej zawartości
witryny internetowej. Warto także pamiętać o wyróżnieniu go innym formatem
czcionki, tak aby odznaczał się spośród innych elementów na witrynie.
Hidden text – tekst ukryty
To forma ukrywania tekstu przy wykorzystaniu znaczników formatowania bądź
innych technik. Tekst ukryty może zostać umiejscowiony w kodzie źródłowym. Jest
odczytywany przez crawlery – roboty indeksujące ale nie jest widoczny dla
użytkownika przeglądającego witrynę internetową. Metodę tę wykorzystuje się do
wpisywania dodatkowych słów kluczowych i linków. Przedsiębiorstwo Google
traktuje to jako sposób działania zaliczany do kategorii praktyk Black Hat Seo.
Przykładem hidden text są np. zmiana koloru obrazu kroju pisma na taką barwę jak
tło, najczęściej na kolor biały, wpisywanie treści za multimediami, usytuowanie tekstu
poza szerokością ekranu użytkownika, stosowanie Cascading Style Sheets, zmiana
wielkości czcionki do zera lub ustawianie stuprocentowej przezroczystości.
Hiperłącze
Termin spotykany także pod nazwą link, hiperlink, odnośnik lub odsyłacz. Jego
zadaniem jest przekierować użytkownika na inne miejsce w dokumencie lub do
całkowicie innego dokumentu elektronicznego przez który rozumie się dokument w
formie: tekstowej, animacji, graficznej, wideo, PDF lub w HTML. Uruchomienie
hiperłącza odbywa się w wyniku umiejscowienia na nim kursora lub też kliknięciu w
niego. Budowa hiperłącza skupia w sobie 3 elementy. Pierwszy to adres strony
docelowej dla użytkownika. Drugi element to tzw. kotwica, którą użytkownik widzi po
interakcji z hiperłączem. Ostatni element budowy linku to komunikat o sposobie
uruchomienia witryny w formie nowego okna lub wyświetlenia w obecnym oknie
używanej przeglądarki.
Homepage – Strona główna
Pojęcie znane również jako “strona domowa”. Oznacza ono stronę startową, czyli
taką, która jako pierwsza pojawi się użytkownikowi, po ukończeniu procesu
wczytywania przeglądarki. Do najpopularniejszych stron głównych zalicza się portale
informacyjne, a także wyszukiwarki internetowe np. google. Uzytkownicy często
tworzą swoje homepage, w których umieszczają swoja grupę odnosników do ich
preferowanych i najczęściej odwiedzanych stron internetowych, co ułatwia im
korzystanie z przeglądarki. Strona główna jest rozumiana także w znaczeniu
pierwszej strony, na która trafia użytkownik np. po wpisaniu adresu
https://seosem24.pl/.

Hreflang – Atrybut służący do oznaczenia strony w witrynie wielojęzycznej. Proces ten daje nam pewność tego że odwiedzający naszą stronę użytkownik zobaczy ją w języku takim jakim zadał pytanie w wyszukiwarce.  Atrybut hreflang jest nieocenioną pomoca w przypadku powielania zawartości będących na naszej witrynie internetowej lecz dla różnych lokalizacji tzn.: Dla wersji Polskiej, Angielskiej, Francuskiej itd.. Oczywiście zawierając pewne różnice takie jak na przykład.: waluta. Użycie tego atrybutu informuje Google dla jakiej lokalizacji czy języka jest zoptymalizowana twoja strona internetowa.

HTTP – Hypertext Transfer Protocol
Każda ze stron internetowych www ma za zadanie publikowanie treści i mają tę
możliwość dzięki istnieniu protokołu HTTP. Przesyła on informacje o potrzebie
dostępu do dokumentów WWW, o kliknięciu odnośnika oraz o danych z formularzy.
Protokół HTTP jest potrzebny ze względu na charakter jego działania, czyli
normalizacji sposobu komunikowania się ze sobą komputerów. Hyper Transfer
Protocol korzysta domyślnie z portu protokołu nr 80. Jego zaletą jest to, że nie
gromadzi on żadnych zalet, tym samym nie przeciążając serwerów. W istocie
działania tego protokołu są tzw. cookies. Stwarzają one możliwość do śledzenia
działania uzytkowników odwiedzających witryny internetowe. W tym protokole adres
strony rozpoczyna się http://.
HTTPS – Secure Hypertext Transfer Protocol
To bezpieczniejsza i zaszyfrowana forma protokołu HTTP, przy pomocy TLS, który
zapewnia integralność i poufność transferowanych informacji. To działanie ma
charakter profilaktyczny, aby nikt nie przechwycił danych lub je zmodyfikował nim
dotrą one do źródła. HTTPS korzysta standardowo z portu 443, a adresy stron
internetowych w zabezpieczonym protokole rozpoczynają się od https://. Serwis
Googla, często wyświetla informacje o tym, że gromadzenie poufnych danych
powinno się kierować poprzez protokół https.

I

Image SEO – pozycjonowanie obrazów
To działania w obrębie technicznej struktury strony internetowej, a konkretnie
ujmując w obrazach umieszczonych na stronie, które są ukierunkowane na poprawę
widoczności witryny internetowej w wynikach organicznych w wyszukiwarce. Za cel
Image Seo, upatruje sobie zajęcie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.
Aby odpowiednio przeprowadzić takie działania należy zadbać o kilka aspektów.
Istotna jest tutaj jakość obrazów, nazwa plików najlepiej ze słowami kluczami, użycie
alternatywnego opisu obrazu (znaczniki alt), wybór odpowiedniego formatu plików,
lokalizacja grafiki na stronie, a także jej rozmiar. Efekty wizualne są dostrzegane
jako jedne z pierwszych przez użytkownika, który znajduje się na Twojej stronie
internetowej, dlatego ma to ogromny wpływ na pozycjonowanie jej w wynikach
wyszukiwania.
Inbound Links
Pojęcie spotykane również pod nazwą: link zewnętrzny, link przychodzący, backlink.
Niezależnie od nazwy są to linki, które prowadzą do Twojej strony internetowej i
mają charakter naturalny. Oznacza to, że były one zamieszczone w treści na innej
stronie np. poprzez polecenie produktu, marki, usługi itp. Warto zaistnieć na linkach
wartościowych stron internetowych.
Inbound Marketing
To tzw. marketing przychodzący, czyli rodzaj strategii marketingowej, która opiera
swoje działanie na przyciągnięciu użytkownika – potencjalnego klienta, treściami
przez nich wyszukiwanymi lub treściami, na które szukają odpowiedzi. Inbound
marketing jest przeciwieństwem marketingu wychodzącego, który zasypuje
odbiorców treściami nie interesującymi ich. Miejscem zamieszczania takich treści
jest sieć internetowa. Inbound Marketing, aby nakłonić użytkowników do interakcji z
marką, produktem czy usługą tym samym zachęcić do pozostawienia po sobie
leadów sprzedażowych wykorzystuje następujące metody: blogi, content marketing,
social media, seo, wideo, newslettery, e-mail marketing.
Indeks
Baza danych wyszukiwarki internetowej, która zbiera dane o wszystkich stronach
internetowych. Dlatego istotne jest uwzględnienie indeksowania na swojej witrynie,
aby mogła ona wyświetlić się w pozycjach wyszukiwania w wyszukiwarce.
Omawiana baza jest nieustannie aktualizowana przez roboty indeksujące. Jednak
zanim strona trafi do bazy, roboty sprawdzają jej zawartość i poddają ocenie ich
wartość. W sytuacji, gdy użytkownik sieci internetowej wpisze określoną frazę w
okno wyszukiwarki, algorytm wyświetli mu najbardziej adekwatny wynik do
poszukiwanych informacji, wykorzystując do tego proces bazowania na aktualnym
indeksie.
Indexing – indeksacja
Proces analizowania stron internetowych, który jest dokonywany przez roboty indeksujące.
Gdy trafią one na Twoją stronę zgromadzą dane o elementach, jakie znajdują się na witrynie
m.in.: obrazy, linki, frazy kluczowe czy treści, tym samym umieszczając je w bazie
wyszukiwarki. W późniejszym czasie, gdy użytkownik sieci internetowej wpisze określoną
frazę, błyskawicznie dostanie w pozycjach wyszukiwania informacje najbardziej dopasowane
do szukanych informacji. Dzieje się to właśnie dzięki bazie – utworzonej przez wyszukiwarki
internetowe. Działanie indeksacji Twojej strony możesz przyspieszyć poprzez zastosowanie
wysokiej jakości katalogów.

Interfejs użytkownika (UI)

Jest to wszystko co wyświetla się na twojej stronie, z czym użytkownik może wchodzić w interakcje. Dla jak najlepszych efektów interfejs użytkownika powinien być:

-prosty (nie zawierający zbędnych elementów)

-spójny (wszystkie elementy powinny układać się w spójną całość)

-przejrzysty (powinny zostać użyte kolory, rozmiary i układ, które będą tworzyć hierarchię)

-intuicyjny ( strona powinna być łatwa w obsłudze i rozumieniu, natomiast treści powinny wyraźnie komunikować co użytkownik powinien zrobić)

Interfejs użytkownika ma wpływ na czas przebywania i zaangażowanie użytkownika oraz ma kluczowe znaczenie dla SEO. Co przełoży się na ranking strony w Google i może potencjalnie zwiększyć zysk.

Niewłaściwie zaprojektowany interfejs może doprowadzić od zniechęcenia oraz utraty potencjalnego klienta.

Dobrze zaprojektowany interfejs użytkownika ma za zadanie sprawić dobre wrażenie na odwiedzających. Jednym z najpopularniejszych rodzai interfejsu jest interfejs minimalistyczny, który jest prosty i przejrzysty.

Internal Duplicate Content
Termin rozumiany jako duplikacja wewnętrznych treści na stronie internetowej. Jako
przykład tego zjawiska można podać powtarzanie w sklepach internetowych opisów
sprzedawanych produktów. Internal Duplicate Content wpływa negatywnie na
pozycjonowanie Twojej strony w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce. Jeśli IDC
występuje na danej witrynie powoduje spadek jej jakości i może nawet doprowadzić do
zaprzestania procesu jej indeksacji przez roboty sieciowe. Przyczyny zjawiska duplikacji
wewnętrznych treści mają różnorodny charakter. Może to być np. dostępność strony
internetowej pod różnymi adresami, błąd w transportowaniu strony z protokołu HTTP na
HTTPS lub tak jak zostało napisane wcześniej powielanie opisów produktów w sklepach
internetowych.
Interstitial
Jest to jeden z rodzajów reklamy internetowej. Termin określany często mianem reklamy
inwazyjnej poprzez wzgląd na moment wyświetlenia i jej rozmiar. Często użytkownik zanim
ujrzy stronę internetową, którą chciał wyświetlić trafi właśnie na opisywany rodzaj reklamy.
Zazwyczaj czas jej pokazania na witrynie trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund. Problem
jednak polega na tym, że transmituje ona w obszarze całego okna przeglądarki. A to z kolei
utrudnia użytkownikowi odwiedzenie i szybkie wyświetlanie treści na Twojej stronie
internetowej.

J

Jakość witryny

 

Jakość witryny ma rzeczywisty wpływ na na położenie witryny w rankingach Google co może przyczynić się do wyników sprzedażowych. Sama wartość, atrakcyjność oraz wartość treści na stronie ma tu drugorzędne znaczenie. najważniejszy jest tutaj zestaw funkcji, które boty wyszukiwarek sprawdzają podczas rankingu witryny. Boty przy określaniu jakości danej strony internetowej biorą pod uwagę kilka kluczowych elementów.

Są to między innymi:

-trafność treści (stopień w którym treść zgadza się z słowami kluczowymi),

-długość treści,

-zaangażowanie użytkowników (ilość czasu jaki użytkownicy poświęcili na stronie),

-pisownia (Błędy ortograficzne oraz ogólna składnia),

-sygnały społecznościowe

-profil linków zwrotnych,

-czytelność,

-różnorodność mediów ( filmy i obrazy).

Samo działanie strony na urządzeniach mobilnych jak i komputerach stacjonarnych ma równie wielkie znaczenie, ponieważ przełoży się to na zaangażowanie użytkowników odwiedzających daną stronę.

JSON-LD
Jest to metoda kodowania danych w systemie zarządzania treścią, które umieszczane są w
kodzie w dynamicznej formie poprzez język programowania JavaScript. Możliwe jest również
implementowanie go za pomocą wirtualnych gadżetów (popularnie nazywanych widgetami).

K

Karty rozszerzone
Termin spotykany również pod angielską nazwą rich cards, rich results. To rodzaj
wyświetlania wyników wyszukiwania frazy w wyszukiwarce Google, które prezentowane są
na urządzeniach mobilnych. Karty rozszerzone prezentowane są w formie dużych obrazków
i tekstu (nazwa serwisu www, tytuł produktu/usług, średnia ocen itp.). Mogą się pojawiać
użytkownikowi korzystającego z danego serwisu w trakcie scrollowania go w formie
pojedynczego elementu bądź karuzeli, czyli takiej prezentacji, która pozwala użytkownikowi
na przesuwanie ich w prawo i w lewo. Rich cards wyświetlają się użytkownikowi między
polem wyszukiwania, a listą wyników wyszukiwania w wyszukiwarce.
Katalogowanie
To proces dodawania informacji o określonej stronie internetowej do różnych katalogów. W
ten sposób uzyskuje się wartościowe linki zwrotne. Katalogowanie powinno odbywać się
adekwatnie do tematów i treści jakie są poruszane na Twojej witrynie internetowej www. To
działanie ma wpływ na pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Aby proces ten spełniał
swoją rolę należy pamiętać o wyborze katalogów ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich
parametry. Niektóre z nich za oferowaną wysoką jakość proponują tzw. wpisy płatne. Warto
wspomnieć także o tym, że częstotliwe umieszczanie takich samych opisów do
różnorodnych katalogów może mieć niekorzystny wpływ dla Twojej strony, np. w postaci
nałożenia na na nią filtra Google.
Katalog stron
Pojęcie znane również pod nazwą – web directory. Można je określić jako rodzaj platformy,
która skupia w sobie linki i opisy stron. Dzięki czemu użytkownik szybciej znajdzie
interesującą go witrynę www. Katalogi są kategoryzowane względem tematów np.
dotyczącego określonego produktu, firmy czy usługi. Platforma daje możliwość właścicielom
firmy usytuowania na niej wirtualnej wizytówki. Wizytówka firmy w wyszukiwarce
internetowej powinna zawierać: nazwę firmy, dane do kontaktu, link do strony oraz inne
istotne informacje dla klienta jak np. opis działalności. Wyróżnia się dwa katalogi:
moderowane i niemoderowane. Pierwszy z nich jest bezpieczniejszy i traktuje się je jako
miejsce promowania swojej oferty poprzez wizytówkę. Dzięki katalogowaniu strony
internetowej pozyskuje się linki przychodzące do witryny www, co z kolei korzystnie wpływa
na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. W wariancie katalogu moderowanego,
dodawane treści są rzetelnie weryfikowane i wysuwają stronę na wyższa pozycję. Dlatego
odradzane jest korzystanie z katalogów darmowych i mało popularnych ponieważ nie wpłyną
one na zmianę pozycji w wyszukiwaniach.
Keep It Simple, Stupid (KISS)
To popularna maksyma stosowana w branżach biznesowych. Odnosi się do tego, że pewne
terminy należy opisywać w sposób prosty i jak najbardziej przychylny dla odbiorcy, bez
niepotrzebnego komplikowania odbioru. Określenie to powstało w latach 60. XX wieku w
kontekście stworzenia prostego komunikatu od inżynierów dla mechaników samolotów, tak
aby każdy z nich, charakteryzujący się różnym stopniem umiejętności mógł je zrozumieć.
Docelowo pojąć do tego stopnia żeby móc naprawić maszyny w warunkach polowych z
wykorzystaniem prostych narzędzi. Reguła ta przyjęła się i jest powszechna do dziś nawet
przez twórców programów komputerowych.
Key Performance Indicators
Tłumacząc wyrażenie na język polski to kluczowe wskaźniki efektywności. Są to wskaźniki,
dzięki którym można zobaczyć efektywność założonych uprzednio celów. Stosuje się je w
wielu dziedzinach m.in w marketingu do oceny efektywności przeprowadzonych działań.
Umożliwiają one śledzenie realizacji założonych celów – ich postępu ale też monitorowanie
ewentualnego spadku. KPI powinny być osadzone w czasie, co później stwarza okazję do
analizy zebranych wyników. Otrzymane wyniki KPI są konkretne, dzięki czemu od razu
można dostrzec źródło problemu i podjąć działania naprawcze. Przykładami KPI w
marketingu jest np. wskaźnik ROI, współczynnik konwersji, LTV, CPL, CPR, CPC, CPA
współczynnik odrzuceń, współczynnik porzuceń koszyka itp.
Keyword
Termin znany pod nazwami: słowa kluczowe, frazy kluczowe. To słowo lub wyrażenie, dzięki
którym odbywa się pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania, umożliwiając tym
samym odnalezienie potencjalnej strony internetowej. W SEO działanie skupia się na
utrzymaniu jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce dla zastosowanego słowa lub grupie słów
kluczowych. Należy pamiętać, że wysoka popularność wybranej frazy, utrudnia osiągnięcie
zamierzonego celu i przekłada się to na dłuższy czas oczekiwania na pożądany efekt. Aby
dobrać odpowiednie słowa klucze można skorzystać z istniejących programów darmowych
lub płatnych. Frazy kluczowe mogą być: ogólne, szczególne, brandowe, lokalne lub w formie
long tail. Przykładem słów kluczowych może być wpisanie w oknie wyszukiwarki
słowa/wyrażania takiego jak: agencja marketingowa, mechanik Kraków, adwokat itp.
Keyword Analysis – analiza słów kluczowych
To działanie polegające na analizie słów kluczowych do późniejszego wykorzystania ich w
pozycjonowaniu w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu Twoja strona, artykuł, produkt lub
usługa będzie wyświetlana jako jedna z pierwszych przez użytkownika korzystającego z
wyszukiwarki. Odpowiedni dobór fraz gwarantuje ruch na witrynie. Keywords Analysis za cel
upatruje sobie odkrycie wpisywanych fraz w pole wyszukiwania. Mowa tutaj o
autentycznych pytaniach użytkowników sieci internetowej, które są powiązane z ich
problemami, zainteresowaniami czy potrzebami. Do przeprowadzenia analizy słów kluczy
możesz wykorzystać gotowe programy komputerowe np. Sentuno, Keyword Planner itp.
Keyword Cannibalization – kanibalizacja słów kluczowych
Problematyczne zjawisko przejawiające się tym, że strony internetowe wyświetlają się w
pozycjach wyszukiwania w wyszukiwarce pod takimi samymi frazami kluczowymi. Powoduje
to rywalizację wśród podstron w obszarze tej samej domeny o tak zwaną pozycję w SERP.
Błędy w optymalizacji strony internetowej doprowadzają do kanibalizacji. Tym samym
powodując brak stabilności w pozycjach wyszukiwania na określone wyrażenia kluczowe i
częste skoki w rankingach. Takie wydarzenia kanibalizacji są najczęściej znane wśród
serwisów zamieszczających treści o wąskim zakresie tematyki i publikujących podobne
treści. Kanibalizacji można uniknąć poprzez realizację zaplanowanego contentu i
przypisaniu fraz kluczowych do podstron.
Keyword Categorization
To działanie polegające na klasyfikowaniu słów i fraz kluczowych według ich znaczenia w
różnych kategoriach tematycznych. Mając podane słowo kluczowe – kubek możesz dodać
do niego więcej kolumn, gdzie każda kolumna odnosi się do innej kategorii np. materiał,
funkcja, właściwość itp. wówczas powstają nowe słowa klucze: czerwony kubek, kubek do
20 zł itp. Taki poziom kategoryzacji sprzyja bardziej precyzyjnemu określeniu słów
kluczowych, którzy użytkownicy sieci internetowej mogą wyszukać na różnych etapach
poszukiwania produktu do zakupu. Są także podstawą do planowania strategii treści. Istnieją
programy komputerowe, które można wykorzystać do kategoryzowania fraz np. Marketing
Miner.
Keyword Competition
Słowa kluczowe są ściśle powiązane z działaniem w obszarze marketingu internetowego.
Jeśli potrafisz zająć dobrą pozycję na stronach wyników wyszukiwania (SERP) , odnotujesz
wzrost ruchu w witrynie, a w rezultacie więcej konwersji. Pojawia się wówczas pytanie jak
uniknąć konkurencji, która również stawia sobie za cel osiągnięcie jak najwyższej pozycji w
wyszukiwarce. Przed kierowaniem na nową branżę słów kluczowych należy koniecznie
ocenić trudność rynku. Odbywa się to poprzez analizę konkurencji słów kluczowych
(Keyword Competition). Jest to miara tego, jak trudno będzie uzyskać pozycję w rankingu
dla określonego słowa kluczowego. Poziom rywalizacji o wybrane słowa kluczowe jest
zależne od jego popularności i konkurencji w branży.
Keyword Density
W tłumaczeniu na język polski to gęstość słów kluczowych, nazywany także częstotliwością
słów kluczowych. Określa się w liczbie wystąpień określonego słowa kluczowego na stronie
internetowej w porównaniu z całkowitą liczbą słów. Często jest podawany jako procent lub
stosunek. Im wyższa jest jego wartość, tym częściej wybrane słowo kluczowe pojawia się na
Twojej stronie. W tym przypadku należy pamiętać, że duża ilość fraz kluczowych w treści
Twojej strony internetowej może spotkać się z rozpoznaniem przez wyszukiwarkę jako spam
i spowodować obniżenie jej pozycji w SERP. Wobec tego nie możesz po prostu umieścić w
treści jak największej liczby słów kluczowych i oczekiwać rzetelnych wyników. Ta praktyka
nazywa się upychaniem słów kluczowych i jest traktowana jako czarna praktyką SEO.
Keyword Frequency
Tłumacząc wyrażenie na język polski to częstotliwość słów kluczowych. Odnosi się to do
tego, jak często słowo kluczowe pojawia się na danej stronie internetowej lub w fragmencie
treści. Im częściej słowo kluczowe pojawia się na danej stronie lub fragmencie treści, tym
wyższa jest jego częstotliwość. Jeśli częstotliwość występowania słowa kluczowego jest zbyt
niska, będziesz mieć problemy z pozycjonowaniem go, chyba że poziom konkurencji jest
bardzo niski. Wyszukiwarki takie jak Google muszą zobaczyć dowód w postaci słów
kluczowych, który potwierdza to, że treść jest naprawdę odpowiednia dla zapytania
wprowadzonego przez użytkownika. Jeśli jednak częstotliwość słów kluczowych jest zbyt
wysoka, wysyła to negatywny sygnał do wyszukiwarek. Unikaj czarnej techniki znanej jako
upychanie słów kluczowych, w przypadku której częstotliwość słów kluczowych jest
nienaturalnie wysoka.
Keyword Funnel
W tłumaczeniu na język polski to lejek słów kluczowych. Raportuje on o słowach
kluczowych, na które kierujesz oraz które odpowiadają potrzebom wyrażanym przez
użytkowników na każdym etapie ich ścieżki zakupowej Twojego produktu czy usługi. Należy
pomyśleć i zrozumieć potencjalnych klientów, sposób ich działania i interakcji, aby zaspokoić
ich potrzeby na wszystkich poziomach lejka sprzedażowego. Całkowicie inna jest fraza
wpisywana w wyszukiwarkę przez klienta, który dopiero orientuje się w sprzedawanym przez
Ciebie produkcie, a jeszcze inna kogoś, kto już jest zdecydowany na konkretny zakup. Aby
usprawnić ten proces trzeba skonfigurować słowa kluczowe i dostosować je do potrzeb i
intencji, które wyrażają potencjalni klienci na każdym poziomie lejka. Aby w pełni
wykorzystać ścieżkę słów kluczowych, najlepiej zacząć od zdefiniowania persony
sprzedażowej.
Keyword Positioning
Tłumacząc na język polski to pozycja w Google dla określonego słowa lub frazy, czyli
miejsce, w którym się znajdujesz w wynikach wyszukiwania hasła lub wyszukiwanej frazy.
Celem każdego właściciela witryny internetowej lub marketera znającego się na SEO jest
zdobycie i utrzymanie jednej z upragnionych trzech najwyższych pozycji w SERP. Aby to
zrobić, musisz wiedzieć, kto gdzie się znajduje. W ten sposób będziesz w stanie opracować
skuteczną strategię SEO, aby osiągnąć swoje cele. Do określenia pozycji słowa kluczowego
używamy cyfr, w systemie od 1 do 100+, gdzie cyfra 1, oznacza najlepszy itd. Jeśli jako
pierwszy wynik znajdujesz się na pierwszej stronie, pozycja słowa kluczowego to #1.Jeśli nie
znajdujesz się na pierwszych 100 stronach Google, Twoja pozycja to 100+.
Keyword Prominence
To strategia polegająca na wyeksponowaniu słowa kluczowego. Odnosi się to do tego, jak
widoczne są słowa kluczowe na Twojej stronie internetowej. Wyeksponowanie słowa
kluczowego jest definiowane jako lokalizacja (lub umiejscowienie) określonego słowa w
kodzie źródłowym HTML strony internetowej. Zasada jest taka, że ​​im wyżej dane słowo
znajduje się na stronie, tym większą wagę przypisuje mu wyszukiwarka, gdy użytkownik
szuka tego słowa. Słowa klucze najlepiej umieszczać w: tytule, nagłówku, początku akapitu,
początku zdania, początku strony internetowej. Jeśli Twoja witryna wykorzystuje
eksponowanie słów kluczowych, umieszczając słowa kluczowe we właściwych lokalizacjach,
zwiększa swoje szanse na jej znalezienie przez wyszukiwarkę.
Keyword Proximity
To określenie tzw. bliskości słowa kluczowego. Wyszukiwane hasło może składać się z
kombinacji słów kluczowych. Bliskość słowa kluczowego odnosi się do odległości między
poszczególnymi słowami kluczowymi wyszukiwanego hasła. Na przykład: witryna zawiera
słowa kluczowe, które składają się na wyszukiwane hasło “agencja marketingowa Kraków”,
a w nagłówku „Twoja profesjonalna agencja marketingowa w Krakowie – pozycjonowanie
stron WWW, tworzenie stron WWW”. Bliskość między „agencja” a „Kraków” to jedno słowo,
pomiędzy „Kraków” a „stron” to pięć słów. Im mniejsza odległość między poszczególnymi
słowami kluczowymi wyszukiwanego hasła, tym bardziej będzie ono trafne z punktu
widzenia wyszukiwarki.
Keyword Rank
To ranking słów kluczowych w SEO, które odnoszą się do konkretnego miejsca Twojej
strony na stronach wyników wyszukiwania dla określonego zapytania. Kiedy użytkownicy
wpisują wyszukiwane hasła w Google, które odnoszą się do tematyki Twojej strony, miejsce,
w którym pojawia się Twój adres URL, jest Twoim rankingiem słów kluczowych.
Wyszukiwarki zwykle pokazują około 10 wyników na stronę, a wyższe pozycje słów
kluczowych oznaczają bycie bliżej góry strony (w kierunku miejsca nr 1), niższe pozycje w
rankingach słów kluczowych oznaczają bycie bliżej dołu (miejsce nr 10). Ta definicja
rankingu słów kluczowych odnosi się również do pozycji strony w SERP, na której
wyświetlany jest adres URL, przy czym bardziej trafne wyniki są wyświetlane na stronie 1, a
mniej trafne wyniki pojawiają się na stronie 2 lub dalej.
Keyword Research
To badanie słów kluczowych, czyli proces znajdowania i analizowania wyszukiwanych haseł,
które użytkownicy wprowadzają do wyszukiwarek w celu wykorzystania tych danych do
określonego celu, często do optymalizacji wyszukiwarek (SEO) lub ogólnego marketingu.
Badanie słów kluczowych może ujawnić zapytania, na które należy kierować reklamy,
popularność tych zapytań, trudność w uszeregowaniu i wiele więcej. Siła badania słów
kluczowych polega na lepszym zrozumieniu rynku docelowego, tego czego szukają
konsumenci, jak duży odsetek osób oraz w jaki sposób szukają oni Twoich treści, usług lub
produktów.
Keyword Stuffing
To technika upychania słów kluczowych w treści strony internetowej, tak aby stwarzała
szansę na manipulację jej pozycją w wynikach wyszukiwania serwisu Google. Keyword
Stuffing wpisywane są zazwyczaj w formie listy lub zbioru fraz kluczowych, które w
normalnych warunkach nie pojawiają się w treści tekstu. Należy pamiętać, że
przedsiębiorstwo Google uważa Keyword Stuffing za nieetyczną praktykę w dziedzinie SEO.
Dodatkowo w ich opinii – nieskuteczną. Technika upychania słów kluczowych jest zaliczana
do działań Black Hat Seo. Aby uniknąć tego zjawiska można zwiększyć ilość słów w tekście,
co stworzy szansę na naturalny rozkład fraz.
Knowledge Panel Google
Panel wiedzy to rodzaj wyników z elementami rozszerzonymi na stronach wyników
wyszukiwania Google. Pojawia się on po prawej stronie ekranu w wynikach wyszukiwania na
komputerze. Na urządzeniach mobilnych panel pojawi się między innymi wynikami, ale jest
również dość dominujący. Pokazuje on szczegółowe informacje na temat konkretnego
podmiotu, którego szukasz. Ma to dać użytkownikom internetu szybki podgląd informacji na
ten temat. Tekst, obrazy i inne informacje widoczne w tym panelu pochodzą z Grafu wiedzy
Google. Panel wiedzy sprawi, że Twoja firma lub marka będzie się wyróżniać w wynikach
wyszukiwania, gdy ludzie będą jej szukać.

L

Landing Page

określa się  link, który ma za zadanie przenieść użytkownika do danej witryny. Najczęściej Landing Page’em nazywamy konkretną podstronę stworzoną w celu zapisu na szkolenie, zakupu produktu czy ściągnięcia e-booku. Jednak może to być także strona dla której generujemy ruch.

 

Lead Magnet

Zawartość która ma zachęcić użytkownika do pozostawieniu po sobie danych np: Adresu E-mail czy numer telefonu kontaktowego. W celu zachęcenia Lead Magnet zawiera takie treści jak bezpłatne szkolenie, kody rabatowe czy część książki dostępne po kliknięciu i podaniu informacji. Dane następnie mogą zostać użyte w dalszych działaniach marketingowych.

 

Link Baiting

To działanie mające na celu zdobywanie wysokiej jakości linków, które są darmowe lub nie wymagają płacenia za nie. Dla przykładu  w content marketingu umieszcza się tego typu linki aby wygenerować dużą klikalność. Dzięki temu, odbiorcy sami rozsyłają między sobą dany link generując ruch.

 

Link Building

To działania których efektem końcowym ma być dostarczanie do naszej strony wartościowych linków. Dzięki temu możemy pozyskać część mocy jaka generuje dana strona dla swojej. Im wyższa zawartość linku tym większe korzyści może wygenerować. Przy dobieraniu linków warto zaczerpnąć porady specjalisty ponieważ nieodpowiednie strony czy zawartość może przesądzić o pozycji naszej witryny w wyszukiwarce.

 

Link Burst

Seria linków. Zjawisko w którym w krótkim czasie na stronie pojawia się duża liczba linków zwrotnych. Seria linków może spowodować niepożądane skutki. Pracujące roboty sieciowe zostają powiadomione wtedy o tym, że linki nie zostały pozyskane w sposób naturalny.

 

Link Divertysity (Dywersyfikacja Linków)

Strategia budowania linków, polegającym na zbieraniu różnego rodzaju stron internetowych (social media, blogi, informację, katalogi) i domen (.com, .pl). Wykorzystująca także atrybuty nofollow i dofollow. Z punktu widzenia SEO, specjaliści uważają, że jest to ważne by dywersyfikować źródła linków i tworzyć ich naturalny profil.

Link Equity

Nazywamy proces w przekazywaniu jednej stronie autorytetu lub wartości poprzez użycie hiperłączy.

 

 

 

Link Farm

Farmy linków

Sieć stron internetowych która przekierowuje użytkowników wzajemnie do swoich witryn lub od jednej konkretnej. Jedna strona mająca jeden lub kilka linków, przenosi użytkownika do kolejnych stron. Farmy linków są niewskazane a używanie ich może prowadzić do kar pieniężnych nałożonych przez Google

 

Link Hoarding

 

Rodzaj strategii opierającej się na przyjmowaniu możliwie jak największej ilości linków zewnętrznych, generując przy tym jak najmniej linków wychodzących.

 

Link Popularity

To liczba wszystkich linków zwrotnych na stronie. Nawet jeżeli linki pochodzą z tej samej witryny są liczone jako pojedyncze.

 

Link Profile

Profilem linków nazywamy wszystkie typy linków jakie kierują do naszej witryny. W branży e-commerce mówi się o badaniu profilu linków w celu pozbycia się tych niepożądanych.

Parametrami jakimi się wtedy posługujemy są:

-rodzaje(nofollow; dofollow)

-typy (tekstowe, graficzne, przekierowanie)

-źródła linków (artykuły, blogi, reklamy, fora itd)

Do prawidłowej oceny profili linków zaleca się specjalistyczne narzędzia i doświadczenie.

 

Ł

M

Machine Learning

 

Machine Learnig czyli Uczenie maszynowe jak sama nazwa wskazuje polega na uczeniu się przez system pewnych działać poprzez głęboką analizę przeprowadzoną na ogromnej ilości danych. W ten sposób system jest w stanie nauczyć się pewnych schematów i rozwiązań, dzięki którym będzie w stanie ulepszyć działanie usługi lub danego produktu. Dane są gromadzone poprzez między innymi ankiety

N

O

Off-page SEO – Jest to zwiększanie pozycji w rankingu wyszukiwarki poprzez różne metody nie związane stricte z działalnością na stronie internetowej. Takie jak na przykład.: Akcję marketingowe i PRowe, zwiększanie liczby odbiorców/potencjalnych klientów firmy w mediach społecznościowych czy pozyskiwanie linków przychodzących które odsyłają użytkowników innych stron do naszej własnej.

P

Page Cloaking – technika optymalizacji stron Internetowych polegająca na prezentowaniu zawartości w wyszukiwarce na podstawie adresu IP, różniącej się od tej wyświetlanej użytkownikom. Jest to działanie należące do tak zwanego Black Hat SEO (technik niedozwolonych), naruszającego wytyczne i wskazówki Google dla webmasterów, a wykryte przez algorytm prowadzi do znaczących spadków w wynikach wyszukiwania, więc wykorzystywanie tej metody niesie za za sobą spore ryzyko. Page Cloaking maskuje zawartość strony i najczęściej wykorzystywany jest przy stronach, które nie mogą być wyświetlane w wynikach wyszukiwania, lub też znajdują się na skrajnie niskich pozycjach, na przykład poprzez różnego rodzaju nadużycia.

 

Page Footer – sekcja strony Internetowej znajdująca się pod tekstem głównym, gdzie znaleźć można przede wszystkim informacje odnoszące się do: adresu firmy, danych kontaktowych, linków do istotnych podstron, itp. Termin stopka wywodzi się z druku oraz edytorów tekstu, gdzie oznacza on sekcje umiejscowioną pod treścią główną i jest to przestrzeń przeznaczona na numer strony. W kontekście stron Internetowych i webmasteringu ma ona istotne znaczenie, gdyż może stanowić element ponownie angażujący użytkownika oraz przekonujący go na przykład do wykonania określonego działania, wartościowego w kontekście danej wizyty (konwersji).

 

Page Rank – algorytm, który wykorzystywany jest w wyszukiwarce Google do indeksowania stron Internetowych, poprzez analizę treści zamieszczonych na stronie, analizie linków przychodzących oraz nadawaniu stronom określonej wartości liczbowej, co przekłada się bezpośrednio na jej umiejscowienie w wynikach wyszukiwania. Szczegóły działania algorytmu, jak również i zbierane przez niego informacje oraz rezultaty analiz nie są publikowane i nie można otrzymać wglądu w ich szczegóły. Google nie udostępnia również żadnych oficjalnych metod służących do mierzenia stopnia jakości stron, przez co konieczne było opracowanie szeregu technik oraz narzędzi do tego przeznaczonych.

 

Page Speed – termin używany w marketingu Internetowym, oznaczający prędkość ładowania się strony, a dokładniej czas, który upływa od momentu kliknięcia adresu do jej pełnego załadowania. Page Speed jest jednym z bardziej istotnych czynników wpływających na sposób pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania i zależna jest ona przede wszystkim od serwera, kodu HTML oraz wielkości i jakości użytych na stronie zasobów (zdjęć, wideo).

 

Page Title – (tytuł strony) krótki opis strony Internetowej pojawiający się u góry okna przeglądarki oraz w wynikach wyszukiwania, będący klikalnym nagłówkiem mającym bardzo istotne znaczenie w kontekście SEO, między innymi pod względem: pozycjonowania, współczynnika klikalności (CTR) oraz potencjalnego pozyskiwania linków. Tytuł strony ustawia się za pomocą tak zwanych tagów tytułu (<title>) umieszczanych bezpośrednio w kodzie źródłowym, bądź też za pomocą narzędzi przeznaczonych do zarządzania treścią na stronie (CMS). Tytuł powinien ograniczać się do około 70 znaków (ze spacjami), być zróżnicowany w zależności od danej podstrony i na każdej z nich zawierać w sobie najważniejszej słowa kluczowe umieszczone na jego początku, a także istotne frazy nierozdzielone innymi słowami. Ważne jest również, aby w tytułach poszczególnych podstron nie używać tych samych słów kluczowych, gdyż prowadzi to do tak zwanej kanibalizacji słów kluczowcych, co skutkuje tym, iż Google nie jest w stanie określić, które z danych podstron powinien wyświetlać w pierwszej kolejności, przez co ogólna pozycja strony w wynikach wyszukiwania może zostać zaburzona.

 

Pageview – termin używany w analityce Internetowej, który oznacza wyświetlenie (odsłonę) danej strony poprzez działanie użytkownika, polegające na kliknięciu łącza, które do niej prowadzi. Liczba wyświetleń jest jedną z miar aktywności internautów w witrynie oraz wskaźnikiem efektywności prowadzonych działań marketingowych. Na jej podstawie oblicza się również tak zwany współczynnik klikalności (CTR), który służy określaniu jakości strony, bądź reklam wyświetlanych w ramach prowadzonych kampanii marketingowych, a także generowanych przez nie potencjalnych przychodów. Informacje uzyskane podczas analizy ilości wejść mogą służyć również do weryfikacji czy działania optymalizujące przynoszą pozytywne rezultaty (skutkują większą ilością odwiedzin). Liczba wyświetleń jest mierzona za pomocą specjalnych narzędzi analitycznych, jak na przykład Google Analytics, które umieszczają na stronach specjalne kody śledzenia, pozwalające na monitorowanie działań podejmowanych przez użytkowników.

 

Parametr Adresu URL – inaczej parametr łącza, jest to metoda przekazywania i śledzenia informacji o kliknięciu za pomocą adresu URL. Istnieją dwa rodzaje parametrów:

 

 • parametry zmieniające treść, które przekazują informacje do strony docelowej i mają bezpośredni wpływ na to, co wyświetli się użytkownikowi (na przykład konkretny produkt, podstrona, element)

 

 • parametry śledzenia, które przekazują informacje o kliknięciu do określonego narzędzia analitycznego (na przykład Google Ads / Google Analytics) i pozwalają na precyzyjne gromadzenie i formatowanie danych

 

Parametry śledzenia adresu URL dzielą się na z kolei na:

 

 • parametry UTM (Urchin Tracking Module), stosowane głównie w marketingu, które służą do określania skuteczności kampanii z różnych źródeł i mediów kierujących do strony Internetowej (pozwalają na identyfikację takich elementów jak: źródło ruchu na stronie, typ ruchu – bezpośredni / płatny / organiczny / itp., nazwę kampanii, treść i rodzaj klikniętej reklamy, lub też konkretne słowo kluczowe, które do tego kliknięcia doprowadziło)
 • parametry Value Track, stosowane w kampaniach reklamowych Google Ads (umożliwiają kompleksową identyfikację danego kliknięcia na wielu płaszczyznach, na przykład pod względem słowa kluczowego i jego dopasowania, kampanii, lokalizacji użytkownika, typu i modelu urządzenia, miejsca docelowego, itp.)

 

Parametry śledzenia to wszystkie elementy występujące po znaku “?” w adresie URL, oddzielone znakiem “&” i umieszczane są one w specjalnych szablonach śledzenia, pozwalających na ich bezproblemową implementację.

 

Partial Match Domain – domeny z częściowym dopasowaniem, które odnoszą się do sytuacji gdy nazwa domeny częściowo pokrywa się z wyszukiwanym słowem kluczowym. Jest to sposób powszechnie używany w optymalizacji stron Internetowych, w celu uzyskania przewagi i bardziej efektywnego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Względnie można to opisać w taki sposób, iż nazwa strony jest ściśle powiązana z zamieszczoną na niej treścią, obszarem działalności lub oferowanymi usługami. Dopasowanie częściowe (po dopasowaniu ścisłym) jest drugim, najbardziej efektywnym modelem służącym optymalizacji.

 

People Also Ask – pole pytań & odpowiedzi wyświetlające się między wynikami w Google, które zawiera najczęściej wyszukiwane przez użytkowników hasła, podobne tematycznie do wpisanych przez nas fraz. Zwykle zawierają one od 2 do 5 pytań (które można rozwinąć, aby uzyskać krótszą wersję odpowiedzi) wraz z linkiem prowadzącym do strony Internetowej, z której pochodzą. Czasem połączone są one z dodatkowymi elementami, jak na przykład obrazy. Pole people also ask są niezwykle ważne również w kontekście optymalizacji stron, gdyż pojawiają się one w około 60% wyszukiwań w kontekście danej marki.

 

Podstawowe Słowo Kluczowe – jest to słowo, lub kilka słów posiadających największy potencjał do przyciągania uwagi użytkowników oraz przyczyniających się bezpośrednio do zwiększania ruchu na stronie. Dotyczą one wielu różnorodnych zakresów tematycznych i stanowią jeden z najważniejszych elementów związanych z pozycjonowaniem stron Internetowych. Dlatego istotne jest, aby podczas tworzenia treści zawrzeć je w najważniejszych elementach strony,  między innymi w: tytule, adresach podstron, nagłówkach, zamieszczonej treści, lub też opisach alternatywnych. Ważną kwestią jest jednak, aby równocześnie stosować tak zwany SEO copywriting, czyli kompromis między użytkownikami, a wyszukiwarką, którego głównym założeniem jest zachowanie umiaru w umieszczaniu słów kluczowych w treści strony.

Poison Words – są to terminy, które natychmiast zmniejszają skuteczność SEO witryny poprzez ograniczenie ruchu i obniżenie jej pozycji, co bezpośrednio przekłada się również na jakość i klasyfikację. Najczęściej są to słowa, które w jakiś sposób negatywnie oddziałują na użytkowników i roboty sieciowe, wywołując ich nieufność. Lista tych słów nie dostępna do wglądu i różni się w zależności od wyszukiwarki, jednak istnieje pewien zakres tematyczny którego one dotyczą, jak na przykład terminy związane z hazardem. Słowa takie powodują odfiltrowanie strony, która je zawiera w wynikach wyszukiwania.

 

Posts on Google – krótkie wiadomości (posty) zawierające informacje dotyczące ogólnego funkcjonowania i życia organizacji. Jest to stosunkowo łatwy sposób publikowania treści dotyczących naszej marki, realizowany poprzez panel Google Moja Firma, gdzie można udostępniać elementy takie jak zdjęcia, filmy, itp. Dzięki postom Google można zwiększyć widoczność i zaangażowanie przy równocześnie stosunkowo niskim nakładzie czasu i wysiłku. wpisy wyświetlają się w wizytówkach na Mapach Google oraz w wynikach wyszukiwania i stanowią okazję do aktywizacji użytkowników, aby podjęli określone działania.

 

Pozycjonowanie – to wszelkie działania mające na celu poprawę widoczności oraz pozycji danej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie obejmuje dostosowanie stron pod względem wytycznych Google, wyników jakości oraz konkretnych słów kluczowych, dzięki czemu witryna wyświetlana jest częściej na wyższych pozycjach w SERP, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie ilości wejść oraz aktywności podejmowanej przez użytkowników. Głównym celem pozycjonowania jest dostosowanie udostępnianej treści w taki sposób, aby podczas indeksowania zwracała uwagę BOTów, tworzących mapę powiązanych ze sobą stron.

 

Presell Pages – to niskiej jakości strony Internetowe, potocznie zwane “preclami”, na których umieszczane są teksty o wątpliwej wartości merytorycznej, zawierające dodatkowo linki do stron, które chcemy pozycjonować. Umieszczane na nich treści służą wspieraniu działań SEO w zakresie zdobywania linków właśnie, a kwestie ortograficzne lub gramatyczne właściwie nie są istotne, ważną kwestią jest natomiast odpowiednie zastosowanie słów kluczowych. Mimo wszystko warto zadbać o to, aby treść udostępniana na tych stronach nie była zlepkiem losowych słów i wyrażeń, ponieważ dobrej jakości teksty są doceniane przez Google podczas indeksowania.

 

Przekierowanie 301 ( redirect 301, 301, „Moved Permanently”) – to przekierowanie adresu strony Internetowej na adres innej strony. Powiadamia ono wyszukiwarkę o trwałym przeniesieniu zawartości witryny lub konkretnej podstrony na inny adres URL. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy, po wpisaniu nieaktualnego adresu, zostaną automatycznie przekierowani na nowy, co zapobiega wyświetlaniu się błędu 404, będącego często przyczyną zaniechania ponownych odwiedzin. Przekierowanie 301 jest jedną z najbardziej przyjaznych dla wyszukiwarek i skutecznych metod przekierowania, a znajduje zastosowanie w wielu różnych sytuacjach, jak na przykład: duplikacja stron, przeniesienie witryny na nową domenę, zmiana silnika witryny, usunięcie konkretnych podstron, wdrożenie certyfikatu SSL, itp.

 

Przekierowanie 302 (redirect 302, 302, “Found”) – to tymczasowe przekierowanie strony Internetowej z jednego adresu URL na inny, stosowane w głównej mierze wtedy, gdy pierwotna strona tymczasowo jest niedostępna. Powodem może być wiele czynników, takich jak na przykład prace modernizacyjne i konserwacyjne, testowanie nowych funkcjonalności, czy też przebudowa określonych podstron. Bardzo często przekierowanie to wykorzystywane jest także do zarządzania ofertami, które zawierają tymczasowo niedostępne produkty (na przykład promocje w sklepach Internetowych). Przekierowanie 302 jest współcześnie wykorzystywane stosunkowo rzadko, gdyż najczęściej stosowaną metodą jest przekierowanie 301.

Q

QDD (Query Deserves Diveristy) – to jeden z algorytmów rankingowych Google, którego podstawowym założeniem jest wyświetlanie trafnych wyników, dopasowanych do konkretnych zapytań. Jego zadaniem jest dopasowanie się do zamiarów i intencji użytkownika, gdy nie są one oczywiste, a poprzez działanie w spektrum szerokim pokazuje zróżnicowane wyniki, spełniające różne potrzeby. Wynika to z faktu, iż Google analizuje działania związane z wyszukiwaniami, jak na przykład pozycja kursora myszy oraz liczba kliknięć przypadająca na konkretne wyszukiwanie, przez co po połączeniu tych wszystkich procesów przeglądarka jest w stanie zrozumieć intencje użytkownika i wyświetlić mu odpowiednio dopasowane wyniki.

 

QDF (Query Deserves Freshness) – jest to funkcja zmiany rankingu Google, która polega na tak zwanym “żądaniu wyszukiwania”, funkcjonującym na zasadzie serwowania najbardziej aktualnych wyników w SERP, dzięki czemu pokazywane są najświeższe informacje związane z danym zapytaniem. Funkcja ta jest najczęściej stosowana w przypadku wydarzeń, które wymagają bieżącej i stałej aktualizacji, jak na przykład tematy polityczne, gospodarcze, środowiskowe, społeczne, itp. Aktywuje się on, gdy dany temat odnotowuje nagły wzrost trafności lub wzmianek pochodzących z takich źródeł, jak liczba wyszukań, doniesienia prasowe, blogi i czasopisma oraz portale informacyjne.

R

RankBrain – to algorytm bazujący na sztucznej inteligencji wykorzystywany przez wyszukiwarkę Google, który bierze udział w ustalaniu rankingu stron Internetowych w organicznych wynikach wyszukiwania. Algorytm ten uczy się modelu zachowań użytkowników poprzez zapamiętywanie wyszukiwanych słów kluczowych, określanie lokalizacji, analizowanie odwiedzanych stron oraz spędzonego na nich czasu. Analizuje on wpisaną frazę, przewiduje intencje wyszukiwania oraz filtruje strony w celu bardziej optymalnego dopasowania wyników pod dane zapytanie. Warto zauważyć, iż wyświetlane treści nie zawsze odnoszą się bezpośrednio do sformułowanego pytania, ponieważ ważniejsze jest, aby zapewniały one rozwiązanie danego problemu.

Robots Meta Tag – Jest to fragment kodu który kontroluje sposób w jaki sposób roboty wyszukiwarki będą indeksować zawarte na stronie treści i jej zawartość. Wartością domyślną jest “Index, follow” Co w praktyce oznacza to że bot będzie indeksować twoją witrynę internetową jak i również śledził wszystkie linki kierujące od niej. Istnieją też inne wartości takie jak na przykład.:

 • Noindex – Jest to proces blokujący boty od indeksowania danej strony internetowej.
 • Nofollow – Kolejny proces blokujący boty od podążania za linkami umieszczonymi na witrynie.
 • Noimageindex – Działanie wstrzymujące wyświetlanie obrazów z danej domeny internetowej tak by nie były widoczne podczas wyszukiwania grafiki
 • Noarchive – Kopia twojej strony internetowej z pamięci podręcznej która nie będzie wyświetlana w SERP ani również przechowywana.
 • Nosnippet – Opis który nie będzie się pojawiał na liście wyszukiwań Google.

 

S

Scraping – Wykorzystywanie zautomatyzowanego programu który zajmuję się zbieraniem danych z wielu stron i witryn internetowych, najczęściej są to metadane. Zbierane w taki sposób dane można wykorzystać na kilka sposobów, ponieważ zawierają tytuły domen internetowych Twojej konkurencji wraz z ich meta opisami. Można wykorzystać je przy użyciu techniki Black Hat SEO, w której treści i dane które pozyskaliśmy przy użyciu “scrapingu” wykorzystamy na naszej własnej stronie internetowej. Oczywiście możemy zastosować również inną technikę tzn.: White Hat SEO dzięki której zebrane dane posłużą nam celom tylko informacyjnym.

Social Media Marketing (SMM) – Używanie mediów społecznościowych danej firmy,marki jako nowej platformy do budowania jej wizerunku oraz świadomości jej użytkowników. Poprzez tworzenie na przykład.:

 • Ciekawego viralowego contentu który w krótkim czasie stanie się bardzo popularny, często taka zawartość jest tworzona na podstawie najnowszych wydarzeń, sytuacji czy pewnych zachowań zauważalnych w sieci
 • Polega to też na tworzeniu zdjęć czy grafik promujących daną firme czy też pewne wydarzenia z nią zwiazane.

Jest to bardzo przydatna technika ponieważ dzięki niej można w prosty sposób pozyskać rozgłos oraz nowe linki prowadzące do naszej strony, tym samym wejścia na nią.

Snippet bait – Krótki fragment treści zoptymalizowany w taki sposób by Google mogło wyświetlać go jako polecany fragment w naszych wyszukiwaniach. Jest on zazwyczaj umieszczany na początku tekstu,artykułu, tak by najczęściej odpowiedzieć na nasze zapytanie w 2-3 zdaniach. Dzięki tej metodzie Google może w nieskomplikowany sposób pobrać ten fragment treści i swobodnie go umieszczać, zamiast pobierania.

Strona responsywna – Strona która została zaprojektowana w taki sposób by dostosować się do urządzenia które posiada użytkownik strony. Strona responsywna w zależności od tego jakie mamy urządzenie będzie dopasowywać do niego wyświetlane rozmieszczenie i wielkość elementów oraz ich układ na stronie internetowej czy też również rozdzielczość z jaką są wyświetlane. Sprawia to że strona jest przyjazna i miła w obsłudze dla jej użytkownika. Pojęcie to występuję również pod angielską nazwą – responsive website.

 

T

Tag title – Tag, który określa nazwę strony. Tag o znaczeniu priorytetowym, umożliwia robotom sieciowym określenie,  do czego odnosi się treść na stronie. Powinien on być w zwięzły i prosty sposób opisywać zawartość strony. Nazwa strony umieszczona w tagu Title wyświetla się na karcie przeglądarki internetowej, co ułatwia użytkownikowi nawigację w wyszukiwarce i dotarcie do pożądanej witryny. Tag tytułowy wyświetla się w  wynikach wyszukiwania w postaci  linku, prowadzącego do Twojej witryny.

  

Techniczne SEO – dział SEO, który ma  za zadanie jak najbardziej ułatwić robotom np. Google indeksowanie danej strony, a także poprawienie fazy renderowania. Jest absolutnie kluczowym aspektem pozycjonowania treści w sieci. Techniczne SEO łączy w sobie zagadnienia z pogranicza programowania, UX czy biznesu. 

Techniczne SEO  skupia wokół siebie działania  obejmujące m.in. 

– usprawnienie wydajności witryny

– zapewnienie stronie odpowiedniej optymalizację treści i grafik 

– zbudowanie i usprawnienie architektury technicznej strony www. (odpowiedni kod HTML itp.)

– odpowiednie dostosowanie strony do obecnych wymogów robotów sieciowych

– zapewnienie przejrzystości strony dla robotów

Thin content – Rodzaj opublikowanej treści, której jest zbyt mało, aby została ona zaflagowana przez roboty sieciowe jako treść mało atrakcyjna dla użytkowników. Roboty  wyszukiwarek “cenią” treści wyczerpujące temat. Treści zbyt krótkie, nie dotykające zagadnienia z wielu “stron” mogą być traktowane przez roboty jako treści “mało wartościowe”, a w niektórych przypadkach wręcz “spamerskie”. Do witryn o charakterze thin contentu będą należeć również te strony, które nie dostarczają własnej, unikalnej treści, a które na dużą skalę powielają treści z innych stron.

Tiny Text – metoda tzw. Black Hat SEO (praktyka przeciwko wytycznym wyszukiwarek, używanan b vb     w celu uzyskania rankingu witryny wyżej w wynikach wyszukiwania.), która dodaje do pewnych treści witryny bardzo mały (przykładowo 8 pixeli bądź mniejszy) tekst, który w odpowiedni sposób wypełniony jest słowami kluczowymi. Atutem Tiny textu jest fakt, że jest on niemal niemożliwy do zauważenia przez zwykłego użytkownika strony, a mimo to jest on indeksowany przez roboty sieciowe.  Tiny text jest niezwykle starą metodą SEO, a jego implementacja zachodzi za pośrednictwem dość prostego kodu HTML Wraz z dynamicznym rozwojem optymalizacji treści internetowych, Tiny text stracił na znaczeniu, a wręcz zaczął negatywnie wpływać na przejrzystość witryn internetowych.

TLS – Transport Layer Security – Jeden z kluczowych  aspektów strony internetowej, to część protokołu HTTPS, który odpowiada za szyfrowanie, zabezpieczenie danych i śledzenie ich integralności w czasie przekazu danych między przeglądarką, a witryną strony internetowej.  Z tego też względu TLS, stanowi barierę przed atakami hakerskimi, które ukierunkowane są na m.in. wyłudzenie danych użytkowników.  Dzięki TLS Wrażliwe dane np. w czasie dokonywania transakcji na stronie internetowej przekształcane są w tajny kod, który zapobiega zapoznanie się z nimi przez osoby trzecie. 

Traffic – Jeden z zasadniczych terminów używanych w SEO, odnoszący się do ruchu użytkowników  na stronie.

Ruch na stronie dzielimy na:

 

– bezpośredni – ruch , który generowany jest poprzez bezpośrednie wpisanie adresu URL do wyszukiwarki.

 

– organiczny  – ruch odnoszący się do użytkowników, którzy trafiają na daną witrynę za pośrednictwem takich wyszukiwarek internetowych jak Google, Bing czy Yahoo. W większości ruch organiczny generowany jest przez pierwsze 10 pozycji, które wyświetlają się w wyszukiwarkach w odpowiedzi na zadaną frazę.

 

– płatny – ruch generowany  przez płatne usługi np. reklamy.

 

– skierowany – ruch na stronie pochodzący z linków odnośników do strony.

 

Traffic potential – Dane umożliwiające oszacowanie potencjalnej liczbę odwiedzin witryny, jeżeli ta znajdzie się na pierwszej stronie rankingu wyszukiwarki Google. 

 

Dane potrzebne do prognozowania potencjalnego ruchu odbywa na podstawie wielu czynników takich jak trendy wyszukiwania, aktualizacje algorytmów, a także tendencje w zachowaniach użytkowników. Co więcej traffic potential zwraca uwagę na takie obszary jak słowa kluczowe i ich potencjał. 

 

Trust Rank –  Algorytm Yahoo będący alternatywą dla googlowskiego Page Rank.  Trust Rank określa skałowo stopień zaufania wobec danej strony. System oceniania wartości strony, naliczanym  jest w skali od 0 do 10. Algorytm dokonuje oceny na podstawie analizy m.in. treści i linków dostępnych na witrynie. Trust Rank wspomaga inne wyszukiwarki w eliminowaniu spamu internetowego. Trust działa jak sito przez które w teorii mają zostać przepuszczone  jedynie wartościowe strony.  Witryny uznane przez algorytm jako o niskim poziomie zaufania np. ubogie w treści, zawierające powielony spam czy zbyt przesycone linkami zewnętrznymi traktowane są jako SPAM.  Wysoki wskaźnik Trust Rank wskazuję na unikalność i użyteczność dostępnych na stronie treści. 

 

Twin website – Serwis bliźniaczy bądź strona internetowa będąca zbliżony do innej strony pod kątem zawartości, treści. Powielona treść czy nawet bardzo zbliżona negatywnie wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce – szczególnie strony głównej.

Roboty sieciowe cenią unikatowość oraz użyteczność treści. Strony bliźniacze zaliczane są do tzw. Black Hat SEO i tworzone są do obniżania pozycji w wyszukiwarce pierwotnego serwisu.

 

TF- IDF – Term Frequency – Inverse Document Frequency – Technika

Term Frequency (częstotliwość wyrażenia) oraz Inverse Document Frequency (odwrotna częstotliwość w dokumentach). Technika, która przedstawia “wagę” danej frazy. TF IDF dostarcza o informacji  o częstości wystąpienia słowa i jego wadze w obrębie wszystkich badanych dokumentów (np. witryn internetowych).

Algorytm może być stosowany do oceny jakości  treści witryny przez wyszukiwarki internetowe. TF-IDF może zostać użyty np. do analizy wysoko pozycjonowanych stron, w celu odkrycia wartościowych słów kluczowych, które są ważne do odpowiedniego umieszczenia w publikowanej treści.

The Open Graph Protocol – Protokół Internetowy stworzony przez Facebooka i wykorzystany do standaryzacji metadanych w obrębie witryny.  Innym słowy to rodzaj meta tagów. które wpływają jak prezentowana jest treść ze strony na mediach społecznościowych. Obecnie również  inne portale społecznościowe mają swoje wersję tagów OpenGraph. Poprawne wykorzystanie meta tagów OpenGraph przyczynia się do poprawy wyglądu postów, większej przejrzystości do czego dotyczy post, co z kolei przekłada się na zasięg dotarcia. Z tego względu, że meta tagi OpenGraph mają charakter znaczników HTML umieszcza się je w sekcji  <head>.  Po umieszczeniu linku w SM, ukazuje się w poście odpowiednia grafika, a także fragment tekstu.

U

Ukryte słowo kluczowe indeksowania semantycznego (LSI) – działanie algorytmów wyszukiwarek, które bazują na przetwarzaniu języka naturalnego w taki sposób, aby zaznaczyć, czego dotyczy dana zawartość. Keywordy LSI wyrażane w postaci słów i fraz powiązane są z głównym, pierwotnym słowem kluczowym. Wyrażenia te mają taki sam kontekst i często używane są razem.

 

User-Agent – to nagłówek identyfikujący wysłany protokołem HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) przez bota bądź przeglądarkę. Celem takiego procesu jest nawiązania połączenia z odpowiednim serwerem www. To właśnie dzięki user agentowi  strony “wiedzą” jakiego konkretnie urządzenia używamy, aby nawiązać połączenie

 

URL – Uniform Resource Locator – Popularny adres internetowy dostępny w górnym pasku wyszukiwarki. URL jest formatem adresowania wszelkich zasobów internetowych – dzięki niemu, po wpisaniu adresu możemy trafić na konkretną witrynę. Główny adres URL dzieli się również na poszczególnę sekcję strony. Przykładowo odpowiedni zapis adresu strony oddzielony ukośnikiem / pozwoli dotrzeć do konkretnego miejsca na stronie np. seosem24.pl/blog/ przeniesie uzytkownika, bezpośrednio do zakładki blog dostępnej na stronie.

 

UX – User Expierence – Dosłownie oznacza doświadczenie użytkownika wynikające z obcowania z daną stroną internetową bądź też aplikacją. Pod hasłem UX kryją się działania mające usprawnić bądź też ułatwić nawigację po stronie. W zasadniczym znaczeniu UX spełnia funkcję interfejsu strony, aby ten odpowiadał potrzebom użytkowników.

 

UX jest jednym z czynników rankingowych, dlatego ma niebagatelne znaczenie w obszarze SEO. Przykładowo przejrzystość strony oceniana jest pod przez roboty pod kątem wyszukiwarek. Strona z odpowiednim UX powinna spełniać kryteria; przejrzystości, komunikacyjności, jasnego związku przyczynowo-skutkowego, a także dbać o zaspokojenie potrzeb odruchowych i naturalnych zachowań internautów.

 

Czynnikami wpływającymi na UX strony jest:

 

– prostota i użyteczność interfejsu

– ogólna struktura witryny,

– szybkość ładowania się strony

– responsywność i przyjazność dla urządzeń mobilnych.

 

User- Friendly – Określenie  pochodzące z języka angielskiego i oznaczające dosłownie “przyjazne użytkownikowi”. Odnosi się do funkcji stron, portali czy też aplikacji, które w łatwy, klarowny i zrozumiały sposób mogą być użytkowane przez niemal wszystkich odwiedzających

 

User-Generated Content (UGC) – To wszelkie rodzaju treści (blogi, grafiki, wideo, wzmianki w mediach społecznościowych), które  publikowane są przez użytkowników Internetu, a które odnoszą się do naszej marki. UGC może mieć  pozytywnie wpływać na SEO, głównie poprzez udostępnione linki bądź też dzięki wygenerowanemu rozgłosowi. 

 

User-Generated Content może być działaniem zaplanowanym przez markę. Np. Marka w ramach konkursu prosi o zdjęcia uczestników ze swoim produktem. Siła UGC tkwi w promowaniu danej marki poprzez udostępnienie w sieci. 

W

X

Y

Z

Zero-Click – To inaczej pytanie, zagadnienie którego szukamy w wyszukiwarce ale jednocześnie takie które nie otrzymuje żadnych kliknięć, wejść na witrynę.

Problem ten występuję wtedy kiedy użytkownicy nie wchodzą z danego powodu na stronę. Częstym powodem dla którego pewne zapytania stają się “zero-clickami” i nie otrzymują żadnych wejść na stronę, jest to że jest to wyszukanie tak zwane najwyższego poziomu informacyjnego, czyli takie w którym Google samo odpowiada nam  na nasze pytania, za pomocą różnych form wyników. Przykładowo, zadając pytanie.: Jakiej narodowości jest Keanu Reeves? Odpowiedź na to uzyskamy już w samych wynikach wyszukiwania czy ich opisach.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x